You are on page 1of 7

ДАТА ____________

КЛАС _____
УРОК _____
ТЕМА. БОЛОТА, ОСОБЛИВОСТІ ЇХ УТВОРЕННЯ ТА ПОШИРЕННЯ.
Мета: формувати знання про болота, їхнє утворення, походження, поширення;
сприяти розумінню корисності боліт, їхньої ролі в природі; розвивати вміння та
навички знаходити необхідну інформацію, готувати повідомлення відповідно до
заданих критеріїв, сприяти набуттю публічного виступу, організації групової
роботи; виховувати почуття відповідальності, взаємодопомогу, толерантність,
екологічну культуру.
Обладнання: підручники, атласи, дидактичні картки, комп’ютер,
мультимедійна презентація «Болота».
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Очікувані результати: учні зможуть називати суттєві ознаки поняття
«болото»; виділяти відмінності між низинними, верховими та перехідними
болотами; пояснювати роль боліт у природі.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ


Прийом «Географічна розминка» — «Так — ні»
Учитель (учень) загадує назву одного географічного об’єкта, учні за
допомогою навідних запитань намагаються розгадати його.
Обмін «чомучками» (робота в парах)
Обмін запитаннями, підготовленими вдома.
Загадки
Стоїть корито, повне води налито. (Озеро)
Навкруги вода, а з питвом — біда. (Море)
Не кінь, а біжить, не ліс, а шумить. (Річка)

ІIІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ


Наша мандрівка дивовижною країною під назвою «Гідросфера»
продовжується. Ми вже просолилися хвилями безмежних просторів океанів,
пронеслися порогами бурхливих річок, помилувалися блакиттю численних озер.
А сьогодні вирушаємо в мандрівку до...
Я пропоную вам відгадати назву цієї складової поверхневих вод
гідросфери, прослухавши загадку:
Мене завжди боялись люди:
То лишаєм мене прозвали.
То духів злих в мені шукали.
Та все ж в природі я безцінне:
Даю початок я струмкам,
Вологу милим озерцям,
Торфяні добрива — людям.
1
Якщо мене ви упізнали,
Скажіть про це, щоб усі знали.
Ви здивувалися? Що це за мандрівка болотами? У багатьох людей навіть
слово «болото» спричиняє жах. Запевнюю вас, після нашого уроку ваше
ставлення до боліт зміниться.
А що ви відчуваєте, коли чуєте слово “болото”?(брудна вода, чорт, у болоті
можна загрузнути).
Так. Слово болото викликає у нас не зовсім позитивні емоції. Недарма народна
мудрість увіковічила слово “болото” в цілому ряді афоризмів, приказок,
прислів’їв.
Наші лінгвісти напередодні добре попрацювали й вибрали ряд прислів’їв і
приказок.
(учні зачитують прислів’я і приказки)
1 учень. На кожне болото чорт знайдеться.
Без чорта болота не буває.
У тихому болоті чорти водяться.
2 учень. У болоті доброї води не напитися.
У болото влізти легко, а вилізти важко.
Хто шукає болото, той його знайде.
Кожна жаба своє болото хвалить.
Пропоную спочатку подивитися презентацію «Болота».
Методичні поради: на слайдах є зображення та підписи, але нема
коментарів.

ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ


Прийом «Творча лабораторія» (робота в групах)
Методичні поради. Усі групи отримають картки з однаковими питаннями.
Бажано, щоб в групі було п’ять учнів (за кількістю питань).
Завдання 1. За допомогою тексту підручника та презентації, що була
переглянута, потрібно підготувати коментарі до слайдів (не більше трьох
реченнь до кожного питання).
Що таке болото? Які умови потрібні для утворення боліт?
Які бувають типи боліт за живленням?
Де поширені болота?
Які рослини та тварини мешкають на болотах?
Яке значення мають болота для навколишнього середовища?
Учитель. Як саме утворюються болота.
Вони переважно утворюються в районах з вологим кліматом там, де неглибоко залягають
ґрунтові води. Болото може з’явитися й на місці озера або старицях річок внаслідок їх
заростання. На минулому уроці ми говорили про озера. Так от, озера, як і люди,
народжуються, старіють, умирають. Їх життєвий шлях вимірюється тисячоліттями. На
дні чистого і прозорого озера поступово відкладається мул, пісок, рештки рослин, риб. Озеро
міліє. З’являється надводна вологолюбна рослинність, що вкриває поверхню озера, й воно
перетворюється на болото. А ще болота можуть утворюватися внаслідок заболочування
суходолу. Уявіть: у болоті 5-10 % сухої речовини, а решта – вода! . Загальною ознакою всіх
боліт є недостатня кількість кисню та надлишок вологи. В таких умовах відмерлі рослини
повністю не розкладаються. З року в рік вони накопичуються й поступово перетворюються

2
на торф, який являє собою однорічну масу, що має коричневий або чорний колір. У торфі
містять цінні речовини. Тому його використовують, як органічне добриво, паливо, у медицині.
2. Типи боліт.
Складання схеми “Типи боліт”
Залежно від місць утворення болота бувають верхові та низинні. На вододілах річок формуються
верхові болота. Вони існують за рахунок надмірного зволоження. Найбільше таких боліт в
субарктичних та помірних широтах там, де на поверхню випадає опадів більше, ніж випаровується
з неї вологи. В умовах холодного клімату виникненню боліт сприяє наявний шар багаторічної
мерзлоти. Він затримує атмосферні опади на поверхні та перешкоджає їх проникненню глибше.
Типовими рослинами верхових боліт є болотні чагарники. Обов’язковим мешканцем даного виду
боліт є мох-сфагнум, який у відмерлих клітинах здатний накопичувати ти утримувати воду. В
Україні верхові болота утворилися на півночі, на Поліссі. Вони виступають одним з джерел
живлення річок.
У зниженнях рельєфу, в річкових долинах, навколо озер виникають низинні болота. Вони
живляться ґрунтовими водами і мають більш багату рослинність. Це вологолюбні осика, очерет,
хвощ, вільха. В Україні низинні болота часто зустрічаються у річковій системі Дніпра.
Завдання. 1. На фізичній карті України знайдіть заболочені території. 2. З’ясуйте, які типи боліт
сформувалися у вашій місцевості.
В природі також зустрічаються перехідні болота, які поєднують у собі ознаки одночасно, як
верхових, так і низинних боліт.

‫שּ שּ‬

‫שּ‬ ‫שּ‬
‫שּ שּ‬
‫שּ שּ‬
‫שּ‬

1)  низовинні (живляться підземними водами);


2)  верхові (живляться атмосферними опадами);
3)  перехідні (живляться як підземними водами, так і атмосферними опадами).
ТИПИ БОЛІТ
За джерелами живлення та рослинністю

низинні перехідні
? підвищення рівня води
+ опади
осока, …, … ?
?
атмосферні опади
різні мохи
Легенду про латаття.
В одному селі росли й розцвітали красиві вродою і станом, чорноокі, працьовиті
красуні. Ніжні, непорочні, як білий цвіт лілій.
Одного разу на село налетіли татари. Дівчата, щоб не йти в неволю, втопилися у
бистрій і глибокій річці. І тому в місці, де темна вода сховала від ворогів красунь, на світанку
з’явилися білі пуп’янки невідомих квітів. Коли зійшло сонце, проміння освітило згарище на
місці села, невідомі квіти розцвіли яскравим, сліпучим цвітом. Здавалось, що ніжні руки
дівчат тягнуться до сонця, ховалися від чорної ночі. З того часу ці чудові квіти, яких
прозвали ліліями, просинаються з сонцем і ховаються з його заходом.
3
2. Значення боліт.
У ХХ ст. була поширена практика осушення боліт. Це дозволило залучити у господарську діяльність
колишні непридатні території. Але болота виконують важливу функцію у природному балансі. Торф
є природним фільтром, який очищує воду. Тому вона в болотах, як це не здається дивним, є чистою.
Утримуючи воду, болота дають початок річкам, забезпечуючи їх повноводність навіть у дуже сухі
періоди року. Крім того на болотах ростуть цінні ягоди та лікарські рослини. Ось чому підходити
до процесу осушення боліт слід дуже обережно та виважено, щоб не завдавати шкоди природі.
У народному господарстві України площі боліт у наш час активно використовуються. Трохи
більше половини площі боліт осушено та використовується як сіножаті та пасовища, а
також для посіву сільськогосподарських культур. У Поліссі більша частина осушених боліт
перетворена на кормові угіддя — сіножаті та пасовища. У Лісостепу збільшується частка
площ, які відводяться на осушених болотах під сільськогосподарські культури. Болота
використовуються також для видобутку торфу. Після завершення робіт по видобутку
торфу проводиться рекультивація земель, на місці кар’єрного видобутку торфу в багатьох
місцях створені водойми.
У природному стані болота використовуються обмежено — проводиться збір ягід,
лікарських рослин. Ряд боліт використовується як мисливські та рибальські угіддя. Болота
мають велике наукове значення як місцезнаходження рідкісних та реліктових видів рослин та
угрупувань, як еталони регіональних ландшафтів, як джерело живлення малих річок.
В Україні зараз охороняються 70 боліт і болотних масивів загальною площею 121,5 тис. га.
Це більше 10 % площі боліт країни. З них тільки незначна частина розташовані на території
заповідників — Поліського та Дунайських плавнів. У Карпатському заповіднику охороняється
декілька невеликих за площею гірських боліт
1. Торф і мох боліт мають здатність накопичувати вологу і віддавати її в атмосферу під
час посух.
2. Болота служать фільтром для річок і струмків, які звільнюють воду від розчинених в ній
хімічних елементів.
3. При сильних атмосферних опадах вода, потрапивши в болото, уповільнює свій рух тим
самим запобігає катастрофічним паводкам.
4. Болота збирають і зберігають чисту воду, де ростуть ягоди (клюква, голубика), лікарські
рослини.
5. Болото – велике мисливське господарство, тут залягають великі родовища торфу, який
являється цінним паливом та органічним добривом (аміак, спирт, кислоти, барвники).
Завдання 2. Напишіть вірш — синквейн (сенкан) про болото.
Наприклад:
Болото...
Топке, вологе...
Живить, накопичує, оберігає...
Болото природі дуже потрібно!
Комора!

Виступи груп із коментарями до презентації


Конкурс синквейнів
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Тест «Болота»
Учні виконують індивідуально, завдання на слайді.
1. Болота є частиною:
А Світового океану; Б вод суходолу; В штучних водойм; Г вод атмосфери.
2. В Україні найбільше боліт:
А на Поліссі; Б в Карпатах; В Криму; Г на сході.
3. Які болота мають найбільший шар торфу?
4
А Низинні; Б верхові; В перехідні; Г мохові.
4. Що є причиною заболочення території?
А Прохолодний клімат; Б низовинний рельєф;
В дощі; Г надмірне зволоження.
5. Яке головне джерело живлення мають верхові болота?
А Атмосферні опади; Б підземні води; В річковий стік; Г несправний
водогін.
6. Що є основною причиною утворення низинних боліт?
А Близьке залягання до поверхні ґрунтових вод; Б вихід джерел на
поверхню;
В випадання дощів; Г зростання вологолюбних рослин.
7. Яка корисна копалина накопичується в болотах?
А Вугілля; Б крейда; В торф; Г вапняк.
8. Яка рослина є типовою для боліт Українського Полісся?
А Суниця; Б журавлина; В полуниця; Г малина.
9. Який птах є типовим для боліт у пониззях Дніпра?
А Рябчик; Б глухар; В чапля; Г куріпка.
10. Яку функцію виконують болота?
А Дають початок річкам і струмкам;
Б накопичують вологу;
В є середовищем проживання своєрідних організмів;
Г усі вищевказані відповіді правильні.
11. До яких наслідків призводить осушування боліт?
А Знижується рівень ґрунтових вод; Б підвищується вологість місцевості;
В пом’якшується клімат; Г зменшуються посухи.
12. Який гідрографічний об’єкт може перетворитися на болото?
А Море; Б озеро; В річка; Г океан.

Самоперевірка
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Б А А Г А А В Б В Г А Б

V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ


Обговорення результатів роботи, оцінювання.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ


1. Опрацювати текст § _____ підручника
2. Скласти уявну подорож до болота

5
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ

У надрах боліт утримується в п’ять разів більше прісної води, ніж у всіх
річках світу.
В Україні найбільше низових боліт. Найбільші з них утворилися на
Поліссі, в долині Дніпра та його приток, плавнях Дунаю.
Найбільше верхове болото в Україні розташоване в Карпатах — у
зниженні на Полонинському хребті на висоті близько 1800 м.
Найбільше болото на земній кулі — Васюганське — розташоване в Росії.
Площа болота 53 тис. км2 (для порівняння: площа Швейцарії — 41 тис. км2),
протяжність із заходу на схід — 573 км, з півночі на південь — 320 км.
Васюганське болото виникло 9 тис. років тому, займало площу «всього» в 45 000
км2 і складалося з 19 окремих ділянок. Дотепер усі 19 раніше самостійних боліт
перетворилися на один величезний масив, і процес цей далеко не закінчений.
Встановлено, що зростання трясовини продовжується і зараз. Болота є основ ним
джерелом прісної води в регіоні (запаси води — 400 км2), тут розташовано
близько 800 тисяч невеликих озер, безліч річок беруть початок з болота.
Болота поглинають частки пилу, який у безвітряну погоду пересувається в
напрямку нижчої температури. А температура над поверхнею боліт завжди
нижча, ніж навколо. Один гектар боліт може «проковтнути» до трьох тонн пилу!
Болота очищають воду від отруйних речовин та хвороботворних мікробів.
Саме на болотах досі росте єдиний на землі релікт льодовикової епохи, ще
одна комахоїдна рослина — товстянка альпійська. А те, що збереглося в торфі,
доходить до наших днів у первісному вигляді.
У торфі знаходять відбитки скелетів дивовижних тварин та химерних видів
рослин. Якби на Землі не було боліт, ми б не дізналися, що в Ґренландії і на
Шпіцбергені колись росли магнолії і пальми.

Що таке болото? Які умови потрібні для утворення боліт?


Які бувають типи боліт за живленням?
Де поширені болота?
Які рослини та тварини мешкають на болотах?
Яке значення мають болота для навколишнього середовища?

Що таке болото? Які умови потрібні для утворення боліт?


Які бувають типи боліт за живленням?
Де поширені болота?
Які рослини та тварини мешкають на болотах?
Яке значення мають болота для навколишнього середовища?

Що таке болото? Які умови потрібні для утворення боліт?


Які бувають типи боліт за живленням?
Де поширені болота?
Які рослини та тварини мешкають на болотах?
Яке значення мають болота для навколишнього середовища?
6
Що таке болото? Які умови потрібні для утворення боліт?
Які бувають типи боліт за живленням?
Де поширені болота?
Які рослини та тварини мешкають на болотах?
Яке значення мають болота для навколишнього середовища?

Що таке болото? Які умови потрібні для утворення боліт?


Які бувають типи боліт за живленням?
Де поширені болота?
Які рослини та тварини мешкають на болотах?
Яке значення мають болота для навколишнього середовища?

Що таке болото? Які умови потрібні для утворення боліт?


Які бувають типи боліт за живленням?
Де поширені болота?
Які рослини та тварини мешкають на болотах?
Яке значення мають болота для навколишнього середовища?

You might also like