Professional Documents
Culture Documents
цикл урокі тіла обертання
цикл урокі тіла обертання
Якщо прямокутний трикутник SАО обертається навколо катета SO, то його гіпотенуза
описує бічну поверхню, а катет ОА — круг — основу конуса. Радіус цього
круга називається радіусом конуса; точка S, відрізок SА, відрізок SO,
пряма SO називаються відповідно вершиною, твірною, висотою і віссю
конуса.
Осьовий переріз конуса — переріз конуса площиною, яка проходить
через його вісь. Всі осьові перерізи конуса являють собою рівнобедрені
трикутники, рівні між собою. На рис. 125 ∆SАВ — осьовий переріз (SА =
SВ). Висотою конуса називається перпендикуляр, опущений з його
вершини на площину основи. У прямого кругового конуса основа висоти
збігається з центром основи. На рис. 125 S0 — висота конуса.
Виконання вправ
Наведіть приклади побутових предметів, які мають форму конуса.
Радіус основи конуса дорівнює 6 см, висота — 8 см. Знайдіть твірну конуса. (Відповідь.
10 см.)
Твірна конуса дорівнює l і нахилена до площини основи під кутом α. Знайдіть:
а) висоту конуса;
б) радіус основи конуса;
в) площу основи;
г) площу осьового перерізу;
д) відстань від центра основи конуса до твірної.
1 1
(Відповідь. а) l·sіnα; б) l·соsα ; в) πl2соs2α; г) l2·sіп2α; д) l·sіn2α.)
2 2
Радіус основи конуса дорівнює 28 см, а твірна довша висоти на 8 см. Знайдіть площу
осьового перерізу конуса. (Відповідь. 1260 см2.)
Відношення площі основи конуса до площі осьового перерізу дорівнює π. Знайдіть кут
нахилу твірної до основи. (Відповідь. 45°.)
IV. Домашнє завдання
§ 6, п. 55; контрольні запитання № 6—8; задачі № 9—11 (с. 96).
V. Підведення підсумку уроку
Запитання до класу
Дайте означення прямого кругового конуса.
Що таке вершина конуса, твірна конуса, основа конуса, бічна поверхня
конуса, висота конуса, вісь конуса, осьовий переріз конуса?
Що є осьовим перерізом конуса?
Твірна конуса дорівнює l і утворює з висотою кут α (рис. 126). Укажіть,
які з наведених тверджень правильні, а які — неправильні:
а) висота конуса дорівнює l·соs α;
б) ОА = ltgα;
в) площа основи дорівнює πl2·sіn2α;
1
г) площа осьового перерізу конуса дорівнює l sіп 2α;
2
1
д) відстань від центра основи конуса до твірної дорівнює lsіn 2α .
2
Урок №38
Тема уроку. Перерізи конуса площинами. Зрізаний конус.
Мета уроку: розглянути основні види перерізів конуса — переріз,
перпендикулярний до осі; переріз, що проходить через дві твірні; формування
поняття зрізаного конуса; розвивати просторов уяву; виховувути культуру
математичних записів, наполегливість, самостійність
Обладнання: моделі конусів, зрізаних конусів.
Тип уроку : засвоєння нових знань
І.Організаційний етап
ІІ Перевірка домашнього завдання
Перевірити наявність виконання домашнього завдання та відповісти на
запитання, які виникли в учнів при виконанні домашнього завдання.
Математичний диктант.
У конусі радіус і висота відповідно дорівнюють:
варіант 1 — 4 см і 3 см;
варіант 2 — 6 см і 8 см. Знайдіть:
а) твірну конуса; (2 бали)
б) площу осьового перерізу; (2 бали)
в) площу основи конуса; (2 бали)
г) кут між твірною і висотою; (2 бали)
д) відстань від центра основи до середини твірної; (2 бали)
е) відстань від центра основи до твірної конуса. (2 бали)
Відповідь. Варіант 1. а) 5 см; б) 12 см2; в) 16π см2; г) агсtg 4 ; д) 2,5 см; е)
3
2,4 см. Варіант 2. а) 10 см; б) 48 см2; в) 36π см2; г) агсtg 3 ; д) 5 см; е) 4,8 см.
4
Розв'язування задач
1. Задача № 989(с.197).
2. Задача № 991 (с. 197).
3. Задача №1000
Розв'язування задач
1. Задача № 15 (с. 96).
2. Задача № 17 (с. 96).
IV. Підведення підсумку уроку
Запитання до класу
1) Що є перерізом конуса площиною, яка паралельна основі?
2) Що є перерізом конуса площиною, яка проходить через дві твірні?
3) Що таке зрізаний конус?
Рис. 1
Розв'язування задач
Кулю радіуса 5 см перетнуто площиною на відстані 3 см від центра.
Знайдіть площу перерізу. (Відповідь. 16π см2.)
Кулю перетнуто площиною на відстані 6 см від центра. Площа перерізу
дорівнює 64π см2. Знайдіть радіус кулі. (Відповідь. 10 см.)
Кулю перетнули площиною на відстані а від центра. Площа перерізу
Q
дорівнює Q. Знайдіть радіус кулі. (Відповідь. + a 2 .)
π
Кулю радіуса 41 см перетнули площиною. Площа перерізу дорівнює
1600π см2. На якій відстані від центра кулі проведено площину? (Відповідь. 9
см.)
V. Домашнє завдання
§27 п. 1-9 контрольні запитання ; задачі № 1039
7
Урок №42
Тема уроку. Взаємне розміщення кулі і площини Переріз кулі площиною.
Мета уроку: формування умінь учнів застосовувати теорему 6.3 до
розв'язування задач; види симетрії кулі.
Обладнання: моделі куль та сфер.
8
III. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
Теорему про те, що будь-яка діаметральна площина кулі є її площиною
симетрії, а центр кулі є її центром симетрії, довести так, як це зроблено в п. 60 §
6 підручника.
Розв'язування задачі № 36* (с. 98).
IV. Домашнє завдання
§ 6, п. 60; контрольне запитання № 16; задачі № 34, 35 (с. 98).
V. Підведення підсумку уроку
Запитання до класу
1) Скільки осей симетрії має куля (сфера)?
2) Скільки площин симетрії має куля (сфера)?
3) Скільки центрів симетрії має куля (сфера)?
9
Урок №43
Тема уроку. Площина, дотична до сфери. Перетин двох сфер.
Мета уроку: формування понять площина і пряма, дотичні до кулі
(сфери); вивчення теорем про площину, дотичну до сфери(кулі), перетин двох
сфер.
Обладнання: моделі сфер та куль.
Тип уроку: засвоєння нових знань
І.Організаційний етап.
І. Перевірка домашнього завдання
1. Два учні відтворюють розв'язування задач у цей час клас виконує
математичний диктант.
2. Математичний диктант.
На поверхні кулі дано три точки. Прямолінійні відрізки між даними
точками дорівнюють:
варіант 1 — 7 см, 24 см, 25 см;
варіант 2 — 15 см, 20 см, 25 см.
а) Визначте вид утвореного трикутника (за кутами). (2 бали)
б) Знайдіть радіус перерізу кулі площиною даного трикутника. (2 бали)
в) Знайдіть відстань від центра кулі до площини даного трикутника, якщо
радіус кулі дорівнює 25 см. (2 бали)
г) Знайдіть довжину кола перерізу поверхні кулі площиною даного
трикутника. (2 бали)
д) Знайдіть площу даного трикутника. (2 бали)
е) Знайдіть радіус кола, вписаного в даний трикутник. (2 бали)
Відповідь.
Варіант 1. а) прямокутний; б) 12,5см; в) 12,5 3 см; г) 25πсм; д) 84см2; е)
3см.
Варіант 2. а) прямокутний; б) 12,5см; в) 12,5 3 см; г) 25πсм; д) 150см2; е)
5см.
11
Урок № 44
Тема. Розв'язування вправ
Мета: Узагальнити та систематизувати знання учнів про тіла обертання; перевірити рівень
засвоєння учнями знань, навичок і вмінь з теми; розвивати логічне мислення, навички
поведінки в нестандартній ситуації; формувати зацікавленість у результатах спільної роботи;
виховувати любов та інтерес до математики.
І.Організаційний етап.
Прочитати.
ст.219 №3
V.Самостійна робота
13
Урок №45
Тема: Розв'язуванння типових задач
Мета уроку: повторити теоретичний матеріал з теми «Площі поверхонь тіл
обертання»; систематизувати та узагальнити знання учнів; застосувати математичні знання
під час розв’язання тестових та прикладних задач; формувати просторову уяву; розвивати
бажання пізнавати нове, прививати інтерес до математики; виховувати почуття
відповідальності, вміння швидко і правильно приймати відповідні рішення; старанність у
навчанні
Тип уроку. Урок систематизації та узагальнення вивченого матеріалу у
формі ділової гри.
Обладнання: мультимедійний комплекс, карточки з завданнями для самостійної
роботи, моделі тіл обертання
Інтерактивні методи: робота в групах, вправа «уявний мікрофон»
Хід уроку
І. Організаційна частина. Повідомлення теми та мети уроку.
15
4. Якщо висота конуса дорівнює 3 см, а діаметр основи – 8 см, то площа бічної поверхні
конуса дорівнює:
а) 24 см2; б) 20 см2; в) 15 см2; г) 12 см2.
5. Якщо довжина кола основи циліндра дорівнює 18 см, а висота – 0,5 см, то площа бічної
поверхні циліндра дорівнює:
а) 9 см2; б) 6 см2; в) 3 см2; г) 9 см2.
6. Якщо поверхня кулі дорівнює 36 , то її об’єм дорівнює:
а) 144 ; б) 48 ; в) 36 ; г) 9 .
16