You are on page 1of 2

Σχέδιο μαθήματος

Σχολική βαθμίδα Γυμνάσιο


Γ ‘ Γυμνασίου
Χρόνος διδασκαλίας: 2 διδακτικές ώρες
Το πείραμα λαμβάνει χώρα στο Εργαστήριο των Φυσικών Επιστημών

Στόχοι
 Να μπορούν να περιγράψουν ένα απλό ηλεκτρικό κύκλωμα
 Να μπορούν να αναλύσουν τα χαρακτηριστικά της σύνδεσης σε σειρά
 Να μπορούν να αναλύσουν τα χαρακτηριστικά της παράλληλης σύνδεσης

Εποπτικά μέσα
Πάγκους του εργαστηρίου
Μπαταρίες
Καλώδια
Αμπερόμετρα
Βολτόμετρα
Λάμπες
Σχολικό εγχειρίδιο

Προαπαιτούμενες γνώσεις
Αναφέρουμε στους μαθητές ότι στην έκτη δημοτικού έχουν κάνει κάποιες υποθέσεις για το απλό
ηλεκτρικό κύκλωμα με τους λαμπτήρες.

Πορεία διδασκαλίας

1.Χωρίζουμε σε ομάδες τους μαθητές και τους δίνουμε υλικά για να φτιάξουν ένα απλό κύκλωμα. Στη
συνέχεια τους δίνουμε επιπλέον δύο καλώδια και ένα λαμπτήρα και του ζητάμε να συμπεριλάβουν όλα
τα υλικά στο κύκλωμα τους. Αφού φτιάξουν τα κυλώματα του ζητάμε να τα απεικονίσουν στο χαρτί.

2. Ακολούθως ζητάμε από τα παιδιά να εργαστούν σε ομάδες των τεσσάρων ατόμων για την επίλυση
φυλλαδίου που τους έχουμε δώσει από πριν. Στο φυλλάδιο έχουμε ζωγραφίσει ένα κύκλωμα με δύο
λαμπτήρες σε σειρά και ζητάμε από τους μαθητές να μας πουν το είδος της σύνδεσης, την ισοδύναμη
αντίσταση καθώς και να την ζωγραφίσουν. Στη συνέχεια του ζητάμε να φτιάξουν το κύκλωμα με τα
υλικά που έχουν και να μετρήσουν την Τάση και την ένταση στα άκρα των λαμπτήρων. Ζητάμε και με
βοήθεια της αριθμομηχανής να υπολογίσουν το λόγο V/I. Από τη συζήτηση που θα ακολουθήσει
διατυπώνουμε το νόμο του Ωμ

3. Στη συνέχεια μοιράζουμε την επόμενη φωτοτυπία με την παράλληλη σύνδεση. Έχουμε ζωγραφίσει
ένα κύκλωμα με δύο λαμπτήρες που είναι παράλληλα συνδεδεμένοι μεταξύ τους και ζητάμε από τους
μαθητές να μας πουν το είδος της σύνδεσης, την ισοδύναμη αντίσταση καθώς και τους υποβάλλουμε
το ερώτημα αν διακόψουμε το κύκλωμα σε ένα σημείο του ο άλλος λαμπτήρας θα συνεχίσει να
φωτοβολεί;
Δείχνοντας πώς να τοποθετήσουν το αμπερόμετρο και το βολτόμετρο μετράμε την Τάση και την
Ένταση και χρησιμοποιώντας ξανά το νόμο του Ωμ υπολογίζουμε το λόγο V/Ι.

Αξιολόγηση

H αξιολόγηση γίνεται κατά τη διάρκεια ολόκληρου του μαθήματος μέσα από τη συμμετοχή όλων των
μαθητών στις δραστηριότητες- φυλλάδια καθώς και στις ερωτο-απαντήσεις του μαθήματος.

You might also like