You are on page 1of 18

MINISTRIA E ARSIMIT DHE SPORTIT

FUSHA: Gjuhët dhe komunikimi


Shkalla: V
Lënda: LETËRSIA 10
Viti:

Punoi Miratoi
Mësuesi i lëndës Drejtori i shkollës
A. SYNIMET E LËNDËS

Lënda e Letërsisë mundëson:

formimin estetik dhe letrar të nxënësit, rritjen e aftësive krijuese dhe pasurimin e aftësive shprehëse të tij.

B. OBJEKTIVAT E PËRGJITHSHME TË LËNDËS

Nëpërmjet studimit të letërsisë nxënësi:


 lexon dhe interpreton vepra e fragmente nga gjini të ndryshme letrare, nga krijimtaria e autorëve, përfaqësues të periudhave të ndryshme nga letërsia
shqipe dhe letërsia botërore;
 vlerëson rëndësinë shoqërore, historike dhe kulturore të letërsisë dhe të shkrimtarëve si krijues;
 vlerëson letërsinë si një mënyrë për të pasuruar botën e tyre emocionale, si dhe për të zhvilluar imagjinatën dhe të menduarit kritik;
 lexon poezi, prozë, dramë dhe dallojnë tiparet kryesore të tyre;
 analizon shumëllojshmërinë e mjeteve të shprehjes artistike dhe dallon ngjashmëritë dhe dallimet mes letërsisë dhe arteve të tjera (teatër, muzikë, art
pamor);
 zbulon kënaqësinë e të lexuarit të letërsisë dhe bëhet i vetëdijshëm për shumësinë e mënyrave të perceptimit të botës përreth tyre;
 gjykon për vlerat estetike të gjuhës në një tekst letrar;
 lidh tekstin që lexon me jetën e përvojat e tij, si dhe me botën që e rrethon;
 analizon tekste të ndryshme letrare dhe zhvillon aftësitë e tij krijuese me gojë dhe me shkrim;
 interpreton vlerat tërësore të veprave që marrin karakter gjithë kohor dhe që transmetojnë mesazhe përtej kohës së tyre;
 aftësohet për të qenë qytetarë i denjë për shoqërinë dhe për tregun e punës.

C. KOMPETENCAT DHE LIDHJET E LETËRSISË ME TEMA NDËRLËNDORE DHE FUSHA TË TJERA TË NXËNI

Kompetencat kyçe Kompetencat e fushës Lidhja me tema ndërlëndore dhe fusha të


tjera të të nxënit
1. Kompetenca e komunikimit dhe e të 1. Analiza dhe interpretimi i teksteve të Tema ndërlëndore: Fusha të të nxënit:
shprehurit gjinive dhe të llojeve të ndryshme -Gjuhë shqipe
2. Kompetenca e të menduarit letrare -Identiteti kombëtar dhe -Gjuhë e huaj
3. Kompetenca e të nxënit 2. Vlerësimi i letërsisë shqipe dhe njohja e kulturave. -Arte
4. Kompetenca për jetën, sipërmarrjen dhe botërore në periudha të ndryshme -Të drejtat e njeriut. -Qytetari
mjedisin letrare -Vendimmarrja morale. -Histori
5. Kompetenca personale -Bashkëjetesa paqësore -Filozofi
6. Kompetenca qytetare -TIK
7. Kompetenca digjitale

PLANIFIKIMI VJETOR SIPAS TEMATIKAVE LETËRSI X 36 JAVË X 2 ORË= 72 ORË


LLOJI I TEMATIKA SHPËRNDARJA E PËRMBAJTJES SË LËNDËS
TEMAVE SHTATOR-DHJETOR JANAR-MARS PRILL-QERSHOR
26 orë 26 orë 20 orë
NJOHURI Teoria e letërsisë 1. Teori letërsie. Natyra dhe funksioni i
TË REJA ( 6 orë) letërsisë; 2. Lidhja e letërsisë me artet e
(56 orë) tjera; 3. Ndarja letërsisë sipas gjinive dhe
llojeve; 4. Poezia, llojet dhe analiza e
(78 %) elementeve të poezisë ; 5. Proza, llojet dhe
analiza e elementeve të prozës; 6. Drama,
llojet dhe analiza e elementeve të dramës
Letërsia antike 1. Antikiteti. Letërsia antike; 2. Homeri
(15 orë) “Iliada”; 3. Fragment: Fjala që mban
Agamemnoni përpara luftëtarëve të tij;
4. Fragment: Dyluftimi i Paridit me
Menelaun; 5. Homeri “Iliada”, Skedat e
komentit; 6. Eskili. Tragjedia antike greke;
7. Jeta dhe vepra e Eskilit; 8. Tragjedia
“Prometeu i mbërthyer”; 9. Prometeu i
Mbërthyer (Episodi III); 10. Miti i Prometeut
në kulturën botërore; 11. Euripidi. Jeta dhe
vepra; 12. Tragjedia “Medea”; 13. Koment
“Medea”, Fjalimi i Medeas përpara grave të
Korintit; 14. Koment “Medea”, Fragment:
Ish-bashkëshortët përballë njëri-tjetrit; 15.
Koment “Medea”, Fragment: Nëna
përshëndet të bijtë për të fundit herë
Folklor 1. Folklori. Vlerat dhe tiparet e tij. Llojet e
( 5 orë) krijimtarisë gojore; 2. Epika popullore.
“Eposi i kreshnikëve”; 3. Fragment:
Martesa e Halilit; 4. Fragment: Martesa e
Halilit; 5. Fragment: Gjergj Elez Alija
Letërsia e Rilindjes 1. Dante Aligeri. Rilindja evropiane; 2. Jeta 1. Servantes. Jeta dhe krijimtaria e
( 15 orë) dhe veprat e Dante Aligerit. “Komedia Servantesit; 2. Analizë-“Don Kishoti i
hyjnore”; 3. Fragment: Kënga I; Mançes”; 3. Fragment 1: Kalorësi i
4. Fragment: Kënga XXVI; luanëve; 4. Fragment 2: Kalorësi i
5. Fragment: Kënga V, X luanëve; 5.Mbi Don Kishotin dhe
Servantesin ; 6. Uiliam Shekspir dhe
teatri elisabetian; 7. Shekspiri, pasqyrë e
kohës së vet. Krijimtaria e Shekspirit; 8.
Analizë-“Hamleti”; 9. Fragment:
Monologu i Klaudit(Akti III, Skena III);
10. Dramatizim: Fragment: Hamleti dhe
Gertruda (Akti III, Skena IV)
Letërsia e vjetër shqipe 1. Marin Barleti. Humanizmi dhe letërsia e
( 10 orë) vjetër shqipe; 2. Analizë-“Historia e
Skënderbeut” ; 3. Fragment: Libri I; 4.
Fragment: Fjalimi i Skënderbeut në
Kuvendin e Lezhës; 5. Fragment: Para
rrethimit të parë të Krujës (Libri IV); 6.
Letërsia e vjetër shqipe, Buzuku dhe Budi;
6. Letërsia e vjetër shqipe, Buzuku dhe
Budi; 7. Fragment: Eva dhe Adami ; 8.
Fragment: Të mbraztit e jetës;9. F. Bardhi
dhe P. Bogdani. Jeta e Sibilave; 10.
Fragment: Sibila Delfika, Sibila Persika,
Sibila e Samosit
Klasicizmi 1.Molieri. Klasicizmi, tiparet estetike dhe
( 5 orë) përfaqësuesit kryesorë; 2.Molieri, jeta dhe
krijimtaria; 3.Analizë- "Tartufi"
4.Fragment: Akti I, Skena V;
5.Dramatizim:Fragment:Akti IV,skena V
PËRPUNIM Punë me projekt (4 orë) Planifikimi i projektit ( 1 orë) Diskutim për projektin ( 1 orë) Prezantimi i projektit (2orë)
NJOHURISH Ese (4 orë) Ese letrare ( 2 orë) Ese letrare ( 1 orë) Ese letrare( 1 orë)
( 16 orë)
Përsëritje (2 orë) Përsëritje( 1 orë) Përsëritje ( 1 orë) --
(22%) Testim (3 orë) Testim ( 1 orë) Testim ( 1 orë) Testim ( 1 orë)
Bisedë letrare (2 orë) -- Bisedë letrare ( 2 orë) --
Vetëvlerësim (1 orë) -- -- Ditari i vetëvlerësimit( 1 orë)
Tremujori I: SHTATOR-DHJETOR
Shkalla: V
Fusha: Gjuhët dhe komunikimi
Lënda: Letërsia 10

REZULTATET E TË NXËNIT SIPAS KOMPETENCAVE TË LËNDËS


TEMATIKA 1. Teoria e letërsisë
TEMATIKA 2. Letërsia antike: Homeri “Iliada”, Eskili “Prometeu i mbërthyer”, Euripidi “Medea”

1. KOMPETENCA PËR TË ANALIZUAR DHE INTERPRETUAR TEKSTE TË GJINIVE DHE TË LLOJEVE TË NDRYSHME LETRARE
Nxënësi:
 analizon funksionet dhe vlerat e letërsisë si lloj arti;
 përcakton objektin e studimit të shkencës për letërsinë dhe analizon drejtimet kryesore të kësaj shkence;
 analizon lidhjet e letërsisë me artet e tjera;
 përcakton gjininë letrare së cilës i përket një vepër;
 dallon gjinitë kryesore, si dhe tiparet e çdo gjinie letrare.
 tregon me fjalët e tij subjektin duke e ilustruar me detaje dhe shembuj nga teksti ose fragmenti;
 përcakton fabulën e një teksti;
 dallon dhe përmbledh ngjarjet kryesore të një teksti;
 dallon ngjarjet që shënojnë hyrjen, pikën e lidhjes, zhvillimin, pikën kulmore, zgjidhjen, si dhe shpjegon rëndësinë e tyre;
 dallon konfliktin/et në një tekst dhe shpjegon mënyrën se si zgjidhen ato në vepër;
 analizon marrëdhëniet mes skenave të veçanta (skena, episode, pamje) dhe tekstit si i tërë;
 përshkruan strukturën narrative në një tekst dhe jep argumentet e tij rreth përzgjedhjes së saj nga autori (p.sh. një tregim është shkruar në formën e një letre, në
një novelë jepen ngjarjet në rend kronologjik etj.).
 analizon personazhet duke u bazuar në përshkrimet e autorit dhe mendimet, fjalët, veprimet, bindjet etj.;
 shpjegon rolin dhe qëllimet e personazheve;
 analizon se si ndryshon ose zhvillohet një personazh;
 evidenton ngjashmëritë dhe dallimet mes personazheve (karakteri, sjelljet etj.);
 analizon marrëdhëniet mes personazheve, si p.sh., ndikimi që ka një personazh te një personazh tjetër;
 dallon llojet e personazheve (realë, historikë, të trilluar, mitologjikë, kryesorë, dytësorë);
 shpreh dhe argumenton pëlqimet e tij për një personazh;
 analizon kompleksitetin e marrëdhënieve njerëzore dhe sjelljes së njeriut përmes studimit të personazheve. përshkruan dhe analizon mjedisin dhe kohën (koha,
vendi, detajet fizike, situatat);
 analizon gjendjen emocionale që krijohet nga mjedisi, koha apo rrethanat e një teksti. dallon temën dhe motivet e një teksti;
 analizon dhe shpjegon mënyrën që zgjedh autori për të shtjelluar një temë ose një motiv të caktuar;
 demonstron vetëdije në lidhje me faktin që zhvillimi i një teme (ose motivi) nga një shkrimtar zbulon një pamje ose një aspekt të veçantë të jetës.
veçon tiparet e stilit dhe analizon e shpjegon se si ndikojnë ato te lexuesi dhe në tekst si p.sh.: gjuha (p.sh., zgjedhja e fjalëve); përdorimi i gjuhës së figurshme
(krahasimi, metafora, personifikimi, simboli, epanastrofeja, hiperbola, ironia etj.); muzikaliteti (ritmi, rima, strofa, aliteracioni, onomatopeja, asonanca etj.);
rrëfimtari dhe veta e rrëfimit ( veta e parë, veta e tretë); toni (i gjallë, i zymtë, i ngrohtë, solemn); gjatësia e fjalive, elipsa, asindeti etj.;
 vlerëson cilësitë estetike të gjuhës së një teksti për të arritur efekte të caktuara. demonstron njohje të kontekstit historik, kulturor, ekonomik, politik, shoqëror në
të cilin është shkruar një tekst;
 shpjegon se si konteksti ndikon në vepër.
 tregon se si përvojat personale, vlerat, besimet e tij mund të ndikojnë në mënyrën se si ai e kupton dhe e interpreton një tekst;
 tregon se si një tekst e informon lexuesin rreth natyrës njerëzore formulon mendimet, ndjenjat dhe opinionet e tij rreth tekstit, duke e lidhur atë me njohuritë e
mëparshme, me përvojën dhe me imagjinatën;
 reflekton, në mënyrë kritike, përmes analizave, interpretimit, vlerësimit dhe sintezës së tekstit;
 shprehet në mënyra të ndryshme për tekstet që lexon, si p.sh.: dramatizime, ese, punë krijuese me shkrim, muzikë, pikturë etj.
 mbron idetë e tij duke i ilustruar me detaje dhe me shembuj nga teksti;
 organizon qartë, saktë dhe në mënyrë logjike mendimet, ndjenjat dhe opinionet e tij (me gojë dhe me shkrim)
 fiton aftësi për të kuptuar, analizuar, komentuar dhe për të zbërthyer mekanizmin e brendshëm të funksionimit të veprës.
2. KOMPETENCA PËR TË VLERËSUAR LETËRSINË SHQIPE DHE BOTËRORE NË PERIUDHA TË NDRYSHME LETRARE
Nxënësi:
 vlerëson rëndësinë e letërsisë greko-romake, si dhe analizon sfondin historik dhe kulturor ku u zhvillua kjo letërsi;
 veçon llojet dhe gjinitë letrare që u zhvilluan gjatë kësaj periudhe, si dhe përfaqësuesit dhe veprat kryesore.
 diskuton për hipotezat e ndryshme në lidhje me ekzistencën e Homerit dhe veprën e tij;
 vlerëson rëndësinë e Homerit në letërsinë e mëvonshme;
 përshkruan momentet kryesore të jetës së Eskilit dhe të Euripidit, të cilat ndikuan në krijimtarinë e tyre;
 veçon veprat kryesore të Eskilit dhe të Euripidit;
 analizon tiparet dalluese të krijimtarisë së Eskilit dhe të Euripidit.
 analizon tiparet karakteristike të tragjedive të tyre;
 vlerëson risitë që solli Euripidi në letërsinë antike greke.
NR. TEMATIKA TEMAT MËSIMORE SITUATA E METODOLOGJIA DHE VLERËSIMI BURIMET DHE
PARASHIKUAR E TË VEPRIMTARITË E NXËNËSVE MJETE MËSIMORE
NXËNIT
1 Teoria e 1.Teori letërsie. Natyra dhe Bisedë për letërsinë dhe Metoda interaktive, bashkëvepruese Vlerësim për të Teksti mësimor,
letërsisë funksioni i letërsisë natyrën e saj. Lexim nxënë përvoja e nxënësve,
( 6 orë) shprehës i tekstit “Ti që e gjithëpërfshirëse (i vazhdueshëm) fjalor i shqipes, tabela
lexon” ilustruese, vëllimi
« Album » i Nolit
Bisedë-Diskutim
2 2.Lidhja e letërsisë me artet Bisedë për artin, Vlerësim për të Teksti mësimor,
e tjera parapëlqimet, nxënë përvoja e nxënësve,
Lexim e dëgjim i strukturuar,
(i vazhdueshëm) fjalor i shqipes,
piktura e Van Gogh-
Shpjegim dhe interpretim faktesh ut, fleta format.
3 3.Ndarja letërsisë sipas Diskutim në lidhje me Hetim, zbulim, Vlerësim për të Teksti mësimor,
gjinive dhe llojeve. Poezia tipologjinë e secilit tekst nxënë përvoja e nxënësve,
dhe llojet e saj letrar përpunim informacioni (i vazhdueshëm) projektor,tekste të
gjinive të ndryshme
4 4.Analiza e elementeve të Diskutim me kllaster dhe Përmbledhje e strukturuar, Vlerësim për të Teksti mësimor,
poezisë shkrim i lirë për lidhjen e nxënë Fjalor shpjegues i
tyre me poezinë; analizë (i vazhdueshëm) termave të letërsisë,
Analizë,Koment,
poezish Tekste poezish
5 5.Proza dhe llojet e saj. Diskutim në lidhje me Vlerësim për të Teksti mësimor,
Analiza e elementeve të elementët e analizës së tekstit Përshkrim, Krahasim nxënë Tekst nga Vedat
prozës rrëfimtar (i vazhdueshëm) Kokona,
Vlerësim dhe mendim i pavarur Tekste tregimtare
6 6.Drama dhe llojet e saj. Bisedë për teatrin; lojë më Vlerësim për të Teksti mësimor,
Analiza e elementeve të role për evidentimin e Organizues grafikë-Hartë nxënë Përvoja e nxënësve,
dramës tipareve të veprave dramatike (i vazhdueshëm) Projektor, Audio,
konceptesh Tekste dramatike
7 Letërsia 1.Antikiteti. Letërsia antike Bisedë mbi antikitetin greko- Vlerësim për të Teksti mësimor,
antike romak. Punë me shkrim ose ese nxënë veprat letrare, fletë
(15 orë) (i vazhdueshëm) me pyetje të
Shoqërim idesh, Rrjeti i diskutimit përgatitura nga
mësuesja, korniza të
Mbajtje e strukturuar e shënimeve skeletëzuara
8 2.Homeri “Iliada” Sekuenca filmike nga filmi Vlerësim për të Teksti mësimor,
“Troja” nxënë veprat letrare,
Shkrim i lirë,
(i vazhdueshëm) Flipchart ose tabela,
Videoprojektor,
Plotësim të dhënash skeda personazhesh,
9 3.Fragment: Fjala që mban Ese argumentuese për Vlerësim për të Teksti mësimor,
Agamemnoni përpara personalitetin e Punë e drejtuar nxënë veprat letrare,
luftëtarëve të tij Agamemnonit në ballafaqim (i vazhdueshëm) interneti
me atë të Akilit. Punë e pavarur
10 4.Fragment: Dyluftimi i Historia e Paridit deri në Vlerësim për të Teksti mësimor,
Paridit me Menelaun momentin e Luftës së Trojës. Punë në grupe nxënë Internet, përvoja e
Parashikimi i Kasandrës. Jeta (i vazhdueshëm) nxënësve, tabela
në malin e Idës. Molla e Punë në dyshe
sherrit
11 5.Homeri “Iliada”-Skedat e Detyra e shtëpisë , Elementë Punë individuale Vlerësim për të Teksti mësimor,
komentit të poemës epike në fragment nxënë skeda për komente
(i vazhdueshëm)
12 Përpunim 1.Planifikimi i projektit (ora Rëndësia dhe procedura e Harta e konceptit, Vlerësim Materiale
njohurish e parë) realizimit të projektit. paraprak, nxitës enciklopedike
( 5 orë) Grupet e ekspertëve, dhe motivues

13 Letërsia 6.Eskili. Tragjedia antike Sekuenca filmike të Korniza të skeletëzuara të mësimi Vlerësim për të Teksti mësimor, Slide
antike greke përzgjedhura nga tragjeditë nxënë të përgatitura nga
(15 orë) antike të luajtura nga aktorët (i vazhdueshëm) mësuesja
Përmbledhje dhe parafrazim
e teatrit
14 7.Jeta dhe vepra e Eskilit Diskutim mbi kontekstin Vlerësim për të Teksti mësimor,
historik të kohës kur jetoi Diskutim i shkurtër mbi materialin nxënë Interneti, tabakë,
dhe krijoi Eskili dhe të (i vazhdueshëm) kartonë,foto
dhënat mbi Eskilin filmik, fletë format
15 8.Tragjedia “Prometeu i Diskutim mbi mitin e Vlerësim për të Teksti mësimor,
mbërthyer” Prometeut. Harta e ngjarjes, nxënë Fjalori i mitologjisë,
(i vazhdueshëm) interneti, tabakë,
16 9.Prometeu i Mbërthyer Koment i fjalëve të korit Harta e personazheve Vlerësim për të Teksti mësimor,
(Episodi III) nxënë tabela e zezë ose
Nxjerrje informacioni nga teksti (i vazhdueshëm) flipchart.
17 10.Miti i Prometeut në Lexim dhe demonstrim në Vlerësim për të Teksti mësimor,
kulturën botërore klasë i materialeve të sjella Ritregim i ngjarjes nxënë materiale nga
nga nxënësit për figurën e (i vazhdueshëm) interneti, foto
Prometeut. Shkrim sipas modeleve
18 11.Euripidi. Jeta dhe vepra Diskutim në klasë mbi jetën Vlerësim për të Teksti mësimor,
dhe veprën e Euripidit Parafrazim i vargjeve nxënë Vepra e plotë
(i vazhdueshëm)
19 12.Tragjedia “Medea” Përmbledhje e mitit Projekte Vlerësim për të Teksti mësimor,
argonautëve. nxënë flipchart, tabela e
Grumbullim informacioni (i vazhdueshëm) zezë

20 13.Koment “Medea”, Këndvështrimet e ndryshme Konkurs Vlerësim për të Teksti mësimor,


Fjalimi i Medeas përpara mbi Medean që dalin nga nxënë vepra letrare
grave të Korintit leximi i esesë si detyrë Prezantime në forma të ndryshme, (i vazhdueshëm)
shtëpie
përfshirë dhe TIK-un
21 14.Koment “Medea”, Karakteristikat e estetikës së Vlerësim për të Teksti mësimor,
Fragment: Ish- tragjedisë. nxënë tabela e zezë ose
bashkëshortët përballë njëri- Fletëpalosje, Poster (i vazhdueshëm) flipchart, biblioteka e
tjetrit shkollës, interneti.
22 15.Koment “Medea”, Bisedë-Aktualiteti i temës së Vlerësim për të Teksti mësimor,
Fragment: Nëna përshëndet trajtuar. Nxënësit sjellin nxënë korniza të
të bijtë për të fundit herë shembuj se si shndërrohen (i vazhdueshëm) skeletëzuara,
bashkëshortët në prag divorci interneti
23 Përpunim 2.Ese letrare Punë me shkrim Vlerësim për të Fletore të punëve me
njohurish nxënë shkrim,Interneti,
përmbledhës përvoja e nxënësve
24 3.Ese letrare Punë me shkrim Vlerësim Teksti mësimor,
përmbledhës format esesh

25 4.Përsëritje Diskutim, analizë, krahasim Vlerësim Teksti mësimor,


diagnostifikues tabela, Slide

26 5.Testim (tremujori i parë) Punë me shkrim Vlerësim i të Testi individual, fleta


nxënit format A4
(përmbledhës)
METODOLOGJIA DHE VEPRIMTARITË E NXËNËSVE

Gjatë zhvillimit të orëve të letërsisë në këtë tremujor do të përdoren metoda, teknika dhe strategji të ndryshme për të arritur sa më shumë efektivitet tek nxënësit me
tipologji specifike të nxëni, si: Bisedë, Diskutim për njohuritë paraprake, Ditaret e të nxënit, Grupet e ekspertëve, Harta e konceptit, Harta e ngjarjes, INSERT, Karrigia
e nxehtë, Kllaster, Korniza të skeletëzuara, Lexim shprehës, Lojë me role, Mbajtje e strukturuar e shënimeve, Pohim-mbështetje, Përmbledhje e strukturuar, Përvijim i i
të menduarit, Pyetje binare, Role të specializuara në diskutim, Rrjeti i diskutimit, Shkrim i lirë, Shoqërim idesh, Të nxënit me këmbime, Vargje të rimuara, VLMD,
Vëzhgim sekuencash filmike. Nxënësit do të punojnë në grupe të vogla dhe të mëdha, në çift, në mënyrë të pavarur dhe individuale, në klasë apo në shtëpi.
VLERËSIMI
Gjatë orëve të mësimit nxënësi do të vlerësohet në mënyrë komplekse dhe gjithëpërfshirëse, jo vetëm për njohuritë e ngushta brenda fushës së të nxënit, por dhe për
shkathtësi, vlera, qëndrime dhe për zotërim të kompetencave kyçe. Për këtë do të përdoren teknika dhe instrumente të ndryshme vlerësimi.
Llojet e vlerësimit:
 Vlerësim për të nxënë (vlerësim i vazhdueshëm): vlerësim diagnostifikues, vlerësim i aktivitetit në klasë, vlerësim i aktivitetit vetëvlerësues, vlerësim i
bashkëpunimit në grup, vlerësim i detyrave të shtëpisë, vlerësim i interpretimit dhe i leximit shprehës, vlerësim i përgjigjeve të dhëna me gojë, vlerësim i punës
me shkrim, vlerësim i punimit të ushtrimeve, vlerësim mes nxënësish, vlerësim për pjesëmarrjen në biseda dhe diskutime, vlerësim për prezantimin gojor,
vlerësim për shfrytëzimin e burimeve të informacionit, vlerësim përmbledhës, vlerësim përmes diskutimit, vlerësim për realizimin e krijimeve 2D apo 3D,
vlerësim për përdorimin e TIK-ut, vlerësim për shfaqjen e inteligjencave të ndryshme të nxënësit, seriozitetin dhe përkushtimin e vazhduar, shfaqjen e
qëndrimeve dhe të vlerave pozitive. Në vlerësimin përfundimtar, ky vlerësim zë 40 % të vlerësimit të përgjithshëm.
 Vlerësim i të nxënit (vlerësim përmbledhës i arritjeve)-vlerësim i testeve, vlerësim i strukturuar(me instrumente). Në vlerësimin përfundimtar, ky vlerësim zë
40 % të vlerësimit të përgjithshëm.
 Vlerësim i dosjes (portofolit)-(përfshin detyrë klase, krijim letrar, detyrë shtëpie, punë me shkrim, projekt etj.) Ky vlerësim zë 20 % të vlerësimit të
përgjithshëm.
Tremujori II: JANAR-MARS
Shkalla: V
Fusha: Gjuhët dhe komunikimi
Lënda: Letërsia 10

REZULTATET E TË NXËNIT SIPAS KOMPETENCAVE TË LËNDËS


TEMATIKA 1. Folklori-letërsia gojore shqiptare
TEMATIKA 2. Letërsia Rilindjes Evropiane: Dante Aligieri “Komedia hyjnore-Ferri”,
TEMATIKA 3. Letërsia e vjetër shqipe

1. KOMPETENCA PËR TË ANALIZUAR DHE INTERPRETUAR TEKSTE TË GJINIVE DHE TË LLOJEVE TË NDRYSHME LETRARE
Nxënësi:
 analizon tiparet e folklorit dhe vlerat e tij
 përcakton ndarjet e lirikës dhe të epikës popullore;
 përcakton periudhën historike në të cilën lindën dhe u zhvilluan eposet;
 përshkruan origjinën dhe përmbajtjen e eposit kombëtar
 analizon tiparet kryesore të eposit tonë kombëtar
 tregon me fjalët e tij subjektin duke e ilustruar me detaje dhe shembuj nga teksti ose fragmenti;
 përcakton temën dhe fabulën e teksteve për studim;
 zgjeron njohuritë për ndërtimin e vargjeve dhe të strofave;
 dallon dhe përmbledh ngjarjet kryesore të teksteve për studim
 dallon ngjarjet që shënojnë hyrjen, pikën e lidhjes, zhvillimin, pikën kulmore, zgjidhjen, si dhe shpjegon rëndësinë e tyre;
 dallon konfliktin/et dhe shpjegon mënyrën se si zgjidhen ato në vepër;
 analizon marrëdhëniet mes fragmenteve të veçanta (skena, episode, pamje) dhe tekstit si i tërë;
 përshkruan strukturën narrative të tekstit dhe jep argumentet e tij rreth përzgjedhjes së saj nga autori;
 analizon personazhet duke u bazuar në përshkrimet e autorit dhe mendimet, fjalët, veprimet, bindjet etj.;
 shpjegon rolin dhe qëllimet e personazheve;
 analizon se si ndryshon ose zhvillohet një personazh;
 evidenton ngjashmëritë dhe dallimet mes personazheve (karakteri, sjelljet etj.);
 analizon marrëdhëniet mes personazheve, si p.sh., ndikimi që ka një personazh te një personazh tjetër;
 dallon llojet e personazheve (realë, historikë, të trilluar, mitologjikë, kryesorë, dytësorë);
 shpreh dhe argumenton pëlqimet e tij për një personazh;
 analizon kompleksitetin e marrëdhënieve njerëzore dhe sjelljes së njeriut përmes studimit të personazheve. përshkruan dhe analizon mjedisin dhe kohën (koha,
vendi, detajet fizike, situatat);
 analizon gjendjen emocionale që krijohet nga mjedisi, koha apo rrethanat e një teksti.
 analizon dhe shpjegon mënyrën që zgjedh autori për të shtjelluar një temë ose një motiv të caktuar;
 demonstron vetëdije në lidhje me faktin që zhvillimi i një teme (ose motivi) nga një shkrimtar zbulon një pamje ose një aspekt të veçantë të jetës.
 veçon tiparet e stilit dhe analizon e shpjegon se si ndikojnë ato te lexuesi dhe në tekst si p.sh.: gjuha (p.sh., zgjedhja e fjalëve); përdorimi i gjuhës së figurshme
(krahasimi, metafora, personifikimi, simboli, epanastrofeja, hiperbola, ironia etj.); muzikaliteti (ritmi, rima, strofa, aliteracioni, onomatopeja, asonanca etj.);
rrëfimtari dhe veta e rrëfimit ( veta e parë, veta e tretë); toni (i gjallë, i zymtë, i ngrohtë, solemn); gjatësia e fjalive, elipsa, asindeti etj.;
 vlerëson cilësitë estetike të gjuhës së një teksti për të arritur efekte të caktuara. demonstron njohje të kontekstit historik, kulturor, ekonomik, politik, shoqëror në
të cilin është shkruar një tekst;
 shpjegon se si konteksti ndikon në vepër;
 tregon se si përvojat personale, vlerat, besimet e tij mund të ndikojnë në mënyrën se si ai e kupton dhe e interpreton një tekst;
 tregon se si një tekst e informon lexuesin rreth natyrës njerëzore formulon mendimet, ndjenjat dhe opinionet e tij rreth tekstit, duke e lidhur atë me njohuritë e
mëparshme, me përvojën dhe me imagjinatën;
 reflekton, në mënyrë kritike, përmes analizave, interpretimit, vlerësimit dhe sintezës së tekstit;
 shprehet në mënyra të ndryshme për tekstet që lexon, si p.sh.: ese, punë krijuese me shkrim, muzikë, pikturë etj.
 mbron idetë e tij duke i ilustruar me detaje dhe me shembuj nga teksti;
 organizon qartë, saktë dhe në mënyrë logjike mendimet, ndjenjat dhe opinionet e tij (me gojë dhe me shkrim);
 fiton aftësi për të kuptuar, analizuar, komentuar dhe për të zbërthyer mekanizmin e brendshëm të funksionimit të veprës.
2. KOMPETENCA PËR TË VLERËSUAR LETËRSINË SHQIPE DHE BOTËRORE NË PERIUDHA TË NDRYSHME LETRARE
Nxënësi:
 analizon dhe gjykon për vlerat e lirikës dhe të epikës popullore;
 vlerëson rëndësinë historike dhe kulturore të eposit kombëtar;
 gjykon mbi vlerat estetike të gjuhës së përdor në këngët e Ciklit të Kreshnikëve;
 vlerëson rëndësinë e letërsisë Humanizmit dhe të Rilindjes Evropiane, si dhe analizon sfondin historik dhe kulturor ku u zhvillua kjo letërsi;
 veçon llojet dhe gjinitë letrare që u zhvilluan gjatë kësaj periudhe, si dhe përfaqësuesit dhe veprat kryesore.
 veçon përfaqësuesit kryesorë të kësaj epoke në Evropë;
 përshkruan momentet kryesore të jetës së Aligierit, të cilat ndikuan në krijimtarinë e tij;
 veçon veprat kryesore të Aligierit;
 diskuton rreth vlerave, strukturës, filozofisë dhe rëndësisë së “Komedisë hyjnore”.
 përshkruan momentet kryesore të jetës së Barletit, të cilat ndikuan në krijimtarinë e tij;
 vlerëson figurën dhe kontributin e Marin Barletit.
 analizon kushtet historike dhe kulturore në të cilat u shkrua letërsia e vjetër shqipe;
 veçon dhe vlerëson përfaqësuesit kryesorë të letërsisë së vjetër shqipe dhe krijimtarinë e tyre letrare;
 përdor njohuritë gjuhësore për të vlerësuar gjuhën e tekstit letrar.
NR TEMATIKA TEMAT MËSIMORE SITUATA E METODOLOGJIA DHE VLERËSIMI BURIME DHE
PARASHIKUAR E TË VEPRIMTARITË E MJETE
NXËNIT NXËNËSVE MËSIMORE
1 Folklori 1.Folklori. Vlerat dhe Diskutim mbi folklorin e Metoda interaktive, Vlerësim për të Teksti mësimor,
( 5 orë) tiparet e tij. Llojet e zonës bashkëvepruese e gjithëpërfshirëse nxënë krijime folklorike të
krijimtarisë gojore Bisedë-Diskutim (i vazhdueshëm) ndryshme
2 2.Epika popullore. “Eposi i Bisedë e shkurtër për temën Vlerësim për të Teksti mësimor,
kreshnikëve” duke nxitur nxënësit të Lexim e dëgjim i strukturuar, nxënë Cikli i kreshnikëve-
mendojnë për vlerat e eposit (i vazhdueshëm) vepra, “Tregime të
shqiptar. Shpjegim dhe interpretim faktesh moçme shqiptare”
3 3.Fragment: Martesa e Diskutim mbi përshtypjet që Vlerësim për të Teksti mësimor,
Halilit kanë krijuar nxënësit gjatë Hetim, zbulim, përpunim nxënë veprat letrare, video-
leximit të vargjeve nga (i vazhdueshëm) projektor
“Martesa e Halilit” informacioni Përmbledhje e
4 4.Fragment: Martesa e Bisedë mbi vjetërsinë e Vlerësim për të Teksti mësimor,
Halilit këngës, tema e martesës strukturuar, nxënë veprat letrare
jashtë fisit. (i vazhdueshëm)
Analizë, Koment, Përshkrim,
5 5.Fragment: Gjergj Elez Rrëfim i fabulës së këngës së Vlerësim për të Teksti mësimor,
Alija Gjergj Elez Alisë . nxënë vepra letrare, skeda,
Krahasim, Rrëfim
(i vazhdueshëm) tabela
6 Letërsia e 1.Dante Aligeri. Rilindja Diskutim rreth njohurive që Vlerësim dhe mendim i pavarur Vlerësim për të Teksti mësimor,Slide
Rilindjes evropiane kanë nxënësit për epokën e nxënë të përgatitura nga
( 5 orë) Rilindjes. Organizues grafikë- (i vazhdueshëm) mësuesja, foto teksti
letrar
Hartë konceptesh
7 2.Jeta dhe veprat e Dante Bisedë mbi rëndësinë e Vlerësim për të Teksti mësimor,
Aligerit. “Komedia Dante Aligerit në Rilindjen Punë me shkrim ose ese, Shkrim i nxënë Tabela apo flipchart,
hyjnore” evropiane (i vazhdueshëm) Interneti, Biblioteka.
8 3.Fragment: Kënga I Bisedë mbi Virgjilin. lirë, Vlerësim për të Teksti mësimor,
nxënë interneti, vepra
Shoqërim idesh, Rrjeti i diskutimit (i vazhdueshëm) artistike
9 4.Fragment: Kënga XXVI Bisedë mbi Odisenë dhe Vlerësim për të Teksti mësimor,
Kalin e drurit Mbajtje e strukturuar e shënimeve nxënë interneti
(i vazhdueshëm)
10 5.Fragment: Kënga V, X Rrëfimi i historisë së Paolos Plotësim të dhënash Vlerësim për të Teksti mësimor,
dhe Françeskës nxënë interneti
Punë e drejtuar (i vazhdueshëm)
11 Përpunim 1.Punë me projekt (ora e Diskutim rreth punës së bërë Vlerësim paraprak, Materiale
njohurish dytë) Punë e pavarur nxitës dhe motivues enciklopedike
12 ( 6 orë) 2.Ese letrare Lexim dhe diskutim Punë në grupe Vlerësim për të Fletore ose Format A4
nxënë
Punë në dyshe (i vazhdueshëm)

13 Letërsia e 1.Marin Barleti. Diskutim mbi vepra artistike Punë individuale Vlerësim për të Teksti mësimor,
vjetër shqipe Humanizmi dhe letërsia e të krijuara për Skënderbeun nxënë Foto, pamje,
( 10 orë) vjetër shqipe. nga artistë shqiptarë dhe të Harta e konceptit, (i vazhdueshëm) Projektor, sekuencë
huaj. nga filmi
Grupet e ekspertëve, “Skënderbeu”
14 2.Analizë-“Historia e Diskutim mbi prejardhjen e Korniza të skeletëzuara të mësimi Vlerësim për të Teksti mësimor,
Skënderbeut” Skënderbeut nxënë tabelë me pemën
Përmbledhje dhe parafrazim (i vazhdueshëm) gjenealogjike të
familjes së
Diskutim i shkurtër mbi materialin Skënderbeut,
vepra e Barletit
15 3.Fragment: Libri I Interpretimi artistik i fjalimit filmik, Vlerësim për të Teksti mësimor,
të Skënderbeut para klasës nxënë Interneti, mikrofon
Harta e ngjarjes, (i vazhdueshëm)
16 4.Fragment: Fjalimi i Punë me skeda në lidhje me Vlerësim për të Teksti mësimor,
Skënderbeut në Kuvendin e vajtimin me gjëmë Harta e personazheve nxënë Skeda me shembuj
Lezhës (i vazhdueshëm) vargjesh, Foto,
Nxjerrje informacioni nga teksti interneti
17 5.Fragment: Para rrethimit Diskutim në lidhje me Vlerësim për të Teksti mësimor,
të parë të Krujës (Libri IV) “faljen”, si dhe fletëpalosje Ritregim i ngjarjes nxënë interneti,fjalë të urta,
për heroin kombëtar, (i vazhdueshëm) fletëpalosje
Skënderbeun. Shkrim sipas modeleve
18 6.Letërsia e vjetër shqipe, Diskutim mbi dokumentimet Vlerësim për të Teksti mësimor, foto,
Buzuku dhe Budi më të vjetra të shqipes Parafrazim i vargjeve nxënë internet, kartonë
(i vazhdueshëm)
19 7.Fragment: Eva dhe Adami Rrëfim i historisë së Adamit Projekte Vlerësim për të Teksti mësimor,
dhe Evës, si dhe mollës së nxënë interneti
ndaluar Grumbullim informacioni (i vazhdueshëm)
20 8.Fragment: Të mbraztit e Diskutim për Budin si Vlerësim për të Teksti mësimor,
jetës vjershëtar, ndërtim Konkurs nxënë tabela, kartonë
organizuesish grafikë (i vazhdueshëm)
21 9.F. Bardhi dhe P. Bogdani. Krijimi i organizuesve Prezantime në forma të ndryshme, Vlerësim për të Teksti mësimor,
Jeta e Sibilave grafikë për përmbledhjen e nxënë vargje nga Sibilat
informacionit përfshirë dhe TIK-un (i vazhdueshëm)
22 10.Fragment: Sibila Delfika, Diskutim dhe koment i Fletëpalosje,Poster Vlerësim për të Teksti mësimor,
Sibila Persika, Sibila e poezive nxënë materiale nga
Samosit (i vazhdueshëm) mësuesja

23 Përpunim 3.Bisedë letrare Diskutim, analizë, vlerësim i Vlerësim për të Vepra të ndryshme
24 njohurish 4.Bisedë letrare veprës dhe autorit nxënë letrare, Teoria e
(i vazhdueshëm) letërsisë, Slide,
Materiale
enciklopedike
25 5.Përsëritje Diskutim, reflektim Vlerësim Teksti mësimor,
diagnostifikes skeda të ndryshme me
informacion
26 6.Testim (tremujori i dytë) Punë individuale me shkrim Vlerësim i të nxënit Testi individual,
(përmledhës) Format A4
METODOLOGJIA DHE VEPRIMTARITË E NXËNËSVE

Gjatë zhvillimit të orëve në këtë tremujor, siç shihet do të përdoren metoda, teknika dhe strategji të ndryshme për të arritur sa më shumë efektivitet tek nxënësit me
tipologji specifike të nxëni, si: Analiza e tipareve semantike, Bisedë, Di/Dua të di/Mësova, Diagrami i Venit, Diagramë piramidale, Diskutim për njohuritë paraprake,
Ditarët e të nxënit, Grupet e ekspertëve, Harta e konceptit, Harta e ngjarjes, Harta e personazheve, INSERT, Kllaster, Korniza të skeletëzuara, Lexim me kodim të imtë
teksti, Pyet sërish Lexim shprehës, Lojë me role Lojë me role Mbajtje e strukturuar e shënimeve, Përmbledhje e strukturuar, Përvijim i i të menduarit, Pyetje binare, Role
të specializuara në diskutim, Ruaje fjalën e fundit për mua, Rrjeti i diskutimit, Stuhi mendimesh, Shkrim i lirë, Teknika e të pyeturit Të nxënit me këmbime, Vargje të
rimuara, Vëzhgim sekuencash filmike. Nxënësit do të punojnë në grupe të vogla dhe të mëdha, në çift, në mënyrë të pavarur dhe individuale, në klasë apo në shtëpi.
VLERËSIMI

Gjatë orëve të mësimit nxënësi do të vlerësohet në mënyrë komplekse dhe gjithëpërfshirëse, jo vetëm për njohuritë e ngushta brenda fushës së të nxënit, por dhe për
shkathtësi, vlera, qëndrime dhe për zotërim të kompetencave kyçe. Për këtë do të përdoren teknika dhe instrumente të ndryshme vlerësimi.
Llojet e vlerësimit:
 Vlerësim për të nxënë (vlerësim i vazhdueshëm): vlerësim diagnostifikues, vlerësim i aktivitetit në klasë, vlerësim i aktivitetit vetëvlerësues, bashkëpunimit në
grup, detyrat e shtëpisë, interpretimi dhe lexim shprehës, vlerësim i përgjigjeve të dhëna me gojë, vlerësim i punës me shkrim, vlerësim mes nxënësish, vlerësim
për pjesëmarrjen në biseda dhe diskutime, për prezantimin gojor, për shfrytëzimin e burimeve të informacionit, për realizimin e krijimeve 2D apo 3D, për
përdorimin e TIK-ut, vlerësim për shfaqjen e inteligjencave të ndryshme të nxënësit, seriozitetin dhe përkushtimin e vazhduar, shfaqjen e qëndrimeve dhe të
vlerave pozitive. Në vlerësimin përfundimtar, ky vlerësim zë 40 % të vlerësimit të përgjithshëm.
 Vlerësim i të nxënit (vlerësim përmbledhës i arritjeve)-vlerësim i testeve, vlerësim i strukturuar(me instrumente). Në vlerësimin përfundimtar, ky vlerësim zë
40 % të vlerësimit të përgjithshëm.
 Vlerësim i dosjes (portofolit) së nxënësit për periudhën 3-mujore (përfshin detyrë klase, krijim letrar, detyrë shtëpie, punë me shkrim, projekt etj.) Në vlerësimin
përfundimtar, ky vlerësim zë 20 % të vlerësimit të përgjithshëm..
Tremujori III: PRILL-QERSHOR
Shkalla: V
Fusha: Gjuhët dhe komunikimi
Lënda: Letërsia 10

REZULTATET E TË NXËNIT SIPAS KOMPETENCAVE TË LËNDËS

TEMATIKA 1. Letërsia e Rilindjes Evropiane- Servantes “Don Kishoti”, Shekspir “Hamleti”


TEMATIKA 2. Klasicizmi-Molieri “Tartufi”

1. KOMPETENCA PËR TË ANALIZUAR DHE INTERPRETUAR TEKSTE TË GJINIVE DHE TË LLOJEVE TË NDRYSHME LETRARE
 diskuton rreth zhvillimit të Rilindjes evropiane si lëvizje e rëndësishme kulturore, letrare dhe artistike;
 analizon tiparet e letërsisë së Rilindjes dhe të Klasiczmit;
 analizon dhe interpreton elementet e përmbajtjes dhe të formës së një teksti në prozë si: tema dhe motivet, idetë, përshkrimi i kohës dhe i mjedisit, rrëfimtari,
marrëdhëniet mes personazheve, fabula dhe subjekti;
 analizon dhe interpreton elementet e përmbajtjes dhe të formës së një teksti poetik si: motivet kryesore, përdorimi i gjuhës, figuracioni, rima, ritmi, llojet e strofës
etj.;
 analizon dhe interpreton elementet e përmbajtjes dhe të formës së një teksti dramatik si: trajtimi i temës, konfliktet e përshkruara në vepër, analiza e
marrëdhënieve mes personazheve etj.;
 tregon me fjalët e tij subjektin duke e ilustruar me detaje dhe shembuj nga teksti ose fragmenti;
 dallon dhe përmbledh ngjarjet kryesore të një teksti;
 dallon ngjarjet që shënojnë hyrjen, pikën e lidhjes, zhvillimin, pikën kulmore, zgjidhjen, si dhe shpjegon rëndësinë e tyre;
 dallon konfliktin/et në një tekst dhe shpjegon mënyrën se si zgjidhen ato në vepër;
 analizon marrëdhëniet mes skenave të veçanta (skena, episode, pamje) dhe tekstit si i tërë;
 përshkruan strukturën narrative në një tekst dhe jep argumentet e tij rreth përzgjedhjes së saj nga autori (p.sh. një tregim është shkruar në formën e një letre, në
një novelë jepen ngjarjet në rend kronologjik etj.).
 analizon personazhet duke u bazuar në përshkrimet e autorit dhe mendimet, fjalët, veprimet, bindjet etj.;
 shpjegon rolin dhe qëllimet e personazheve;
 analizon se si ndryshon ose zhvillohet një personazh;
 evidenton ngjashmëritë dhe dallimet mes personazheve (karakteri, sjelljet etj.);
 analizon marrëdhëniet mes personazheve, si p.sh., ndikimi që ka një personazh te një personazh tjetër;
 dallon llojet e personazheve (realë, historikë, të trilluar, mitologjikë, kryesorë, dytësorë) dhe shpreh e argumenton pëlqimet e tij për një personazh;
 analizon kompleksitetin e marrëdhënieve njerëzore dhe sjelljes së njeriut përmes studimit të personazheve. përshkruan dhe analizon mjedisin dhe kohën (koha,
vendi, detajet fizike, situatat);
 analizon gjendjen emocionale që krijohet nga mjedisi, koha apo rrethanat e një teksti. dallon temën dhe motivet e një teksti;
 analizon dhe shpjegon mënyrën që zgjedh autori për të shtjelluar një temë ose një motiv të caktuar;
 demonstron vetëdije në lidhje me faktin që zhvillimi i një teme (ose motivi) nga shkrimtari zbulon një pamje ose një aspekt të veçantë të jetës.
 veçon tiparet e stilit dhe analizon e shpjegon se si ndikojnë ato te lexuesi dhe në tekst si p.sh.: gjuha (p.sh., zgjedhja e fjalëve); përdorimi i gjuhës së figurshme
(krahasimi, metafora, personifikimi, simboli, epanastrofeja, hiperbola, ironia etj.); muzikaliteti (ritmi, rima, strofa, aliteracioni, onomatopeja, asonanca etj.);
rrëfimtari dhe veta e rrëfimit ( veta e parë, veta e tretë); toni (i gjallë, i zymtë, i ngrohtë, solemn); gjatësia e fjalive, elipsa, asindeti etj.;
 tregon se si përvojat personale, vlerat, besimet e tij mund të ndikojnë në mënyrën se si ai e kupton dhe e interpreton një tekst;
 tregon se si një tekst e informon lexuesin rreth natyrës njerëzore formulon mendimet, ndjenjat dhe opinionet e tij rreth tekstit, duke e lidhur atë me njohuritë e
mëparshme, me përvojën dhe me imagjinatën;
 reflekton, në mënyrë kritike, përmes analizave, interpretimit, vlerësimit dhe sintezës së tekstit;
 mbron idetë e tij duke i ilustruar me detaje dhe me shembuj nga teksti;
 organizon qartë, saktë dhe në mënyrë logjike mendimet, ndjenjat dhe opinionet e tij (me gojë dhe me shkrim).
 fiton aftësi për të kuptuar, analizuar, komentuar dhe për të zbërthyer mekanizmin e brendshëm të funksionimit të veprës.

2. KOMPETENCA PËR TË VLERËSUAR LETËRSINË SHQIPE DHE BOTËRORE NË PERIUDHA TË NDRYSHME LETRARE

 vlerëson rëndësinë e letërsisë së Rilindjes Evropiane dhe të Klasicizmit, si dhe analizon sfondin historik dhe kulturor ku u zhvillua kjo letërsi;
 veçon llojet dhe gjinitë letrare që u zhvilluan gjatë kësaj periudhe, si dhe përfaqësuesit dhe veprat kryesore.
 përshkruan momentet kryesore të jetës së Servantesit, të cilat ndikuan në krijimtarinë e tij;
 veçon veprat kryesore të Servantesit;
 gjykon për mënyrën se si filozofia e Rilindjes gjen shprehje në krijimtarinë e Servantesit.
 përshkruan momentet kryesore të jetës së Shekspirit, të cilat ndikuan në krijimtarinë e tij;
 veçon veprat kryesore të Shekspirit;
 diskuton dhe vlerëson rëndësinë e krijimtarisë së Shekspirit në letërsinë botërore.
 analizon kushtet historike, shoqërore dhe kulturore që çuan në lindjen dhe zhvillimin e
 klasicizmit;
 analizon tiparet dhe parimet estetike të klasicizmit;
 veçon përfaqësuesit kryesorë të klasicizmit dhe veprat e tyre më përfaqësuese;
 veçon disa elemente të klasicizmit në krijimtarinë e Et’hem Haxhiademit.
 përshkruan momentet kryesore të jetës së Molierit, të cilat ndikuan në krijimtarinë e tij;
 veçon veprat kryesore të Molierit;
 diskuton rreth risive që solli Molieri në letërsinë botërore.
 vlerëson cilësitë estetike të gjuhës së një teksti për të arritur efekte të caktuara,
 demonstron njohje të kontekstit historik, kulturor, ekonomik, politik, shoqëror në të cilin është shkruar një tekst.

NR TEMATIKA TEMAT MËSIMORE SITUATA E METODOLOGJIA DHE VLERËSIMI BURIME DHE MJETE
PARASHIKUAR E TË VEPRIMTARITË E MËSIMORE
NXËNIT NXËNËSVE
1 Letërsia e 1.Servantes. Jeta dhe Bisedë mbi të veçantat e Metoda interaktive, Vlerësim për të nxënë Teksti mësimor, tabela
Rilindjes krijimtaria e Servantesit jetës së Servantesit. bashkëvepruese e (i vazhdueshëm) apo flipchart, interneti
2 ( 10 orë) 2.Analizë-“Don Kishoti i Diskutohet mbi konceptin e gjithëpërfshirëse Vlerësim për të nxënë Teksti mësimor, interneti,
Mançes” donkishotizmit Bisedë-Diskutim (i vazhdueshëm) tabela
3 3.Fragment 1: Kalorësi i Skeda e librit Lexim e dëgjim i strukturuar, Vlerësim për të nxënë Teksti mësimor, skeda e
luanëve (i vazhdueshëm) rrëfimit të ngjarjes
Shpjegim dhe interpretim
4 4.Fragment 2: Kalorësi i Lexim i përmbledhjes së Vlerësim për të nxënë Teksti mësimor,
faktesh
luanëve pjesës së parë të fragmentit. (i vazhdueshëm) Interneti, skeda, kartonë
Hetim, zbulim, përpunim bioskeda personazhesh
5 5.Mbi Don Kishotin dhe Interpretimi i fragmentit në informacioni Përmbledhje e Vlerësim paraprak, Teksti mësimor, Video
Servantesin klasë. strukturuar, nxitës dhe motivues projektor,
Analizë, Koment, Përshkrim, korniza të skeletëzuara
6 6.Uiliam Shekspir dhe teatri Diskutohet njohuritë që Krahasim, Rrëfim Vlerësim për të nxënë Teksti mësimor, tabela
elisabetian kanë nxënësit për epokën e Vlerësim dhe mendim i (i vazhdueshëm) ilustruese, foto
Rilindjes pavarur
7 7.Shekspiri, pasqyrë e kohës Bisedë mbi njohuritë e Organizues grafikë Vlerësim për të nxënë Teksti mësimor, video-
së vet. Krijimtaria e nxënësve për Shekspirin. (i vazhdueshëm) projektor, tabela apo
Punë me shkrim, ese,
Shekspirit flipchart, tabela, foto
Shoqërim idesh, Rrjeti i
8 8.Analizë-“Hamleti” Në video-projektor shfaqen Vlerësim për të nxënë Teksti mësimor, video-
disa sekuenca nga tragjedia diskutimit, Harta e konceptit, (i vazhdueshëm) projektor, flipchart, tabela
e Shekspirit “Hamlet” Mbajtje e strukturuar e e zezë
9 9.Fragment: Monologu i Diskutim-Vëllavrasja,vrasja shënimeve Vlerësim për të nxënë Teksti mësimor, skeda,
Klaudit(Akti III, Skena III) e parë në botë, nga Kaini Plotësim të dhënash (i vazhdueshëm) kartonë, fletë formati
biblik te Dante Aligeri, Punë e drejtuar
Hamleti dhe deri në botën e Punë në grupe
sotme moderne. Punë në dyshe
10 10.Dramatizim: Fragment: Lexim me role/ Dramatizim Vlerësim për të nxënë Teksti mësimor, skedë-
Punë individuale
Hamleti dhe Gertruda (Akti (i vazhdueshëm) vargje të rimuara
III, Skena IV)
11 Përpunim 1.Paraqitja e projektit Prezantimi gjuhësor dhe Grupet e ekspertëve, Vlerësim i të nxënit - Teksti mësimor, Slide,
12 njohurish 2.Paraqitja e projektit jogjuhësor Korniza të skeletëzuara portofoli i nxënësit Internet, fletëpalosje
( 5 orë) Përmbledhje dhe parafrazim
13 3.Punë me shkrim ose ese Punë me shkrim e diskutim Diskutim i shkurtër mbi Vlerësim për të nxënë Fletore ose Format A4,
për temën e trajtuar materialin filmik, (i vazhdueshëm) materiale enciklopedike
14 Klasicizmi 1.Molieri. Klasicizmi, Diskutim rreth kontekstit Harta e ngjarjes, Vlerësim për të nxënë Teksti mësimor, Slide,
( 5 orë) tiparet estetike dhe historik dhe Luigjit XIV (i vazhdueshëm) Foto
përfaqësuesit kryesorë Harta e personazheve
15 2.Molieri, jeta dhe Diskutim për jetën e
Nxjerrje informacioni nga Vlerësim për të nxënë Teksti mësimor, tabela
krijimtaria Molierit teksti (i vazhdueshëm) ilustruese, foto
Ritregim i ngjarjes
16 3.Analizë- "Tartufi" Sekuencë kronike televizive Parafrazim i vargjeve Vlerësim për të nxënë Teksti mësimor, interneti,
për vënien në skenë të Projekte, Fletëpalosje, Poster (i vazhdueshëm) mjete audio ose telefon
“Tartufit” në Shqipëri smart
Grumbullim informacioni
17 4.Fragment: Akti I, Skena V Diskutim për mashtrimin Vlerësim për të nxënë Teksti mësimor, tabela,
dhe hipokrizinë Prezantime në forma të (i vazhdueshëm) teksti letrar
18 5.Dramatizim: Fragment: Dramatizim i një fragmenti ndryshme, përfshirë dhe Vlerësim për të nxënë Teksti mësimor, E-libri,
Akti IV, skena V TIK-un (i vazhdueshëm) veshje përkatëse
19 Përpunim 4.Ditari i vetëvlerësimit Leximi dhe prezantimi i Vlerësim Teksti mësimor, përvoja e
njohurish shkrimit përmbledhës diagnostifikues nxënësve,Instrumenti
vetëvlerësues vetëvlerësues i librit
20 5.Testim (tremujori i tretë) Punë individuale me shkrim Vlerësim i të Test individual, format A4
nxënit(përmbledhës)
METODOLOGJIA DHE VEPRIMTARITË E NXËNËSVE
Gjatë zhvillimit të orëve në këtë tremujor, siç shihet do të përdoren metoda, teknika dhe strategji të ndryshme për të arritur sa më shumë efektivitet tek nxënësit me
tipologji specifike të nxëni, si: Bisedë, Di/Dua të di/Mësova, Diagrami i Venit, Diskutim, Diskutim për njohuritë paraprake, Ditaret e të nxënit , Empatia, Grupet e
ekspertëve, e strukturuar, Imagjinatë e drejtuar, Interpretim, Organizues grafik, Plotësim i bioskedës së personazheve, Pyetje përgjigje, Role të specializuara, Shkrim i
lirë, Stuhi mendimesh Vargje të rimuara, VLMD, Vëzhgim sekuencash filmike. Nxënësit do të punojnë në grupe të vogla dhe të mëdha, në çift, në mënyrë të pavarur dhe
individuale, në klasë apo në shtëpi.
VLERËSIMI
Gjatë orëve të mësimit nxënësi do të vlerësohet në mënyrë komplekse dhe gjithëpërfshirëse, jo vetëm për njohuritë e ngushta brenda fushës së të nxënit, por dhe për
shkathtësi, vlera, qëndrime dhe për zotërim të kompetencave kyçe. Për këtë do të përdoren teknika dhe instrumente të ndryshme vlerësimi.
Llojet e vlerësimit:
 Vlerësim për të nxënë (vlerësim i vazhdueshëm): vlerësim diagnostifikues, vlerësim i aktivitetit në klasë, vlerësim i aktivitetit vetëvlerësues, bashkëpunimit në
grup, detyrat e shtëpisë, interpretimi dhe lexim shprehës, vlerësim i përgjigjeve të dhëna me gojë, vlerësim i punës me shkrim, vlerësim mes nxënësish, vlerësim
për pjesëmarrjen në biseda dhe diskutime, për prezantimin gojor, për shfrytëzimin e burimeve të informacionit, për realizimin e krijimeve 2D apo 3D, për
përdorimin e TIK-ut, vlerësim për shfaqjen e inteligjencave të ndryshme të nxënësit, seriozitetin dhe përkushtimin e vazhduar, shfaqjen e qëndrimeve dhe të
vlerave pozitive. Në vlerësimin përfundimtar, ky vlerësim zë 40 % të vlerësimit të përgjithshëm.
 Vlerësim i të nxënit (vlerësim përmbledhës i arritjeve)-vlerësim i testeve, vlerësim i strukturuar(me instrumente). Në vlerësimin përfundimtar, ky vlerësim zë
40 % të vlerësimit të përgjithshëm.
 Vlerësim i dosjes (portofolit) së nxënësit për periudhën 3-mujore (përfshin detyrë klase, krijim letrar, detyrë shtëpie, punë me shkrim, projekt etj.) Në vlerësimin
përfundimtar, ky vlerësim zë 20 % të vlerësimit të përgjithshëm.

You might also like