Professional Documents
Culture Documents
Untitled
Untitled
_____________________________________________________________________________________
Oblasti razvoja:
Razvoj govora, kognitivnin razvoj, razvoj početnih matematičkih pojmova, razvoj sitne
motorike,koordinacija pokreta oko-ruka, socio-emocionalni razvoj, razvoj umjetnosti.
Cilj:
Proširiti dječija znanja o aktivnostima u vrtu, održavanju vrta, sadnji biljaka i alatu koji se
koristi u vrtnim aktivnostima i njegovoj namjeni.
Zadaci:
Proširiti dječija znanja o radovima u vrtu.
Imenovanje alata koji je potreban za rad u vrtu, objasniti namjenu istog.
Bogatiti rječnik novim rječima i njohovim značenjima.
Podsticati kod djece radne navike, interes, i upornost pri radu.
Tok aktivnosti:
Jutarnji sastanak započinjemo vjestima dana, nakon toga upoznajem djecu sa današnjom
temom. Pitam djecu, šta je to vrt i kako inače izgleda? Kakve sve aktivnosti imamo u vrtu u
proljeće, šta se to radi? Za pojedine radnje kao sto su čišćenje, kopanje, sadnju potreban nam je
alat,ali i oprema kao što su rukavice šešir i slično da bi smo zaštitili naše ruke, kožu itd..
Razgovara sa djecom o alatu za vrtlarstvo, koji oni poznaju. Naglasit ću djeci da postoji razlika
između vrta i njive, te i objasniti istu. Za kraj ću im ispričati priču Djed i repa, nakon čega slijedi
analiza priče te nakon toga objašnjavam djeci aktivnosti koje ćemo danas raditi.
1
Priprema datum:
_____________________________________________________________________________________
Sredstva i materijali: Drvene bojice, papiri, olovke, papirne čase, pom-pom loptice,
Evaluacija: Nakon završenih aktivnosti vraćamo se u krug jutarnjeg sastanka, kroz moja pitanja
upućena djeci ponavljamo sve o vrtu i aktivnostima u proljeće.
Odgajatelj:______________________