You are on page 1of 2

PRIPREMA ZA NASTAVNI ČAS

( U ime Allaha Milostivog, Samilosnog )

DŽAMIJA

Razred: I
Realizator: Merima Omerović
Nastavni predmet: Islamska vjeronauka
Nastavna jedinica: Džamija
Tip časa: obrada novog gradiva
Nastavne metode:
a) Metoda razgovora
b) Metoda udžbenika
Nastavna sredstva: tabla, kreda, udžbenik, plakat, nastavni listići.
Oblik rada: frontalni, individualni
Ciljevi časa:
a) Odgojni: Međusobno podsjećanje učenika na ponašanje u džamiji, kao i održavanje
reda i čistoće u njoj,
b) Obrazovni: Usvajanje novog znanja o predmetima u džamiji i mjestima džamije, te
nazivima pojedinih dijelova džamije.
c) Funkcionalni: Razvijanje sposobnosti pričanja i prepričavanja kod učenika na osnovu
slika iz udžbenika.

Uvodni dio – emocionalna priprema

Ponoviću sa učenicima nastavnu jedinicu sa prošlog nastavnog sata kroz pitanja na


koja će učenici odgovarati usmeno.
Najaviću novu nastavnu jedinicu na način da pitam učenike gdje trebamo biti 5 puta
dnevno? (U džamiji) Danas ćemo učiti nešto novo o džamiji, ponašanju u džamiji, čistoći.

Glavni dio časa – razgovor o tematskoj građi

- Prije svega sa učenicima ću prokomentarisati slike iz udžbenika, gdje će oni iznositi


svoja mišljenja o onome šta vide na slikama. Na taj način učenici će se emocionalno i
psihički pripremiti za usvajanje novih nastavnih sadržaja. Nakon toga ću im pokazati
nekoliko slika sa različitim izgledima džamija. Pitaću ih jesu li ikada bili u džamiji, šta
su tamo vidjeli i šta se uopšte radi u džamijama?
- Šta radimo u džamiji? (Učenici u džamiji klanjaju, vode računa o lijepom i kulturnom
ponašanju, o čistoći, uče Kur'an, itd.)

- Uslijediće usmeno izlaganje nastavne jedinice, orjentacija za to biće mi ključne riječi:


DŽAMIJA, NAMAZ, KUR'AN, NAJPOZNATIJE DŽAMIJE.
- Svaku od ključnih riječi lekcije potanko ću učenicima objasniti kroz realne primjere iz
života i na osnovu iskustva...
Džamije su najdraža mjesta Allahova.
- POREDEĆI NEŠTO S NEČIM
- ZA ONO ŠTO TI PRIJA
- OD SVEG SRCA IZGOVORIT
- LIJEPO JE KAO DŽAMIJA

Zadatak1 : odgovori na pitanja?

- Imate li džamiju u vašem mjestu?


- Da li ste ikada bili u džamiji i šta ste tamo vidjeli, opišite unutrašnjost džamije?
- Komentarisanje unutrašnjosti džamije na osnovu slike na strani 49
MIHRAB – mjesto u kojem imam (efenduja ili hodza), predvodi namaz u džematu
MINBER – mjesto na kojem imam petkom uči hutbu(drzi govor)
ĆURS – mjesto na kojem imam sjedi dok drži govor

- Zadatak 2:
- Nacrtaj i oboji džamiju i njenu unutrašnjost?

- ZAPAMTI: DŽEMIJE SU BOZIJE KUĆE. U NJIMA SE KLANJA, UČI KUR'AN,


I ODGAJAJU LJUDI.

- Nekoliko puta svi zajedno ponoviti ove riječi.

Završni dio sata:

Ispitaću svakog od učenika i provjeriti da li je usvojio nastavni sadržaj. Podijeliti im


nastavne listiće da zalijepe u svoje sveske i nauče.

Zadaća: Nacrtati džamiju u svoju svesku, i naučiti:

DŽAMIJE SU ALLAHOVE KUĆE, U


U NJIMA SE KLANJA NAMAZ
UČI KUR'AN I ODGAJAJU LJUDI.

Predavač : pregledao:

You might also like