You are on page 1of 2

PRIPREMA NASTAVNIKA ZA ČAS

PREDMET: Vjeronauka
REALIZATOR: prof. Merima Omerović
RAZRED: I – 1 časa sedimčno
ČAS :
NASTAVNA JEDINICA: BAJRAM NAM STIŽE
Tip časa: a) obrada nastavnog sadržaja b) utvrđivanje, uvježbavanje i ponavljanje c)
provjeravanje i ocjenjivanje d) čas učenja
Ciljevi časa:

Obrazovni:  -        U okviru ove tematske cjeline učenici će usvojiti znanje o muslimanskim
mubarek-danima, o tome kako se čestita Bajram; kako se Bajram obilježava;

 održavanje tradicije i običaja te razvijanje ljubavi prema ilahijama

Funkcionalni: održavanje tradicije i običaja te razvijanje ljubavi prema ilahijama

Odgojni: -  razvijanje svijesti o humanoj, općeljudskoj i socijalnoj strani Bajrama;  

Nastavne metode: a) razgovor b) usmeno izlaganje c) demonstracija d) rad na tekstu e)


grafički radovi
f) experiment g) grafički rad h) laboratorijski rad i ........................................
Oblici tehnike i postupci rada: a) frontalni b) individualni c) grupni d) rad u parovima
e) poluprogramirana nastava f) programirana nastava g) egzemplarna h) nastava različitog
nivoa težine
i) indivualizirana nastava j) referatska nastava k) mikroispitivanja l) kontrolni zadaci
n) .................................
Nastavna sredstva i pomagala: a) nastavni film b) TV i radio emisija c) laptop d)
grafosko f) epidijaskop
g) episkop h) gramofon i) magnetofon j) geografska karta k) istorijska karta l) udžbenik n)
priprema za čas

Plan časa – tok nastavnog rada

Uvodni dio časa:( 5 min)

Allahume inni es'eluke ilmen nafian ve rizkan vasian ve šifaen min kulli dain!

(Allahu moj, molim Te da mi das korisnu nauku, obilnu opskrbu i lijek od svake bolesti)

Razgovarati sa učenicima o tekućoj nastavnoj jedinici


Psihološka priprema i razgovor sa učenicima na ovu temu..

Glavni dio časa (30 min)

Na samom početku imamo igrokaz.....Učiteljica daje upustva iz udžbenika i igra se nastavlja.


Bajram čestitamo riječima: „BAJRAM ŠERIF MUBAREK OLSUN“

A na čestitku odgovaramo: „ALLAH RAZI OLSUN“

Zadatak 1. Ispričaj kako se dočekuje Bajram u tvojoj porodici?


Čemu se najviše raduješ uz Bajram?

Zadatak 2: Izrada bajramskih čestitki, uz slušanje ilahije „Bajram dođe“

Završni dio časa( 10 min)

Ponavljanje i utvrđivanje gradiva kroz ponavljanje lekcije. Zahvaliti se učenicima na pažnji i


pohvaliti ih za učešće i aktivnost.

______________________
Predavač _________________
pregledao

You might also like