You are on page 1of 7

GRADE 2 School ILOILO CENTRAL ELEMENTARY SCHOOL Grade Level TWO

DAILY LESSON LOG


Teacher Learning Area ARALING
2nd COT
MICHAEL ADRIAN G. MODINA PANLIPUNAN
SY 2022-2023
Teaching Time Date 8:00am – 8:50 am Quarter 4th Quarter
May 31, 2023
I. LAYUNIN
Naipamamalas ang pagpapahalaga sa kagalingang pansibiko bilang pakikibahagi sa
A. Pamantayang Nilalaman
mga layunin ng sariling komunidad.
B. Pamantayan sa Pagganap Nakapahahalagahan ang mga paglilingkod ng komunidad sa sariling pag-unlad at
nakakagawa ng makakayang hakbangin bilang pakikibahagi sa mga layunin ng sariling
komunidad.

C. Mga Kasanayan sa Pagkatuto 1. Natutukoy ang iba pang naglilingkod sa komunidad at ang kanilang kahalagahan
(hal. Guro, pulis, barangay tanod, bumbero, nars, doktor, karpintero, tubero at iba pa);
AP2PKK-IVa-2
2. Napahahalagahan ang mga serbisyong naibibigay ng mga naglilingkod sa
komunidad.

Ikaapat na Markahan-Modyul 3.2: Pag-alagad kag Serbisyo sang Kada Miyembro sang
Komunidad
II. NILALAMAN
Pedagogical Approaches: Integrative
Strategy: Content Based Instruction
Integration: ESP, Health, AP, Math
III. KAGAMITANG PANTURO Powerpoint Presentation, Fishbowl
A. Sanggunian

1. Pahina sa Gabay ng Guro


2. Pahina sa Kagamitan ng Mag-aaral
3. . Karagdagang Kagamitan mula sa Portal ng`Learning Photo Credits
Resources (LR)
https://www.flickr.com/photos/iloilocity/6024131357/player/d65c2cf81b
https://filipinohomes.com/general-santos
B. Iba pang kagamitang panturo ADM Araling Panlipunan, AP2PKK-IVa-2, Powerpoint Presentation,
mga larawan mula sa internet
IV. PAMAMARAAN
A. Mga Pamantayan bago Magsimula ang Klase

Review
B. Balikan Mo
Direksyon: Sabtan ang husto nga sabat nga ginapakita sa laragway.

A. Balik –aral sa mga nakaraang aralin/pag 1. eskwelahan simbahan ospital


sisimula ng bagong aralin

2 . ospital tindahan simbahan

3. plasa eskwelahan tindahan

4. munisipyo puluy-an tindahan

5. pamilya bata ginikanan


Indicator 7 (Planned, managed and implemented developmentally sequenced teaching and
learning processes to meet curriculum requirements and varied teaching contexts.)
Pre-Test
Direksyon: Lantawon sing mayo ang laragway. Kag hibalu-on kung sin-o ang
nagakabagay maghatag sang serbisyo.

1.
A. Mangunguma
B. Panday
C. Bombero
D. Pulis

2.
A. Mangunguma
B. Manugpangisda
C. Doktor
D. Pari

3.
A. Panday
B. Tubero
C. Dentista
D. Pulis

4.
A. Albularyo
B. Doktor
C. Manunudlo
D. Manugbaligya

5.
A. Pulis
B. Barbero
C. Manugtahi
D. Tubero

Indicator 8 (Selected, developed, organized and used appropriate teaching and learning
resources, including ICT, to address learning goals.)
B. Paghahabi sa layunin ng aralin Motivation

Ipamangkot::
1. Nakakadto na kamo sa mga lugar nga ini mga bata?
2. Saan diin makita ang mga lugar nga ini?
Indicator 1 (apply knowledge of content and across curriculum areas.)
C. Pag-uugnay ng mga halimbawa sa bagong
aralin Kada grupo may mga laragway nga gin gunting kag ikay-uhon ang mga ini.

Ipaliwanag ang mga sumsunod:


1. Manunudlo – Nagabulig sa mga bata magpaalam kag ang nagatudlo sang
husto nga pinamatasan
2. Pulis – Nagaprotektar sa aton nga mangin mahilway kag mangin safe ang
komunidad.
3. Doktor – Nagabulig magbulong sa mga may masakit.
4. Pari – Nagabulig sa espiritwal naton nga pagtuo.
5. Dentista – Nagabulig sa aton sa pag-alaga sang aton nga mga ngipon.
6. Nars - Naga atipan sa aton kung ara kita sa hospital ukon sa klinika.
7. Manugpangisda - Nagapanguha sang dunang manggad sa tubig nga pwede
makaon kag mangin palangabuhian pareho sang isda, pasayan, kasag kag iban
pa.
8. Mangunguma - Nagatanom kag naga-ani sang mga produkto pareho sang
mga tubo, utanon, humay, mais, kamote kag iban pa nga aton ginakaon sa
adlaw adlaw.
9. Bombero - Nagatapna sang kalayo kon may sunog.
10. Diyanitor - katapo sang eskwelahan nga nagapaninlo sang bilog nga
palibot sang eskwelahan.
11. Manugbaligya - Nagabaligya sang mga kinahanglanon sa panimalay pareho
sang pagkaon, bayo kag iban pa.
12. Panday - Nagabulig sa pagpatukod kag pagkay-o sang balay, mga
istruktura kag iban pa nga makita sa komunidad.
13. Manugtahi - Nagatahi sang mga bayo para kita may suksukon. Nagatahi
man sila sang habol, punda kag kurtina para sa aton balay.
14. Barbero - Nagagunting kag nagapanami sang aton buhok para kita mangin
matahum.

D. Pagtatalakay ng bagong konsepto at Paglalahad Indicator 5 (Managed learner behavior constructively by applying positive and non-violent
ng bagong kasanayan discipline to ensure learning-focused environments.)
Indicator 2 (Used a range of teaching strategies that enhance learner
achievement in literacy and numeracy skills.)

B-O-L-A - B-O-L-A Tayo! Estratihiya: Game (Ball of Doom


Game)
Ibabahagi ng guro ang mga bola na may numero sa mga mag-aaral, dapat ang
isang mag-aaral ay may isang numero. Ang guro ang siyang kukuha ng isang
numero at kung kaninong numero ang makukuha ang siyang sasagot sa
tanong ng guro patungkol sa mga taong naglilingkod sa komunidad.

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.
It’s Showtime (Interactive Role Playing)

Sa paper strips nakasulat isa-isa ang pangalan ng mga bata at ito ay nakalagay
sa isang kahon. Bubunot ang guro ng isang pangalan at ang bata naman ay
magpapakita ng pag-arte ukol sa kaniyang ginagaya na taong naglilingkod sa
komunidad. Kung sinong grupo ang unang makahula ang siyang magkakaroon
ng puntos.

1. Nagamisa ang Pari.

2. Nagapanghulik/ nagadakop sang isda ang manugpangisda.

3. Nagapaninlo sa sulod hulot-klasehan ang dyanitor.

4. Naga gunting sang buhok ang barbero sa iya kustomer.

5. Naga pananom ang mangunguma.

6. Naga klase ang manunudlo sa iya estudyante.

Indicator 4 (Managed classroom structure to engage learners, individually or in groups, in


meaningful exploration, discovery and hands-on activities within a range of physical learning
environments.)
E. Paglinang sa Kabihasaan ( tungo sa
Pormatibong Pagtataya
Pagsasanay
Papangkatin ko kayo sa tatlong grupo. Bawat grupo ay bibigyan ko ng kagamitan para sa inyong
Gawain.

Pamantayan sa Gawain:
*Kooperasyon at disiplina – 10 puntos
*Magagawa sa tamang oras – 5 puntos
*Nilalaman – 5 puntos
20 puntos
Unang Pangkat
Panuto: Ihusto ang mga tinaga.
1. Bebumro
2. iraP
3. arNs
4. ilsPu
5. nguMamangu

Pangalawang Pangkat
Panuto: Sabtan kung sin-o ang dapat kadto-an nga mga tawo.
1. May nasunong nga mga balay.
2. May masakit.
3. May nagapangawat nga mga tao.
4. Nagatulo ang tubo sa kusina.
5. Nagabaligya sang sari-sari nga isda.
Pangatlong Pangkat
Direksyon: Pangitaon sa idalom ang lima ka tinaga nga nagahatag serbiyo sa aton komunidad.

B O M B E R O R T O
A G Q R A B K P S T
B H P S Z C J A R U
C I D O K T O R Q V
D J O T Y D I I P W
E K N U X E H L O X
F L M V W F G M N Y
P U L I S O N A R S

Indicator 6 (Used differentiated, developmentally appropriate learning experiences to address learners’


gender, needs, strengths, interests and experiences.)
F. Paglalapat ng aralin sa Pang-araw-araw na Paano naton mapahalagahan ang mga nagahatag serbisyo sa aton nga komunidad?
buhay

G. Paglalahat ng Aralin Sin-o nga mga tawo ang nagahatag sang serbisyo sa aton komunidad?

❖ Madamo pa gid nga miyembro sang komunidad ang nagahatag sang ila serbisyo para
mapahapos ang aton pangabuhi.

• manugpangisda nga nagapanguha sang pagkaon nga halin sa tubig


• mangunguma nga nagapananom kag naga-ani sang mga produkto nga kararuton
• bombero nga nagatapna sang kalayo kon may sunog
• diyanitor nga nagabulig paninlo sang eskwelahan
• manugbaligya nga nagabaligya sang mga kinahanglanon sa panimalay
• panday nga nagapatukod kag nagakay-o sang balay kag iban pa nga istruktura.
• manugtahi nga nagatahi sang bayo kag iban pa para kita may suksukon
• barbero nga nagagunting kag nagapanami sang aton buhok para kita mangin matahum.

❖ Sila ang mga miyembro sang komunidad nga aton madangpan para mapahapos kag
mapadali ang pangabuhi sang mga tawo sa komunidad.

Indicator 3 (Applied a range of teaching strategies to develop critical and


creative thinking, as well as other higher-order thinking skills.)

Direksyon: Isulat ang H kung ang husto ang ginatumod sa dinalan kag isulat ang IH kung indi
husto ang ginatumod sa dinalan.
H. Pagtataya ng Aralin
1. Madasig magpatay sang kalayo sa sunog ang isa ka dentista.

2. Ginadakop sang pulis ang mga wala gasunod sa layi.

3. Madasig nga ginakay-o sang barbero ang gatulo nga tubo sa kusina.

4. Ang manunudlo amo ang nagabulig magpaalam sa mga bata.

5. Nagapanghulik sang isda ang mga mangunguma.

Direksyon: Lantawon sing mayo ang laragway. Kag hibalu-on kung sin-o ang nga tawo nga
nagahatag sang serbsiyo sa komunidad

6.

____________________
7.
___________________

8.
_ ___________________

9.
_________________

10.
____________________
Indicator 9 (Designed, selected organized and used diagnostic, formative and summative
assessment strategies consistent with curriculum requirements.)
I. Karagdagang aralin para sa takdang aralin o Magsulat ng limang (5) ka mga tawo nga nagahatag sang serbisyo nga makita
remediation
sa imo palibot. Isulat ang sabat sa papel.

1. _____________________________________________________
2. _____________________________________________________
3. _____________________________________________________
4. _____________________________________________________
5. _____________________________________________________

V . MGA TALA
VI. PAGNINILAY
A. Bilang ng mag-aaral nakakuha ng 80% bahagdan sa
pagtataya
B. Bilang ng mag-aaral na nangangailangan ng iba
pang gawain o remediation
C. Nakatulong ba ang remedial? Bilang ng mag-aaral na
nakakuha ng ng aralin
D. Bilang ng mag-aaral na magpapatuloy sa remediation
E. Alin sa mga estratihiya ang nakatulong ng lubos?
Paano ito nakatulong
F. Anong suliranin ang akin naranasan na solusyunan
sa tulong ng aking punong guro at superbisor?
G. anong kagamitang pampagturo ang aking nadibuho
na nais kong ibahagi sa mga kapwa ko guro?

You might also like