Professional Documents
Culture Documents
Eglantina Metaj
Aishe Karaj
B O T U E S E
Libër
S H T Ë P I A
mësuesi
Kimia 10
www.mediaprint.al
KLIKONI KËTU
042251614
Libër mësuesi
Kimia 10
Autore: Irena Kotobelli
Eglantina Metaj
Aishe Karaj
Titulli: Libër mësuesi - Kimia 10
Libri i mësuesit Kimia 10 vjen në mbështetje të Librit të nxënësit Kimia 10 dhe Librit
të ushtrimeve Kimia 10. Libri i mësuesit Kimia 10 u jep mësuesve modele mësimesh të
mbështetura në metoda bashkëkohore, në përputhje të plotë me kurrikulën e re dhe të
realizueshme gjatë procesit mësimor.
Ky tekst synon të jetë sa më pranë mësuesve:
për të kuptuar dhe zbatuar më mirë metodologjinë e planifikimit vjetor të programit lëndor;
për t’u mundësuar standarde për të menaxhuar me fleksibilitet planin sipas nevojave;
për të arritur një mësimdhënie dhe mësimnxënie të suksesshme bashkëkohore;
për të arritur rezultate sa më të vlefshme në fushën e shkencës së kimisë, duke
realizuar lidhjen midis kompetencave kyçe dhe kompetencave të fushës me anë të
situatave të të nxënit;
Libri i mësuesit Kimia 10 përmban:
Plan vjetor;
Plane tremujore;
Plan‐ditarë për tema të caktuara;
Mënyra e zhvillimit të punëve praktike.
I. Hartimi i planit vjetor dhe planeve tremujore është moment shumë i rëndësishëm
në punën e çdo mësuesi. Zbatimi i kurrikulës së re me bazë kompetencat është një tjetër sfidë
e radhës për ju. Studimi dhe zbërthimi i programit është hapi i parë që do t’ju orientojë për të
siguruar rezultate maksimale të të nxënit gjatë gjithë procesit mësimor.
Për t’ju ndihmuar sado pak në punën tuaj fisnike, në këtë tekst do gjeni një zbërthim
të detajuar të programit për lëndën Kimia 10, shoqëruar me hartimin e detajuar të planit
vjetor dhe planeve tremujore, ku janë organizuar temat mësimore në periudha tremujore,
duke respektuar të gjitha formatet e dhëna nga institucionet përkatëse për kurrikulën.
Rubrika më e veçantë në këto formate është ‘’Situata e të nxënit’’. Hartimi i saj kërkon kohë,
imagjinatë, përkushtim, dhe njohje shumë të mirë: të rezultateve të të nxënit që mësuesi
synon të arrijë në orën mësimore, të nxënësve dhe aftësive të tyre, të materialeve burimore
që do të jenë në funksion të realizimit të njohurive etj.
Sa më sipër, mund të themi se dëshira, pasioni, hulumtimi, vlerësimi nga ana e
mësuesit do çojë në hartimin e një situate të nxëni sa më efektive në favor të të nxënit. Për
planin e parë tremujor ato janë të përgatitur për ju.
Ju mund të vëzhgoni me kujdes gjithçka të paraqitur dhe të vlerësoni se sa janë të
përshtatshme për ju këto situata.
II. Në pjesën e tretë të këtij teksti mësimor do të gjeni 20 modele ditarësh që janë
hartuar për tremujorin e parë mësimor. Çdo model ditari është në përputhje të plotë me
formatet e përcaktuara. Hartimi i çdo modeli është mbështetur në të nxënit me situata.
Të nxënit me situata përfshin pjesëmarrjen e nxënësve në detyra që janë të ngjashme
me zbatimet në jetën reale1. Nëse e vendosim nxënësin në një situatë të jetës reale ku
të ndërveprojë me individë të tjerë, atëherë ai nxë.
IV. Çdo fushë ka rezultatet e saj të të nxënit që u përkasin zhvillimit të kompetencave kyçe.
Rezultatet e të nxënit të kompetencave kyçe që realizohen nëpërmjet fushës së shkencave të
natyrës për shkallën 5 janë :
KOMPETENCA I :
Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit (Nxënësi komunikon në mënyrë efektive)
Nxënësi:
shprehet përmes një forme të komunikimit për një temë të caktuar në një material
(prezantim) prej 200 fjalësh dhe veçon çështjet kryesore;
diskuton në grup në mënyrë konstruktive, në gjuhë amtare apo në gjuhë të huaj, në
kohëzgjatje jo më shumë se 10 minuta, duke dhënë dhe duke marrë informacion për
një temë të caktuar nga fushat mësimore ose nga jeta e përditshme;
‐përdor drejt strukturën dhe rregullat standarde të drejtshkrimit të gjuhës amtare në
kontekste dhe forma të ndryshme të shkrimit, si: ese, e‐mail (postë elektronike), letër
formale dhe joformale etj.;
prezanton një projekt artistik, humanitar, eksperimentues etj. nga fusha të ndryshme
mësimore, të hartuar individualisht dhe në grup, për një temë të caktuar, duke
përdorur në mënyrë efektive teknologjinë informative dhe teknologji të tjera;
‐përdor TIK‐un në mënyrë efektive gjatë komunikimit dhe ndërveprimit me të tjerët
në jetën e përditshme, duke përfshirë edhe të nxënit e informacioneve të reja dhe
kryerjen e detyrave shkollore.
KOMPETENCA II :
Kompetenca e të menduarit (Nxënësi mendon në mënyrë krijuese)
Nxënësi:
prezanton në forma të ndryshme të të shprehurit mënyrën e grumbullimit, të zgjedhjes
dhe të klasifikimit të informatave për fusha të ndryshme mësimore apo për një temë të
caktuar;
Njohuri /aftësi
1. Diversiteti Shkathtësi /procese
2. Ndërveprimet Qëndrime /vlera
detyrave nga
komponimet (14 orë)
RIMET
elektrike
kontrolli
6 Veprimtari praktike 1 Material
Përcjellshmëria e lëngjeve dhe filmik
B)Teknika dhe metoda të Materiale nga
tretësirave ujore
hulumtimit Vlerësim për të nxënë: enciklopedi.
7 Elektroliza në tretësirë ujore Foto
‐Hetimi dhe zbulimi (Vlerësim formues) Revista
8 Veprimtari praktike 2 Material ne ‐Metoda eksperimentale ‐Vlerësimi i përgjigjeve Tekst nga
Elektroliza e tretësirës së klorurit të power‐point
‐Zbatime praktike brenda me gojë. fusha të tjera.
natriumit të përqendruar dhe sulfatit dhe jashtë klase ‐Vlerësimi i punës në
të bakrit (II) ‐Metoda integruese grup.
9 Reaksionet që zhvillohen në ‐Studimi i rastit ‐Vlerësim mes nxënësish. Slide/
elektroda Puna me projekte ‐Vlerësimi i aktivitetit materiale të
10 Ushtrime 1 Shkrim i lire gjatë debateve në klasë. krijuara nga
11 Kap. V Acidet, bazat dhe ‐Vlerësimi i detyrave të mësuesit.
NDËRVEPRIMET
23 Përgatitja e kripërave të
patretshme
24 Veprimtari praktike 5
Përgatitja e kristaleve të sulfatit të
bakrit dhe të jodurit të plumbit
25 Acidet dhe alkalet e forta dhe të
dobëta
26 Ushtrime 2
27 Vlerësim portofoli
28 Test
lëngët:
ujë, lumenj,
llavë...
avullimi &
shkriria & ngrirja sublimimi vlimi
kondensimi
‐ p.sh: temperatura në të cilën ‐ Kalimi i një ‐ p.v: temperatura në ‐ ndodhin në
një substancë kalon nga substance nga të cilën një substancë mjedise të hapura
gjendja e ngurtë në të lëngët gjendja e ngurtë kalon nga gjendja e ‐ ndodhin në
‐ p.ng. temperatura në të cilën drejt e në gjendjen lëngët në të gaztë interval
një substancë kalon nga e gaztë ose në të ‐ Sa më e ulët të temperaturash
gjendja e lëngët në të ngurtë kundërt nga jetë pika e vlimit ‐ varen nga
‐ p.sh. dhe p.ng. është në vlerë gjendja e gaztë të një substance aq sipërfaqja e
të njëjtë për të njëjtën drejt e në të më volatile është kontaktit
substancë dhe e matur në ngurtën. ajo.
trysni konstante
Vlerësimi i situatës
Situata quhet e realizuar kur nxënësit arrijnë të zgjedhin formën dhe gjuhën e
përshtatshme për të përcjellë informacionin, idetë në lidhje me lëndën , gjendjen dhe
shndërrimet e saj.
Detyrat dhe puna e pavarur: Në varësi të klasës dhe nxënësve, mësuesi vendos për pyetje
dhe detyra në shtëpi.
Ato mund të jenë:
pyetje dhe detyra mbas temës së mësimit ose në fund të kapitullit;
pyetje dhe detyra të hartuara nga vetë mësuesi ;
realizimi i veprimtarive praktike të ndryshme që nuk janë trajtuar si tema mësimore
etj.
II ) Ditar dypjesësh
Mësuesi:
Secilës dyshe i jep fletë pune të përgatitura më parë.
Fleta e punës do të japë informacion të plotë mbi substancat e pastra dhe përzierjet
dhe do të ketë pamje të tillë.
Fleta nr. 1
Koncepti Komenti
Substanca të pastra
Fleta nr. 2
Koncepti Komenti
Përzierjet
Kërkon nga secila dyshe plotësimin e fletës së punës , duke shfrytëzuar të gjitha
burimet e informacionit si dhe fotot e paraqitura gjatë situatës së të nxënit. I jepet
mundësia nxënësve të lexojnë mësimin për të bërë komentet e duhura në mënyrë
individuale ose në dyshe.
Lihet në dispozicion të tyre koha e duhur.
Vëzhgohet me kujdes puna e gjithsecilit.
Komentet e tyre lexohen dhe interpretohen nga nxënës të ndryshëm , më pas hidhen
në tabelën e mëposhtme së bashku me ndihmën e mësuesit.
Forma përfundimtare e fletëve të punës do të jetë:
Fleta nr. 1
Koncepti Komenti
Substanca të Ka vetëm një përbërës.
pastra S’ka papastërti.
Ka pikë shkrirje dhe vlimi të përcaktuar.
Pika e shkrirjes dhe e vlimit të një substance ndihmon për të
përcaktuar gjendjen e lëndës.
Prania e papastërtive në një substancë:
Fleta nr. 2
Koncepti Komenti
Përzierje Ka më shumë se një përbërës (ngurtë, lëngët, gaztë).
Kanë papastërti.
S’kanë pikë shkrirje apo vlimi të përcaktuar.
Për përzierjet mund të ndërtojmë lakoret e ngrohjes apo ftohjes
gjithashtu.
Lakoret tregojnë se kur shkrin një përzierje p.sh. dylli, procesi
nuk realizohet në një vlerë të vetme temperature.
Përzierjet mund të jenë:
homogjene / një fazë / nuk dallohet me sy të lirë.
o tretësirat: tretës + substancë e tretur
o aliazhet : bashkimi i metaleve në gjendje të shkrirë
heterogjene / faza të veçuara/dallohen me sy të lirë.
Shembuj përzierjesh :
kripë me ujë, alkool me ujë, sheqer me kafe, oriz me misër, rërë me
zhavorr, benzina me ujë, naftë me benzen etj.
metalet
substancë
substanca të thjeshta
jometalet
Vlerësimi i situatës
Situata quhet e realizuar kur nxënësit punojnë sipas detyrave në grup dhe arrijnë të
zgjedhin formën dhe gjuhën e përshtatshme për të përcjellë informacionin, idetë në
lidhje substancat e pastra dhe jo të pastra
Detyrat dhe puna e pavarur:
Në varësi të klasës dhe nxënësve që mësuesi ka, vendos për pyetje dhe detyra në shtëpi.
Kërkoj nga nxënësit që të imagjinojnë sikur ndodhen në një laborator në ditën e parë
të punës dhe nga shefi u vihet detyrë të ndërtojnë lakoren e ftohjes për substanca të
ndryshme.
‘’ Substanca të ndryshme kanë vlera të ndryshme të Rf, për substanca në gjendje të pastër
këto vlera janë madhësi konstante dhe zbulojnë identitetin e substancave’’
III) Marrëdhënie pyetje‐përgjigje
Mësuesi :
Ç’është kromatografia?
Nx : Metodë për ndarjen e substancave në një përzierje.
A ka rëndësi kromatografia? Pse ?
Lënda
Përzierje
bashkohen
Substanca Substanca
jo të
të pastra pastra
Formimi i përzierjeve
Formimi i komponimeve
Kujdes ! Fleta e punës mund të shkruhet në dërrasën e zezë dhe nxënësit të punojnë në
mënyrë individuale për plotësimin e saj.
Nxënësve u lihet në dispozicion koha e nevojshme.
Pasi diskutojnë me njëri‐tjetrin, kryejnë plotësimin e tabelës.
Në fund fleta e punës do të ketë një pamje të tillë:
Përzierje
bashkohen
Substanca Substanca
jo të
të pastra pastra Komponimet
Formimi i përzierjeve
Formimi i komponimeve
Përmbyllja e situatës
III) Insert
I jep mundësinë nxënësve të përforcojnë njohuritë e marra me anë të teknikës ‘insert’.
Detyra realizohet nëpërmjet një tabele.
Tabela do të ketë formë të tillë.
Nxënësit plotësojnë me (+) mundësinë që ka lënda për t’u shndërruar gjatë proceseve të
ndryshme dhe duke i analizuar këto dukuri të përcaktojnë nëse janë kimike apo fizike.
Përmbyllja e situatës
III) Përvijimi i koncepteve
Nxënësit vendosen në radhë dhe plotësojnë mendimin mbi evoluimin e atomit.
Demokriti / Xhon Dalton / Tompson / Radhërford
Vlerësimi i situatës
Situata konsiderohet e realizuar, nëse nxënësit:
punuan sipas detyrave dhe roleve në grup.
shfrytëzuan shumë mirë burimet e informacionit.
zgjodhën formën dhe gjuhën e përshtatshme për të përcjellë informacionin dhe
Grupi i dytë
Pyetja Komenti i nxënësve
Numri i protoneve që ndodhet në bërthamë quhet ndryshe
numri atomik dhe shënohet me Z :
Numrin e protoneve
Numrin e elektroneve
Ngarkesën pozitive të bërthamës
P.sh. Z K 19 19 protone në bërthamë (+19)
Numri atomik
Z Na 11
element kimik
nr p nr e 11
Z C 6
(bashkësia e atomeve Na, formojnë elementin Na )
nr p nr e 6
(bashkësia e atomeve C, formojnë elementin C )
Psh Z Mg 12
A=Z+N
N=12
A= ?
Përmbyllja e situatës
III )Përvijimi i koncepteve
Nxënësit realizojnë lidhjen midis koncepteve të marra A,Z, N dhe izotop
Kjo lidhje realizohet shumë thjeshtë me anë të një tabele
Në funksion të kësaj ndërtohet një tabelë e tillë:
Vlerësimi i situatës
Situata quhet e realizuar:
kur nxënësit punojnë sipas detyrave në grup,
kanë kuptuar shumë mirë situatën e të nxënit,
arrijnë të zgjedhin formën dhe gjuhën e përshtatshme për të përcjellë
informacionin dhe idetë në lidhje strukturën e atomit,
treguan interes mbi sjelljen e njohurive mbi përdorimin e mjekësor dhe
industrial të izotopeve radioaktive.
Detyrat dhe puna e pavarur:
Në varësi të klasës dhe nxënësve, mësuesi vendos për pyetje dhe detyra në shtëpi.
Ato mund të jenë:
pyetje dhe detyra pas temës së mësimit, në fund të kapitullit ose tek fletorja e
punës;
pyetje dhe detyra të hartuara nga vetë mësuesi;
realizimi i veprimtarive praktike të ndryshme që nuk janë trajtuar si tema
mësimore etj.
Shënim : Duke pare sa të rëndësishme janë izotopet sot, rekomandohet punë e pavarur
hulumtuese mbi izotopet radioactive
Vlerësimi i situatës
Situata quhet e realizuar kur nxënësi:
• Punon sipas detyrave në grup.
• Parashikoi vendosjen e elementeve kimike në Tabelën periodike dhe vetitë e tyre
duke u bazuar në konfigurimin elektronik të shtresës së jashtme.
• Interpretuan ndërtimin e tabelës periodike bazuar në parimin e qëndrueshmërisë
dhe ligjin periodik.
Analizuan mbi bazën e strukturës atomike periodat dhe grupet A, B në tabelën
periodike.
Detyrat dhe puna e pavarur:
Në varësi të klasës dhe nxënësve, mësuesi vendos për pyetje dhe detyra në shtëpi.
Ato mund të jenë: pyetje dhe detyra pas temës së mësimit ose në fund të kapitullit; pyetje
dhe detyra nga fletorja e punës, pyetje dhe detyra të hartuara nga vetë mësuesi; realizimi i
veprimtarive praktike të ndryshme që nuk janë trajtuar si tema mësimore etj.
TEMA MËSIMORE: Veprimtari praktike: Prova për të dalluar metalet nga jometalet
SITUATA E TË NXËNIT
’’Lapsi’’
Ditë e bukur vere, një grup të rinjsh po shëtisnin me motobarkë buzë detit Jon. Ishin
shumë të lumtur, gjithçka ishte perfekt. Papritur dallgët filluan të shtoheshin dhe era të
rriste shpejtësinë e saj. Ata nuk po mund më të komandonin varkën e tyre. Koha kalonte,
stuhia bëhej me e fortë, dhe ata largoheshin gjithnjë e më shumë nga bregu deri sa erdhi
një moment që nuk po e shihnin më. Mes ulërimave dhe frikës një dallgë e madhe i përplas
dhe e shikojnë veten në brigjet e anës tjetër, në mes të askundit aty ku nuk mund të
krijonin asnjë lloj kontakti. Kaloi dhe pak kohë dhe stuhia ra, duhej të ktheheshin, hipën në
barkë por motori nuk ndizej, “nuk punon sistemi elektrik” tha dikush, “është shkëputur
lidhja”. Të gjithë po kërkonin në varkë dhe rreth bregut mos gjenin atë që ju duhej por më
kot. Papritur njëra nga vajzat heq kapësen e flokëve dhe e vendos aty ku u shkëput lidhja
por më kot nuk funksionoi, në moment ‘’gjeniu’’ i grupit tha: Unë kam një laps, e di që
duket budallallëk por e mora për të hedhur ndonjë ide në letër. A mund ta provojmë?.
Mori lapsin e mprehu në të dyja anët dhe e vuri si urë lidhëse tek qarku elektrik dhe
çuditërisht të gjithë ata që ishin mosbesues u zhgënjyen!!!!! Pse? Si mendoni ju?
REZULTATET E TË NXËNIT TË KOMPETENCAVE TË FUSHËS Siguria
SIPAS TEMËS MËSIMORE: Kujdes gjatë
Shfaq aftësi në përdorimin e teknikave, aparateve dhe shfrytëzimit të
materialeve. burimit të rrymës
Planifikon me kujdes eksperimentin dhe vrojtimet. elektrike
Kryen dhe mban shënim vrojtimet dhe matjet gjatë
eksperimentit.
Interpreton dhe vlerëson vrojtimet dhe të dhënat
eksperimentale.
BURIMET : Lidhja me fushat e tjera ose me
bateri 6V ose burim rryme i vazhduar temat ndërkurrikulare:
llambë ndriçimi Gjuhën dhe komunikimin
tela dhe kapëse krokodil Fizikën
mostrat metalike p.sh.: magnez, zink, kallaj, TIK‐un
hekur, nikel, squfur, grafit, tunxh dhe aliazh Shkencat shoqërore
ngjitës (kallaj –plumb)
METODOLOGJIA DHE VEPRIMTARITË E NXËNËSVE
I) Trajtimi i situatës Veprimtari e drejtuar
Mësuesi :
Paraqet para tyre rezultatet e të nxënit në këtë orë mësimore.
U jep të dhëna për mënyrën si është hartuar situata këtë herë.
Për të arritur qëllimin kryesor secili grup bën disa prova për të vrojtuar praktikisht se cila
nga substancat e dhëna e përcjell rrymën elektrike !
A e përcjell rrymën
Elementi Pse ?
elektrike
Magnez
Zink
Kallaj
Hekur
Druri
Aliazh ngjitës (kallaj‐plumb )
Laps
Laps i mprehur në të dyja anët
Natrium
Kapëse flokësh plastike
Kapëse flokësh metalike
KARAKTERISTIKA TË PËRGJITHSHME
Grupi i VIIA Grupi i VIIA Grupi i VIIIA
Tabela numër 1
VETITË FIZIKE
H Cl
‐‐Çifti zhvendoset pjesërisht drejt elementit më elektronegativ.
Grupi i dytë :
Përshkruan lidhjen jonike dhe modelon disa komponime joni
‐‐Realizohet me anë të transferimit të elektroneve midis një metali dhe një
jometali
‐‐Gjatë transferimit formohen jone pozitivë dhe negativë.
Metalet japin elektrone formojnë gjithmonë jone pozitivë
Lidhja Jometalet marrin elektrone dhe formojnë jone negative.
jonike ‐‐Dy atomeve që kanë ndryshim të madh në numrin e elektroneve në shtresën
e jashtme En 1.7
‐‐ Çifti zhvendoset plotësisht drejt elementit më elektronegativ, formohen
jonet
P.sh:
Grupi i katërt :
Tabelë krahasuese ku jepen të katër lidhjet kimike
Lidhja kimike në elementet Lidhje kimike në komponimet
En 1.7
ndryshon e jashtme.
‐PRA: ‐Molekula polare. ‐‐Molekula shume e
‐‐Struktura e ‐Çifti vendoset në ‐Molekula polarizuar, formohen
metalit, jone mes dhe i takon polarizohet jonet
pozitivë të njëkohësisht të dy pjesërisht ‐‐Çifti zhvendoset
bashkuar të atomeve. plotësisht drejt
rrethuar nga një Çifti zhvendoset elementit më
det elektronesh të pjesërisht drejt elektronegativ.
lëvizshme të cilët O::O elementit më
janë te elektronegativ.
molekulare
Si konkluzion!
‘’ Natyra e lidhjes kimike është një e vetme dhe nuk ka ndryshime parimore në
mekanizmin e formimit të lidhjeve kovalente,kovalente polare dhe jonike.
Lidhjet kimike dallohen vetëm nga shkalla e polarizimit të resë elektronike të
përbashkët. Kur polarizimi mungon (dy atome të njëjtë) lidhja është kovalente e
pastër kur polarizimi është i vogël (dy jometale),lidhja quhet kovalente polare dhe
kur polarizimi është i madh(metal dhe jometal lidhja quhet jonike.
Atomet e elementeve që marrin pjesë në lidhje kimike synojnë gjithmonë të arrijnë
strukturën e gazeve të plogët që ndodhen më afër tyre në SP.’’
Përmbyllja e situatës
III) Shkrimi i shpejtë
Nxënësit organizohen në grupe dhe listojnë substanca që shfaqin lidhje kimike të
llojeve të ndryshme
Grupi që liston më shumë substanca shpallet fitues.
Lidhje metalike Lidhje kovalente e pastër Lidhje kovalente polare Lidhje jonike
Na, Fe,K..... H2,Cl2, N2...... HCl,OF2, PH3, HI..... NaCl, MgO, .......
Vlerësimi i situatës
Situata konsiderohet e realizuar, nëse nxënësit:
Punuan sipas detyrave dhe roleve në grup.
Shfrytëzuan shumë mirë burimet e informacionit.
Kuptuan situatën dhe analizuan shumë mirë atë.
Diskutuan dhe dhanë mendime të vlefshme në grup
Zgjodhën formën dhe gjuhën e përshtatshme për të përcjellë informacionin dhe
idetë në lidhje me lidhjen kimike tek komponimet kimike
Duke parë të tëra lidhjet kimike së bashku krahasuan dhe treguan cila prej tyre
M 2x O xII JM2xOxII
IV II
II
M O II
JM O 2 JM 2III O3II
Al2O3 JM 2IV O4II JM 2V O5II JM VI O3II JM 2V O5II
Fe2O3
SO JM 2VII O7II
CuO Mn2O3
SO2 J2O ; J2O3 ; J2O5 ;J2O7
CO P2O3 SO3
CO2 P2O5
Grupi i dytë:
Emërtimi i bazave:
EMËRTIMI I BAZAVE
Grupi i tretë :
Emërtimi i hidroacideve .
HIFI Ac + fluor + hidrik
EMËRTIMI I I
H Cl I
Ac + klor + hidrik
HIDROACIDEVE I I
H Br Acidi + rrënja + hidrik Ac + brom + hidrik
HIJI Ac + jod + hidrik
H 2I S II Ac + sulf + hidrik
Grupi i katërt :
Emërtimi i oksiacideve.
EMËRTIMI I OKSIACIDEVE ( )
H 2 S VI O4 H 2 S IV O3 HN V O3 HN III O2 H 3 P III O3 H 2C IV O3
Acid +rrënja +ik
SO42 SO32 NO3 NO2 PO43 PO33 CO32
Valenc e lartë
Acid Acid Acid Acdi Acid Acdi Acidi
Acid +rrënja +or Sulfurik Sulfuror Nitrik Nitror Fosforik fosforor Karbonik
Valence e ulët
NaF MgF2 AlF3 Na2 SO4 Na2 SO3 NaNO3 NaNO2 Na3 PO 4 Na3 PO3
NaCl MgCl2 AlCl3 CaSO4 CaSO3 Ca ( NO3 ) Ca( NO2 ) Ca3 ( PO4 ) Ca3 ( PO3 )
NaJ
MgJ 2 AlJ 3 Al2 ( SO4 ) Al2 ( SO3 ) Al ( NO3 ) Al ( NO2 ) AlPO4 AlPO3
NaBr Karbona
MgBr2 AlBr3 Sulfate Sulfite Nitrate Nitrite Fosfate Fosfite
Na2 S te
MgS Al2 S3
Kujdes!
Në të gjitha emërtimet e përbërjeve një rol shumë të rëndësishëm ka valenca e
elementëve e cila nga ana sasiore është e barabartë me numrin e elektroneve
valentorë në shtresën e jashtme të elementit.
Nxënësit duke bashkëpunuar në grup, duke kërkuar ndihmën e mësuesit dhe duke
shfrytëzuar burimet e informacionit përfundojnë punët në grupe
Grupet e nxënësve mund të këmbejnë në këtë moment punën e tyre me punën e
grupeve të tjera.
Secili grup merr parasysh edhe mendimet e grupeve të tjera dhe bën rregullimet e fundit
Në fund secili grup prezanton para klasës punën e realizuar.
Kur gjithçka është prezantuar tabelat mund të vendosen në vende të dukshme në
ambientet e klasës për të shërbyer si material ndihmës për punën e nxënësve
Përmbyllja e situatës:
III) Rendit grupo emërto
Mësuesi ju jep nxënësve një grup përbërjesh kimike.
Ju jepet detyrë që ti grupojnë dhe klasifikojnë sipas karakteristikave specifike.
Gjithçka është përgatitur nga mësuesi më parë në fleta pune, fletat e punës janë të njëjta
për të gjitha grupet:
Fletë pune
Janë dhënë këto përbërje kimike :
Na2O, KF , H 3 PO4 , SO2 , K 2 S , CO2 , MgO, CaCl2 , Al (OH )3 , P2O5 , NaCl , AlCl3 ,
HCl , NaOH , KI , Cl2O7 , CaO, Al2 S3 , H 2 SO4 , KOH , Ca (OH ) 2 , HI , FeO, Al2O3 .
Identifikoni dhe gruponi këto përbërje kimike në varësi të karakteristikave sipas
tabelës:
grafit
Foto tela tensioni
metale të ndryshëm
kristale diamanti
kanë strukturë të ndryshme
dru alumini
janë të gjitha në gjendje të ngurtë
janë të përbëra nga grimca (atome, molekula, jone)
Trajtimi i situatës
II) Veprimtari e drejtuar
Prezanton rezultatet e të nxënit dhe propozon veprimtarinë që do zhvillojnë në
përmbushje të interesave të nxënësit.
Strukturat metalike
Kristale metalike Aliazhet
Metalet → formojnë lidhje metalike Nga bashkimi i metaleve me veti të
‐‐Kanë strukturë kristaline, në formë kokrrizash. ndryshme formohen “aliazhet”.
Sa më e vogël sipërfaqja e kokrrizës aq më i rëndë ‐Metalet përzihen në gjendje të shkrirë.
dhe i fortë është metali. Aliazhi më i fortë se metalet që e
‐‐Atomet largojnë e– dhe formojnë jone. formojnë.
‐‐Shtresat e joneve lëvizin në raport me njëra‐ ‐‐Në një aliazh, prania e metaleve si
Kristalet jonikë
Fleta numër 2
Strukturat molekulare
Struktura të molekulave të
Struktura molekulare gjigante
thjeshta
Grafiti Diamante Kuarci
Strukturat në
substancat në Struktura molekulare gjigante( makromolekula)
gjendje të ngurtë Diamanti, grafiti, kuarci.
janë katër: Kanë struktura të ndryshme
Diamante dhe kuarci tetraedër, grafiti jo shtresa
hegzagonale.
Diamante dhe kuarci se përcjellin elektricitetin, garfiti po.
Kanë pika shkrirje shumë të larta
Struktura jonike
Struktura që përmban molekula të Komponime jonike, përbëhen nga jonet.
thjeshta Jonet organizohen në struktura gjigante.
Molekulat lidhen me forca të dobëta. Të tretura ose në gjendje të shkrirë përcjellin
Nuk e përcjellin rrymën elektrike. rrymën elektrike.
Kanë pika shkrirje dhe vlimi të ulëta. Kanë pika shkrirje dhe vlimi shumë të larta.
Vlerësimi i situatës
Situata konsiderohet e realizuar, nëse nxënësit:
Punuan , diskutuan dhe dhanë mendime të vlefshme sipas detyrave të caktuara në grup.
Shfrytëzuan shumë mirë burimet e informacionit..
Zgjodhën formën dhe gjuhën e përshtatshme për të përcjellë informacionin dhe
idetë në lidhje me strukturat e substancave në gjendje të ngurtë.
Arritën të zgjidhnin me sukses situatën e të nxënit.
Detyrat dhe puna e pavarur:
Në varësi të klasës dhe nxënësve, mësuesi vendos për pyetje dhe detyra në shtëpi:
pyetje dhe detyra mbas temës së mësimit, në fund të kapitullit, nga fletorja e
punës ose të hartuara nga vetë mësuesi.
Punë e pavarur hulumtuese për një temë të caktuar
Tema 2 Atmosfera
Seksioni 1.2 në libër (faqe 5‐10)
Ide si të mësohet
Përshkruhet përbërja e ajrit të pastër dhe të thatë. Diskutohet origjina dhe natyra e formave
të ndryshme të ndotjes atmosferike, veçanërisht të shiut acid dhe ngrohjes globale.
Përshkruhet distilimi i fraksionuar i ajrit të lëngët.
Jepen të dhëna lidhur me përbërjen e ajrit të pastër dhe të thatë dhe ide për shtresën e
hollë të atmosferës që mbulon sipërfaqen e tokës. Mund të diskutohet lartësia e kësaj
shtrese “të hollë” si dhe të përmendet shtresa e ozonit (edhe pse nuk është pjesë e
programit). Mund të bëhen krahasime me planetë fqinjë, me qëllim që të theksohet
rëndësia e pranisë së oksigjenit të atmosferës. Ruajtja e ekuilibrave të oksigjenit dhe
dyoksidit të karbonit mund të diskutohet e lidhur me fotosintezën dhe frymëmarrjen.
Mund të kryhet demonstrim praktik i vlerësimit të përqindjes së oksigjenit në ajër
duke kaluar në mënyrë të përsëritur të njëjtën sasi ajri mbi një pllakë bakri të nxehtë
(Puna praktike 1.1 Vlerësimi i sasisë së oksigjenit në ajër).
Tema 5 Elektroliza
Paragrafi 4.5 (fq. 102–112) në librin e nxënësit
Rreth mësimit
Të paraqitet përcjellshmëria e komponimeve jonike në gjendje të shkrirë, ose në tretësirë
ujore. Të theksohet se elektroliza çon në dekompozimin e komponimit.
Përdorimi i energjisë elektrike për të sjellë ndryshime kimike është një koncept i
rëndësishëm. Kushtet në të cilat zhvillohet elektroliza dhe dallimi ndërmjet elektrolizës dhe
përcjellshmërisë elektrike të metaleve, duhet të paraqitet në mënyrë të qartë.
Për elektrolizën përdoret një terminologji e veçantë, terma të cilat duhet të jenë të
përkufizuara qartë.
Prezantoni idetë thelbësore duke përdorur shembujt të drejtpërdrejtë të elektrolizës së
komponimeve jonike të shkrira. Demonstrimi i elektrolizës së bromurit të plumbit mund të
jetë i dobishëm në dhënien e një shembulli eksperimental që mbahet mend lehtë, ndërsa
përdorimi i animacioneve mund të jenë shumë të dobishme për të shpjeguar ndryshimet që
ndodhin në elektroda.
Zgjedhja e shembujve të caktuar për diskutim dhe radha sipas të cilës ata paraqiten
janë të rëndësishme për të shmangur konfuzionin ndërkohë që nxënësit punojnë me
shembuj më të ndërlikuar në këtë temë.
Tema 8 Kripërat
Paragrafi 5.8 (fq. 136–138) në Librin e nxënësit
Rreth mësimit
Prezantoni idenë e kripërave si derivate të acideve të ndryshme. Theksoni lidhjen mes
acideve më të përdorshme dhe emrave (dhe formulave) të kripërave të formuara prej tyre.
Jepni shembuj të përdorimeve të rëndësishme të kripërave të caktuara, veçanërisht të
atyre të klorurit të natriumit.
Keqkuptimet dhe krijimi i koncepteve të gabuara
Ka disa keqkuptime që mbizotërojnë në këtë hyrje kryesore për këto lloj komponimesh.
Ide për detyra shtëpie
Pyetja 5.33 në Librin e nxënësit dhe pyetja 1 në Fund të kapitullit.
Në Ushtrimin 5.2 Llojet e kripërave në Librin e Ushtrimeve theksohen llojet e kripërave
të formuara nga acide të ndryshme.
Rëndësia historike dhe praktike e kripës së zakonshme është theksuar në Fletën e
punës 5.3 Rëndësia e kripës.
ISBN 978-9928-08-265-7
54 (072) (075.3)
Irena Kotobelli
Eglantina Metaj
Aishe Karaj
Libër
mësuesi
Kimia 10
www.mediaprint.al