Professional Documents
Culture Documents
ЛР1 - Вимірювання густини (1) №
ЛР1 - Вимірювання густини (1) №
ФІЗИКА
Звіт з лабораторної роботи №1
Вимірювання густини твердих тіл
правильної геометричної форми
Житомир
2023
Вимірювання густини твердих тіл
правильної геометричної форми
Мета роботи:
− отримати уявлення про прямі та непрямі вимірювання;
− навчитися оцінювати похибки результату вимірювання.
Обладнання:
− кілька твердих тіл правильної геометричної форми (паралелепіпед, циліндр,
труба);
− штангенциркуль, ваги.
Хід роботи
1. Результати вимірювання густини твердого тіла у формі прямокутного
паралелепіпеда.
Бук
Δa, Δb, Δc,
N a, мм b, мм c, мм m,г Δm, г
мм мм мм
1 44 0,04 64 1,76 45 -0,3 97,2 -0,152
2 43 -0,96 62 -0,24 45,1 -0,2 97,39 0,038
3 44,5 0,54 61,5 -0,74 45,2 -0,1 97,39 0,038
4 44,2 0,24 61,2 -1,04 45,2 -0,1 97,39 0,038
5 44,1 0,14 62,5 0,26 46 0,7 97,39 0,038
Середнє 43,96= 62,24= 45,3= 97,352=
- - - -
значення =4,396см =6,224см =4,53см 0,097352кг
Таблиця 1: з вимірами для ‘Паралелепіпеда з бука’
2. Оцінка похибки вимірювання густини:
1) формула, за якою ви обчислюєте густину та результат обчислення середньої
густини матеріалу;
̅
m ̅
m
𝑃= 𝑃=
V a̅ ∙ b̅ ∙ c̅
P=0.8
2) кінцеві результати обчислень складових похибки: випадкової,
інструментальної, та відліку;
Визначаємо похибки для предмету у формі прямокутного паралелепіпеда:
Довірча ймовірність: p=0,95
Коефіцієнт Стьюдента: tp(n) = t 0,95 (5) = 2,571
Ціна поділки штангенциркуля: 𝛿ш = 0,1 мм
Ціна поділки електронних вагів: 𝛿в = 0,01 г
Коефіцієнт Стьюдента для нескінченно великого числа: 𝑡0,95(∞) = 1,962.
Похибки Sa Sb Sc Sm
Випадкова 0,653458989мм 1,26633169мм 0,459914461мм 0,097698г
похибка
Інструментальна 0,113276123 0,113276123 0,113276123 0,0113276123
похибка
Похибка відліку 0,0475 0,0475 0,0475 0,00475
Таблиця 2: з похибками для ‘Паралелепіпеда з бука’
Середня квадратична похибка
Sa=0,254165301мм Sb=0,492544414мм Sc=0,178885438мм Sm=0,038г
𝛥𝑎 2 𝛥𝑏 2 𝛥𝑐 2 𝛥𝑚 2
3) 𝜀𝑝 √ (− ) + (− ) + (− 𝑐 ) + ( 𝑚 )
𝑎 𝑏
𝜀𝑝 =0,0291
3. Результат вимірювання густини зразка з буку:
∆p=0,0291*0,8=0.02328
Кiнцевий результат: p = (0,0291 ± 0.02328) г/см3 .
0,0291 + 0.02328=0.05238
0,0291 - 0.02328=0.00582
4. Результати вимірювання густини твердого тіла у формі циліндра.
Сталь
2×𝛥𝐷 2 𝛥ℎ 2 𝛥𝑚 2
3)𝜀𝑝 = √ (− ) + (− ) +(𝑚)
𝐷 ℎ
𝜀𝑝 = 0,6757
6. Результат вимірювання густини зразка з сталі:
p=0,2218
∆р = 0,6757· 0,2218 = 0,15 г/см3
Кiнцевий результат: p = (0,6757 ± 0,15) г/см3 .
0,6757 + 0,15 =0.8257
0,6757 - 0,15 =0.5257
7. Результати вимірювання густини твердого тіла у формі кільця (труби).
Ферид
ΔD, Δd, Δh,
N D, мм d, мм h, мм m, г Δm, г
мм мм мм
1 21 0,5 10 0,32 5 0,44 26,55 0,002
2 20 -0,5 11 1,32 4,5 -0,06 26,54 -0,008
3 20,5 0 9,5 -0,18 4 -0,56 26,55 0,002
4 20,5 0 9 -0,68 4,8 0,24 26,55 0,002
5 20,5 0 8,9 -0,78 4,5 -0,06 26,55 0,002
Середнє 20,5= 9,68= 4,56=
- - - 26,548 -
значення =2.05см =0,968см =0,456см
Таблиця 5: з вимірами для ‘Кільця з фериду’
8. Оцінка похибки вимірювання густини:
̅
4𝑚
1)𝑝 = ̅ ̅ ^2− 𝑑̅ ^ 2 )
p=22,712
𝜋ℎ (𝐷
𝜀𝑝 = 0,05
9. Результат вимірювання густини зразка з фериду:
p=22,712
∆р =0,05 · 22,712 = 1,817 г/см3
Кiнцевий результат: p = (0,05 ± 1,817) г/см3 .
0,05 + 1,817 =1,867
Висновок:
Я отримав уявлення про прямі та непрямі вимірювання, навчився оцінювати
похибки результату вимірювання.