You are on page 1of 8

APROB

ŞEF CATEDRĂ,

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a V - a

Propunător:

Disciplina: Matematică

Tema: Fracții zecimale

Ședința: Adunarea fracțiilor zecimale care au un număr finit de zecimale nenule


Obiectiv didactic fundamental:
La sfârșitul lectiei elevii vor utiliza algoritmul de adunarea fracţiilor zecimale
si vor rezolva probleme practice cu fracții zecimale.
Obiective operaționale :
• Cognitive
OC1 – să scrie și să citească fracții zecimale;
OC2- să utilizeze diferite reprezentări ale fracțiilor zecimale;
OC3 - să efectueze adunări cu fracţii zecimale, utilizând proprietăţile adunării;
OC4- să rezolve probleme cu fracții zecimale.
• Afective
OA1- sǎ dovedeascǎ interes pentru informaţiile prezentate, prin participarea activǎ;
OA2- să-și dezvolte spiritul de observaţie şi de concentrare în rezolvare;
OA3- să se conformeze cerinţelor profesorului îmbunătăţindu-şi continuu performanţele;
OA4- să fie încrezător în capacitatea de a aplica algoritmi de calcul matematic.

• Psiho-motorii
OP1- să păstreze ordinea, disciplina şi liniştea în clasă pentru buna desfăşurare a lecţiei;
OP2- să scrie corect, frumos şi îngrijit problemele propuse.
DETALII ORGANIZATORICE:
Durata: 50 minute
Locul de desfasurare: sala de clasa

Forma de organizare: Lecţie de comunicare a noi cunoștințe


Metode didactice: exerciţiul, munca independentă, explicaţia, conversaţia , observaţia,
descoperirea, metoda ”pilot- navigator”, jocul didactic

Mod de organizare a lucrului: activităţi individuale și activități frontale

Mijloace logistice: fișe de lucru, bilețele cu exerciții / răspunsuri, Culegerea „ Matematică


pentru clasa a V-a” Editura Paralela 45

Bibliografie:
http://portal.matedidactica.ro/

Scenariu didactic:

Etapele Obiective Conţinutul lecţiei Timp Metod


lecţiei proced

SECVENȚA 7’
INTRODUCTIVĂ

1. Moment Profesorul asigură condiţiile optime pentru 2’ convorb


organizatoric desfăşurarea lecţiei; verifică prezenţa şi
notează absenţii.
Elevii işi pregătesc materialele pentru
desfaşurarea lecţiei.

2. Verificarea OC1 Verificarea temei elevilor se face prin sondaj 5’ convers


temei pentru OA1 folosind dialogul profesor-elev, elev-elev,
acasă prin confruntarea rezultatelor. Se rezolvă la metoda ”p
tablă exerciţiile, din temă, la care navigat
majoritatea elevilor au întâmpinat probleme.

SECVENȚA DE Elevii sunt informați despre tema, şedinţa și 38’ expune


INSTRUIRE obiectivul didactic fundamental și asupra conversa
modului de organizare a şedinţei.
1.1 Captarea Profesorul şi elevii dau exemple de 1’ convers
atentiei probleme practice din viaţa de zi de expunere
zipentru a căror rezolvare este necesară motiv
operaţia de adunare a fracţiilor zecimale
care au un număr finit de zecimale nenule,
activitate orală, desfăşurată frontal.

1.2 Anunţarea Elevii sunt informaţi ca activitatea va debuta 1’ expune


obiectivelor cu rezolvarea unei fişe ce vor conţine conversa
operaționale adunări cu fracții zecimale ce au un număr
finit de zecimale nenule descoperind astfel
regula adunării și proprietățile acesteia,
apoi vor rezolva probleme practice cu fracții
zecimale.

1.3Reactualizarea Elevii vor reprezenta prin desen fractii 3’ exerciti


cunoştinţelor zecimale tablă, cr

1.4 Transmiterea Profesorul explică algoritmul adunării 3’ explicat


noului conținut fracțiilor zecimale pornind de la tablă, cr
reprezentarea grafică a acestora.

1.5 Dirijarea Elevii primesc fişa de lucru nr.1. 8’ conve


învăţării OC1 • Elevii urmăreasc modelul şi rezolvă explic
OC2 sarcinile nr. 1 şi nr. 2; exerc
OC3 • Autocorectarea rezolvărilor ; descop
OC4 /
• Elevii urmăreasc modelul 3 şi rezolvă
OC5 fisa de
sarcinile nr. 4 şi nr. 5;
• Autocorectarea rezolvărilor;
• Elevii completează regula pentru
adunarea fracţiilor zecimale care au un număr
finit de zecimale nenule;
• Autocorectarea rezolvărilor;
Eleviilor care au un ritm de lucru mai culeg
rapid li-i se recomandă să rezolve exercițiul
nr.1a), b), c) pg.18 (culegere) , fiind
indrumaţi de profesor.
• Profesorul prezintă elevilor
proprietățile adunării fracțiilor zecimale.
conversaţi
1.6 Obținerea OC1 Elevii primesc fişa de lucru nr. 2 10’ explicaţia
performanței OC2 metoda “ p
OC3 navigator”
OC4 de lucru nr
OC5

1.7 Realizarea OA2 Elevii primesc dintr-un coşuleţ bileţele în 4’ Exercițiul/


feedback-ului OA3 care sunt “ascunse” adunări ale fracţiilor bilețele
OA4 zecimale cu un număr finit de zecimale
OA5 nenule, rezolvă exerciţiul şi caută rezultatul
în alt coşuleţ. Toate exerciţiile propuse au
acelaşi rezultat, elevii nu ştiu acest lucru ,
profesorul descoperă astfel elevul care nu a
rezolvat corect, încercând maimulte bileţele
din cosul rezultatelor. Aceşti elevi sunt
sprijiniţi de colegi sau se autocorectează.

1.8 Evaluarea Profesorul şi elevii analizează rezultatele 2’ convers


performantei “Jocului bilețelelor” exerciț
joc dida

1.9 Intensificarea Profesorul schematizează algoritmul 2’ conversa


retenției adunării fracțiilor zecimale și enumeră
proprietațiile in scopul întipăririi temeinice
a cunostințelor.

1.10 Asigurarea Joc distractiv: “De-a magazinul“ 4’ convers


transferului exerciț
jocul did

SECVENȚA 5’
FINALĂ
SECVENȚA Profesorul prezintă bibliografia.
FINALĂ Profesorul îndrumă elevii in scopul 5’ convers
reamintirii conţinutului temei şi şedinţei.
Profesorul verifică 2 – 3 elevi asupra
modului de însuşire a cunoştinţelor predate.
Profesorul prezentă modului de îndeplinire a
obiectivelor operaţionale și evidenţiază
pozitiv sau negativ elevii clasei;
Profesorul apreciază ordinea şi disciplina
din timpul orei;
Profesorul anunţă tema şedinţei viitoare și
sarcinile de muncă independentă, exerciţiile
2, 3, 4 şi 5 pagina 18 și 13, 14 pagina 19
din culegere.
Profesorul oferă indicaţii pentru rezolvarea
temei.

ÎNTOCMIT,

Problema: Cum adunăm fracțiile zecimale cu un număr finit de zecimale nenule?


Fişă de lucru nr.1:
Exerciţiul Cum gândim? Cum reprezentăm? Cum scriem?
Adunarea fracţiilor care au acelaşi număr de zecimale nenule
Adunăm întregii
între ei, zecimile + 0,3+
între ele, sutimile
între ele şi aşa mai = 0,4
departe
0,7
Sarcini de lucru:

=

Adunarea fracţiilor care nuau acelaşi număr de zecimale nenule


• 1,7 + 2,21= Amintim
proprietatea
1,7 = 1,70 1, 70+
1 întreg 1 întreg 2, 21
7 zecimi 7 zecimi
3, 91
0 sutimi

Sarcini de lucru:
• 2,2 +0,21=

• 11,321+12,85=

Regula pentru adunarea fracţiilor zecimale care au un număr finit de zecimale nenule
Suma a două fracţii zecimale care au un număr finit de zecimale nenule se obţine astfel:
se asează fracţiile .........................................astfel încât partea întreagă să
fie.......................... ..............................., virgula......................., zecimile......................,
sutimile .....................s.a.m.d şi apoi se însumează după regulile de adunare de la numerele
naturale, iar virgula se coboară la rezultat.
Fişă de lucru nr.2:
• Alege schema corectă pentru efectuarea adunării:

• 121,45+ b) 121,45+ c) 121,45+

3,5 3,5 3,50

• Efectuaţi:

• 6,4+2,5=

• 10,8+2,6=

• 4,24+9,6=

• 11,05+4,275=

• 13+1,3=

• 118,25+54,75=

• 24,01+1,1=

• 4,721+0,869=

• 4,75+71,9+12,35=

• La un magazin erau 137,42 kg de portocale şi s-au mai adus 65,25 kg de portocale.


Calculaţi cantitatea de portocale din magazin.

• Pentru prepararea unei reţete de zacuscă sunt necesare : 2,5 kg vinete; 1,75 kg ardei; 1,2
kg morcovi şi 1,25 kg ceapă. Câte kg de legume sunt necesare pentru prepararea acestei reţete?

• Comparaţi numerele a =0,4+0,04+0,004+0,556 şi b= 0,2+0,02+0,002+0,778.

• Calculaţi:
(0,01+0,02+0,003+….+ 0,09)+(0,91+0,92+0,93+…+0,99)

• Determinaţi cifrele necunoscute din:

• + =5,5 b) + =36,6

You might also like