Professional Documents
Culture Documents
Το πλοίο μας φορτώνει από άφορτη κατάσταση φορτίο χύμα με SF:1.4 m 3/MT ως εξής:
Τα κύτη CH1 , CH2, CH4 και CH5 πλήρη 100% και στο κύτος CH3 φορτώνονται 2500 ΜΤ φορτίο.
Οι δεξαμενές γλυκού νερού DWT(s) και PWT(p) είναι πλήρης 100%, ενώ η δεξαμενή WWT
περιέχει 40 ΜΤ.
Επίσης οι δεξαμενές 5DBT(p+s) περιέχουν 100 ΜΤ FO (SG πινάκων) έκαστη , οι δεξαμενές 6DBT
(p+s) περιέχουν 80 ΜΤ FO (SG πινάκων) έκαστη και οι δεξαμενές DOP (p+s) περιέχουν 20 ΜΤ DO
(SG πινάκων) έκαστη.
Επίλυση:
Αφού το πλοίο φορτώνει από άφορτη κατάσταση θα συμπεριλάβω όλα τα βάρη όπως L/S και
constants
V1 3795
W1 2711MT και KG1=7.06 m
SF 1.4
V2 4626
W2 3304 MT και KG2=6.81m
SF 1.4
V4 4579
W4 3271MT και KG4=6.82m
SF 1.4
V5 4215
W5 3011MT και KG5=7.09 m
SF 1.4
Για το CH3 γνωρίζω το βάρος επομένως πρέπει να υπολογίσω τον όγκο του φορτίου
προκειμένου να υπολογίσω το ΚG από τα διαγράμματα:
Comp. W KG VM
L/S 4400 9.30 40920
Const 120 8.75 1050
DWT(s) 35 11.70 410
PWT(p) 35 11.70 410
WWT 40 0.62 25
5DBT(p+s) 200 0.48 96
6DBT(p+s) 160 0.42 67
DOT(p+s) 40 11.80 472
CH1 2711 7.06 19140
CH2 3304 6.81 22500
CH3 2500 6.00 15000
CH4 3271 6.82 22308
CH5 3010 7.09 21341
Δτελ 19826 143739
KG
(VM ) 143739
7.25m
19826
Mε Δτελ=19826 MT KM=8.71 m
Στην παραπάνω άσκηση αν πάρουμε το άθροισμα όλων των βαρών εκτός των κυτών καθώς και
τις ροπές τους ( όπως δείχνονται στις αγκύλες) στην ουσία μπορούμε να βρούμε το KG του
πλοίου μας πριν την φόρτωση των κυτών .
Comp. W KG VM
L/S 4400 9.3 40920
Const 120 8.75 1050
DWT(s) 35 11.7 410
PWT(p) 35 11.7 410 Δαρχ= 5030 MT
WWT 40 0.62 25 Σ(VM)= 43450 MT-m
5DBT(p+s) 200 0.48 96 KGαρχ
6DBT(p+s) 160 0.42 67
DOT(p+s) 40 11.8 472
CH1 2711 7.06 19140
CH2 3304 6.81 22500
CH3 2500 6.00 15000
CH4 3271 6.82 22308
CH5 3010 7.09 21341
Δτελ 19826 143739
Άσκηση 2:
Το πλοίο έχει εκτόπισμα Δ= 5030 ΜΤ και ΚG=8.64m και φορτώνει φορτίο χύμα με SF:1.4
m3/MT ως εξής:
Τα κύτη CH1 , CH2, CH4 και CH5 πλήρη 100% και στο κύτος CH3 φορτώνονται 2500 ΜΤ φορτίο.
Επίλυση:
V1 3795
W1 2711MT και KG1=7.06 m
SF 1.4
V2 4626
W2 3304 MT και KG2=6.81m
SF 1.4
V4 4579
W4 3271MT και KG4=6.82m
SF 1.4
V5 4215
W5 3011MT και KG5=7.09 m
SF 1.4
Για το CH3 γνωρίζω το βάρος επομένως πρέπει να υπολογίσω τον όγκο του φορτίου
προκειμένου να υπολογίσω το ΚG από τα διαγράμματα:
Comp. W KG VM
Δαρχ 5030 8.64 43450
CH1 2711 7.06 19140
CH2 3304 6.81 22500
CH3 2500 6.00 15000
CH4 3271 6.82 22308
CH5 3010 7.09 21341
Δτελ 19826 143739
KG
(VM ) 143739
7.25m
19826
Mε Δτελ=19826 MT KM=8.71 m
Το πλοίο έχει dm=8.70m και GM=0.59m. Βάρος w=270 MT μεταφέρεται από Kg1=16.20m σε
Kg2=1.70m .
Να υπολογισθεί το νέο GM του πλοίου.
Επίλυση 1( GGK):
Με dm=8.70 m Δ=19566 ΜΤ
ΚΜ=8.69 m
W d K 270 14.50
GGK 0.20m
19566
KGK KG GGK 8.10 0.20 7.90m
Με dm=8.70 m Δ=19566 ΜΤ
ΚΜ=8.69 m
Comp W KG VM
Δ 19566 8.10 158485
-w -270 16.20 -4374
+w 270 1.70 459
Δ 19566 154570
KG
(VM ) 154570 7.90m
19566
To πλοίο έχει dm=9.20 m και KG=8.80 m. Να υπολογισθεί το αρχικό μετακεντρικό ύψος GM του
πλοίου καθώς επίσης και πόσο βάρος πρέπει να μεταφερθεί κατακόρυφα από το κατάστρωμα
σε κύτος, κατά απόσταση dk=11.80m, ώστε το νέο μετακεντρικό ύψος GM=0.20m
Επίλυση:
G dK
M
GK
W
Θα πρέπει μετά την μετακίνηση φορτίου για το νέο κέντρο βάρους G k να ισχύει:
Επομένως:
GGK 0.23 20837
W 406
dK 11.8
Άσκηση 03:
Εκεί παραλαμβάνει FO : 100 ΜΤ σε κάθε δεξαμενή 6DBT, οι οποίες περιείχαν ήδη 50 ΜΤ.
Επίσης γεμίζει την άδεια δεξαμενή WWT με γλυκό νερό μέχρι το 100% της χωρητικότητάς της.
Στην συνέχεια εκφορτώνει όλο το φορτίο του κύτους CH4 και όσο επιπλέον φορτίο από το CH2
απαιτείται.
Να υπολογισθεί το μετακεντρικό ύψος GM απόπλου.
Επίλυση:
Εύρεση του αρχικού εκτοπίσματος και GM:
Με dm=9.00m Δαρχ=20327 ΜΤ
ΚΜ=8.74 m
KGa KMa GMa 8.74 1.12 7.62m
CH4:
V4 4591
W4 3279 MT KG=7.18m
SF 1.4
CH2:
V2 4585
Αρχικά: W2 3275 MT KG=7.16m
SF 1.4
Για εκφόρτωση: w2=5200-W4=5200-3279=1921 MT
WWT:
W=57 MTKG=0.83 m
6DBT (p+s):
Αρχικά: W=50 MT KG=0.26m
Τελικά: W=50+100=150MT KG=0.72m
Δημιουργώ πίνακα κατακόρυφων ροπών:
Comp W KG VM
Δαρχ 20327 7.62 154892
WWT 57 0.83 47
6DBT (p+s) -100 0.26 -26
6DBT (p+s) 300 0.72 216
CH4 -3279 7.18 -23543
CH2 -3275 7.16 -23449
CH2 1354 3.40 4604
Δτελ 15384 112741
KG
(VM ) 112741
7.33m
15384
Με Δ= 15384 MT ΚΜ=8.66 m
Το πλοίο έχει dm=6.96 m , KG=7.73 m, I=3015 MT-m και θα ολοκληρώσει την φόρτωση στα
κύτη CH2 και CH4 με δεματοποιημένο φορτίο (bale) SF=1.20 m 3/MT μέχρι το μέγιστο βύθισμα
απόπλου 9.16m. Στο CH2 θα φορτώσει 3000 ΜΤ και στο CH4 όσο υπολείπεται μέχρι το μέγιστο
βύθισμα απόπλου.
Επίσης, σε κάθε μία από τις δεξαμενές 6DBT, οι οποίες ήδη περιείχαν 40 ΜΤ, θα
παραληφθούν επιπλέον 80 MT.
Επιπροσθέτως, θα αφερματίσει ( ξεσαβουρώσει ) πλήρως το FPT που περιείχε 180 ΜΤ έρμα.
Ζητείται η ευστάθεια (GoM) απόπλου.
Επίλυση:
Εύρεση του υπολειπόμενου φορτίου:
Με dmαρχ=6.96 m Δαρχ=15278 ΜΤ
6DBT(p+s):
Αρχικά : w=40MT KG=0.21 , I=400 MT-m
Τελικά: w=40+ 80=120MT KG=0.60 , I=600 MT-m
FPT:
Με W=180 ΜΤ KG=4.5 m , I=45 MT-m
CH2:
V2 W2 SF 3000 1.2 3600m3 KG=5.4m
CH4:
V4 W4 SF 2477 1.2 2972m3 KG=4.7m
Comp W KG VM I
Δαρχ 15278 7.73 118099 3015
6DBT(p+s) (*) -80 0.21 -17 -800
6DBT(p+s) (*) 240 0.60 144 1200
FPT -180 4.50 -810 -45
CH2 3000 5.40 16200
CH4 2477 4.70 11642
Δτελ 20735 145258 3370
KG
(VM ) 145258 3370 7.17m
20735
GoM KM KGo 8.77 - 7.17 = 1.60m
(*) Παρατήρηση:
Σύμφωνα με την άσκηση οι δεξαμενές DOT p/s περιείχαν αρχικά 40 ΜΤ DO η κάθε μια και
προστέθηκαν ακόμα 80 ΜΤ, επίσης σε κάθε μία από αυτές.
w1 Kg1 w2 Kg 2 W KG w2 Kg 2 W KG w1 Kg1
W KG w1 Kg1 120 0.60 40 0.21
Kg 2 0.795m
w2 80
Comp W KG VM I
Δαρχ 15278 7.73 118099 3015
6DBT(p+s) (*) 160 0.795 127 400
FPT -180 4.50 -810 -45
CH2 3000 5.40 16200
CH4 2477 4.70 11642
Δτελ 20735 145258 3370
Αν όμως παρατηρήσω την παρακάτω σχέση όπως προέκυψε:
w2 Kg 2 W KG w1 Kg1
Διακρίνω ότι μπορώ να το εφαρμόσω απευθείας πάνω στον πίνακα των ροπών και να
αποφύγω τον παραπάνω υπολογισμό :
Comp W KG VM I
Δαρχ 15278 7.73 118099 3015
6DBT(p+s) (*) -80 0.21 -17 -800
6DBT(p+s) (*) 240 0.60 144 1200
FPT -180 4.50 -810 -45
CH2 3000 5.40 16200
CH4 2477 4.70 11642
Δτελ 20735 145258 3370
Επομένως όταν έχω δεξαμενή ή κύτος που έχει ομοιογενές φορτίο ( ίδιο SF) και προσθέτω ή
αφαιρώ ποσότητα, στον πίνακα των ροπών, απλά θα αφαιρώ την αρχική κατάσταση και θα
προσθέτω την τελική.
Άσκηση 05
Το πλοίο έχει μέσο βύθισμα dm=6.54 m ΚG=7.14 m ,I=3065 MT-m και θα ολοκληρώσει τη
φόρτωση με φορτίο χύμα SF=1.2 m3/MT στα άδεια κύτη CH2 και CH4.
Στο CH4 θα φορτώσει 2750 ΜΤ και στο CH2 όσο φορτίο υπολείπεται μέχρι το μέγιστο μέσο
βύθισμα απόπλου dm=8.70 m.
Επίλυση:
Υπολογισμός φορτίου στο CH2:
Με dmαρχ=6.54 Δαρχ=14270 ΜΤ
Με dmτελ=8.70m Δτελ=19566ΜΤ
ΚΜ=8.69 m
FPT:
Αρχική: Με W=121 MTKG=3.06 m, I=30 MT-m
FOT:
Αρχική: Με W=100 MT KG=3.02 m , I=197 MT-m
Τελική: Με W=100 +300 = 400MT 7.31 m , I=581 MT-m
5DBT (p+s):
Αρχική: Με W=20 MT KG= 0.10m , I= 646 MT-m
Τελική: Με W =20+100= 120MT KG=0.59 m , I= 840MT-m
CH2:
V2 W2 SF 2167 1.2 2600m3 KG=4.26 m
CH4
V4 W4 SF 27501.2 3300m3 KG=5.12 m
Πίνακας κατακόρυφων ροπών:
Comp. W KG VM I
Δαρχ 14270 7.14 101888 3065
FPT -121 3.06 -370 -30
FOT -100 3.02 -302 -197
FOT 400 7.31 2924 581
5DBT(p+s) -40 0.10 -4 -1292
5DBT (p+s) 240 0.59 142 1680
CH2 2167 4.26 9231
CH4 2750 5.12 14080
Δτελ. 19566 127589 3807
KG
(VM ) 127589 3807 6.71m
19566
Με Δτελ=19566 ΜΤ ΚΜ=8.69m
Επίλυση:
I3200
GGO 0.15m
21222
KG KM GoM GGo 8.80 1.20 0.15 7.45m
FOT:
Αρχ. W= 150MT KG=3.78 m , I=216 MT-m
Τελ. W=150+210=360 MT KG=6.75 m , I=464MT-m
WWT:
Αρχ. W=0
Τελ. W= 57 MT, KG=0.83 , I=0 MT-m
CH2:
V2 4585
W2 3275 MT
SF 1.40
KG2=7.16 m
CH4:
Αρχ. V4 W4 SF 2800 1.4 3920m 3 KG=5.86m
Tελ. W4=2800-1870=930 ΜΤ και V4 W4 SF 930 1.4 1302m3 ΚG=2.78m
Πίνακας ροπών:
Comp. W KG VM I
Δαρχ 21222 7.45 158104 3200
FOT -150 3.78 -567 -216
FOT 360 6.70 2412 464
WWT 57 0.83 47
CH2 -3275 7.16 -23449
CH4 -2800 5.86 -16408
CH4 930 2.78 2585
Δτελ. 16344 122724 3448
KG
(VM ) 122724 3448 7.72m
16344
Επίλυση:
I2130
GGO 0.13m
16832
KG KM GoM GGo 8.62 1.10 0.13 7.39m
5DBT(p+s)
Αρχ. W= 25MT KG=0.13 m , I=667 MT-m
Τελ. W=25+90=115 MT KG=0.56m , I=830MT-m
6DBT(p+s)
Αρχ. W=0
Τελ. W= 130 MT, KG=0.62 , I=610 MT-m
CH1:
V1 W1 SF 2800 1.20 3360 m3 KG=6.32m
CH3
Πίνακας ροπών:
Comp W KG VM I
Δαρχ 16832 7.39 124388 2130
5DBT(p+s) -50 0.13 -7 -1334
5DBT(p+s) 230 0.56 129 1660
6DBT(p+s) 260 0.62 161 1220
CH1 2800 6.32 17696
CH3 -600 2.22 -1332
CH3 2107 4.64 9776
Δτελ. 21579 150811 3676
KG
(VM ) 150811 3676 7.16m
21579
To πλοίο απέπλευσε από λιμάνι σε βύθισμα θέρους με GoM=0.63m, Ι=4272 ΜΤ-m, έχοντας τις
δεξαμενές FOT, 5DBT (p/s) και 6DBT(p/s) πλήρεις στο 92% της χωρητικότητας των κατά βάρος
με FO SG πινάκων.
Κατά τη διάρκεια του ταξιδιού προς το λιμάνι προορισμού κατανάλωσε όλο το περιεχόμενο
των δεξαμενών FOT και 5DBT (p/s) και επιπλέον 64 ΜΤ FO από κάθε μια από τις δεξαμενές
6DBT (p/s).
Να υπολογισθεί το νέο GoM άφιξης του πλοίου.
Επίλυση:
FOT:
Αρχ. : W= 437 x 0.92= 402 MT KG=7.32m , I=583 MT
Τελ.: 0
5DBT (p/s):
Αρχ. : W= 136 x 0.92=125 MT KG=0.56m , I=840 MT
Τελ.: 0
6DBT (p/s):
Αρχ. : W=156 x 0.92= 144 MT KG=0.69m , I=39 MT
Τελ.: W= 144 - 64=80 MT KG=0.41m, I =510MT
Πίνακας ροπών:
Comp. W KG VM I
Δαρχ. 21579 8.00 172632 4272
FOT -402 7.32 -2943 -583
5DBT(p/s) -250 0.56 -140 -1680
6DBT(p/s) -288 0.69 -199 -78
6DBT(p/s) 160 0.41 66 1020
Δτελ. 20799 169416 2951
KG
(VM ) 169416 2951 8.29m
20799
Με Δτελ.=20799 MT ΚΜ= 8.77m