Professional Documents
Culture Documents
ԸՆԹԵՐՑԱՆՈՒԹՅՈՒՆ
ԸՆԹԵՐՑԱՆՈՒԹՅՈՒՆ
ՀԵՏԱԶՈՏԱԿԱՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔ
Երևան 2023
ԲՈՎԱՆԴԱԿՈՒԹՅՈՒՆ
ՆԵՐԱԾՈՒԹՅՈՒՆ_______________________________________________________________________________3
ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ-ԿՈՆՍՊԵԿՏԻ
ՆՄՈՒՇՕՐԻՆԱԿ____________________________________________15
ԵԶՐԱԿԱՑՈՒԹՅՈՒՆ_________________________________________________________________________20
ՆԵՐԱԾՈՒԹՅՈՒՆ
2
Թեմայի արդիականությունը։ Ընթերցանության հանդեպ
հետաքրքրության ձևավորումը ուղղված է կարդալու հմտությունների,
տեքստի վերլուծության և ստեղծագործական ունակությունների
զարգացմանը: Երեխաները կարող են տեսնել կապը սահմանված
նպատակների և կոնկրետ առաջադրանքների միջև, որոնք կօգնեն
հասնել այդ նպատակներին: Նրանք կարող են հասկանալ, թե ինչպես է
առաջադրանքների կատարումը հանգեցնում ուսուցման կամ
կրթական նպատակների: Աշակերտները կարող են վերլուծել, թե
որքան լավ են կատարել առաջադրանքները և հասել իրենց
նպատակներին: Սա ներառում է առաջընթացը գնահատելու և այն
ոլորտները բացահայտելու կարողությունը, որտեղ ուսուցիչը կարող է
կատարելագործվել:
Հետազոտության խնդիրները՝
3
ԸՆԹԵՐՑԱՆՈՒԹՅԱՆ ՀՄՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՁԵՎԱՐՈՒՄԸ ՈՐՊԵՍ
ՀՈԳԵԲԱՆԱԿԱՆ ԵՎ ՄԱՆԿԱՎԱՐԺԱԿԱՆ ԽՆԴԻՐ
1
Ушинский К.Д. Собрание сочинений. Собр. соч.: в 7 томах. М.Л.: Изд-во АПН РСФСР, 1949. Т.5. 591.с. 41.
4
ուսուցչի առջև ծառացած ամենակարևոր խնդիրը կարդացած տեքստի
ընկալման տեխնիկայի մշակումն ու կատարելագործումն է։
5
«Մարդը դադարում է մտածել, երբ դադարում է կարդալ», - ասել է
ֆրանսիացի փիլիսոփա Դ. Դիդրոն։ Տարբեր երկրների գիտնականներ,
հոգեբաններ և ուսուցիչներ երկար տարիներ աշխատել են
ընթերցանության գործընթացը հետաքրքիր, հուզիչ և շահավետ
դարձնելու համար։ Այնուհետև նրանք ձևակերպեցին և նկարագրեցին,
թե ինչպես պետք է կառուցված լինի ընթերցանության գործընթացը և ինչ
քայլեր պետք է ձեռնարկեն աշակերտները տեքստի հետ
աշխատելիս: Այսպիսով, սկզբում հայտնվեց «բացատրական ընթերցման»
սահմանումը, որը հետագայում փոխարինվեց Շերեմետևսկու կողմից
«գիտակցված ընթերցանության» հայեցակարգի մասին, որը Կ.Դ.
Ուշինսկին նույնպես օգտագործել է իր ստեղծագործություններում։
6
մոտ ընթերցանության հմտությունների ձևավորումը պետք է տեղի
ունենա յուրաքանչյուր դասի, ինչպես նաև արտադասարանական
գործունեության ընթացքում։
7
աշակերտներին ակտիվացնելու միջոցներից մեկը ուսումնասիրվող
նյութի և շրջակա իրականության միջև կապ հաստատելն է: Այս առումով
անհրաժեշտ է դպրոցականներին սովորեցնել պարզ դիտարկումներ
անել։ Դիտորդական գործընթացը ներառում է մի շարք հաջորդաբար
կատարվող տրամաբանական մտածողության առաջադրանքներ.
համեմատություն, որը թույլ է տալիս բացահայտել օբյեկտների տարբեր
հատկանիշներ. էական հատկանիշը որոշելու համար անհրաժեշտ
հատկությունների փոփոխություններ. հայեցակարգը ներառելով ։
նախագիծ, ստեղծագործական
դասի խաղային ձևեր
աշխատանքի տարբեր ձևերի օգտագործում (խումբ, թիմ,
զույգ, ստեղծագործական)
դիդակտիկ միջոցների օգտագործում (թեստեր, խաչբառեր
դիդակտիկ տեխնիկայի ներդրում (խոսքի գործիչներ);,
մոտիվացիայի օգտագործումը (հուզական, ճանաչողական,
սոցիալական):
Դասավանդման մեթոդներ (խնդրահարույց, երկխոսություն,
խաղ, մոդուլային, կրիտիկական իրավիճակներ):
8
Արտահայտման միջոցներն են՝ ինտոնացիա, տրամաբանական շեշտ,
դադար, տեմպ, ձայնի ուժ և բարձրություն։
9
և դաստիարակել նրա բաղադրիչները պահպանելու ու
հարստացնելու պահանջմունք,
նպաստել իր բնակավայրի և այնտեղ ապրող մարդկանց
զբաղմունքի, մշակութային արժեքների մասին գիտելիքների
ձեռքբերմանը,
գեղարվեստական նյութերի ընթերցման, լեզվական
տարրական գիտելիքների և կարողությունների ձեռքբերման
ճանապարհով ձևավորել հայեցի մտածողություն, ազգային
հոգեկերտվածք, զարգացնել լեզվամտածողությունը,
վերլուծական և քննադատական մտածողությունը,
աշխարհաճանաչողական տարաբնույթ տեղեկությունների
միջոցով ձևավորել պատկերացումներ շրջապատի, բնական
և հասարակական երևույթների, մարդկանց ու նրանց
աշխատանքային գործունեության մասին, պայմաններ
ստեղծել երեխաների իրավունքների և
պարտականությունների մասին գիտելիքների ձեռքբերման և
դրանք գործածելու ուղղությամբ ունակությունների մշակման
համար,
ապահովել երեխայի անձի զարգացումը՝ իրականացնելով
բարոյական, գեղագիտական, գաղափարական
դաստիարակություն, նպաստելով երեխայի
ինքնաճանաչմանը, ինքնադրսևորմանը, ձևավորելով
համագործակցային ունակություններ, համակեցության
որակներ։
Տարրական դպրոցում մայրենիի դասերը կազմակերպվում են
բացատրական ընթերցանության մեթոդով, որը դիդակտիկական
բազմաբնույթ ձևերի ու միջոցների, զարգացնող տեխնոլոգիաների,
մանկավարժահոգեբանական տեսանկյուններով հիմնավորված
մեթոդների համակարգ է:
Տարրական դպրոցում մայրենիի դասի գլխավոր նպատակները
երեխաներին կարդալու բոլոր որակական հատկանիշների
պահպանմամբ կարդալ սովորեցնելն է, ընթերցանության նկատմամբ
10
հետաքրքրություն առաջացնելը և ընթերցողական կարողության
ձևավորումը: Ինչպես նշված, այնպես էլ մայրենի լեզվի
քերականությունից տարրական գիտելիքների և կարողությունների
ձեռքբերումը դիտվում է որպես գրավոր և բանավոր գրագետ խոսք
կառուցելու, լեզվամտածողության և հայեցի հոգեկերտվածքի
ձևավորման, ազգային և համազգային արժեքների ձեռքբերման կարևոր
գործնական միջոց:
Անշուշտ, եթե բավարար մակարդակով ձևավորված է կարդալու
կարողությունը, ապա ընթերցած բնագրի շուրջ իրականացվող
մեթոդապես ճիշտ աշխատանքի շնորհիվ ընթերցանությունը դառնում է
նաև անձի ճանաչողական հետաքրքրությունների, բազմաբնույթ
պահանջմունքների բավարարման, բազմակողմանի զարգացման միջոց:
Այդ իսկ պատճառով ուսուցման սկզբնական փուլում հիմնական
ուշադրությունը դարձվում է կարդալու, մասնավորապես հասկանալով
կարդալու կարողության ձևավորմանը։ Սակայն այդ չի նշանակում, որ
դասը պլանավորելիս, դասի նպատակները որոշելիս պիտի առաջնորդվել
միայն կարդալու կարողության զարգացմանը միտված նպատակով։
«Դասին նախապատրաստվելու տեխնոլոգիան ենթադրում է նպատակի
հետ կապված չորս խնդրի լուծում։ Որոշել դասի մանկավարժական
նպատակը՝ ելնելով դասանյութի հնարավորությունից։ Աշակերտի համար
որոշել մի այնպիսի ուսումնական գործունեություն, որի
դաստիարակչական արդյունքը ուսուցչի նպատակն է, այսինքն՝ ուսուցիչն
իր նպատակին կարող է հասնել աշակերտի այդ գործունեության
միջոցով։ Աշակերտի համար էլ պետք է որոշել մի այնպիսի նպատակ,
հանուն որի նա կամավոր է ընդգրկվելու ուսուցչի նախատեսած այդ
գործունեության մեջ։ Նպատակը որոշելուց հետո պետք է մտածել
աշակերտի գիտակցության մեջ այն առաջացնելու մասին: Վերջին խնդրի
լուծումն ուսուցիչը կարող է ապահովել արդեն ուսուցման մեթոդների
միջոցով»։ Այս տեսանկյունով եթե դիտարկենք բացատրական
ընթերցանության մեթոդը, ապա շահեկանորեն կնկատենք, որ այն
բազմաթիվ մեթոդների համալիր է, որի բաղադրամասերի ճիշտ
11
իրականացման դեպքում լուծվում են նաև կարդալու գործընթացի հետ
կապված աշակերտների բազմաբնույթ նպատակները։
Մայրենիի դասերի պարբերաբար ունկդրումներն ու քննարկումները
ցույց են տալիս, որ գեղարվեստական բնագրի առաջին ընթերցման
ժամանակ աշակերտները ընթերցած նյութի բովանդակության մասին
ընդհանուր, մակերեսային պատկերացում են կազմում։
Այդ պատճառով էլ կարևոր է բնագրի՝ որոշակի
հանձնարարականների վերընթերցումը, որի ժամանակ երեխաներն
անպայման պետք է ինչ–որ նորություն գտնեն, բացահայտեն նոր
փաստեր,որոնք առաջին ընթերցման ժամանակ չէին նկատել, հակառակ
դեպքում վերընթերցումը կվերածվի մեխանիկական ու անհետաքրքիր
աշխատանքի;
Մայրենիի տարրական ուսուցման մեթոդիկայում մշտապես
դիտարկվել մանկավարժական փորձն ու բազմաթիվ ու բազմանպատակ
դասալսումները, հատկ բացատրական ընթերցանության մեթոդի հինգ
բաղադրամաս: Բնագրի ամբողջական ընկալման համար անհրաժեշտ է
աշխատանք իրականացնել բնագրի բովանդակության շուրջ, որպեսզի
ձևավորվի ոչ միայն աշակերտի կարդալու հմտությունը, այլև մշակվի
ընթերցողական կարողություն աշխատանքը։
Այսպիսով՝ բացատրական ընթերցանության մեթոդի բաղադրամասերն
են`
• Զրույց,
• բնագրի ընթերցում,
• բառային աշխատանք,
• աշխատանք բնագրի շուրջ,
• պատմում,
• ամփոփում։
12
կարողությունները պետք է աստիճանաբար զարգանան:Կարդալը այն
հիմքն է , որը նպաստում է աշակերտի մտավոր զարգացմանը:Ինչքան
ամուր լինի այդ հիմքը, այնքան ավելի արդյունավետ կդառնա գրքից
գիտելիքներ ձեռք բերելու գործընթացը:Կրտսեր դպրոցում կարդալն ունի
երկու գործառույթ.
13
հեքիաթներից մինչև կոմիքսներ և ոչ գեղարվեստական
գրքեր: Դա կօգնի ընդլայնել նրանց մտահորիզոններն ու
հետաքրքրությունները:
• Աջակցություն և խրախուսում. Խրախուսեք երեխաներին
կարդալ և գովել նրանց յուրաքանչյուր կարդացած հատվածի
կամ գրքի համար: Սա կօգնի նրանց զգալ հաջողակ և
կշարունակի կարդալ: Գրադարաններ և գրախանութներ.
գրադարաններ և գրախանութներ այցելելը կարող է նաև
զվարճալի և կրթական փորձ լինել երեխաների
համար: Անկախ ընթերցանությունը կարևոր հմտություն է,
որն օգնում է զարգացնել ինտելեկտը, ընդլայնել
բառապաշարը և խթանել երևակայությունը:
14
Դասարանը՝ III
Առարկան՝ Մայրենի
15
Դասի ընթացքը.
Կազմակերպական պահ:
Տնային հանձնարարության ստուգում:
«Աշուն է» բանաստեղծության անգիր արտասանություն:
Այնուհետև հանձնարարել անգիր արտասանել հետևյալ ուղղորդող
առաջադրանքներով.
- Արտասանե՛ք այն քառատողը, որտեղ հեղինակն ավետում է աշնան գալը:
- Ստեղծագործության հեղինակը քառատողերից մեկում գույներ չի օգտագործել:
Գտե՛ք և արտասանե՛ք այդ քառատողը:
- Գտե՛ք և արտասանե՛ք այն քառատողը, որում հեղինակը շուրջբոլորը տեսնում
է նախշուն գույներով:
Աշուն
16
Յուրաքանչյուր հատվածի ընթերցումից հետո
կատարել բառային աշխատանք ու հիմնական մտքի,
ենթատեքստի վերհանում:
Բառային աշխատանքի ժամանակ ուսումնասիրում
ենք բացատրական և ուղղագրական արժեք ունեցող
բառերը:
Բացատրական արժեք ունեցող բառեր ու
արտահայտություններ.
Դեղնահեր, բեռ, հողմահար օրորվել, սվսվալ (առաջին
հատվածից):
Ուղղագրական արժեք ունեցող բառեր՝ տերև, օրորվել:
Այնուհետև հարցեր են տրվում առաջին հատվածի
վերաբերյալ:
-Հեղինակն ի՞նչ զգացմունք է արտահայտում աշնան
նկատմամբ:
-Երեխանե՛ր, տերևին ի՞նչ հատկանիշ է վերագրել
ստեղծագործույթան հեղինակը:
-Ինպե՞ս կբացատրենք տերևն անտառում քամու հետ
պարում է արտահայտությունը:
-Ի՞նչ նկատի ունի հեղինակը ծառերը այգում բեռներից
ազատված հողմահար օրորվում են
արտահայտությամբ:
Նման աշխատանք ենք կատարում նաև
ստեղծագործության երկրորդ հատվածի շուրջ:
Բացատրական արժեք ունեցող բառեր և
արտահայտություններ.
Նախշուն, դիզել, հորդացած առու, գլգլալ, հնարել:
Ուղղագրական արժեք ունեցող բառեր.
Նախշուն, գլգլալ, ճամփա, երգ:
Ես աշունն եմ սիրում
Բերքառատ ու նախշուն
-Ի՞նչ ածականներով է բնութագրված աշունը:
Երբ գյուղի դաշտերում
Առատ բերք են դիզում,
17
Այս երկտողում բացատրում ենք աշնան բարիքների,
դաշտերի առատ բերքի մասին:
Երբ առուն հորդացած
Գլգլում է, հոսում
Եվ ճամփին հնարած
Նոր երգերն է ասում...
Այս քառատողում բացահայտվում է, որ առվակը
նույնպես ուրախ է. երգում է, սիրում է աշունը:
Առաջադրանք 6-ի կատարում (էջ 32): Բաց թողնված տեղերում գրի՛ր հավաքել կամ
դիզել բառերը և ամբողջացրու ՛նախադասությունը:
աշուն
առատաձեռն թախծոտ
անձրևոտ
երաժշտակ
հարուստ ոսկեգույն
ան
ուրախ
շռայլ բերքառատ
18
Ուսուցիչն առաջարկում է միավորել աշուն և բերքառատ բառերը, դրանք գործածել
նախադասության մեջ: Այնուհետև ուսուցիչը հանձնարարում է որոշել՝ արդյոք կարող
են կազմած նախադասությունը վերնագիր դարձնել այս բնագրի համար:
19
ԵԶՐԱԿԱՑՈՒԹՅՈՒՆ
20
Հետագա կրթական գործունեության հիմնադրամի
ստեղծում։Ընթերցանության հմտությունները հիմք են տալիս
սովորելու այլ առարկաներ, ինչպիսիք են մաթեմատիկան,
պատմությունը, բնագիտությունը և այլն:
Քննադատական մտածողության զարգացում։ Տեքստի
վերլուծության միջոցով երեխաները սովորում են արտահայտել
իրենց կարծիքը, հարցեր տալ և գնահատել տեղեկատվությունը:
Ընդհանուր առմամբ, տարրական դասարաններում
ընթերցանության նպատակներն ու խնդիրները ուղղված են
կարդալու հմտությունների զարգացմանը, հասկանալ տեքստը և
հետաքրքրություն զարգացնել գրքերի և կրթության նկատմամբ: Այս
հմտությունները կարևոր դեր են խաղում երեխաների
ինտելեկտուալ և անձնական զարգացման գործում և ազդում
նրանց հետագա հաջողությունների վրա դպրոցում և կյանքում:
21
Կրթության ազգային ինստիտուտ, ք. Վանաձոր, 2008, էջ 30:
2. Ջ․Գյուլամիրյան, Մայրենիի տարրական ուսուցման մեթոդիկա,
Երևան 2015
3. Колганова Н.Е. О читательской компетентности младшего школьника
Электронный ресурс] URL:http://elibrary.ru/item.aspid (дата обращения: 18.12.2019).
4. Леонтьев А.А. Обучение чтению младших школьников: из опыта работы. М.:
Просвещение, 1981. 215 с
5. Ушинский К.Д. Собрание сочинений. Собр. соч.: в 7 томах. М.Л.: Изд-во АПН
РСФСР, 1949. Т.5. 591.с. 41.
6. Павлова Л.А. Как формировать навык чтения у младших школьников:
практическое пособие. М.: АРКТИ, 2007. 76 с.
22