You are on page 1of 5

Metody rusyfikacji w Królestwie Polskim - „Syzyfowe

prace” S. Żeromskiego

Scenariusz dotyczy zajęć z języka polskiego. W grupach uczniowie analizują różne metody
rusyfikacji na podstawie wybranych fragmentów z tekstu, prezentują prace, formułują
wnioski W końcowej fazie uczniowie w swobodnych wypowiedziach dyskutują nad reakcją
społeczeństwa polskiego na procesu rusyfikacji. Przywołują trafne argumenty, fragmenty
z tekstu.

Metody rusyfikacji w Królestwie Polskim - „Syzyfowe prace” S. Żeromskiego


Metody rusyfikacji w Królestwie Polskim -
„Syzyfowe prace” S. Żeromskiego

Metody rusyfikacji w Królestwie Polskim


(„Syzyfowe prace” S. Żeromski)

1. Cele lekcji

a) Wiadomości
Uczeń:

zna treść utworu S. Żeromskiego „Syzyfowe prace”


rozumie pojęcie rusyfikacji

b) Umiejętności
Uczeń:

potrafi stworzyć definicję zjawiska rusyfikacji


potrafi posługiwać się w pracy stylistycznej związkami frazeologicznymi,
rozwija sprawność umysłową, kreatywność, przełamuje opory przed przedstawieniem
własnych pomysłów,
potrafi wyszukiwać informacji na podstawie tekstu.

2. Metoda i forma pracy


Praca w grupach, dyskusja

3. Środki dydaktyczne
Polecenia dla grup

4. Przebieg lekcji

a) Faza przygotowawcza
1. Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji i uświadamia im cele zajęć.
b) Faza realizacyjna
1. Nauczyciel pisze na tablicy drukowanymi literami słowo RUSYFIKACJA, prosi by
uczniowie na podstawie treści lektury spróbowali na początku sami stworzyć definicję
tego zjawiska. Następnie termin zostaje odczytane przy pomocy Słownika języka
polskiego: rusyfikacja- proces, w którym państwo rosyjskie dążyło do wynarodowienia
poprzez stopniowe narzucanie rosyjskiego języka, obyczajów, kultury i wzorców
w sztuce.
2. Uczniowie zostają podzieleni na 5 grup, wśród nich następuje wybór ról; liderzy,
sprawozdawcy, lektorzy, sekretarza. Nauczyciel rozdaje polecenia do pracy w grupie,
zaś na tablicy zapisuje problem główny: W jaki sposób rusyfikowano młodzież polską
w szkołach pod zaborami?. Po wykonaniu ćwiczeń uczniowie prezentują wyniki swojej
pracy na forum całej klasy,są one omówione a wnioski zapisane do zeszytu: Po upadku
powstania styczniowego w zaborze rosyjskim nasiliła się kontrola zaborców, zaostrzyła
się cenzura i utworzono tajną policję. Najgorsza sytuacja była jednak w szkołach.
Wprowadzono obowiązkową naukę czytania i pisania po rosyjsku nawet w szkole
elementarnej, język ten stał się również językiem wykładowym. Uczniowie jednak nie
poddawali się bez walki. Przyjście Zygiera, ucznia wydalonego z gimnazjum
w Warszawie, pobudziło wszystkich uczniów klerykowskiego gimnazjum do walki
z rusyfikacją w ich miasteczku. Podczas jednej z lekcji języka polskiego wyrecytował on
„Redutę Ordona” Adama Mickiewicza. W słowach tych ukryta była gwałtowność,
oskarżenie i żal. Dzięki temu inni uczniowie zaczęli powoli rozumieć, kim naprawdę są:
że są Polakami i że muszą walczyć o swoją ojczyznę (załącznik1).

c) Faza podsumowująca
1. Uczniowie w swobodnych wypowiedziach dyskutują nad reakcją społeczeństwa
polskiego wobec procesu rusyfikacji. Przywołują trafne argumenty, fragmenty z tekstu.

5. Bibliografia
1. Słownik języka polskiego, PWN, Warszawa 2000.
2. Żeromski S*., Syzyfowe prace*, Greg, Kraków 2002.

6. Załączniki

a) Karta pracy ucznia


załącznik 1.
Grupa 1:

Jakie metody rusyfikacji stosowano w szkole w Owczarach?


Grupa 2:

Z jakim przykładem metod rusyfikacji mamy do czynienia podczas dostawania się


uczniów do gimnazjum?

Grupa 3

Jak wyglądały lekcje języka polskiego?

Grupa 4:

Jakie nowe zarządzenia wprowadzono w późniejszych latach nauki w Klerykowie?

Grupa 5:

Co byście zmienili w gimnazjum w Klerykowie?

b) Notatki dla nauczyciela

Przykładowe rozwiązanie ćwiczenia w grupach

Grupa 1: Z obrazem szkoły rosyjskiej w „Syzyfowych pracach'' po raz pierwszy spotykamy się
w szkole elementarnej w Owczarach, do której uczęszczał jeden z bohaterów utworu -
Marcin Borowicz. W tej niewielkiej szkole nauczał Ferdynand Wiechowski i to on
wprowadził obowiązek mówienia wyłącznie po rosyjsku. Kazał on nawet swoim uczniom
śpiewać utwory kościelne po rosyjsku. Mimo usilnych starań nie mógł z zapanować nad
uczniami i nad swoją żoną, która uczyła niektóre dzieci języka polskiego.

Grupa 2: Kolejnym przykładem rusyfikacji w szkole było to, że uczniowie, którzy chcieli
zdawać do klasy wstępnej gimnazjum, musieli mówić dobrze po rosyjsku i w tym celu
przeprowadzano egzamin. Niesprawiedliwe było to, że uczniowie, których rodzice umieli
mówić po rosyjsku, były traktowane łagodniej i miały większą szansę na dostanie się do tej
klasy. Natomiast dzieci, których rodzice nie znali tego języka, byli traktowani z pogardą.

Grupa 3: Najjaskrawszym przykładem rusyfikacji jest prowadzenie lekcji języka polskiego po


rosyjsku. Lekcje te były nieobowiązkowe, a nauczyciel obawiał się konsekwencji
prowadzenia lekcji po polsku i dlatego nie starał się zachęcać uczniów do uczenia się
polskiego.

Grupa 4: W późniejszych latach nauki wprowadzono jeszcze gorsze sposoby rusyfikacji.


W szkole w Klerykowie stosowano różnorodne kary cielesne za głośne rozmawianie w języku
polskim. Zakazywano czytania polskich książek. W celu niedopuszczenia do czytania
zakazanej literatury przeszukiwano stancje, w której mieszkali uczniowie i ich śledzono.
Pozornie życzliwi i pomocni nauczyciele i dyrektor w szpiegostwo i donosicielstwo wciągali
także uczniów, którzy osłabiali więzi między kolegami i nieświadomie uczestniczyli
w procesie rusyfikacji.
c) Zadanie domowe

Zaznaczę fragmenty opisujące sylwetkę Marcina Borowicza.

7. Czas trwania lekcji


45 minut

8. Uwagi do scenariusza
brak
Plik o rozmiarze 114.83 KB w języku polskim

Plik o rozmiarze 24.00 KB w języku polskim

You might also like