You are on page 1of 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 2

NAMA GURU : NORAZLIZA BT ABD AZIZ


MATA KELAS: 1F MASA: 8.40-9.40 PAGI TARIKH / HARI: 21/3/2024
PELAJARAN: (KHAMIS)
SAINS
TEMA / BIDANG 1. KAEDAH SAINTIFIK
TAJUK 1.0 PENGENALAN KEPADA PENYIASATAN SAINTIFIK
*STANDARD 1.2 Makmal sains anda
KANDUNGAN
*STANDARD 1.2.1 mengenal pasti dan menyatakan fungsi radas.
PEMBELAJARA 1.2.2 mengenal pasti simbol dan contoh bahan berbahaya dalam makmal.
N 1.2.3 melukis dan melabel radas yang biasa digunakan dalam makmal dan mengelas berdasarkan
kegunaannya.
1.2.4 mewajarkan peraturan dan langkah keselamatan dalam makmal
OBJEKTIF / i-mengenal pasti dan menyatakan fungsi radas.
HASIL ii-mengenal pasti simbol dan contoh bahan berbahaya dalam makmal.
PEMBELAJARA iii-melukis dan melabel radas yang biasa digunakan dalam makmal dan mengelas berdasarkan
N kegunaannya.
iv-mewajarkan peraturan dan langkah keselamatan dalam makmal
KRITERIA i-Murid akan berjaya sekiranya dapat :-
KEJAYAAN i-mengenal pasti dan menyatakan fungsi radas.
ii-mengenal pasti simbol dan contoh bahan berbahaya dalam makmal.
iii-melukis dan melabel radas yang biasa digunakan dalam makmal dan mengelas berdasarkan
kegunaannya.
iv-mewajarkan peraturan dan langkah keselamatan dalam makmal
BBM Buku Teks, Helaian nota slaid PP
KBAT ( Mengaplikasi / Menganalisis / Menilai / Mencipta )
*EMK /NILAI Kreatif dan Inovasi
PENTAKSIRAN / Latihan Sains
PENILAIAN
PdPc
TP PBD TP1-TP4
ASPIRASI / KEMAHIRAN / KEMAHIRAN / KEMAHIRAN / ETIKA DAN / IDENTITI
MURID PENGETAHUAN BERFIKIR MEMIMPIN DWI KEROHANIAN NASIONAL
BAHASA
LANGKAH PENGAJARAN
SET INDUKSI
1.Guru meminta pelajar mengenalpasti nama-nama radas yang berada di hadapan pelajar.

2.Guru mengaitkan dengan pdp pada hari ini iaitu 1.2 Makmal sains anda.

AKTIVITI 1.Pelajar menjalankan aktiviti mengenal pasti perkara berikut:


UTAMA • radas yang biasa digunakan dalam makmal.
• simbol dan contoh bahan berbahaya dalam makmal.
• pengelasan berdasarkan kriteria yang dipilih sendiri oleh murid dan mempersembahkan hasil
perbincangan kumpulan.

2.Guru menerangkan tentang:


• peraturan dalam makmal
• langkah-langkah keselamatan
• langkah-langkah mencegah kebakaran
• tindakan yang perlu diambil jika berlaku kemalangan dalam makmal seperti terkena/tertelan bahan
kimia, luka dan terhidu gas beracun.

3.Membincangkan dan mencadangkan penggunaan radas yang sesuai semasa melakukan


penyiasatan saintifik/eksperimen bagi menjimatkan masa dan penggunaan bahan.

PENUTUP 1.Guru memberikan soalan kuiz untuk dijawab oleh pelajar.


Muzik dimainkan dan pelajar yang mendapat kotak harus menjawab soalan di dalam kotak.

REFLEKSI Pdp ditangguhkan kerana pelajar terlibat dengan kelas Ujian kelayakan kelas DLP dan KKQ.

CATATAN

You might also like