You are on page 1of 2

Час по реду: 12 Предметни наставник :Снежана Крстовић Здравковић

Припрема за час
Разред
Предмет: Основи геополитике 4/4,4/5,4/6,4/7.
Наставна област: Геополитика културе и медија
Наставна јединица: Спутњик - мека моћ
Упознавање центрима меке моћи и њихобим медијима, са акцентом
Циљ наставне јединице:
на Русију
- Ученик повезиваће своје сазнања из различитих предмета
- Знаће важност медија
Очекивани исходи:
- Прави разлику између тачних и нетачкних информација
- Критички се односи према медијском извештавању.
Демонстративна
Методе рада: метода читања и рада на тексту
истраживачка метода
Облици рада: Комбиновани, фронтални и индивидуални, истраживачки
Приступ раду/платформи
која се користи/начин
комуникације са
Настава се одржава непосредно, у учионици.
ученицима
Планиране активности
Планиране активности наставника
ученика
Уводни део часа - Ученици пажљиво
пратe обраћање
5 минута наставника
У кратким цртама се обнавља
- Одговарају на
дефиниција меке моћи и који је њен
постављено питање
значај.
- Сами постављају
питања

Средишњи део часа Ученици су подељени у две групе и - Ученици током


имају задатак да истраже одређену објашњења о
30 минута тему. Наставник на папиру записује предмету, пишу који
име теме. 1. Заступљеност Спутњика у део геополитике им
Србији, 2. Однос европских држава се чини
према извештавању руских медија. 3. најинтересантнијим
Начин извештавања Спутњика.
Представници група извлаче папирић - Активно учествују у
са темом и започињу истраживање у дискусији
групи.
Акценат се ставља на повезаност - Дају предлоге у вези
медија и меке моћи. начина рада
Спутњик је почео са емитовањем 2015
године. У питању је био радијски - Наводе примере
програм који је ишао на српском - Ученици износе своје
језику. То је званични радио програм мишљење и
Русије. По почетку емитовања полемишу на задату
Спутњик није наилазио на никакве тему
проблеме у Србији што није случај са
државама у остатку Европе.
(Мотивисати ученике да сами закључе
који је разлог). Један од главних
циљева Спутњика је ширење у
региону. Грађани на тај начин имају
прилику да чују извештавање не само
једне стране, него и друге о
проблемима и дешавањима у региону
и свету. Тачније то је почетак повратка
Русије у овом делу Европе.
Презентовање података до којих су дошли Ученици постављају питања
Завршни део часа ученици током часа, а који су везани за која су везана за предмет.
задату тему.

- Посматра и бележи тачне одговоре


Начин провере - Уважава различита мишљења
остварености исхода - Инсистира на практичним примерима из живота ученика
- Иницира дијалог и размену мишљења
- Омогућава аргументовану расправу
Самовредновање/напомена Час је успешно реализован.
о реализацији планираног

You might also like