You are on page 1of 2

Час по реду. 39.

Предметни наставник : Снежана Крстовић Здравковић

Припрема за час
Предмет: Основи геополитике Разред 4/4, 4/5, 4/6, 4/7.
Наставна област: Геополитика Србије
Граница државе и значај границе у геополитичком
Наставна јединица:
смислу.
Ученици ће бити свесни који је значај граница за развој
Циљ наставне јединице: земље.

Ученици ће бити у стању да разумеју значај граница,


схватаће зашто су природне границе постојаније од
Очекивани исходи:
вештачких. На примеру Србије показаће како су се
мењале границе у новијој историји.
Методе рада: Текстуална и демонстративна, комбинована.
Облици рада: комбиновани
Приступ раду/платформи која
се користи/начин Настава се реализује непосредно у учионици
комуникације са ученицима
Планиране активности
Планиране активности ученика
наставника
Уводни део часа - Ученици пажљиво пратe
обраћање наставника
Наставник прави осврт
- Одговарају на
на границе и врсте
постављено питање
граница које постоје
- Сами постављају питања

Ученици скупљају - Ученици током


податке о границама. објашњења о предмету,
Анализирају границе пишу који део
Србије са њеним геополитике им се чини
суседима. најинтересантнијим
Средишњи део часа Одговарају на питања и
на примеру показују - Активно учествују у
зашто су природне дискусији
границе постојаније од
вештачких. Акценат се
ставља на период
рушења СФРЈ.
Завршни део часа
Наставник разговара са Ученици постављају питања
ученицима о наставнику у вези са наставном
проблемима на које јединицом
наилазе приликом
прикупљања података.

- Посматра и бележи тачне одговоре


Начин провере остварености
- Уважава различита мишљења
исхода - Инсистира на практичним примерима из живота
ученика
- Иницира дијалог и размену мишљења
Омогућава аргументовану расправу
Самовредновање/напомена о Час је успешно реализован.
реализацији планираног

You might also like