You are on page 1of 5

Biologia i ochrona ptaków drapieżnych

Scenariusz lekcji, w trakcie której uczniowie poznają cechy charakterystyczne ptaków


drapieżnych. Poznają gatunki tych ptaków na podstawie leksykonów i przewodników.
Analizują wykresy przedstawiające skład ich pokarmów.

Biologia i ochrona ptaków drapieżnych


Biologia i ochrona ptaków drapieżnych

1. Cele lekcji

a) Wiadomości
Uczeń:

zna charakterystyczne cechy biologii ptaków drapieżnych,


zna środowisko życia ptaków drapieżnych,
wie, jakie cechy musi posiadać środowisko, aby stanowiło dogodną przestrzeń życia
ptaków drapieżnych,
wie, jakie działania ochronne podejmuje się w stosunku do ptaków drapieżnych,
wie, jakie są najistotniejsze zagrożenia ze strony człowieka dla ptaków drapieżnych.

b) Umiejętności
Uczeń:

potrafi podać cechy biologii ptaków drapieżnych które są specyficzne dla tej grupy,
potrafi określić przydatność krajobrazu swojej okolicy dla ptaków drapieżnych,
potrafi określić jakie są sposoby ochrony ptaków drapieżnych,
potrafi analizować wykresy i na ich podstawie wyciągać wnioski.

c) Postawy
Uczeń:

jest zaangażowany w wykonywanie poleceń,


rozumie, dlaczego ptaki drapieżne występują nielicznie,
jest wrażliwy na piękno przyrody i zniszczenia jakie w tym świecie powoduje człowiek,
rozumie rolę ptaków drapieżnych w przyrodzie i potrzebę ich ochrony
pragnie poznawać głębiej biologię ptaków drapieżnych i obserwować ptaki w terenie.

2. Metoda i forma pracy


Słowne: pogadanka, analiza wykresów, praca z tekstem, indywidualna, grupowa.

3. Środki dydaktyczne
Przewodniki do rozpoznawania ptaków, leksykony ptaków drapieżnych, ilustracje sylwetek
ptaków drapieżnych, ilustracja gniazda ptaka drapieżnego, wykresy składu pokarmu ptaków
drapieżnych, karta pracy.

4. Przebieg zajęć

a) Faza wprowadzająca
1. Czynności organizacyjno – porządkowe.

2. Przypomnienie ogólnych wiadomości dotyczących ptaków i ich budowy umożliwiającej


lot.

3. Nauczyciel podaje temat lekcji i określa jej cele.

b) Faza realizacyjna
1. Nauczyciel pyta uczniów, czy widzieli kiedykolwiek ptaka drapieżnego i jakie cechy
budowy, lotu zwróciły ich szczególną uwagę.

2. Uczniowie na podstawie leksykonów i atlasów krótko opisują charakterystyczne cechy


ptaków drapieżnych (załącznik nr1).

3. Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy, nauczyciel koryguje ewentualne błędy..


4. Nauczyciel przedstawia miejsce i sposób budowy gniazda ptaków drapieżnych.
Uczniowie próbują odpowiedzieć na pytanie: jaki las bardziej odpowiada ptakom, bardzo
stary z drzewami, które mają potężne korony, czy jednolity młody las świerkowy.
5. Uczniowie próbują określić jak zatem można chronić miejsca gniazdowe ptaków
drapieżnych.
6. Podział klasy na grupy 4‐osobowe, uczniowie otrzymują arkusze zawierające skład
pokarmu ptaków drapieżnych (załącznik nr2).
7. Uczniowie prezentują swoje odpowiedzi, nauczyciel koryguje ew. błędy.

c) Faza podsumowująca

1. Uczniowie próbują określić jakie są najważniejsze cechy środowiska, od których zależy


przetrwanie ptaków drapieżnych.

2. Nauczyciel podsumowuje ich wypowiedzi – decydujące dla przetrwania ptaków jest


miejsce na gniazdo i żerowisko.

3. Nauczyciel przedstawia inne formy ochrony ptaków i zachęca do prowadzenia


samodzielnych obserwacji, nawet w mieście.
4. Praca w domu – narysuj sylwetkę dowolnie wybranego gatunku ptaka drapieżnego
i schematycznie pokoloruj jego pióra.

5. Bibliografia

6. Załączniki
Załącznik nr 1.

Karta pracy

Uzupełnij zdania:

Ptaki drapieżne mają dzioby………………………… , które często służą do rozrywania ofiary


i wyszarpywania kawałków mięsa.

Ich nogi zakończone są …………………………………, które także pomagają w skutecznym


polowaniu. Chwytają nimi swą ofiarę w locie lub na ziemi, dzięki…………………..mogą także
wyciągać z wody ryby.

Ptaki drapieżne często lokalizują swą ofiarę z wielkiej odległości, pomagają im w tym
doskonale rozwinięte zmysły …………………i …………………. .

Część ptaków poluje na inne ptaki. Tego typu gatunki mają skrzydła szerokie i ostro
zakończone, pozwala im to dobrze manewrować i rozwijać dużą ………………….. .

Z kolei inne gatunki posiadają bardzo długie i szerokie skrzydła, które w zarysie
przypominają łopatę, dzięki takiej budowie skrzydeł mogą one długo unosić się w powietrzu
nie machając skrzydłami, lot tego typu nazywamy …………………… .

Załącznik nr 2.

Karta pracy

Na podstawie wykresu spróbuj napisać, które ptaki drapieżne będą miały problem ze
zdobyciem pokarmu zimą.

Następnie spróbuj określić u których gatunków przeważa jeden typ pokarmu (np. ptaki,
ssaki), a które gatunki mają zróżnicowaną dietę. Wymień po 2‐3 gatunki z każdej grupy.
7. Czas trwania lekcji
45 minut

8. Uwagi do scenariusza
brak
Plik o rozmiarze 300.08 KB w języku polskim

Plik o rozmiarze 932.00 KB w języku polskim

You might also like