Rancangan Pengajaran Rancangan Pengajaran
Aspek Harian (RPH) Individu (RPI)
Mengandungi matlamat dan objektif .
Objektif
Mempunyai format yang tertentu.
Format
Aspek Rancangan Pengajaran Rancangan Pengajaran
Harian (RPH) Individu (RPI)
Pembentukan Dibentuk oleh guru dibentuk oleh satu
berdasarkan proses jawatankuasa yang melibatkan
pengajaran pentadbir sekolah, guru, ibu
bapa dan juga murid itu sendiri
jika difikirkan sesuai.
Aspek Rancangan Pengajaran Harian (RPH) Rancangan Pengajaran
Individu (RPI)
Kepentinga a) Menentukan serta memastikan •menyimpan rekod
n objektif pengajaran dan dalam aspek-aspek
pembelajaran tercapai. berikut :-
b) Meningkatkan keyakinan diri guru a) jenis modifikasi dan
sebelum masuk mengajar. adaptasi yang dibuat
c) Mengelak sebarang penyelewengan ke atas kurikulum asal
atau terkeluar daripada perkara yang b) perkara yang perlu
hendak diajarkan. dipelajari oleh murid
d) Menggunakan masa pengajaran c) jenis strategi dan
secara optimum melalui strategi yang teknik pengajaran yang
lebih tersusun dan bersistem. perlu digunakan
Aspek Rancangan Pengajaran Rancangan Pengajaran Individu (RPI)
Harian (RPH)
Elemen a) Kumpulan sasaran a) Kerjasama
(Kelas) Berkerja dalam jawatankuasa RPI
b) Tarikh dan masa b) Berkongsi Maklumat
c) Mata pelajaran Maklumat ini mesti dikongsi bersama dan
d) Tema/Tajuk menjadi asas kepada keputusan untuk
e) Bidang pembelajaran membina perancangan pendidikan yang
f) Tujuan akan dibuat.
g) Hasil pembelajaran : c) Keputusan Bersama
kognitif, psikomotor dan Ibu bapa dan golongan profesional
afektif. bekerjasama untuk menyediakan RPI.
h) Konsep utama. d) Kebolehpercayaan
semakan pemantauan dan penilaian dari
semasa ke semasa.
.
Aspek Rancangan Pengajaran Rancangan Pengajaran Individu (RPI)
Harian (RPH)
Proses a) Menyediakan a) Merujuk pihak terlibat
Penyediaa rancangan pengajaran - Guru Khas
n harian berdasarkan - Guru matapelajaran
sukatan pelajaran - Ibubapa / keluarga
Kemahiran Hidup - Pentadbir sekolah
Sekolah Rendah. - Pengamal perubatan
b) Penulisan hasil - Jurupulih pertuturan
pembelajaran/objektif - Jurupulih anggota
c) Pemilihan isi pelajaran - Ahli Psikologi Pendidikan
d) Pemilihan strategi, - Kaunselor
kaedah, teknik dan - Pihak-pihak lain
aktiviti pengajaran dan b) Mengumpul maklumat
pembelajaran. d) Membina rancangan bertulis
e) Melaksanakan e) Menjalankan apa yang dirancang
pengajaran dan f) Menilai pembelajaran yang telah
pembelajaran dijalankan
f) Menilai pembelajaran
yang telah dijalankan.