Professional Documents
Culture Documents
Name : S.MUNISEKHAR
Designation : Associate Professor
Branch : Electrical Engineering
Institute : SIETK,PUTTUR
Year/Semester : I/II Semester
Subject : Electrical Technology
Subject Code : 20EE254
1
Recap
EE-303.59 to 60 2
Objectives
EE-303.59 to 60 3
Problem
EE-303.59 to 60 4
Solution
• The connections are shown in fig.
EE-303.59 to 60 5
• Motor armature Cu loss
= 4002X0.015 = 2,400 W
• Generator armature Cu loss = 3502X0.015 = 1,838 W
EE-303.59 to 60 6
• Therefore, iron, friction and windage losses for the two
machines = 12,500 – (2,400 + 1838)
= 8,262 W
= 8,262/2 = 4,130 W
• Iron, friction and windage loss per machine
(approx.)
EE-303.59 to 60 7
Motor Losses and Efficiency
EE-303.59 to 60 8
• Total motor losses = 2,400+1250+4,130 = 7,780 W
= (101,250 -7,780)/101,250
= 0.923 or 92.3%
EE-303.59 to 60 9
Generator Losses and Efficiency
EE-303.59 to 60 10
• Generator output = 250 X 350 = 87,500 W
EE-303.59 to 60 11
PROBLEM
EE-303.59 to 60 13
Motor arm. Cu loss = 3802 X 0.02 = 2,888 W
=12,500-(2,888+2,178)
= 7,434 W
EE-303.59 to 60 14
• Motor Efficiency :
= 1050 W
• Stray losses = 3,717 W Total loss
• = 2,888 + 1050 + 3,717 = 7,655 W
• Motor input = 250 X 380 + 250 X 4.2 = 96,050 W
• Motor output = 96,050 – 7,655 = 88395 W
• Therefore, η = 88,395/96,050 = 0.9203
• or 92.03%
EE-303.59 to 60 15
• Generator Efficiency :
EE-303.59 to 60 16
Summary
EE-303.59 to 60 17
Quiz
EE-303.59 to 60 18
Frequently Asked Questions
EE-303.59 to 60 19