You are on page 1of 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran: Kemahiran Hidup


Kelas: 6 Pintar
Tarikh: Isnin
Masa: 12.10 tghari – 1.10 ptg (1 jam)
Bilangan Pelajar: 30 orang
Tajuk: Jahitan
Sub Tajuk: Penghasilan Artikel
Pengetahuan Sedia Ada:
1) Pelajar telah didedahkan dengan alatan jahitan dan kegunaanya pada
tahun 5.
2) Pelajar telah mengetahui mata jahitan asas.
Hasil Pembelajaran: Pada akhir pembelajaran, murid-murid dapat:
1) menyenaraikan 2 daripada 5 bahan terpakai untuk dikitar semula dengan
tepat.
2) menyatakan langkah-langkah menjahit artikel dengan betul.
3) menunjukkan 3 daripada 11 langkah membuat artikel dengan betul.
Kemahiran Berfikir: Meneliti bahagian dan Keseluruhan
Penerapan Nilai: Bekerjasama, Rajin, berdisiplin
Bahan Bantu Mengajar: Buku Teks(m/s 70-73), bahan jahitan, uncang yang telah
siap, lembaran kerja.
Pendidikan Alam Sekitar: Kain adalah bahan yang susah untuk dikitar semula. Jika
dibakar akan mencemarkan persekitaran.
Langkah/Fasa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran Catatan
Masa (Minit)
Pengenalan kepada tajuk jahitan. 1) Guru bersoal jawab dengan murid. BBM: uncang yang telah
- Apakah barang yang saya pegang siap.
sekarang? PAS: Kain adalah bahan
Set Induksi (5 minit) - Uncang ini diperbuat daripada apa? yang susah untuk dikitar
12.10 – 12.15p.m - Bolehkah kamu menghasilkan semula. Jika dibakar
sendiri uncang ini? akan mencemarkan
2) Guru mengaitkan jawapan murid persekitaran.
dengan pelajaran hari ini.
Bahan yang boleh dikitar semula: 1) Guru menerangkan tentang bahan- BBM: lembaran kerja.
1. Langsir tingkap bahan kitar semula yang boleh
2. Sarung kusyen digunakan untuk membuat uncang.
3. Pakaian lama 2) Guru membahagikan murid kepada
4. Cadar lima kumpulan.
Langkah 1 (10 minit)
5. Kain perca 3) Guru memberikan lembaran kerja
12.15 – 12.25 p.m
kepada setiap kumpulan.
4) Murid berbincang dalam kumpulan
tentang bahan kitar semula yang
boleh digunakan untuk membuat
uncang.
Langkah 2 (15 minit) Penyambungan litar elektronik. 1) Guru menerangkan mengenai KB: Meneliti bahagian
12.25 – 12.40p.m langkah-langkah menjahit uncang: langkah-langkah membuat uncang. dan Keseluruhan
- Sediakan alatan dan bahan. 2) Murid mendengar sambil merujuk BBM: Buku teks tahun 6,
- Sediakan pola.
- Susun pola diatas sehelai fabrik. Masukkan kertas
buku teks semasa guru memberi m/s 70-73, lembaran
karbon dibawah pola dan sematkan dengan jarum penerangan. kerja.
peniti. 3) Guru mengedarkan lembaran kerja Nilai: berdisiplin, rajin
- Pindahkan tanda pola kearas fabrik dengan
menggunakan roda surih. Kemudian gunting. kepada murid.(lampiran 3)
- Lipat fabrik ke S.D. pada bahagian atas (A) untuk 4) Murid dikehendaki menyiapkan
membuat kelepet selebar 3cm. Semat dengan tugasan tersebut dan menghantarnya
jarum peniti dan jahit jahitan jelujur kasar.
- Tetapkan kelepet dengan jahitan jelujur halus pada keesokkan harinya.
ataupun sembat. Cabut jahitan jelujur kasar.
- Jahit sebaris jahitan kia 2 cm dari tepi kelepet untuk
memasukkan tali atau riben.
- Ulang langkah 5, 6, dan 7 pada bahagian bawah (B)
fabrik.
- Temukan kedua-dua S.L fabrik dan semat dengan
jarum peniti. Jahit jelujur kasar pada garis pemadan
sehingga pada jahitan kia untuk tempat riben.
Tinggalkan bahagian yang telah dibuat kelepet tadi.
- Jahit uncang dengan jahitaan jelujur kasar.
Terbalikkan uncang ke S.L.
- Potong dua helai reben tau tali berukuran 50 cm.
Masukkan rebeb A dengan menggunakan pin dari
bahagian kanan lubang tali uncang dan tarik
sehingga punca reben keluar dari lubang kiri. Reben
B dimasukkan dari bahagian kiri ke kakan uncang
seperti gambar diatas.

Membuat artikel 1) Guru mengedarkan bahan-bahan Nilai: kerjasama


membuat artikel kepada setiap
kumpulan.
Langkah 3 2) Murid duduk dalam kumpulan dan
12.40 – 1.05 p.m
(25 minit) membuat artikel bersama ahli
kumpulan.
3) Guru memberi bimbingan kepada
murid semasa membuat artikel.
Penilaian Langkah 1: Nilai: Kerjasama
1) Guru memberikan lembaran kerja KMD: Barangan elektrik
kepada setiap kumpulan. canggih yang ada pada
2) Murid berbincang dalam kumpulan tahun 2020.
tentang bahan kitar semula yang
boleh digunakan untuk membuat
uncang.
Langkah 2:
5) Guru mengedarkan lembaran kerja
kepada murid.(lampiran 3)
6) Murid dikehendaki menyiapkan
tugasan tersebut dan
menghantarnya pada keesokkan
harinya.

1) Guru membimbing murid membuat 1)


Penutup (5 minit) rumusan pembelajaran pada hari ini.
1.05 – 1.10p.m

Refleksi:
___________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________

You might also like