You are on page 1of 4

Rancangan Pengajaran Slot

Kelas : Prasekolah Camelia


Tarikh : 4 Ogos 2017
Masa : 9.30 10.00 pagi (30 minit)
Bil. Pelajar : 25 orang
Pendekatan : Projek
Tema/ Tajuk : Cut & Paste bahan mengikut tong kitar semula.
Tunjang Utama : Tunjang sains dan teknologi
Tunjang kreativiti dan estetika
Standard Kandungan : SA 2.4 Membuat Inferens
KE 3.3 Menzahirkan idea kreatif dalam penghasilan karya seni. (Ekspresi kreatif)
Standard Pembelajaran : SA 2.4.2 Membuat andaian yang munasabah berdasarkan pemerhatian.
KE 3.3.6 Menghasilkan karya kreatif menggunakan bahan kitar semula.
Kesepaduan Tunjang : KM 2.1.2 Mengamalkan pertuturan dan perlakuan yang positif dengan rakan.
Objektif Pengajaran : Pada akhir pelajaran, murid dapat:
1) Menghias terompah tin dengan kreativiti sendiri.
2) Menyatakan kegunaan kitar semula dalam kehidupan harian
3) Menyatakan bahan-bahan lain yang boleh dikitar semula.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah belajar mengelaskan bahan buangan pada pembelajaran yang lepas.
Kemahiran Berfikir : mereka cipta, menjana idea, Menghubung kait
Penerapan Nilai : Tolong menolong, keberanian, yakin diri, rajin
Bahan Bantu Mengajar : Tin susu, Tali, warna air, Video.
Kecerdasan Pelbagai : Kinestetik, naturalis, verbal linguistik, Visual ruang.
Kosa Kata : Tin, bahan terpakai, tali, terompah,
LANGKAH / MASA ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN CATATAN
PEMBELAJARAN (BBM, Kesepaduan, KB, Nilai,
dll)
Set Induksi (8 Minit) Video pembaziran sumber alam. 1. Guru menayangkan murid-
murid video pembaziran BBM - Video
sumber bahan.
2. Murid menonton dengan teliti. KBKK menjana idea,
3. Murid dan guru bersoal jawab menghubung kait
keburukan jika membazir
sumber tanpa mengitar NILAI disiplin diri
semula.
4. Guru mengaitkan kitar semula MI/KP - Verbal linguistik
dengan kraf terompah tin dari
bahan terpakai
5. Guru membawa murid
membuat terompah tin
bersama.

1. Murid dibahagikan kepada 5


Membuat terompah tin. kumpulan. BBM Tin terpakai, tali, warna air
Langkah 1 (25 Minit) 2. Setiap kumpulan akan diberi 2
tin terpakai untuk membuat KBKK mereka cipta,
terompah tin. menghubung kait.
3. Murid-murid mewarna tin
dengan warna kesukaan NILAI Tolong menolong, rajin,
mereka. yakin diri
4. Setiap kumpulan menghias
terompah dengan hiasan MI/KP - kinestetik, naturalis
tersendiri mengikut kreativiti.
5. Guru memberi pujian kepada
hasil kerja murid.
Langkah 2 (25 Minit) Permainanan terompah tin. 1. Secara teratur, murid ke luar
bilik darjah sambil membawa BBM Terompah tin
terompah tin kumpulan
masing-masing. KBKK Menghubung kait.
2. Murid berbaris dalam
kumpulan untuk menunggu NILAI Keberanian, tolong
giliran bermain terompah tin. menolong, rajin, disiplin diri
3. Guru mengajar cara bermain
dan menggunakan terompah MI/KP - Kinestetik, visual ruang
tin
4. Setiap kumpulan akan
berlumba menggunakan
terompah tin.
5. Kumpulan terpantas dikira
pemenang.
6. Selepas bermain, murid
membersihkan kawasan
sebelum masuk ke dalam
kelas.
Langkah 3 (25 Minit) Laporan permainan terompah tin. 1. Murid akan diberi lembaran
aktiviti berkenaan dengan BBM Lembaran aktiviti
aktiviti terompah tin.
2. Berdasarkan gambar di dalam KBKK menghubungkait,
lembaran aktiviti, murid menjana idea,
mencatat hasil pemerhatian
mereka terhadap terompah NILAI rajin
tin.
3. ----- MI/KP - Naturalis
Refleksi (7 minit) Rumusan aktiviti pembelajaran. 1. Guru dan murid bersoal jawab
mengenai apa yang telah BBM -
mereka pelajari pada hari itu.
Apa manfaat kitar semula? 2. Murid menceritakan KBKK menjana idea,
pengalaman baharu yang menghubungkait,
Apa bahan-bahan yang boleh dikitar diperoleh dengan aktiviti
semula? terompah tin NILAI Yakin diri
3. Guru dan murid menyimpan
Bagaimana cara bermain terompah terompah tin di tempat yang MI/KP - verbal linguistik.
tin? sesuai.

Bagaimana proses membuat


terompah tin?

You might also like