You are on page 1of 4

Opti podaci o nastavnoj jedinici Predmet Naziv nastavne jedinice Razred Autor nastavne jedinice kola Tip asa

Nastavne metode Oblici rada Ciljevi (ukratko navesti ciljeve koji se ele postii navedenim aktivnostima) Srpski jezik i knjievnost Marko pije uz ramazan vino I Jelena Kilibarda Tehnika kola Uice obrada dijaloka, rad na tekstu frontalni, grupni Utvrivanje i proirivanje znanja o Marku Kraljeviu kao istorijskoj linosti i epskom junaku; Tumaenje Markovog lika u ovoj pesmi i povezivanje novih saznanja sa prethodnim (uoavanje ambivalentnosti lika); Analiza kompozicije pesme; Kritiko rasuivanje o liku Marka Kraljevia; Upoznavanje sa elementima verskog praznika Turaka. Uenici e utvrditi i proiriti znanje o Marku Kraljeviu kao istorijskoj linosti i epskom junaku; Tumaei Markov lik uenici e uoiti prisustvo pozitivnih i negativnih osobina i time proiriti (izmeniti) sliku koju su imali o ovom junaku kritiko rasuivanje; Uoie situacije krenja prava i nasilja u tekstu i rasvetlie ih iz dananje perspective; Uenici e stei dodatna znanja o ramazanu;

Ishodi (taksativno navesti kakve ishode oekujemo posle navedenih aktivnosti, tj. ta e uenicisvojiti/razumeti/osvestiti/uraditi posle aktivnosti)

Tok asa (navesti scenario nastavne jedinice, tj. uvodne, centralne i zavrsne aktivnosti. Odrediti i orijentacioni vremenski okvir za aktivnosti navesti trajanje aktivnosti u minutima)

Uvodni deo asa (8 minuta) - Uenici iznose asocijacije vezane za Marka Kraljevia (uz asocijaciju navesti primer pesme). - Razgovor o Marku Kraljeviu kao istorijskoj linosti i njegovoj epskoj biografiji (uoiti razliku).

Glavni deo asa (32 minuta) Razgovor o ramazanu (uenici iznose ono to znaju, profesor po potrebi dopunjava, uspostavlja se paralela sa hrianskim

postom). itanje pesme. Grupni rad Uenike podeliti u est grupa, tako da po dve grupe dobiju ista pitanja. Profesor prati tok rada i daje potrebna uputstva. 1. grupa - Kako Marko reaguje na careve zabrane? Kako se ponaa prema Turcima (ode i adije)? Prokomentariite. (Uenici uviaju da je Markovo ponaanje neprihvatljivo jer ne potuje prva pripadnika druge veroispovesti i ponaa se nasilno.) - ta se postie time to se ovi stihovi vie puta ponvljaju? (znaenjski i formalno) - Kako se Marko ponaa prema carevim glasnicima? Prokomentariite. (Uenici e uoiti da se Marko ponaa agresivno i nasilno prema ljudima koji mu samo prenose carevu poruku.) 2. grupa - Kako Marko obrazlae svoje postupke? Da li iznosi realne razloge svog ponaanja? Obrazloite. (Marko mudro odgovara i brani svoja prava, osim u sluaju kada obrazlae zato tera Turke da sa njim piju.) - Da li iz dananje perspektive (imajui u vidu dananje vrednosti) sve njegove postupke moemo nazvati junakim? Objasniti. Grupiite postupke u dve grupe (pozitivni i negativni). (Uenici e kao negativne postupke uoiti teranje Turaka da piju vino iako im to vera zabranjuje, kao i nasilniko ponaanje prema carevim glasnicima.) 3. grupa -Uoite gradacijski postupak u pesmi i izvojte njegove elemente. -Analizirajte susret Marka sa carem. U kakvom su oni odnosu? Zato je za narodnog pevaa bitno da se Marka plai i sam car? (Uenici e zakljuiti da je to zbog toga to je porobljeni narod u Marku video svog zatitnika, jedinog ko moe da pobedi Turke, makar to bilo samo u pesmi.) Uenici iznose svoje zakljuke i obrazlau ih. Poto su po dve grupe uenika imale iste zadatke, mogua su razliita reenja, pa e ih uenici komentarisati i dopunjavati. Nastavnik sumira rad

grupa i daje povratnu informaciju. Osvrt na asocijacije sa poetka asa, uz dodavanje novih (dopunjavanje slike o Marku). Nastavnik daje povratnu informaciju da u tadanjem vremenu Marko ne bi bio nazvan nasilnikom, osobom koja kri prava drugih, ali iz pozicije dananjih vrednosti Markovo ponaanje u nekim situacijama dobija i druge, neprihvatljive odlike. Zavrni deo asa (5 minuta) Uenici dobijaju zadatak da, iz dananje perspektive, u tekstu uoe delove koji se odnose na: - pravo na razliitost (slobodu veroispovesti); - pravo na slobodu izbora; - ugnjetavanje drugih i drugaijih; - nasilje. Napomena: Uz diskusiju o zakljucima do kojih su uenici doli istai znaaj Marka Kraljevia u kontekstu porobljene Srbije. (Poloaj naroda stvara potrebu za pojavom junaka koji bi ga zatitio. elja da taj junak bude potpuno nadmoan u odnosu na Turke dovodi do toga da u nekim situacijama njegovo ponaanje, gledano iz dananje perspektive, deluje nasilniki. To ne dovodi u pitanje njegovo junatvo, hrabrost i odlunost u zatiti porobljenog naroda.)

Elementi interkulturalnosti u nastavnoj jedinici Uenici e se upoznati sa jednim od elemenata (detaljno navesti ta su sve elementi koji ukazuju na islamske kulture. razliitost i uvaavanje razliitosti u odreenoj nastavnoj jedinici, na koje sve naine nastavna Tumaei turskog cara i Marka postupke jedinica podstie uenike da razmiljaju o Kraljevia razmiljae o potrebi da se potuju razliitostima i da se decentriraju iz svoje take razliitosti. gledita) Senzibilizacija za uoavanje: pravo na razliitost (slobodu veroispovesti), pravo na slobodu izbora, ugnjetavanje drugih i drugaijih, nasilja.

Materijal (taksativno navesti materijale koji se Tekst pesme Marko pije uz ramazan vino koriste za realizaciju nastavne jedinice, a primerak Kartice sa pitanjima za grupe svakog materijala dostaviti u prilogu). Flip-art papiri za rad grupa

You might also like