Professional Documents
Culture Documents
( PA M 2 1 0 3 )
BAHAGIAN A
ISI KANDUNGAN
1.0
2.0
3.0
4.0
5.0
PENGENALAN
LATAR BELAKANG PROGRAM PERMATA NEGARA
LATAR BELAKANG PROGRAM
PRA SEKOLAH MALAYSIA
PERBEZAAN DAN PERSAMAAN
KURIKULUM PERMATA DAN KURIKULUM STANDARD
PRA SEKOLAH KEBANGSAAN
4.1
Matlamat
4.2
Objektif
4.3
Rekabentuk kurikulum
4.4
Prinsip pembelajaran
4.5
Standard Pengajaran dan Pembelajaran
4.6
Pedagogi yang digunakan
4.7
Modul Pembelajaran
4.8
Penjadualan dan Pengurusan Pembelajaran
RUMUSAN
MUKA SURAT
2
3
4
7
18
BAHAGIAN B
6.0
TEMA TAHUNAN
6.1
WEB
6.2
RANCANGAN PENGAJARAN MINGGUAN
6.3
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
6.4
RANCANGAN PENGAJARAN SLOT
24
25
26
36
BAHAGIAN C
7.0
8.0
9.0
1.0
REFLEKSI
RUJUKAN
LAMPIRAN
44
47
48
PENGENALAN
Secara umumnya pendidikan awal kanak-kanak ditakrifkan sebagai pendidikan awal
kanak-kanak yang bermula daripada saat kelahirannya hingga kepada umur lapan tahun.
Pendidikan awal kanak-kanak penting dan perlu diberikan perhatian kerana 90% daripada
2 | Page
( PA M 2 1 0 3 )
perkembangan otak secara optimum berlaku sebelum kanak-kanak mencapai umur lima
tahun.
Kajian-kajian di negara maju telah membuktikan bahawa kanak-kanak yang mengikuti
pendidikan prasekolah mempunyai kesan positif terhadap perkembangan kognitif. Kajian di
Malaysia juga mendapati kanak-kanak yang mengikuti pendidikan pra sekolah sama ada
daripada keluarga yang mempunyai latar belakang sosioekonomi tinggi atau rendah
memperoleh pencapaian yang tinggi semasa di darjah satu dan darjah dua (Halim, 1989)
Dapatan kajian ini bersesuaian dengan kajian yang dijalankan oleh Kementerian
Pendidikan Malaysia dengan kerjasama UNICEF (1980-1984) yang mendapati kanak-kanak
yang mempunyai pengalaman pendidikan prasekolah lebih bersedia untuk mengikuti
pendidikan formal di sekolah rendah. Kajian terhadap kanak-kanak yang mengikuti program
Head Start di Amerika juga menunjukkan program pendidikan awal dapat mempertingkatkan
kemajuan kanak-kanak
Kajian yang dilakukan di Amerika Syarikat misalnya menunjukkan bahawa setiap nilai
dolar yang dilaburkan untuk pendidikan awal yang berkualiti tinggi dapat memberikan pulangan
yang tinggi samada dari segi perkembangan ekonomi mahupun perkembangan sosial
kehidupan masyarakat di negara tersebut. Manakala Jepun, negara yang suatu ketika dahulu
pernah lumpuh akibat ledakan bom atom, dalam jangkamasa yang tak sampai setengah abad
mampu bangun menjadi tunggak ekonomi dunia.
Satu kajian yang dilakukan oleh seorang penyelidik Barat mendapati bahawa
pembinaan pemikiran masyarakat Jepun berpunca dari keprihatinan dan kepekaan pemimpin
dan rakyat negara itu terhadap pembentukan generasi awal. Masyarakat Jepun telah
menyediakan generasi mereka dengan daya ketahanan menghadapi cabaran dari aspek fizikal
dan mental, dan mereka juga bertungkus lumus menumpukan perhatian membina daya
keintelektualan dan menggarap potensi semulajadi setiap individu kanak-kanak sejak dari
peringkat awal perkembangan. Justeru itu boleh dikatakan di sini bawa ketinggian kualiti
pendedahan dan pendidikan awal seseorang kanak-kanak merupakan asas kepada
keseluruhan perkembangannya yang akan datang dalam aspek intelektual, sosioemosi dan
kesihatan.
2.0
3 | Page
( PA M 2 1 0 3 )
kementerian
pelajaran,
Kementeriaan
Pembangunan
Wanita,
Keluarga
dan
4 | Page
( PA M 2 1 0 3 )
bijak bergaul dan ini juga adalah penting untuk pembangunan modal insan yang cemerlang,
sekaligus mengelakkan anak-anak dari terjebak ke dalam kancah gejala sosial apabila mereka
dewasa.
Kajian menunjukkan yang perkembangan otak manusia berlaku paling cepat semasa
awal tahun pertama hingga tahun ke lima dalam kehidupan mereka. Atas dasar ini,
keistimewaan Program Asuhan dan Didikan Awal Kanak-kanak PERMATA ialah, ia merupakan
satu program yang menekankan program pembelajaran yang holistik dan berbeza dari corak
pembelajaran sedia ada. Diadaptasi dari konsep learning is fun through play dari Pen Green
Centre, Corby, England, anak-anak PERMATA ditekankan untuk belajar melalui eksperimentasi,
eksplorasi dan pengalaman di Pusat Anak PERMATA Negara.
3.0
itu prasekolah dipengaruhi oleh sistem pendidikan British, yang bersifat eksklusif dan peluang
hanya terbuka kepada golongan orang yang berkemampuan sahaja. Dalam tahun 1950an lagi
hingga 1960an tadika di Malaysia ditubuhkan oleh badan-badan agama Kristian dan tadika itu
adalah di antara aktiviti gereja. Prasekolah yang dikendalikan oleh perseorangan dan pihak
swasta selalunya terdapat dikawasan Bandar yang menawarkan pendidikan awal kanak-kanak
bagi golongan pertengahan yang mampu membayar yuran yang dikenakan. Kesannya, hanya
sebilangan tertentu sahaja kanak-kanak yang berumur 4-6 tahun ini berpeluang untuk
menghadiri kelas-kelas prasekolah tersebut. Ini menyebabkan ramai kanak-kanak dari
golongan kurang berada dan diluar Bandar tidak mendapat pendidikan awal di tadika.
Satu perubahan berlaku pada tahun 1969 Yayasan Asia telah menyumbangkan
peruntukan kewangan kepada pertubuhan pekerja Malaysia bagi membiayai penubuhan model
institusi prasekolah yang mirip kepada projek "Headstart" di Amerika. Kampung Muniandy,
Kampung Manggis dan Kampung Sentosa di Selangor dipilih dan sasarannya pada kanakkanak dari golongan yang kurang berada daripada keturunan Melayu, Cina dan India. Kajian
yang dijalankan di Amerika menunjukkan bahawa kanak-kanak yang menghadiri projek ini telah
mencapai tahap pelajaran dan sikap yang lebih baik untuk jangka masa yang panjang
dibandingkan dengan pelajar yang tidak menghadirinya. Hasil daripada kajian keciciran 1973
(Ee Ah Meng, 1988), dilaporkan terdapat korelasi positif diantara kehadiran di tadika dengan
5 | Page
( PA M 2 1 0 3 )
pencapaian prestasi kanak-kanak. Sembilan puluh peratus (90%) daripada kanak-kanak yang
menghadiri tadika ditempatkan di kelas ekspres apabila mereka masuk ke sekolah rendah.
Ahli pendidik dan kumpulan khidmat masyarakat menyedari pentingnya pendidikan pada
peringkat ini, terutama di luar bandar dengan harapan supaya kanak-kanak tersebut akan
mencapai aras kesediaan yang baik sebelum mereka memulakan pendidikan formal di sekolah.
Ini telah mendorong Kementerian Pertanian, Bahagian Kemajuan Masyarakat (KEMAS)
mengadakan rancangan program prasekolah dikawasan luar bandar. Rancangan prasekolah
anjuran KEMAS diberi nama Tabika (Taman Bimbingan Kanak-kanak). Tujuan utama
pendidikan prasekolah ialah memberi peluang pendidikan dan sosial kepada kanak-kanak yang
kurang bemasib baik, dimana persekitaran diluar Bandar ini kurang merangsangkan
pembelajaran. Hingga ke hari ini sebanyak 10,816 buah tabika KEMAS telah ditubuhkan bukan
sahaja diluar bandar malah juga di bandar dan kawasan setinggan (Perangkaan, 2012).
Selain itu terdapat juga agensi kerajaan dan separa kerajaan yang terlibat seperti FELDA,
RISDA, Kementerian Perpaduan Masyarakat dan Pembangunan Negara termasuklah Jabatan
Perpaduan Negara (TADIKA Perpaduan) dan Kementerian Sumber Manusia (Jabatan Buruh).
Manakala agensi-agensi bukan kerajaan yang terlibat termasuklah Persatuan Tadika Malaysia
(PTM), Angkata Belia Islam Malaysia (ABIM), Jabatan Agama Islam Negeri (JAIN), Parti Pas
(PASTI), pihak swasta dan universiti. Masing - masing mempunyai objektif mereka tersendiri.
Walaupun jumlah tadika tumbuh bagaikan cendawan tetapi dalam tahun 1990, seramai
lebih kurang 53% orang dari jumlah kanak-kanak yang berumur 5 tahun masih tidak mendapat
pendidikan prasekolah (Kementerian Pendidikan, 1991 ). Keadaan ini mendorong Kementerian
Pendidikan menubuhkan tadika " Annex" di beberapa sekolah rendah untuk memberi
kemudahan pendidikan bagi kanak-kanak miskin dari kawasan bandar dan luar bandar. Kanakkanak ini terdiri daripada mereka yang tidak mampu membayar program pendidikan prasekolah
yang dianggap mahal (Azizah, 1995). Program prasekolah "Annex" ini telah dimulakan pada 5
Januari 1992 di bawah Jabatan Sekolah dan jumlah kelas adalah 1,131 buah (Perangkaan,
1999).
Pengendalian pendidikan prasekolah oleh berbagai agensi yang berasingan ini telah timbul
beberapa masalah. Ini adalah kerana institusi tersebut mempunyai matlamat, orientasi,
6 | Page
( PA M 2 1 0 3 )
keutarnaan dan kemarnpuan yang tersendiri dan bahasa pengantar yang berbeza. Ada yang
menggunakan model tradisional atau akademik dan ada yang menggunakan Montessori,
perkembangan menyeluruh, kurikulum terbuka dan carnpuran. Prasekolah anjuran ajensi
kerajaan
pula
menekankan
aspek
sosialisasi,
perpaduan
akhlak
disarnping
aspek
perkembangan kognitif.
Menyedari akan keadaan ini beberapa langkah kawalan telah dilaksanakan oleh pihak kerajaan.
Kementerian Pendidikan Malaysia telah menggubal piagarn pendidikan 1994. Piagarn ini
menyebut 3 perkara ia itu, memastikan semua kanak-kanak yang berumur 4 hingga 6 tahun
diberi peluang mengikuti pendidikan prasekolah; menyepadukan pendidikan prasekolah yang
dikendalikan agensi kerajaan yang lain dibawah Kementerian Pendidikan Malaysia; dan
menyelaraskan serta memastikan kurikulum prasekolah dilaksanakan di semua tadika. Perkara
ini termaktub dalarn Akta 550, Undang-undaang Malaysia Akta Pendidikan (1996),
7 | Page
( PA M 2 1 0 3 )
Matlamat
Matlamat Kurikulum PERMATA Negara ialah untuk menyediakan program asuhan dan
didikan awal yang bersepadu untuk kanak-kanak yang berumur 0-4 tahun. Kurikulum ini juga
menyediakan peluang kepada Kanak-kanak untuk mendapat pengalaman pembelajaran awal
yang berkualiti untuk melahirkan modal insan negara yang mempunyai sahsiah mulia,
kerohanian yang mantap, kecerdasan intelek yang tinggi, menghargai kepelbagaian budaya,
patritik dan mengamalkan gaya hidup sihat.
Manakala matlamat Kurikulum Standard Prasekolah Kebangsaan 2010 (KSPK)
pendidikan prasekolah bertujuan untuk mengembangkan potensi kanak-kanak berumur 4
hingga 6 tahun secara menyeluruh dan bersepadu dalam aspek jasmani, emosi, rohani, intelek,
dan sosial melalui persekitaran pembelajaran yang selamat, menyuburkan serta aktiviti yang
menyeronokkan, kreatif dan bermakna. Ini adalah untuk meningkatkan kemahiran, menanam
keyakinan dan membentuk konsep kendiri yang positif pada diri kanak-kanak agar mereka
berjaya dalam persekitaran sedia ada dan bersedia untuk menangani cabaran dan
tanggungjawab di sekolah rendah kelak,
Ini menunjukkan bahawa perbezaan matlamat dalam kedua-dua kurikulum ini hanya pada
peringkat umur. Program PERMATA menunjukkan kesinambungan pendidikan awal dari
PERMATA kepada Pra Sekolah. Manakala KSPK dari Prasekolah kepada Sekolah
Kebangsaan.
4.2
Objektif
8 | Page
( PA M 2 1 0 3 )
objektif kedua-dua kurikulum ini menekankan objektif nilai-nilai murni dari segi Jasmani, EmosI,
Rohani, Intelek dan Sahsiah. Namun ia berbeza mengikut perkembangan umur. Contoh objektif
kurikulum permata dari segi intelek untuk menguasai kemahiran awal berbahasa dan
berkomunikasi manakala objektif di peringkat KSPK adalah untuk kanak-kanak menguasai 4M
iaitu Membaca, Menulis, Menakul dan Mengira.
4.3
Rekabentuk Kurikulum
Prinsip pembelajaran
Prinsip pembelajaran yang dijadikan fokus bagi kurikulum Permata mengambil kira teori
dan falsafah Teori Psikologi Sosial, Teori attachment, Teori Pembelajaran Sosial, Teori
Perkembangan Intelek, Teori Kepelbagaian Kecerdasan dan Teori sistem Ekologikal dan
pengaruh budaya dari pandangan islam, Confucius, Buddha dan Hindu. Manakala Prinsip
pembelajaran
Kurikulum
Standard
Pra
Sekolah
Kebangsaan
teori
pembelajaran
4.5
9 | Page
( PA M 2 1 0 3 )
melibatkan penyertaan akitif ibubapa dan komuniti, program asas pengasuhan berkualiti
penaksiran dan penilaian.
Model konseptual kurikulum Permata Negara menunjukkan pengabungan komponen
pengasuhan dan pendidikan yang perlu di upayakan melalui usaha pendidik yang terlatih dan
Profesional, penglibatan ibu bapa dan komuniti dengan bantuan sistem sokongan yang
mantap dari pihak berwajib.
10 | P a g e
( PA M 2 1 0 3 )
11 | P a g e
( PA M 2 1 0 3 )
Standard Pengajaran dan Pembelajaran menerangkan apa yang perlu diketahui dan dilakukan
oleh guru prasekolah semasa pengajaran dan pembelajaran. Terdapat 6 standard pengajaran
dan pembelajaran yang digunakan iaitu
Standard Pengajaran dan Pembelajaran Pertama: Guru Prasekolah perlu membuat
perancangan pengajaran dan pembelajaran berdasarkan keperluan kurikulum dan
keperluan kanak-kanak. Guru perlu membuat perancangan jangkamasa panjang
(contohnya Rancangan Tahunan) dan jangkamasa pendek (contoh rancangan Harian)
berdasarkan Kurikulum Standard Pra Sekolah dan 6 tunjang kurikulum
yang
bersesuaian
dengan
tahap
perkembangan
kanak-kanak
supaya
12 | P a g e
( PA M 2 1 0 3 )
4.7
13 | P a g e
( PA M 2 1 0 3 )
Kurikulum Permata Negara mengguna pakai pedagogi yang bersesuaian dengan kanakkanak 0-4 tahun iaitu Pedagogi Bermain. Amalan pedagogi ini telah diterima pakai di seluruh
dunia kerana didapati kanak-kanak bukan sahaja bermain tetapi belajar semasa mereka
bermain. Pendekatan ini dinamakan BELAJAR MELALUI BERMAIN Pakar perkembangan
kanak-kanak menerangkan bermain adalah kerja kanak-kanak kerana secara fitrahnya kanakkanak suka bermain dan ia melibatkan pengalaman langsung mengendali dan memanipulasi
alat-alat mainan dan bahan-bahan dalam persekitarannya.
Terdapat 8 jenis Permainan yang boleh digunakan semasa proses pengajaran dan
pembelajaran
Selain itu juga kaedah pedagogi PERMATA adalah konsep 3E Meneroka (exploring),
Mengeksperimen (Experimenting) dan Mengalami (Experiencing). Pembelajaran berasaskan
konsep 3E melibatkan pembelajaran hands on and aktif. Kanak-kanak diberi peluang
meneroka masalah atau perkara-perkara yang terdapat dalam persekitaran mereka. Kaedah ini
membolehkan kanak-kanak menyiasat perkara yang mereka ingin tahu dan memanipulasikan
bahan-bahan yang mereka ingin terokai.
Teknik-teknik lain yang digunakan di PERMATA adalah membaca dan bercerita . Selain
itu juga menyanyi, berzikir dan bermain muzik juga di gunakan dalam proses pengajaran dan
pembelajaran di PERMATA.
14 | P a g e
( PA M 2 1 0 3 )
Manakala pedagogi yang diguna dalam Standard Pengajaran dan Pembelajaran Kedua ialah
terdapat 9 keadah
Pembelanjaran berpusatkan murid
Inkuiri Penemuan
Belajar melalui bermain
Pendekatan bersepadu
Pendekatan Bertema
Pembelanjaran berasaskan projek
Pembelanjaran Masteri
Pembelanjaran Kontekstual
Pembelanjaran berdasarkan kepelbagaian
kecerdasan
(Multiple
Intelligence)
4.8
Modul Pembelajaran
Aktiviti pembelajaran PERMATA disusun dalam bentuk MODUL mengikut umur kanakkanak. Terdapat 6 Modul kesemuanya. Termasuk sebuah modul tambahan bagi kanak-kanak 4
tahun yang telah mencapai perkembangan melebihi umurnya. Modul ini dinamakan Modul
Pengayaan. Senarai aktiviti pembelajaran mengikut enam bidang pembelajaran yang terdapat
dalam Modul Permata dan Objektif Pembelajaran.
15 | P a g e
( PA M 2 1 0 3 )
4.9
16 | P a g e
( PA M 2 1 0 3 )
Setiap pusat anak permata Negara perlu membuat perancangan tahunan, bulanan dan
Harian di Taska. Perancangan tahunan disediakan bagi memudahkan pendidik merancang
aktiviti dan program yang ingin dilaksanakan sepanjang tahun mengikut tema atau peristiwa.
Jadual Harian Taska disediakan bertujuan untuk memudahkan pendidik dan ibubapa
mengetahui dan memahami proses pembelajaran kanak-kanak sepanjang tempoh mereka
berada di TASKA. Ianya juga memudahkan pendidik menyediakan semua keperluan bagi
aktiviti yang dijalankan.
Komponen-komponen Jadual Harian Taska:
Umur dan tahap perkembangan
Peruntukan Masa aktiviti
Urutan Aktiviti
Keperluan asas kanak-kanak
Rancangan Pelaksanaan Aktiviti (RPA) yang disediakan oleh pendidik mestilah mengikut
perancangan tahuan dan bulanan yang telah dibina. Tujuan menyediakan RPA adalah untuk
dijadikan sebagai panduan bagi:
Melaksanakan aktiviti secara feksibel bersesuaian dengan
kebolehan dan tahap kesediaan kanak-kanak.
Menyediakan alat bantu mengajar yang sesuai
Menentukan objektif
Memilih teknik melaksanakan aktiviti yang berkesan
Menyepadu bidang perkembangan kanak-kanak mengikut
kesesuaian aktiviti
Manakala jadual pembelajaran di Pra Sekolah telah ditetapkan mengikut cadangan yang
terdapat dalam kurikulum Standard Prasekolah Kebangsaan . Guru akan menyediakan
Rancangan Pengajaran Harian berdasarkan jadual.
Bil.
Bidang Pembelajaran
Dijlnkan
dlm BM
Dijlnkan
dlm BI
Dijlnkan
dlm
BC/BT
Jumlah
17 | P a g e
( PA M 2 1 0 3 )
Rutin pagi *
10
20
20
10 x 5 = 50
Perbualan Pagi
20
40
40
20 x 5 = 100
Rehat
30
90
30
30 x 5 = 150
10
20
20
10 x 5 = 50
Modul asas BM
90
90
200
200
Modul asas BI
90
90
140
140
90
90
10
120
120
11
40
80
12
Matematik
40
40
400
1200
40
400
400
Masa Pembelajaran yang lebih lama di peringkat Program Permata kerana Kanak-kanak
akan pulang pada pukul 5.30 kerana Program ini mengunakan pendekartan asuhan didikan
awal di sekolah. Ini menunjukkan peranan guru sebagi ibubapa kedua bagi kanak-kanak.
18 | P a g e
( PA M 2 1 0 3 )
bermula pada
RUMUSAN
Berdasarkan rujukan, kajian dan penelitian KSPK dasar Kurikulum kedua-dua program
pendidikan awal kanak-kanak ini adalah berpandukan Falsafah Pendidikan Kebangsaan untuk
melahirkan modal insan negara.
persamaan dan perbezaan mengikut perkembangan umur kanak-kanak jika kita lihat Kurikulum
Standard PraSekolah Kebangsaan adalah Kesinambungan Kurikulum Permata dimana dalam
bidang Pembelanjaran terdapat 6 komponen yang ditekankan iaitu perkembangan sahsiah
sosio-emosi dan kerohanian manakala di dalam KSPK juga terdapat Tunjang kerohanian, sikap,
Nilai . Perkembangan Bahasa, komunikasi dan Awal Literasi begitu juga KSPK yang
menekankan Tunjang komunikasi. Manakala Pembelanjaaaran seterusnya dalam kurikulum
PERMATA adalah perkembangan fizikal dan Psikomotor dan Perkembangan Kreativiti dan
Estetika. Kedua-dua perkembangan ini telah di satukan di dalam KSPK iaitu dalam Tunjang
Perkembangan Fizikal dan Estetika.
dijadikan salah satu bidang pembelanjaran dalam KURIKULUM PERMATA begitu juga KSPK
yang dikenali sebagai Tunjang Sains dan Teknologi. Seterusnya
bidang pembelajaran
perkembangan Deria dan Pemahaman Dunia Luar juga turut di beri penekanan sebagai salah
satu pendedahan awal kepada kanak-kanak merangsang perkembangan kelima-lima deria dan
menanam sifat keprihatinan, kecintaan terhadap alam sekitar dan penciptanya bidang
pembelajaran ini juga terdapat dalam KSPK yang dikenali sebagai Tunjang Kemanusiaan.
Jadual pembelanjaran berbeza dengan Kanak-kanak Permata dimana jadual Harian
Permata merangkumi asuhan dan didikan. Masa kanak-kanak di Permata adalah lebih lama
berbanding di Pra Sekolah. Cara pengurusan juga berbeza di mana Pendidik tidak perlu
membuat belanjawan terhadap pengurusan seperti penyediaan makanan.
Manakala di Pra Sekolah guru perlu menyediakan belanjawan terhadap pengurusan
makanan kanak-kanak . Tugas guru Pra sekolah lebih mencabar berbanding guru Permata
kerana guru perlu mengawal dan memerhatikan kanak-kanak yang jumlah lebih besar. Guru di
Permata hanya menumpukan kanak-kanak berdasarkan ratio umur dan bilangan kanak-kanak
yang kecil.
19 | P a g e
( PA M 2 1 0 3 )
Selain itu juga Pendidik Permata hanya perlu membuat Rancangan Pengajaran Aktiviti
berdasarkan Tema bulanan yang ditetapkan dan mencatat log harian kanak-kanak untuk
pemantauan secara berterusan.
Bagi Guru Pra Sekolah dokumentasi Rancangan Pengajaran perlu melalui banyak
proses. Di mana Guru Pra Sekolah perlu membuat jadual waktu sendiri mengikut masa yang
telah ditetapkan untuk setiap mata pelajaran. Guru perlu membuat Rancangan Pengajaran
Mingguan , Rancangan Pengajaran Harian, Rancangan Pengajaran Slot. Selain itu juga RPS
yang dibuat adalah mementingkan pencapaian objektif berbeza dengan PERMATA yang tidak
mementingkan pencapaian objektif sebaliknya proses aktiviti.
Pedagogi yang digunakan di dalam kedua-dua kurikulum ini menekankan pendekatan
belajar melalui bermain kerana fitrah kanak-kanak adalah sukakan bermain pada peringkat ini.
Kedua-dua program in menggalakan kanak-kanak berfikiran kritis di mana pengajaran
berpusatkan murid, berpusatkan bahan dan bukan lagi semata - mata berpusatkan guru. Di
dalam program pedagogi PERMATA mementingkan kanak-kanak melalui proses 3E di dalam
aktiviti di rancang. Begitu juga di peringkat Prasekolah kaedah ini turut digunakan dalam
pendekatan projek dan penemuaan inkuiri. Setiap aktiviti dirancang mesti disesuaikan dengan
tahap perkembangan umur kanak-kanak supaya aktiviti yang dilakukan menjadi bermakna
kepada kanak-kanak. Pendekatan Bertema juga digunakan didalam kedua-dua kurikulum
PERMATA dan KSPK. Ini adalah kerana pendekatan bertema dapat meneroka pengalaman
manusia dari segi pandangan atau perspektif dan seringkali boleh menimbulkan isu.
Selain itu juga penglibatan ibubapa lebih ditekankan dalam program PERMATA jika
dibandingkan dengan Prasekolah kerana di Permata keingkaran ibu bapa melaksanakan
penglibatan 4 jam seminggu menyebabkan anak tidak dapat meneruskan pembelajaran di
PERMATA. Selain itu juga kanak-kanak di Permata terdiri dari golongan yang berpendapatan
rendah berbeza di Prasekolah yang tidak mengira pendapatan dalam pemilihan pelajarnya.
Pentaksiran juga turut digunapakai di dalam Kedua-dua kurikulum di mana sebagai
intervensi awal untuk mengenalpasti masalah perkembangan pelajar dan potensi pelajar.
Kaedah pemerhatian penaksiran kanak-kanak menggunakan kaedah :
Rekod Anekdot
Log Anak Permata
Senarai Semak Perkembangan
Portfolio anak permata
20 | P a g e
( PA M 2 1 0 3 )
Manakala begitu juga di peringkat Pra Sekolah Standard Pentaksiran digunakan melalui
pemerhatian berterusan dan hasil kerja . Kaedah yang digunakan adalah
Senarai Semak
Skala Kadar
Rekod Anekdot
Rekod Berterusan
Porfololio
BAHAGIAN B
21 | P a g e
( PA M 2 1 0 3 )
6.0
TEMA TAHUNAN
Minggu
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
Tarikh
2-10/1/14
13-17/1/14
20-24/1/14
27-31/1/14
3-7/2/14
10-14/2/14
17-21/2/14
24-28/2/14
3-7/3/14
10-14/3/14
17-21/3/14
22-30/3/14
31/3-4/4/14
7-11/4/14
14/8-18/4/14
21-25/4/14
28/4-2/5/14
5/5 - 9/5/14
12/5-16/5/14
19-27/5/14
28/5-13/6/14
16-20/6/14
Minggu
Tarikh
Tema
Hari Orientasi
Diri Saya
Anggota Badan
Keluarga Saya
Sekolah Saya
Tahun Baru Cina
Kawan Saya
Jiran Saya
Kebersihan Diri
Keselamatan Diri
Rumah Saya
Cuti Pertengahan Penggal 1
Emosi Diri
Makanan
Air
Pasir
Pakaian & Eksesori
Peralatan
Kenderaan Darat
Kenderaan Udara
Cuti Pertengahan Tahun
Kenderaan Air
Tema
22 | P a g e
( PA M 2 1 0 3 )
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.
31.
32.
33
34.
35.
36.
37.
38.
39.
40.
41.
42.
43.
44.
45.
23-27/6/14
30/6-4/7/14
7-11/7/14
14-18/7/14
21-25/7/14
28/7-1/8/14
4-8/8/14
11-15/8/14
18-22/8/14
25-29/8/14
1-5/9/14
8-12/9/14
13-21/9/14
22-26/9/14
29/9-3/10/14
6-10/10/14
13-17/10/14
20-24/10/14
27-31/10/14
3-7/11/14
10-14/11
17-21/11
22-31/12
Kemudahan Awam
Haiwan Jinak & Peliharaan
Haiwan Liar
Haiwan di Air
Serangga
Tumbuh-Tumbuhan
Sayur-Sayuran
Buah-Buahan
Bunga
Kemerdekaan
Perayaan & Hari Istimewa
Sayangi Alam Semestar
Cuti Pertengahan Penggal 2
cuaca
Pekerjaan Beruniform
Pekerjaan Tidak Beruniform
Pembinaan
Lagu & Muzik Traditional
Seni Kraft & peralatan Tradisi
Permainan Moden
Permainan Traditional
Persediaan ke tahun satu
Cuti akhir tahun
23 | P a g e
( PA M 2 1 0 3 )
24 | P a g e
( PA M 2 1 0 3 )
25 | P a g e
( PA M 2 1 0 3 )
26 | P a g e
( PA M 2 1 0 3 )
27 | P a g e
( PA M 2 1 0 3 )
28 | P a g e
( PA M 2 1 0 3 )
29 | P a g e
( PA M 2 1 0 3 )
30 | P a g e
( PA M 2 1 0 3 )
31 | P a g e
( PA M 2 1 0 3 )
32 | P a g e
( PA M 2 1 0 3 )
33 | P a g e
( PA M 2 1 0 3 )
34 | P a g e
( PA M 2 1 0 3 )
35 | P a g e
( PA M 2 1 0 3 )
36 | P a g e
( PA M 2 1 0 3 )
BAHAGIAN C
7.0
REFLEKSI
Semasa menerima tugasan ini apa yang terlintas di fikiran kesukaran membuat
37 | P a g e
( PA M 2 1 0 3 )
Pensyarah Puan Norhazian sedikit sebanyak gambaran sebenar cara membuat RPM,
RPH dan RPS dapat merungkai kesukaran yang dirasakan semasa menerima tugasan
tersebut.
Tugasan yang pertama saya perlu membuat perbandingan diantara kurikulum
Permata dan KSPK. Melalui pembacaan buku KSPK dan
Kurikulum kedua-kedua
program ini menekankan pembangunan modal insan selaras dengan kehendak Falsafah
Pendidikan Kebangsaan pendekatan yang digunakan adalah sama cuma perbezaan
mengikut perkembangan kanak-kanak kerana Kurikulum ini dibuat berdasarkan
peringkat umur. Saya merasa tanggunjawab sebagai guru adalah yang mulia kerana
disinilah letaknya intergriti seorang guru yang melaksanakan amanah yang telah
dipertanggungjawabkan. Segala format dan kaedah yang ditunjuk adalah panduan untuk
semua guru di Seluruh Malaysia. Bagaimana objektif ini dapat dicapai adalah
bergantung kepada pelaksananya.
Seterusnya tugasan microteaching yang perlu dilakukan akan menguji cara saya
untuk menarik perhatian murid-murid yang dalam kelompok yang besar. Berbeza ketika
mengajar kanak-kanak di PERMATA ratio anak seorang guru hanya 7 orang untuk
kanak-kanak berumur 3 tahun. Perasaan teruja untuk mengajar kanak-kanak yang
berumur 6 tahun bagi saya ada kekuatan dan kelemahannya kerana pada umur ini
pandangan saya merasakan perkembangan kognitif dari bahasa adalah sangat baik.
Saya kena bersedia dengan segala jawapan pada setiap soalan yang mungkin tidak
dijangka oleh saya. Sangkaan saya tepat sekali kerana pada sesi pengajaran seorang
Murid bernama Asyraaf telah bertanya kepada saya cikgu ni boleh buat topeng tak?
Saya memberitahu boleh tapi nanti kat mata tak nampak? Lepastu Asyraaf jawab kita
boleh tebuk lubang dekat mata dia tak cikgu? Saya jawab boleh kita boleh tebuk lubang
supaya boleh nampak? Asyraaf bertanya balik tapi tali dia panjang? Saya memberitahu
bahawa tali tersebut boleh dipotong pendek selaras dengan kepala kita? Asyraaf
senyum mengangguk tanda faham. Saya berandaian bahawa sebagai seorang kanakkanak lelaki mereka lebih teruja membuat topeng berbanding hand bag.
Dalam aktiviti ini kelemahan adalah dibahagian mewarna di mana mengambil
masa yang lama untuk kanak-kanak menyiapkan tugasan tersebut. Di samping itu juga
aktiviti terlalu berpusatkan guru dimana murid banyak bergantung pada guru contoh
38 | P a g e
( PA M 2 1 0 3 )
apabila mencantum bahan dan menebuk lubang dan mengikat tali. Oleh itu pada masa
akan datang murid tidak perlu lagi mewarna.
Kanak-kanak berlumba-lumba ingin menyiapkan tugasan sehigga cikgu tidak
dapat mengawal keadaan kerana perlu membantu semua murid dalam masa. Saya
akan cuba mengaplikasi aktiviti yang sama tetapi mengubah corak supaya aktiviti
berpusatkan bahan. Di mana kanak-kanak dapat mencantum pinggan dengan double
tape yang telah disediakan oleh cikgu. Begitu juga dengan telinga ini akan memudahkan
tugas guru.
Pada akhir aktiviti kanak-kanak kelihatan gembira dengan hasil kerjanya sendiri
dengan menunjukkan hasil kerja kepada kawan-kawan. Murid-murid dapat memberitahu
semula bagaimana cara membuat beg tangan arnab kerana mereka melalui proses
membuat beg tangan arnab itu sendiri.
Sebagai seorang guru saya akan berasa seronok jika murid-murid berasa
seronok dengan aktiviti yang dilakukan dan ini akan menjadikan saya lebih kreatif untuk
menghasilkan BBM supaya murid merasa pembelajaran itu menyeronokan.
Karier seorang guru menuntut kesabaran, semangat, tekad dan keazaman yang
tinggi dalam menjalankan tanggungjawab dalam mendidik anak bangsa. Bagi saya,
minat adalah perkara kedua dalam menjalankan amanah sebagai seorang pendidik.
Faktor paling utama ialah semangat ingin mencuba dan terus berusaha. Minat akan
datang dengan sendirinya setelah kita mengenali dunia perguruan dan pendidikan ini.
Seorang guru yang berjaya adalah guru yang amanah dalam mendidik anak bangsa.
Amanah di sini membawa maksud menjalankan tugas dengan penuh kesungguhan dan
keikhlasan. Seorang guru yang amanah dan ikhlas berbakti kerana Allah dan demi anak
bangsa akan menghasilkan pelajar yang cemerlang dari segi moral dan rohani.
Guru yang cemerlang akan memikul tanggung jawab dengan penuh amanah dan
sentiasa memperbaiki diri untuk menyelesaikan masalah pelajar alam pembelajaran
mereka. Seseorang guru hendaklah bertanggungjawab dalam setiap apa yang dilakukan
untuk kebaikan muridnya. Mungkin bagi orang lain tindakan itu nampak tidak relevan,
tetapi jika kita percaya apa yang kita lakukan memberi kebaikan kepada murid, maka
teruskan sahaja.
Selain itu seorang guru harus bersedia berkorban masa, kesenangan,
keselesaan, masa rehat dan kewangan demi kesejahteraan murid. Mungkin adanya kita
39 | P a g e
( PA M 2 1 0 3 )
akan rasa apa yang kita lakukan tak berbaloi dengan gaji yang kita terima, tetapi
mungkin Allah akan membaasnya dengan cara lain seperti menganugerahkan murid
yang mengingati kita seumur hidup dan lain-lain lagi.
RUJUKAN
Azizah Lebai Nordin & Zainun Ishak (1999). Pendidikan Pra Sekolah untuk guru. Kuala Lumpur:
utusan publication & Distributors Sdn Bhd
Bahagian Pembangunan Kurikulum (2009). Dokumen Standard Prasekolah.
Kementerian Pelajaran Malaysia
Kementerian Pendidikan Malaysia. Laporan Kajian Kes Pendidikan Prasekolah.
Kuala Lumpur: Bahagian Perancangan dan Penyelidikan Pendidikan dengan Kerjasama
UNICEF
Kementerian Pendidikan Malaysia, Bahagian Perancangan dan Penyelidikan, Bahagian
Sekolah dan Pusat Perkembangan kurikulum (1991). Pelaksanaan Program Pendidikan
Prasekolah Kementerian Pendidikan Malaysia, Persidangan Pegawai Pendidikan
Daerah Bahagian Melaka.
40 | P a g e
( PA M 2 1 0 3 )
8.0 LAMPIRAN
JADUAL
PERBEZAAN
KURIKULUM
PERMATA
DAN
KURIKULUM
STANDARD
PRASEKOLAH KEBANGSAAN
Perbezaan
Tahun
KURIKULUM PERMATA
Idea mengenai Program
pada 2004
Diguna pakai seluruh
KURIKULUM PRASEKOLAH
Mula di kenali pada tahun 1950
Kajian Pendidikan Prasekolah
pada tahun 1981 sehingga
1984.
Berkembang pesat pada tahun
1994
YKPT
41 | P a g e
( PA M 2 1 0 3 )
Dasar yang
Kurikulum yang
Kurikulum Prasekolah
digunakan
digunakan berdasarkan
Kebangsaan digubal
dalam
Falsafah pendidikan
berlandaskan prinsip
mengubal
kurikulum
pendidikan kebangsaan.
Akta Pendidikan 1996 dijadikan
Jabatan Perdana
Menteri
Kementeriaan Pendidikan
Sekolah
Matlamat
Menyediakan program
mengembangkan potensi
kanak-kanak yang
Rekabentuk
sekolah rendah.
Perancangan dan pengubalan
kurikulum
negara maju.
Kurikulum Montessori
Kurikulum Reggio Emilia
Kurikulum HighScope
Kurikulum Early Years
kanak
psikologi, dan perkembangan
kanak-kanak
pembelajaran terkini.
Foundation stage
Konsep e-pembelajaran
(New Zealand)
Ratio kanak-
42 | P a g e
( PA M 2 1 0 3 )
kanak
bilangan kanak-kanak
Di Permata nisbah kanak-kanak
mengikut umur:
Umur setahun:
1 guru : 3 orang
Umur 2 tahun
1 guru : 7 orang
Umur 3 tahun
1 guru: 10 orang
Umur 4 tahun
1 guru: 12 orang
Standard
Pengajaran
4 aspek pengasuhan.
Pemakanan seimbang
Keselamatan kanak-
kanak-kanak.
Amalan Pengasuhan
6 bidang pembelanjaran
PERMATA telah
membantu
perkembangan kanakkanak dalam enam
aspek:
Perkembangan Sahsiah,
sosioemosi dan
kerohanian
Perkembangan bahasa,
Pembelajaran.
Standard Pengajaran dan
Pembelajaran berpaksikan 6
tunjang
Komunikasi
Kerohanian Sikap dan Nilai
Kemanusiaan
Sains dan Teknologi
Perkembangan Fizikal dan
Estetika
Perkembangan ketrampilan diri.
Tujuan kesinambungan,
tunjang-tunjang pembelajaran
sama dengan tujuan yang
awal.
Perkembangan awal
sekolah rendah.
43 | P a g e
( PA M 2 1 0 3 )
Perkembangan Deria
dan Pemahaman Dunia
Persekitaran.
Perkembangan Fizikal
dan Psikomotor
Perkembangan kreativiti
dan Estetika
Modul
Modul Pembelajaran
Pengajaran
permata
Modul 1: Peringkat umur
0 hingga 6 bulan
Modul 2: Peringkat umur
6 hingga 12 tahun.
Modul 3: Peringkat umur
1 hingga 2 tahun.
Modul 4: Peringkat umur
2 hingga 3 tahun.
Modul 5: Peringkat umur
3 hingga 4 tahun.
Modul 6: Pengayaan
untuk kanak-kanak 4
tahun.
Pendekatan Bertema
juga digunakan di
Permata
Modul asas
Bahasa Malaysia
Bahasa Inggeris
Bahasa Cina
Bahasa Tamil
Pendidikan Islam
Pendidikan Moral
Matematik dan permainan luar.
Modul bertema
Modul bertema menyepadukan
kesemua tunjang dalamm
kurikulum prasekolah.
44 | P a g e
( PA M 2 1 0 3 )
Pedagogi
yang
digunakan
pembelajaran
Belajar Melalui Bermain
Permainan bebas
Permainan Manipulatif
Permainan Kognitif
Permainan Fizikal
Permainan Bahasa dan
Pembelajaran berpusatkan
Literasi Awal.
Permainan Sensori
Permainan Kreatif
Permainan Traditional
Konsep 3E
Meneroka,
murid
Inkuiri penemuan
Belajar melalui bermain
Pendekatan bersepadu
Pendekatan Bertema
Pembelajaran Berasaskan
Projek
Pembelajaran Masteri
Pembelajaran Kontektual
Pembelajaran berdasarkan
kepelbagaian kecerdasan.
Mengeksperimen dan
Penjadualan
Mengalami
Teknik teknik lain
Pendidik perlu membuat
perancangan
Dan
pengurusan
pembelajara
tahunan
Perancangan
bulanan
Jadual Harian di
Taska sepanjang
tahun.
Pengajaran Mingguan.
Rancangan Pengajaran
Harian
Masa
Persekolahan
yang
Permata
sebagai
Rumah
JADUAL
PERSAMAAN
KURIKULUM
PERMATA
DAN
KURIKULUM
PRASEKOLAH KEBANGSAAN
Perbezaan
Dasar yang
KURIKULUM PERMATA
Kurikulum
yang
KURIKULUM PRASEKOLAH
Kurikulum Prasekolah
STANDARD
45 | P a g e
( PA M 2 1 0 3 )
digunakan
digunakan
berdasarkan
Kebangsaan digubal
dalam
mengubal
Rukun Negara.
kurikulum
kebangsaan.
Matlamat
.
Melahirkan modal insan
negara
yang
menyeluruh
seimbang
rohani,
bersepadu
dan
sosial
persekitaran
sekolah rendah.
Perancangan dan pengubalan
kanak
Teori Jean Piaget
Teori Kecerdasan kanak-
kanak
Mengikut Perkembangan
kurikulum
Pengajaran
kanak
Masa Pembelajaran dari 8.00
bebas.
Standard
Pengajaran
Pembelajaran
membantu perkembangan
tunjang
Komunikasi
Kerohanian Sikap dan Nilai
Kemanusiaan
Sains dan Teknologi
Perkembangan
Fizikal
dan
aspek:
Perkembangan Sahsiah,
sosioemosi dan
kerohanian
Estetika
berpaksikan
dan
PERMATA telah
kanak-kanak dalam enam
kanak-kanak
Standard
intelek,
melalui
Rutin harian
dan
masuk Prasekolah.
Rekabentuk
46 | P a g e
( PA M 2 1 0 3 )
Perkembangan
komunikasi
bahasa,
dan
literasi
awal.
Perkembangan
awal
tunjang
pembelajaran
dengan
tujuan
dalam
pendidikan
logik.
Perkembangan Deria dan
rendah.
Pemahaman
Dunia
Persekitaran.
Perkembangan
Fizikal
dan Psikomotor
Perkembangan
kreativiti
yang
sama
difokus
sekolah
dan Estetika
Modul
Pengajaran
Modul bertema
berdasarkan
perkembangan kanak-
kurikulum prasekolah.
Pedagogi
yang
digunakan
Literasi Awal.
Permainan Sensori
Permainan Kreatif
Permainan Traditional
Konsep 3E
Meneroka,
Mengeksperimen
dan
Pembelajaran berpusatkan
murid
Inkuiri penemuan
Belajar melalui bermain
Pendekatan bersepadu
Pendekatan Bertema
Pembelajaran Berasaskan
Projek
Pembelajaran Masteri
Pembelajaran Kontektual
Pembelajaran berdasarkan
kepelbagaian kecerdasan.
Mengalami
Teknik teknik lain
Pedagogi yang digunakan di
Prasekolah ini boleh digunakan
di PERMATA tetapi aktiviti perlu
47 | P a g e
( PA M 2 1 0 3 )
berdasarkan umur.
Penjadualan
Dan
pengurusan
pembelajaran
Pengajaran Mingguan.
Rancangan Pengajaran
Harian
Rancangan Pengajaran
Slot.