You are on page 1of 4

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder


Student(e)
Hayal Boynuuzun
Mentor
Marjan Vermeulen
Klas
P14EhvE
Datum
Stageschool Saltoschool Reigerlaan
Groep
8B
Plaats
Eindhoven
Aantal lln 25
Vak- vormingsgebied: Levensbeschouwing
Speelwerkthema / onderwerp: Filosofisch gesprek
Persoonlijk leerdoel:

Een les gestructureerd kunnen brengen

Een van mijn leerdoelen is organisatorisch competent. Dit zal ik doen door voor af alles klaar te zetten en na te gaan of ik alle materialen
daadwerkelijk klaar heb liggen voor de les.
Lesdoelen
Evaluatie van lesdoelen:
Dit zal plaats vinden tijdens de les en achteraf door de les na te bespreken
De leerlingen leren hun mening uiten en deze te
met mijn mentor.
onderbouwen met argumenten
De leerlingen leren andermans mening te respecteren
De leerlingen leren zich veilig te voelen om hun mening te
uiten
De leerlingen geven antwoord op de vraag welke regels
gelden er thuis en op school?
De groep voert klassikaal een filosofisch gesprek over het
onderwerp.
Beginsituatie: De leerlingen hebben geen lessen over levensbeschouwing of filosofie en hebben hier dus geen ervaring mee.
In de klas krijgen de leerlingen de ruimte om hun mening te uiten. Zo ver ik heb gezien krijgen ze hier geen negatieve reacties op. In de klas is te
zien dat de leerlingen elkaar respecteren. De leerlingen voelen zich veilig in de klas. De leerlingen zijn wel bekend met kringgesprekken.
Lesverloop
Tijd

Leerinhoud Didactische handelingen


Leraar

Leeractiviteit
leergedrag leerling(en)

Materialen /
Organisatie

15 min.

Inleiding

1.) Ik open de les met mijn PowerPoint


presentatie. Daarin staat de volgende
zin: Kinderen moeten meer invloed
hebben bij het bepalen van de regels.
Welke regels gelden er op school en in
de klas?, vraag ik aan de leerlingen.
Daarnaast vraag ik ook de volgende
vragen:

Zou je het leuk vinden als je


nooit meer beslissingen hoeft
te nemen?
Vind je het vervelend om
beslissingen te nemen?
Luister je altijd naar je
ouders?
Zijn de ideen van je ouders
ook jouw ideen?
Lijk je meer op je vader of op
je moeder?

2.) De antwoorden worden op het bord


genoteerd door mij.
3.) Vervolgens krijgen alle leerlingen
een papiertje van mij. Ik vertel aan ze
dat ze de belangrijkste regels
opschrijven die bij hem of haar thuis
gelden.

1.) De leerlingen geven antwoord op deze vragen.


2.) De leerlingen schrijven op papier welke regels zij
belangrijk vinden.

Materialen
PP presentatie
Papier

20 min.

15 min.

Kern

Afsluiting

1.) Van te voren heb ik de klas al


verdeeld in groepjes van 4 of 5
leerlingen.
Deze groepjes laat ik op het bord zien.

1.) De leerlingen zien bij wie ze in het groepje zitten.

2.) Ook wijs ik een gespreksleider aan


voor ieder groepje. Deze krijgt de taak
om orde te houden binnen zijn groepje
en om ervoor te zorgen dat iedereen
aan woord komt.

3.) De leerlingen gaan nu bij elkaar zitten om een


filosofisch gesprek te voeren over de regels die bij
mensen thuis gelden. Hiervoor gebruiken ze de
papiertjes die ze bij de inleiding hebben moeten
vullen.

3.) Ik vertel aan de leerlingen dat ze nu


mogen beginnen.

In de groepjes wordt gefilosofeerd over het feit


of de leerlingen zelf meer invloed willen
uitoefenen op de regels thuis, welke regels ze
thuis het belangrijkste vinden, over welke zaken
er duidelijke regels dienen worden gemaakt
enz.

1.) Eerst bespreek ik klassikaal wat de


uitkomsten zijn van de filosofische
gesprekken van de verschillende
groepjes.

1.) Per groepje verteld de groepsleider wat de


uitkomsten waren in zijn of haar groepje.

2.) Als dit gedaan is, dan wordt


bespreek ik klassikaal nog de stelling
van de klas.

2.) De leerlingen die als groepsleider gekozen


worden, begrijpen hun taak.

2.) De leerlingen geven hun mening over de stelling.

Persoonlijke reflectie

Feedback mentor (inclusief handtekening)


Datum:

You might also like