You are on page 1of 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN

Mata Pelajaran

: Pendidikan Kesihatan

Tarikh

: 25/03/2015

Masa

: 7.45-8-45 pagi

Tahun

: 1 Bijaksana

Bilangan Murid

: 32 orang (16 L, 16 P)

Tajuk Pengajaran

: Kekeluargaan

Standard Kandungan

: 2.3 Memahami diri sendiri dan ahli dalam keluarga/penjaga.

Standard Pembelajaran

: 2.3.1 Mengenal pasti ahli dalam keluarga/penjaga.

Hasil Pembelajaran

1)

Kognitif

2)

Afektif

: - Menyatakan setiap ahli dalam keluarga


- Mengetahui salasiah keluarga
: - Mengamalkan sikap bertanggungjawab terhadap ahli keluarga

Pengetahuan Sedia Ada

: Murid-murid mempunyai sebuah keluarga yang lengkap

Nilai-nilai murni

: Prihatin, mengambil berat, bertanggungjawab

KBKK

: Mencirikan (mengenali keturunan setiap ahli keluarga) dan


membanding (membezakan setiap ahli keluarga)

EMK

: Keusahawanan (bertanggungjawab terhadap keputusan)

KBAT

: Menyusun mengikut keutamaan (mengkelaskan setiap ahli keluarga


dalam lakaran)

Penggabungjalinan

: Matematik (mengira bilangan adik-beradik) dan Pendidikan Moral


(bertanggungjawab dan prihatin kepada setiap ahli keluarga.)

Strategi Utama

: Teori Kecerdasan Pebagai (kecerdasan verbal-linguistik dan logikMatematik)

Bahan Bantu Mengajar

:Gambar keluarga, model puppet, laptop, LCD, kertas A4 & pensil warna.

Langkah

Isi Pelajaran

(Masa)

Puppet show

Set Induksi
(+- 5 minit)

Butiran Pengajaran dan Pembelajaran /


Aktiviti
1) Murid melihat model puppet iaitu
model ibu, ayah, adik dan abang yang
dibawa oleh guru
2) Murid meminta guru untuk
mempersembahkan puppet show
tersebut
3) Murid melihat dan mendengar apa
yang dipersembahkan dengan fokus
4) Murid meneka apakah tajuk pelajaran
pada hari tersebut

1) Tayangan gambar keluarga


2) Soal jawab
3) Bercerita tajuk keluarga saya

Langkah 1
(+-10 minit)

Soalan guru:

2) Murid bersoal jawab dengan guru


mengenai gambar-gambar yang
dipaparkan di hadapan kelas.

I.

Apakah yang ditunjukkan?

II.

Berapakah bilangan adik beradik?

3) Murid memberi pelbagai jawapan


mengikut pendapat masing-masing.

Jawapan murid :

4) Murid bercerita mengenai keluarga


mereka dalam masa 30 saat sahaja

Gambar keluarga/ abang/ adik/ ibu


dan bapa / kakak/ datuk dan
nenek.

1) Tayangan slaid berkenaan


Langkah 2
(+-10 minit)

1) Murid melihat tayangan gambar


keluarga dihadapan kelas

salasilah keluarga.
2) Soal jawab
3) Lakaran salasiah keluarga
Soalan guru:
Berapakah bilangan adik beradik pada
slaid ini?

1) Murid melihat tayangan slaid


berkenaan salasiah keluarga
2) Murid memberikan perhatian dan fokus
semasa slaid ditayangkan.
3) Murid menjawab soalan yang ditanya
oleh guru.
4) Ketua kelas mengedarkan sehelai
kertas berukuran A4 yang
mengandungi lakaran salasiah

Berdasarkan lakaran salasilah keluarga,


siapakah abang, kakak dan adik pada
slaid ini?

keluarga kepada semua murid.


5) Murid mewarna lakaran tersebut dan
mengkelaskan setiap ahli keluarga
dalam lakaran
1) Selepas 3 minit, murid menukar karya

Jawapan murid:
4 orang.
Berdasarkan slaid yang ditunjukkan.

Penutup
(+-5 minit)

dengan rakan mereka.


2) Murid memberi respons kepada hasil
karya rakan yang mereka semak.

Membuat rumusan mengenai bahan yang 1) Murid-murid menerima lembaran kerja yang
diberikan oleh guru.
diajar
2) Murid ditekankan dengan kepentingan sosial
iaitu setiap individu perlu bertanggungjawab
dan prihatin kepada setiap ahli keluarga.
3) Murid-murid membuat refleksi pembelajaran.
Refleksi pembelajaran
Murid yang lemah :
Nama ahli dalam keluarga.
Murid yang sederhana :
Ahli keluarga dalam keluarga.
Murid yang cemerlang :
Salasiah keluarga

Murid yang lemah :


Menamakan ahli-ahli dalam keluarga.
Murid yang sederhana :
Menyatakan ahli keluarga yang terdapat dalam
keluarga masing-masing.
Murid yang cemerlang :
Mengelaskan setiap ahli keluarga dalam
salasiah keluarga

You might also like