You are on page 1of 18

FAKULTI : PENDIDIKAN DAN BAHASA

SEMESTER : 2 SMP PPG NOVEMBER 2012

KOD KURSUS : HBSC1103

TAJUK KURSUS : PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN SAINS

NAMA

ANUAR KASSIM

NO. MATRIKULASI

831231125998001

NO. KAD PENGENALAN

831231-12-5998

NO. TELEFON

019-8914488

E-MEL

salbery@oum.edu.my

NAMA TUTOR

ANNE JANE NICHOLAS

PUSAT PEMBELAJARAN

SABAH LEARNING CENTER

831211125995001 (HBSC1103)

ISI KANDUNGAN

BIL
1
2

PERKARA
1.1 PENGENALAN
2.0 PERBEZAAN TEORI BEHAVIORIS DAN TEORI

MUKA SURAT
3
4/5

KOGNITIF

3.0 RANCANGAN PENGAJARAN

1.0 PERPESPI MURID TERHADAP MATAPELAJARAN.

5.0 REFLEKSI

6.0 KESIMPULAN

7.0 RUJUKAN

6/9
10/12
13/14
15
16

1.0 PENGENALAN
2

831211125995001 (HBSC1103)

Teori pembelajaran merupakan prinsip dan hukum-hukum pembelajaran yang dihasilkan


daripada kajian-kajian ahli psikologi pendidikan. Ia boleh dibahagikan kepada tiga teori utama
iaitu teori pembelajaran behaviorisme, sosial dan kognitif. Idea-idea yang dibawa oleh tokohtokoh yang mempelopori setiap teori adalah berbeza. Namun begitu hanya dua sahaja teori yang
sering kali digunapakai dalam proses pengajaran dan pembelajaran. Antaranya ialah teori
behavioris dan teori kognitif.
Teori pembelajaran behavioris yang diperkenalkan oleh Ivan Pavlov dan dikembangkan
oleh Thorndike dan Skinner, berpendapat bahawa pembelajaran adalah berkaitan dengan
perubahan tingkah laku. Teori pembelajaran mereka kebanyakannya dihasilkan daripada ujian
dan juga pemerhatian yang dilakukan ke atas haiwan seperti anjing, tikus, kucing dan burung di
dalam makmal. Mereka menumpukan ujian kepada perhubungan antara rangsangan dan
gerakbalas yang menghasilkan perubahan tingkahlaku. Secara umumnya teori behavioris
menyatakan bahawa pengajaran dan pembelajaran akan mempengaruhi segala perbuatan atau
tingkah laku pelajar sama ada baik atau sebaliknya. Teori ini juga menjelaskan bahawa tingkah
laku pelajar boleh diperhatikan, dikawal dan diramal.
Teori pembelajaran kognitif pula berpendapat bahawa pembelajaran ialah suatu proses
dalaman yang berlaku dalam akal fikiran, dan tidak dapat diperhatikan secara langsung daripada
tingkah laku. Ahli-ahli psikologi kognitif seperti Bruner dan Piaget menumpukan kajian kepada
pelbagai jenis pembelajaran dalam proses penyelesaian masalah dan celik akal mengikut
pelbagai peringkat umur dan kebolehan pelajar. Teori-teori pembelajaran mereka adalah
bertumpu kepada cara pembelajaran seperti pemikiran celik akal, kaedah penyelesaian masalah,
penemuan dan pengkategorian. Menurut teori ini, manusia memiliki struktur kognitif, dan
semasa proses pembelajaran, otak akan menyusun segala maklumat di dalam ingatan.

2.0 PERBEZAAN TEORI BEHAVIORIS DAN TEORI KOGNITIF

831211125995001 (HBSC1103)

Teori pembelajaran behavioris dan teori pembelajaran kognitif ini kerap digunakan dalam
proses pengajaran dan pembelajaran. Namun kedua-dua teori ini mempunyai perbezaan yang
tertentu. Antara perbezaannya adalah seperti jadual di bawah ini.
Aspek
Teori/Prinsip

Teori pembelajaran behavioris


Teori pembelajaran kognitif
Pembelajaran
berlaku
hasil Pembelajaran adalah satu proses

Pembelajaran

daripada tingkalaku yang dapat

mental atau proses dalaman yang

diperhatikan dalam diri murid

melibatkan

dan

maklumat iaitu input-pemprosesan

pengaruhnya

terhadap

perubahan tersebut.

idea

dan

perubahan

maklumat-output

Pembelajaran merupakan satu


proses luaran.

Pemerolehan

Pembelajran

daripada interaksi seseorang.


Proses pengulangan membentuk

Pembelajaran berlaku berdasarkan

satu kebiasaan atau tabiat.

pelajar mempunyai pengalaman yang

Matlamat

berkaitan

merupakan

ditentukan

hasil

terlebih

mempelajari

dahulu.

pengalaman baru dan ada motif dan

Pembelajaran Cuma mengikut

insiatif untuk menjalankan aktiviti

apa

pembelajaran.

yang

dirancang

untuk

mereka.

Tumpuan

untuk

Organisma

menyedari

alam

sekelilingnya dan fleksibel dalam

Pembelajran

membuat penyelasaian.

dalam membuat penyesuaian.


Tertumpu
kepada
proses
pembentukan tingkalaku murid.

iaitu penyelasaian masalah, ingatan,

Tertumpu kepada kemahiran atau

bahasa dan kreativiti.

tidak

fleksibel

Menekankan kepada proses mental

gerakbalas dan sedikit tumpuan


Motivasi

terhadap individu.
Memberi peneguhan

kepada

Input idea-idea dan maklumat baru

pelajar adalah sangat penting.

membawa ke konflik kognitif dan

Ekstrinsik

keinginan

mencapai

equilibrasi

kognitif.

831211125995001 (HBSC1103)

Persekitaran

Pengukuhan

Penting

dalam

perubahan

Intrinsik
Persekitaran adalah penting tetapi

tingkalaku.

kawalan tidak ke tahap seperti

Mengarahkan tingkah laku


Memberikan ganjaran kepada

behaviorisme.
Menggunakan bahan bantu mengajar

pelajar apabila mereka memberi

untuk menarik minat murid dalam

tindak balas yang betul.

kelas.

Pengalaman

penting

adalah

untuk proses pembelajaran.

Perkembangan

struktur

skema

cara-cara

dan

kognitif,
untuk

mempertingkatkan ingatan.

Bilik darjah

Objektif tingkah laku adalah

Asimilasi dan akomondosi.


Persembahan maklumat, data

spesifik,

idea secara sistematik.

diskret

dan

Idea

kumpulan).

sumber motivasi untuk belajar dan

Pengajaran

terancang

yang

perpskriptif

dan

Bahan

pengajaran

mengikut

bukan

kadar

dibentuk
kebolehan

individu.

dan

maklumat

untuk

merupakan

digunakan

sebagai

bahan pengukuhan.

diagnostic.

dan

bertumpukan individu (bukan

bersifat

Pembelajaran yang bermakna.

Persembahan

dilakukan

secara

induktif dan deduktif.


Berpusatkan murid (guru sebagai
Fasilitator).

Pembelajaran mengikut langkah


demi langkah.

Tertumpu kepada pengajaran dan


kurikulum.

4.0 RANCANGAN PENGAJARAN

831211125995001 (HBSC1103)

Berdasarkan tajuk tugasan yang telah diberikan, saya telah memilih salah satu topik
dalam sukatan pelajaran sains Tahun 4 seperti dibawah. Topik tersebut adalah menyiasat alam
kehidupan dan topik kecilnya ialah memahami haiwan memerlukan keperluan asas.
Tahun

: 4 Podos

Masa/Waktu

: 60 minit/08.20-09.20

Tema

: Menyiasat Alam Kehidupan

Bidang Pembelajaran

: Hidupan memerlukan keperluan asas

Objektif Pembelajaran

: Memahami bahawa haiwan memerlukan keperluan asas

Hasil Pembelajaran

: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :


i.

Mengenalpasti bahan yang boleh mengalirkan arus elektrik.

ii.

Memberikan sebab haiwan memerlukan makanan, air, udara


dan
tempat berlindung.

Pendekatan P&P

: Pendekatan 5 fasa needham

Kaedah

: Mengeksperimen

KPS

: Berkomunikasi, Meramal, Membuat Inferens, mengeksperimen,


membuat hipotesis, mengawal pemboleh ubah.

KMS

: Mengguna dan mengendalikan bahan dan peralatan sains,


mengendalikan spesimen hidup dengan betul.

BBM

: Bekas, kasa dawai, kadbod, belalang, air, daun, pita pelekat,


akuarium, ikan, tumbuhan air.

Fasa
Pengajaran
Orientasi
( 5minit)

Isi Kandungan

Aktiviti Pengajaran Dan


Pembelajaran
Menyatakan
Guru bersoal- jawab :
haiwan peliharaan
1. Siapakah yang
murid.
memelihara haiwan di
rumah?
2. Apakah nama haiwan
kesayangan kamu?
3. Bagaimana kamu
menjaga haiwan
kesayangan kamu?

catatan

831211125995001 (HBSC1103)

Pencetusan
Idea

Keperluan asas
haiwan

(15 minit )

Penstruktura Mengenal pasti


n Semula Idea keperluan asas
haiwan :
( 25 minit )
1. Udara
2. Air
3. Makanan
4. Tempat
perlindungan

Berdasarkan soalan-soalan
tersebut, guru mengaitkan
dengan keperluan asas haiwan.
Contoh :
Udara, air, makanan dan tempat
perlindungan.
Soal-jawab :
1. Mengapakah kamu
memberikan haiwan
peliharaan kamu
makanan?
2. Mengapakah kamu
memberikan haiwan
kamu air?
3. Mengapakah kamu
menyediakan haiwan
peliharaan kamu tempat
berlindung?
4. Apakah akan berlaku
jika haiwan peliharaan
kamu tidak mendapat
udara, air, makanan, dan
tempat berlindung ?
Guru memberikan arahan
kepada kaedah menjalakan
eksperimen :
1. Menjalankan eksperimen
untuk mengkaji keperluan
asas haiwan iaitu air, udara
dan makanan.
a. Murid memasukan
haiwan kecil seperti
belalang ke dalam
empat buah bekas.
Stesen 1 :
Bekas A :
Mengandungi makanan kering
dan ditutupi dengan jarring.
Stesen 2 :
Bekas B :
Mengandungi air tanpa
makanan kering dan ditutupi
dengan jarring.

KPS :
1. Berkomuniksi
2. Meramal
3. Membuat inferens
KBKK :
1. Menghubungkaitkan
2. Mencirikan
3. Membuat inferens
Nilai Murni :
1. Minat dan bersifat
ingin tahu tentang
alam sekeliling.
2. Mempunyai sifat
tanggungjawab
terhadap diri sendiri,
orang lain dan alam
sekeliling.
Tahap kognitif :
1. Pengetahuan
2. Kefahaman
KPS :
1. Mengeksperimen
2. Mengawal
pemboleh ubah
3. Membuat
pemerhatian
KBKK :
1. Membanding dan
membeza keperluan
asas hidupan.
2. Menghubungkait
3. Menjana idea
4. Membina hipotesis
Nilai murni :
1. Minat dan bersifat
ingin tahu tentang
alam sekeliling
2. Mempunyai sifat
tanggungjawab
terhadap diri sendiri,
7

831211125995001 (HBSC1103)

Stesen 3 :
Bekas C :
Mengandungi air dan makanan
dan ditutupi rapat supaya udara
tidak boleh masuk.

Aplikasi Idea
( 10 Minit )

Refleksi
( 5 Minit)

Mengenalpasti
keperluan asas
haiwan :
2. Udara
3. Air
4. Makanan
5. Tempat
berlindung.

Peta minda
berkaitan dengan
keperluan asas
haiwan

Stesen 4 :
Bekas D :
Mengandungi air, Makanan dan
ditutupi dengan jarring.
2. Murid diminta membina
hipotesis menentukan
pemboleh ubah, membuat
pemerhatian serta cadangan
dan akhirnya membuat
kesimpulan tentang apa
yang didapati daripada
eksperimen yang di
jalankan. (murid menulis
dalam lembaran kerja yang
disediakan :
a. Lembaran kerja
b. Borang pemerhatian
Projek memelihara ikan secara
berkumpulan
1. Murid menyediakan bahanbahan yang diperlukan
seperti :
a. Akuarium
b. Pam udara
c. Ikan
d. Makanan
e. Tumbuhan air
f. Air bersih
Guru meminda murid
melengkapkan peta minda
berdasarkan pelajaran hari ini
air

orang lain dan alam


sekeliling.
3. Baik hati dan
penyayang.
4. Mensyukuri nikmat
yang dikurniakan
tuhan.

Borang pemerhatian
Lembaran kerja

Nilai murni :
Menyayangi haiwan
Berkerjasama
Tahap Kognitif :
Pengetahuan
Aplikasi

Tahap Kognitif :
Pengetahuan
Kefahaman

makan
an
Keperluan
asas
haiwan

udara

Tempat
perlindu
ngan

831211125995001 (HBSC1103)

Borang pemerhatian
Bekas

Hari pertama

Hari kedua

Hari ketiga

Hari kempat

Hari kelima

Catatan

A
B
C
D
Lembaran kerja
Kumpulan : ..................................................................................
Nama Ahli : ..................................................................................
..................................................................................
..................................................................................
..................................................................................
..................................................................................
Arahan : Jawab semua soalan
Tujuan : Menyiasat keperluan asas haiwan.
1. Bina satu hipotesis berdasarkan eksperimen yang akan dijalankan.
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
Nyatakan pemboleh ubah yang boleh dikenalpasti dalam eksperimen ini.
i.
Pemboleh ubah yang dimanipulasi (diubah-ubah)
..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
ii.
Pemboleh ubah yang bergerak balas (berubah)
..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
iii.
Pemboleh ubah yang dimalarkan (ditetapkan)
..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................

831211125995001 (HBSC1103)
5.0 PERPESPI MURID TERHADAP MATAPELAJARAN.

Persepsi merujuk kepada gambaran atau bayangan dalam hati atau fikiran. Menurut
(Slavin, 1997) persepsi bermaksud seseorng membuat interpretasi atau member makna kepada
rangsangan yang diterima oleh derianya. Ia juga membawa maksud pandangan atau tanggapan
(Kamus Dewan, 2002). Pada konteks pengajaran dan pembelajaran, persepsi merujuk kepada
pandangan atau pemahaman murid terhadap matapelajaran yang di ajar. Dalam kajian ini, saya
telah melaksanakan satu pengajaran dalam salah satu kelas yang saya ajar. Iaitu tahun 4 podos
dan subjek tersebut adalah matapelajaran sains. Untuk mengetahui perpespsi murid terhadap
matapelajaran yang di ajar saya telah mengunakan dua cara, soal selidik dan temubual
berstruktur. Berikut adalah instrumen soal selidik dan dialog temu bual yang saya laksanakan
selepas aktiviti pengajaran dan pembelajaran tamat.
Teks temubual berstruktur :
Soalan 1 : Adakah anda berminat dengan matapelajaran yang di ajar oleh guru pada hari ini?
Soalan 2 : Adakah anda mengetahui topik pembelajaran yang akan di ajar semasa ia
dimulakan?
Soalan 3 : Bagaimanakah arahan-arahan yang diberikan oleh guru, adakah ia jelas dan
mudah di fahami?
Soalan 4
Soalan 5
Soalan 6
Soalan 7
Soalan 8
Soalan 9

: Adakah penerangan melalui demontrasi jelas?


: Adakah Bahan-bahan yang digunakan sesuai atau tidak?
: Adakah eksperimen yang kamu lakukan itu menyeronokan?
: Adakah guru melayan jawapan murid dengan penuh perhatian?
: Adakah guru memberikan penerangan yang jelas tentang topik ynag diajar?
: Adakah anda faham isi pengajaran yang di ajar? Cuba anda ceritakan secara
ringkas tentang topik yang diajar pada hari ini?
Soalan 10 : Adakah guru memberi pujian kepada perlakuan baik/positif?
Soalan 11 : Adakah pelajaran yang disampaikan guru bermakna dan menyumbang kepada
perkembangan potensi anda?
Soalan 12 : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, adakah guru menanyakan semula
tentang topik yang di ajar?

10

831211125995001 (HBSC1103)

Instrumen soal selidik :


BORANG SOAL SELIDIK PELAJAR

MATA PELAJARAN :
TAHUN / KELAS

Arahan : Anda dikehendaki menjawap soalan-soalan berikut dengan jujur. Tandakan ( ) pada petak yang
berkenaan mengikut skala seperti dibawah.
1
2
3
4
5

Bil
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.

Sangat Tidak Setuju


Tidak Setuju
Kurang Setuju
Setuju
Sangat Setuju

Soalan

Guru menggunakan bahan bantu mengajar yang sesuai dengan


potensi pelajar.
Guru menekankan strategi pengajaran dan pembelajaran
berpusatkan murid / melibatkan semua murid.
Guru merangsang dan menimbulkan minat pelajar.
Penyampaian guru berfokus kepada kandungan pelajaran.
Guru memberikan contoh yang diberi sesuai, tepat dan terkini dan
sesuai dengan pengalaman pelajaran.
Soalan di alih arah kepada murid-murid lain untuk beri peluang
lebih ramai murid menjawab setiap soalan.
Tahap soalan mengambil kira tahap pelajar.
Pelajar aktif dan seronok.
Guru memberi pujian kepada perlakuan baik/positif.
Pelbagai teknik peneguhan diamalkan seperti secara lisan, bukan
lisan dan isyarat yang sesuai dengan murid, tempat dan masa.
Guru menilai/membuat refleksi tentang sejauh mana objektif
pelajaran, objektif.
Guru menaksir nisbah pelajar yang berjaya mencapai objektif.
Pelajaran yang disampaikan guru bermakna dan menyumbang
kepada perkembangan potensi pelajar.
Guru mengaitkan pelajaran dengan matlamat sukatan pelajaran dan
matlamat pendidikan.
Rumusan dibuat oleh guru atau murid.

Cadangan anda untuk memperbaiki mutu pengajaran guru.

11

831211125995001 (HBSC1103)

Hasil keputusan daripada kedua-dua instrumen yang saya jalankan, dapati bahawa
murid memberikan persepsi yang positif terhadap pelajaran yang akan laksanakan. Daripada
instrumen tersebut, murid menunjukkan minat untuk mengetahui isi kandungan pembelajaran.
Hasil tersebut diperkukuhkan lagi dengan purata soal selidik murid yang agak tinggi iaitu skala 4
dan 5. Ini Dalam masa yang sama, murid amat tertarik dengan bahan bantu mengajar yang saya
sediakan. Murid tahu bahawa mereka akan menjalankan eksperimen pada hari tersebut. Dengan
itu, perasaan ingin tahu mereka semakin meningkat. Daripada hasil soal selidik itu, majoriti
murid dapat malakukan eksperimen dengan jayanya kerana guru memberikan arahan-arahan
yang jelas dan teratur. Dalam masa yang sama, borang laporan eksperimen juga di sediakan,
manakala lembaran kerja yang diberikan juga mudah untuk di jawap kerana terdapat petunjuk di
berikan. Daripada pemerhatian dan temu bual yang di jalankan, murid dapat menjalankan
eksperimen dengan lebih menyeronokan.
Dengan ini saya mentafsirkan bahawa kesemua murid dalam kelas ini memahami isi
kandungan pengajaran hasil daripada temu bual yang saya lakukan. Ini dapat saya perhatikan
pada langkah aplikasi idea, di mana murid dapat mengapliksi semula eksperimen yang mereka
lakuakan. Ini menandakan mereka tahu, faham topik yang diajar.

5.0 REFLEKSI
12

831211125995001 (HBSC1103)

Penggunaan Model Konstruktivisme Lima Fasa Needham (Needham, 1987) memberi


beberapa implikasi terhadap pengajaran dan pembelajaran dalam mata pelajaran sains tahun 4
ini. Ini kerana Model sangat berkesan dan dapat membantu murid memahami konsep dan
menguasai isi kandungan tajuk pelajaran Sains dengan lebih baik. Hasil daripada penggunaan
lima fasa needhan ini, murid dapat menjawab keseluruhan pertanyaan guru di awal pengajaran
dan pembelajaran bermula. Melalui model ini, murid digalakkan untuk berkongsi pemikiran
melalui fasa pencetusan idea. Fasa ini juga dapat merangsang murid meninjau semula idea asal
mereka. Dalam fasa penstrukturan semula idea, guru digalakkan merancang aktiviti yang sesuai
untuk membantu murid mengubah idea asal mereka. Murid diberi peluang untuk mencabar idea
asal sendiri dan juga idea rakan-rakan mereka. Adalah dipercayai idea baru yang dibina oleh
murid sendiri biasanya lebih mudah diterima oleh mereka jika sekiranya idea ini mudah difahami
dan berguna. Dalam fasa aplikasi idea, murid boleh menggunakan idea baru mereka untuk
menyelesaikan masalah dan menerangkan fenomena yang berkaitan dengan idea-idea itu. Fasa
reflekasi merupakan fasa terakhir Dalam fasa ini murid membandingkan idea asal mereka
dengan idea baru dan merenung kembali proses pembelajaran yang telah mengakibatkan
perubahan ke atas idea mereka. Fasa ini juga dapat memperkembangkan kemahiran meta
kognitif.
Pada fasa pertama Fasa Needham, guru menarik minat pelajar dengan menanyakan
soalan haiwan kesayangan murid. Dari situ, murid mula rasa berminat dengan topik yang diajar.
Hampir semua murid melibatkan pada peringkat orentasi ini. Namun, hanya beberapa murid
sahaja yang akan di pilih untuk menjawap soalan yang akan diberikan oleh guru. Sepatutnya,
guru perlu memperlihatkan gambar-gambar yang berkisarkan kepada topik yang diajar iaitu
kerperluan asas haiwan. Ini dapat melibatkan semua murid di dalam kelas dan membuatkan
murid tertanya-tanya tentang tajuk pembelajaran. Namau begitu, pada fasa yang kedua iaitu
pencetusan idea. Di fasa ini, murid mula menunjukkan minat untuk mengetahui lebih mendalam
tentang topik yang akan di ajar. Di sini, guru menghubungkait pengetahuan sedia ada dengan
pengetahuan baru yang akan mereka belajar. Murid akan berbincang dalam kumpulan dan
berkongsi pengalaman yang sama serta interaksi yang rapat antara satu sama lain. Guru
memainkan peranan sebagai fasilitator atau pembimbing dengan membekalkan bahan dan
membimbing pelajar untuk membuat pembelajaran inkuiri. Sesi soal jawab ini adalah sesuai di
dalam langkah pencetusan idea ini. Pada fasa yang ketiga ialah penstrukturan semula idea.
13

831211125995001 (HBSC1103)

Aktiviti yang saya dilaksanakan ialah eksperimen. Dalam fasa ini, kemahiran bahasa akan
membantu pengubasuaian atau penyusunan semula idea secara urutan. Di sini, guru akan
mengukuhkan konsep atau idea yang tepat. Aktiviti seperti eksperimen ini sesuai pada fasa ini
kerana ia melibat semua murid. Dengan menggunakan strategi kumpulan koperatif, maka murid
secara tidak langsung terlibat dalam perbincangan kumpulan. Di samping itu juga, borang
pemerhatian dan lembaran kerja juga di berikan pada fasa ini. Dengan ini, murid dapat
mengukuhkan lagi

konsep atau idea yang tepat. Hasil daripada pemerhatian saya, hampir

keseluruhan dalam kumpulan berkerjasama dalam menyiapkan borang pemerhatian dan


lembaran kerja. Fasa yang keempat pula ialah aplikasi idea, dalam fasa ini murid akan
mengaplikasikan pengetahuan baru hasil daripada pemerhatian yang dilakuakan pada fasa
penstrukturan idea. Dengan melakukan kembali eksperimen pada fasa ketiga, saya telah
mengantikan dengan projek memelihara ikan seperti mana yang telah di rancang. Fasa yang
terakhir pula ialah refleksi, yang mana murid di kehendaki untuk membandingkan pengetahuan
asal dengan pengetahuan dan merenung kembali proses pembelajaran yang menyebabkan
perubahan pada idea mereka. Pada akhir proses pengajaran yang telah saya lakukan, saya
memberikan murid satu kertas peta minda untuk menerangakan kerperluan asas haiwan. Secara
keseluruhannya, kesemua murid dapat melengkapkan peta minda tersebut dengan jayanya.
Dalam masa yang , murid tahu akan keperluan-keperluasan asas haiwan. Secara
keseluruhannya, kesemua murid dalam kelas ini dapat menyatakan keperluan asas
haiwan.

6.0 KESIMPULAN
Kajian ini telah memperoleh dapatan bahawa penggunaan Model Konstruktivisme Lima
Fasa Needham (Needham 1987) memberi kesan yang sangat positif dan signifikan bagi
meningkatkan prestasi murid bukan Melayu dalam Komsas Bahasa Melayu. Dapatan kajian ini
14

831211125995001 (HBSC1103)

turut membuktikan bahawa pendekatan pengajaran dan pembelajaran secara konstruktivisme


lebih efektif berbanding pengajaran dan pembelajaran secara tradisional. Oleh itu, para pendidik
harus melakukan inovasi dalam gaya pengajaran masing-masing bagi mencapai anjakan
paradigma pedagogi dunia pendidikan.

( 2808 Patah Perkataan )

7.0 RUJUKAN

15

831211125995001 (HBSC1103)

Buku
Azizah Ngah Tasir/Gomathi Naidu. Modul OUM. HBSC1103 Teaching And Learnig Of Science
(8ed.)Selangor : Open University Malaysia.
Mohamad Majid Konting (1994). Kaedah Penyelidikan Pendidikan. KualaLumpur : Dewan
Bahasa dan Pustaka.
Ee Ah Meng. (1997). Pedagogi II Pelaksanaan Pengajaran. Kuala Lumpur:
Fajar Bakti Sdn. Bhd.
Pusat Perkembangan Kurikulum (1991). Pembelajaran Ssecara Konstruktivisme. Kuala Lumpur:
Kementerian Pendidikan Malaysia
Azizi Yahaya et. al (2005). Aplikasi Kognitif dalam Pendidikan. PTS Publications &
DistributorsSdn. Bhd.
Tajularipin Sulaiman, Maria Chong Abdullah. (2004). Pendekatan Kreatif Dalam
Pembelajaran
Sains. Shah Alam. Karisma Publications Sdn. Bhd
Internet
http://dian75.wordpress.com/2010/07/29/teori-behavioristisme-kognitif-dan-konstruktivismeserta-implikasi-ketiga-teori-tersebut-dalam-pembelajaran/

16

831211125995001 (HBSC1103)

Soalan 1 : Adakah anda berminat dengan matapelajaran yang di ajar oleh guru pada hari ini?
Soalan 2 : Adakah anda mengetahui topik pembelajaran yang akan di ajar semasa ia
dimulakan?
Soalan 3 : Bagaimanakah arahan-arahan yang diberikan oleh guru, adakah ia jelas dan
mudah di fahami?
Soalan 4
Soalan 5
Soalan 6
Soalan 7
Soalan 8
Soalan 9

: Adakah penerangan melalui demontrasi jelas?


: Adakah Bahan-bahan yang digunakan sesuai atau tidak?
: Adakah eksperimen yang kamu lakukan itu menyeronokan?
: Adakah guru melayan jawapan murid dengan penuh perhatian?
: Adakah guru memberikan penerangan yang jelas tentang topik ynag diajar?
: Adakah anda faham isi pengajaran yang di ajar? Cuba anda ceritakan secara
ringkas tentang topik yang diajar pada hari ini?
Soalan 10 : Adakah guru memberi pujian kepada perlakuan baik/positif?
Soalan 11 : Adakah pelajaran yang disampaikan guru bermakna dan menyumbang kepada
perkembangan potensi anda?
Soalan 12 : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, adakah guru menanyakan semula
tentang topik yang di ajar?

17

831211125995001 (HBSC1103)

BORANG SOAL SELIDIK PELAJAR

MATA PELAJARAN :
TAHUN / KELAS

Arahan : Anda dikehendaki menjawap soalan-soalan berikut dengan jujur. Tandakan ( ) pada petak yang
berkenaan mengikut skala seperti dibawah.
1
2
3
4
5

Bil
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.

Sangat Tidak Setuju


Tidak Setuju
Kurang Setuju
Setuju
Sangat Setuju

Soalan

Guru menggunakan bahan bantu mengajar yang sesuai dengan


potensi pelajar.
Guru menekankan strategi pengajaran dan pembelajaran
berpusatkan murid / melibatkan semua murid.
Guru merangsang dan menimbulkan minat pelajar.
Penyampaian guru berfokus kepada kandungan pelajaran.
Guru memberikan contoh yang diberi sesuai, tepat dan terkini dan
sesuai dengan pengalaman pelajaran.
Soalan di alih arah kepada murid-murid lain untuk beri peluang
lebih ramai murid menjawab setiap soalan.
Tahap soalan mengambil kira tahap pelajar.
Pelajar aktif dan seronok.
Guru memberi pujian kepada perlakuan baik/positif.
Pelbagai teknik peneguhan diamalkan seperti secara lisan, bukan
lisan dan isyarat yang sesuai dengan murid, tempat dan masa.
Guru menilai/membuat refleksi tentang sejauh mana objektif
pelajaran, objektif.
Guru menaksir nisbah pelajar yang berjaya mencapai objektif.
Pelajaran yang disampaikan guru bermakna dan menyumbang
kepada perkembangan potensi pelajar.
Guru mengaitkan pelajaran dengan matlamat sukatan pelajaran dan
matlamat pendidikan.
Rumusan dibuat oleh guru atau murid.

Cadangan anda untuk memperbaiki mutu pengajaran guru.

18

You might also like