You are on page 1of 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS

Mata Pelajaran: Pendidikan Sains Sosial Alam Sekitar.


Kelas: 1 Cemerlang
Hari: Selasa
Tarkh: 03 September 2015
Masa : 08.00 09.00 pagi (1 jam)
Bilangan murid: 6 orang
BIL
1.
2.
3.
4.
5.
6.

NAMA MURID
MOHD AIMAN BIN MAMAT
HANANI BINTI YUSOF
YUSOF BIN TAYYOB
SITI ZURIHA BINTI ZURIHAN
RAMESH A/L PUNALAN
LEE CHOW HAI

KATEGORI
SLOW LEANER
AUTISME
ADHD
SLOW LEANER
HYPERAKTIF
AUTISME

Tema: Haiwan
Tajuk: Kenali bunyi haiwan
Tunjang utama: Komunikasi
Standard kandungan: 3.2 Menghargai pelbagai haiwan di sekeliling kita
Standard pembelajaran:
3.2.1 Mengajuk bunyi pelbagai haiwan pernah mereka dengar.
3.2.2 Menunjukkan pelbagai cara haiwan bergerak secara simulasi.
Pengetahuan sedia ada: Murid telah mengenal haiwan di sekeliling mereka.
Hasil pembelajaran:
Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
I.
II.

Mengecam 3 daripada 5 bunyi haiwan yang diperdengarkan dengan


betul.
Mengajuk 3 daripada 5 bunyi haiwan berdasarkan gambar yang
ditunjuk dengan betul.

Elemen Merentas Kurikulum: Kerohanian, sikap dan nilai


Penggabungjalinan kemahiran: Bertutur, Mendengar, Pengamatan, Pendidikan Seni, Bahasa
Malaysia.

Unsur terapi: pendengaran, pertuturan, motor halus


Penyerapan nilai: berani, bekerjasama, mendengar arahan, yakin diri
Kemahiran berfikir (KBKK): kreatif dan kritis
BBM :video, slaid, audio, gambar, lembaran kerja (topeng)

Perkara /

Isi kandungan

Aktiviti pengajaran dan

Langkah

Set Induksi
(5 minit)

Catatan

pembelajaran

Pengenalan

1. Guru menggunakan komputer


dan projektor untuk

tajuk :

Teknik:
1. Soal jawab

menayangkan video lagu


Pak Mamat ada Kebun

Lagu pak mamat


ada kebun.

Terapi:
2. Selesai tayangan tersebut, guru

1. Pendengaran
2. Pertuturan

meminta murid jawab beberapa


soalan berikut:

BBM:
1.video

i.

Apakah haiwan yang


terdapat dalam video?

ii.

Berapakah jenis haiwan


yang ada di dalam video

Nilai murni:

tersebut?

1.yakin

3. Guru memperkenalkan tajuk


pada hari ini.

2.mendengar arahan
3. bekerjasama

LANGKAH 1
(15 minit)

Membunyikan
bunyi haiwan.

1. Guru menayangkan
persembahan powerpoint yang

Teknik:
1.soal jawab

bertajuk
Kenali Bunyi Haiwan
Terapi:
Contoh ejaan
bunyi:

2. Slaid tersebut merangkumi:


- Gambar haiwan
- nama haiwan,
bunyi sebenar haiwan
- ejaan bunyi haiwan yang

1.Lembu = Moo-

1.Perdengaran
2.Pertuturan
BBM:

betul

moo

1.slide Powerpoint
3. Guru meminta murid mengajuk
bunyi haiwan yang terdapat
dalam persembahan

Kucing:
miaw =meow

powerpoint.

Nilai murni:
1.Berani
2.Yakin
EMK:

Kreatif

inovatif

LANGKAH 2

Bunyi haiwan:

(15 minit)

1. Guru bertanya pada murid:


i.

1.Lembu = Moo-

Adakah mereka pernah


ditunjukkan di dalam
tayangan? Di mana?

2.Kucing= Meowii.

4.Kambing=
Mbekk-mbekk

iii.

BBM:
1.video

Bagaimanakah bunyi

EMK :

haiwan yang dikeluarkan

kreatif dan inovatif

di dalam video itu


-

Adakah sama
dengan bunyi yang

6. Kerbau=

1.Pendengaran

Haiwan apakah yang


quack-quack?

Quack-

quack

Terapi:
2.Pertuturan

menghasilkan bunyi
3.Itik=

1. Soal jawab

melihat haiwan yang

moo

meow

Teknik:

pernah mereka

Nilai murni:
1.Bekerjasama
2.Yakin diri

dan

Kuak-kuak

dengar?
2. Guru meminta murid memberi
contoh haiwan lain yang

3.Berani mencuba
4.Mendengar arahan
guru

dikenali
I.

Murid membunyikan
bunyi haiwan yang
dinyatakan.

1. Guru memberikan setiap murid

LANGKAH 3
(20 minit)

Aktiviti
Bunyi saya

satu helaian kertas


Setiap helaian kertas mempunyai

1. Cara kerja

topeng haiwan
( terdapat 6 jenis topeng haiwan

Terapi:

iaitu kucingu,itik,lembu dan

1.Motor halus

kambing,).
-murid diminta mewarnaknan

2.Pertuturan

gambar yang diberikan oleh


-

Teknik:

3.Perdengaran
4.Pengamatan

guru.
Murid akan memotong topeng
tersebut berdasarkan ukuran
yang telah dibuat.

BBM:
1.Helaian kertas
bergambar (Topeng

2. Selesai menggunting, murid


diminta oleh guru berkumpul
dalam kumpulan berdasarkan
jenis topeng haiwan yang sama.

haiwan)
2.Gunting
3.Tali Getah
4.Penebuk lubang
6. pensel warna

3. Kemudian, guru meminta murid


memakai topeng tersebut.
4. Murid diminta bertukar topeng
dengan rakan.
5. Guru akan menayangkan
kembali video Pak Mamat ada

Nilai murni:
1.Tolong-menolong
2.Bekerjasama
3.Yakin diri
EMK:

Kreatif

dan

Kebun. Kali ini murid diminta

inovatif

menyanyikan lagu ini bersama di


dalam kumpulan masing- masing
dan membuat bunyi berdasarkan
topeng yang dimiliki

Penutup

Kognitif,

(5 minit)

1. Soal jawab antara guru dengan


murid mengenai bunyi-bunyi

Teknik :
Penyoalan,

haiwan.
2. Guru membuat rumusan
kepada murid bahawa:
- Setiap haiwan

Terapi:
Pertuturan, motor halus
dan motor kasar

mempunyai bunyi yang


berbeza untuk

Nilai murni:

membezakan antara

1.Bersyukur

satu sama lain.

2.Bertanggungjawab

3. Guru memberi pujian kepada


murid yang dapat menjawab
Sosial.

dengan betul
4. Guru dan murid bertepuk
tangan

3.Mendengar arahan

You might also like