Professional Documents
Culture Documents
1.
.
L
Q
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
MPL
APL
0
20
65
130
215
315
419
520
594
637
637
590
500
) MPL APL
.
)
; ;
:
L
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
0
20
65
130
215
315
419
520
594
637
637
590
500
MPL
0
20
45
65
85
100
104
101
74
43
0
-47
-90
APL
-20
32,5
43,3
53,8
63,0
69,8
74,3
74,3
70,8
63,7
53,6
41,7
700
600
500
400
L0
Q0
MPL 0
APL --
300
200
100
0
-100
10
11 12
-200
) 6 9
419 637 .
8
594.
2.
,
, 1 2,
.
:
1 -
2 -
1000
0
1000
0
750
200
750
200
500
400
500
375
250
600
250
400
0
800
0
500
)
.
)
100 ;
;
)
100 ;
;
:
1
900
600
800
700
500
600
400
500
400
300
300
200
200
100
100
0
0
500
1000
1500
200
400
600
800
1000
1200
) 100 125
.
3
. (
: (750-500)/(400-200)*100=250/200*100)
) H: 143, :250. 100
.
( )
/ .
3.
, .
.
P
QB
QA
0
1
2
3
4
5
0
1
3
5
7
9
Q
0
0
1
2
3
4
QX
0
1
4
7
10
13
:
0
0
P
Qx
1
2
2
8
3 4
14 20
5
26
6
5
26
20
14
0
0
10
15
20
25
30
Qx
4. P=a+bQs a0 b>0.
;
A:
,
2 :
)
) .
.
: P=P+T, = a+bQs
=(a+bQs) += (a+T)+bQs
To (a+T) b .
P=a+T.
5. DA=201-2P.
SA=65P.
)
.
)
.
)
:
) ,
DA=SA => 201-2P=65P => 201=65+2 => 201=67 => =201/67 => =3
=3 DA SA : Q=65*3=195.
P
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
D
50
100
150
200
250
300
)
50% .
SA=(65/2) P= 32,5
.
.
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
S
S
D
50
100
150
200
250
300
)
. - .
.
P
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
D
50
100
150
200
250
300
.
o : e d =dQ/Q %Q
dP/P
%P
o . e dxy =dQx/Qx %Qx
dPy/Py
%y
e dxy >0 => x,y , e dxy <0 => X,y
o . . Engel
e = dQ/Q %Q
d/
%
.
6. 0,8 2
1,000,000 . 1,1
20 100000 .
10%
.
.
)
. ) .
. :
:
1. . 10%, (10%=0,10),
: =+,
= (2,00*0,10)=0,2 . , =2+0,20=2,20
,
=0,8 Q%=0,8 Q% =0,8*% Q%=0,8*10%=8%
%
Q= Q*Q% = 1000000*8%=1000000*0,08=80000
10% 2,20.
, Q=Q-Q=
1000000-80000=920000 . (1)
2. , :
=+= 20+(20*0,10)=22
=1,1 Q%=1,1 Q% =1,1*% Q%=1,1*10%=11%
%
Q= Q*Q% = 100000*11%=100000*0,11=11000 ,
Q=100000-11000= 89000
(2).
.
,
1. : =Q* = 920000*0,20=184000
2. : =Q*= 89000*2=178000.
( )
, 1000000*2=2
10000*20=2 . ,
.
(0,8<1) (1,1>1)
(10%)
.
7..
Spar Skip, . ,
,
SKIP Kajolin.
) SPAR & SKIP.
;
) SKIP Kajolin.
;
.
) Spar & Skip: , 2:1
8. 60 .
, 3
6 .
) .
?
) 5 ,
?
) (..)
4. ..
5. , ..
40 .
) : 60=(*3)+(*6), =
.
=0 ( ) ,
(=10)
= 0 =20,
, 20. -2.
6/2
, 2.
) 60=(*3)+(5*6) =10
) 1. 60=(*4)+(*6).
2. 60=(*3)+(*5).
3. 40==(*3)+(*6)
( )
9. =120 2 ,
& 3 5 .
2 .
:
) 25%
)
) 4.
:
: 120=(*3)+(*5). =0
=120/5=24
24 . , =0
=120/3=40
.
) 25% 120-(120*25%=12030=90 90=(*3)+(*5).
=18 =30.
.
) x=6 : 120=(*6)+(*5)
=24 () =20, .
) =4, 120=(*3)+(*4)
=30 =40.
10.
: : Qd=1600-300P
Qs=1400+700P.
) .
,
. ( ).
)
.
)
.
) .
) Q d =Q s
1600-300P=1400+700P ==>200=1000P ==> P=0,20 .
, =0,20 2 ,
Q=1600-300*0,2=1600-60=1540.
)
,
:
.
.
10
)
.
.
)
. ,
. ,
.
-
:
, , .
= +
.
: ,
.
.
11.
13000
6000 , 1500 , 4000 .
, , .
, 36000 .
.
;
:
= - =TR-TC
, TR= 13000
= 6000+1500+4000=11500
= 13000-11500=1500
=36000/12=3000
= TC= 6000+1500+4000+3000= 14500
= 13000-14500=-1500 ()
: .
12.
20000.
(
MC=MR) 150000 140000
. /;
; .
:
/ = 150000-(140000+20000)=150000-160000=-10000
=> 10000
=> 20000
11
:
, ,
.
13.
.
1
15
7
2
29
14
3
41
22
4
51
31
5
60
42
6
66
55
7
70
70
.
. ;
( ) ;
:
1
2
3
4
5
6
7
15
29
41
51
60
66
70
7
14
22
31
42
55
70
7
7
7
8
8
9
10
7
8
9
11
13
15
16
14
12
10
8
6
4
2
0
15
15
14
13
12
11
10
14
12
10
9
6
4
12
16
14
12
10
8
6
4
2
0
.
.
16
14
12
10
8
6
4
2
0
4 5 .
,
4 . :
= 51-31=20.
:
, .
.
, .
.
: R=, MR=C
=0 P=AC.
MC=d(TC)/dq ( )
14 .
:
: Q D =200-0,5P
: Q S =-40+P
,
.
:
13
,
. H ,
.
: = TR=P*q,
. = AR=(P*q)/q= P =
MR=dTR/dq= d(P*q)/dq=P.
, QD= Qs
200-0,5P= =-40+P 240=1,5 =240/1,5= 160.
, TR=160*q, AR=MR=160
15 500 .
:
MC= 10+0,4q. .
:
1)
.
2)
,
. ( MC=P). 10+0,4q
0,4>0.
3) MC
q: MC=P=10+0,4q 0,4q=P-10 q=2,5-25 q=-25+2,5
H 500 Qs= 500*(-25+2,5)=-15500+1250.
15.
TC=q2+10q+150. 50.
)
16 .
;
)
;
:
) = = R-TC
TR=P*q (1)
TC=q2+10q+150 (2) (1) (2) =50 q=16 :
TR=50*16=800 TC=162 +10*16+150=256+160+150=566 =800-566=234
= /q= 234/16= 14,63.
.
MC=P
.
MC=d(TC)/dq =2q+10 (
).
2>0.
14
16.
P=200-0,2q. (1)
: TC=50q.
)
.
) .
)
;
)
: TC=q2 +50
:
15
) ==R-TC=(P*q)-TC =(P*q)-50q
: R=MC
MR= dTR/dq= d(P*q)/dq C=dTC/dq =d(50q)/dq =50
(1)
MR=d [(200-0,2q)*q]/dq= d(200q-0,2q2)/dq=200-0,4q
MR=MC200-0,4q=50 150=0,4q q=150/0,4=375.
(1) =200-0,2*375=125,
P &q
=150*375-0,2*(375)2= 56250-28125=28125.
200
125
MC
50
MR
375
1000
)
(375)
MC MR
(375)
D .
) ,
MR=MC
R=P MC=P, MC=50
=50. =50 (1)
: 50=200-0,2q Q q=750.
, (
) ,
.
) ) TC=q2+50
MC=2q. MR=MC 200-0,4q=2q 200=2,4MR=MC 200-0,4q=2q
200=2,4q q=200/2,4=83,3 =200-0,2*83,3= 183,4
.
16
17.
: q=100-0,5P TC=3q2+20.
)
.
)
;
:
)
.
MC=d(TC)/dq =d(3q2+20)/dq=6q (1)
MR:
MR= d(TR)/dq TR=P*q.
P TR:
0,5P=100-q => P=200-2q
TR=(200-2q)*q=200q-2q2 MR=d(200q-2q2)/dq =200-4q.
MC=MR => 6q=200-4q => 10q=200 => q=20
P=200-2*20=160.
, =TR-TC =(20*160)-(3*202+20)=3200-1220=1980.
) ,
.
, .
(ATC)
MC=MR P=ATC, MR<P.
18.
. : Q A =500,5P Q B =80-2P.
MC=10
.
,
;
, &,
MR=MC.
Q A =50-0,5P.
, :
0,5=50- Q A =100-2 Q A . TR TR=
* Q A =(100-2 Q A )*Q A = 100Q A -2Q A 2
, MR=d(TR)/dQ =d(100Q A -2Q A 2)/dQ=
100-4Q A . MR=MC 100-4Q A =10 4Q A =90 Q A = 22,5.
: =100-2*22,5=100-45=55.
Q B = 30
B =25.
Q= Q A + Q B =22,5+30 = 52,5.
17
,
,
,
.
,
&
.
.
,
,
.
MC=MR=P
P= minimum AC
OXI
MC=MR MR<P
ATC>min
OXI
.
.
(, )
MC=MR MR<P
ATC>min
NAI
.
.
MC=MR MR<P
ATC>min
NAI