You are on page 1of 11

JADUAL SPESIFIKASI KANDUNGAN

TEMA

: Menyiasat Sel Sebagai Unit Asas Kehidupan

BIDANG PEMBELAJARAN

: Pergerakan Bahan Merentas Membran Plasma dalam Kehidupan Seharian

SUBTOPIK

: Memahami konsep pergerakan bahan merentas membran plasma dalam kehidupan seharian

Objektif
pembelajaran
Untuk
mengkaji
kesan larutan
hipotonik dan
hipertonik
ke atas sel
haiwan

Hasil pembelajaran

Aras Taksoomi Bloom


Pengetahuan

Pelajar boleh menerangkan


kesan larutan hipotonik,
hipertonik dan isotonik
terhadap sel haiwan.
Pelajar memahami konsep
hemolisis dan krenasi dalam
sel darah merah

Pemahaman
/

Analisis
/

Aplikasi

Penilaian

Penciptaan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


HARI

: Isnin

TARIKH

: 15 November 2016

KELAS

: 4 Delta

SUBJEK

: Biologi Tingkatan 4

TEMA

: Pergerakan Bahan Merentas Membran Plasma Dalam Kehidupan Seharian

OBJEKTIF PEMBELAJARAN :

Mengkaji kesan larutan hipotonik dan hipertonik ke atas sel haiwan

HASIL PEMBELAJARAN:

1. Menerangkan maksud larutan hipertonik, hipotonik dan isotonik


2. Menerangkan kesan larutan hipotonik, hipertonik dan isotonik terhadap sel tumbuhan dan sel haiwan

I) Domain Kognitif
- Pelajar boleh menyatakan kesan larutan hipotonik dan hipertonik ke atas sel haiwan dengan betul
II) Domain Afektif
-.Pelajar boleh bekerjasama dengan rakan-rakan yang lain dalam melakukan tugasan berkumpulan
III) Domain Psikomotor
-Menjalankan pemerhatian mengenai kesan larutan hipotonik dan hipertonik ke atas sel
haiwan (sel darah merah)
-

Pengetahuan sedia ada murid:


Bahan- Bahan
darah ayam segar

Pelajar telah belajar mengenai pengangkutan aktif dan pengangkutan pasif


dalam organisma dan kesan larutan hipotonik, hipertonik dan isotonik
terhadap sel tumbuhan

0.50 M larutan natrium klorida


0.15 M larutan natrium klorida
kertas penapis
Air suling
Mikroskop
Tabung uji
Slaid kaca
bikar
penitis

Bahan pengajaran dan pembelajaran:

Kaedah Pengajaran dan Pembelajaran


Masa

5 Minit

Perkembangan
Pengajaran

Set Induksi

Isi Pengajaran

Aktiviti Guru

Guru
memberikan
soalan Guru masuk dan memberi salam
spontan berkaitan subtopik lepas kepada pelajar.
bagi menguji pemahaman dan
pengetahuan sedia ada murid.
Guru memberikan penerangan
ringkas
mengenai
tajuk
Guru
menunjukkan
video pembelajaran
dan
proses
mengenai pemecahan sel darah pemerhatian
yang
akan
merah dalam proses osmosis dijalankan
bagi
menambahkan
lagi
pemahaman pelajar
Guru
meminta
pelajar
melakukan pemerhatian sendiri
Sumber: Youtube
terhadap kesan larutan ke atas
https://www.youtube.com/watch sel
darah
merah
dengan
?v=OYoaLzobQmk
menjalankan
aktiviti
berkumpulan
Guru menyediakan bahan dan Guru membahagikan beberapa
radas yang diperlukan bagi pelajar mengikut kumpulan
melakukan pemerhatian terhadap kooperatif

Aktiviti Murid

Pelajar menjawab
soalan spontan yang
telah diberikan oleh
guru secara lisan
Pelajar mendengar
penerangan daripada
guru dengan teliti
Pelajar bergerak
mencari kumpulan
masing-masing yang
telah ditetapkan oleh
guru

Terminologi/Strateg
i/ Kaedah/ KBKK/
KPS
Strategi:
Berpusatkan pelajar
Pendekatan:
Inkuiri

kepekatan
larutan
natrium
klorida dan air suling sebagai
larutan
hipotonik
yang
mempengaruhi keadaan sel
haiwan

25 Minit

Mencungkil Idea

Pemecahan sel darah merah Guru menerangkan maksud


akibat tekanan osmosis dalam hemolisis dalam sel darah merah
sel dikenali sebagai hemolisis.
kepada pelajar
Krenasi pula akan berlaku Guru menerangkan pula definisi
apabila
sel
darah
merah krenasi kepada pelajar
diletakkan ke dalam larutan
hipertonik
Guru memberi arahan kepada
pelajar untuk memulakan
Pemerhatian ini boleh dijalankan pemerhatian.
dengan menggunakan 0.15 M
dan 0.50 M larutan natrium Guru bertindak sebagai
klorida dan air suling.
fasilitator kepada pelajar.

20 Minit

Rekonstruksi Idea

Salah satu ciri-ciri asas semua Guru meminta pelajar membuat


sel adalah bahawa mereka satu analisis tentang hasil

Pelajar menjalankan
aktiviti berkumpulan
bagi membuat satu
pemerhatian
terhadap sel haiwan
(sel darah merah)
jika diletakkan di
dalam larutan
isotonik, hipertonik
dan hipotonik
Pelajar membuat
pemerhatian
terhadap aktiviti
yang dijalankan
untuk mengutip
data.
Pelajar membuat
analisis daripada

Terminologi:
1. Hemolisis
2. Krenasi
Strategi:
Berpusatkan pelajar
Pendekatan:
Kontekstual

Kemahiran proses
sains:
Pemerhatian

Strategi:
Berpusatkan pelajar

mempunyai membran plasma pemerhatian yang dijalankan


yang
mana sel-sel dapat
mengawal pergerakan bahan Guru meminta pelajar mengenal
masuk
dan
keluar
dari pasti setiap larutan yang
sitoplasma sel.
digunakan berdasarkan keadaan
sel darah merah selepas
Sel darah merah (eritrosit) boleh diletakkan dalam larutan
digunakan dengan mudah untuk
menggambarkan
hubungan Guru membincangkan bersamaosmosis dengan sel hidup. sama murid setelah pelajar
Membran plasma sel-sel merah membentangkan hasil
adalah bebas telap kepada air, pemerhatian bagi setiap
tetapi agak tidak telap kepada kumpulan
garam.
Jika diletakkan dalam larutan
garam isotonik iaitu larutan yang
mengandungi kepekatan garam
yang sama seperti yang terdapat
dalam plasma normal 0.15 M
natrium klorida, ia mengekalkan
bentuk dan saiz yang normal.
Jika diletakkan dalam larutan
hipotonik
(larutan
yang
mengandungi kepekatan bahan
larut lebih rendah daripada sel),
air memasuki sel lebih cepat
daripada
ia
meninggalkan
sel.apabila tekanan osmosis

data yang diperolehi


hasil daripada
eksperimen yang
dijalankan

Pendekatan:
Konstruktivisme
Kaedah:
Perbincangan

Pelajar telah
membentangkan
hasil pemerhatian
masing-masing di
hadapan kelas

Kemahiran Proses
sains:
Mentafsir data

Sikap saintifik dan


nilai murni:
Sistematik

20 Minit

Aplikasi Idea

terlalu tinggi dalam sel akan


menyebabkan
sel
pecah
(hemolisis)
Jika sel-sel darah merah
ditempatkan
dalam
larutan
hipertonik, lebih banyak air
meninggalkan
sel
daripada
memasuki,
dan
akibatnya
menyebabkan sel mengecut,
menunjukkan ikal dan garis yang
tidak teratur (krenasi).
Soalan kuiz terdiri daripada Guru memberikan soalan kuiz
soalan berbentuk objektif dan kepada setiap kumpulan
esei
Guru meminta pelajar
Soalan esei:
Terangkan perbezaan di antara menjawab soalan yang diberikan
keadaan hemolisis dan krenasi dengan masa yang ditetapkan.
dan huraikan bagaimana proses
ini berlaku.
Guru meminta pelajar menukar
kertas jawapan dengan
Soalan objektif boleh dirujuk di kumpulan yang lain bagi
appendix A
menanda jawapan yang betul
yang dierikan oleh guru

5 Minit

Penutup

Sel sentiasa mengalami proses


osmosis dan pergerakan air
merentas membran plasma
bergantung pada kepekatan air

Guru membuat rumusan


mengenai pemerhatian hari ini
dan dalam pembelajaran lepas
(kesan larutan terhadap sel

Pelajar diberi masa


10 minit bagi
berbincang dan
menjawab soalan
tersebut
Pelajar menyemak
soalan dan membuat
pembetulan
jawapan.

Pelajar yang tidak


faham bertanya
kepada guru

Strategi:
Berpusatkan pelajar
Masteri
Kaedah:
Perbincangan
Soal jawab

Strategi:
Berpusatkan pelajar
dan guru

dalam bendalir luar sel.

tumbuhan)

Plasmolisis & flasid (hipertonik)


Segah (hipotonik) dalam sel
tumbuhan

Guru meminta pelajar


menghubungkaitkan
pemerhatian yang dijalankan
pada sel tumbuhan dan sel
haiwan dalam kehidupan
seharian

Hemolisis (hipotonik)
Krenasi (hipertonik)- dalam sel
haiwan

Pelajar dapat
menghubungkaitkan
pemerhatian yang
telah dilakukan dan
dalam kehidupan
seharian

Kaedah:
Soal jawab

Guru bertanya kepada pelajar


jika ada persoalan mengenai
pembelajaran
Refleksi awal: Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat memahami proses pemerhatian yang telah dijalankan. Selain itu, pelajar juga dapat
memahami keseluruhan subtopik dalam kesan larutan hipotonik, hipertonik dan isotonik dan dapat mengenal pasti jenis larutan dan kesan ke atas
sel tumbuhan dan sel haiwan.

Appenddix A
Contoh soalan kuiz:
1

Sel darah merah juga dikenali sebagai


A)

hemoglobin.

B)

monocytes.

C)

sel darah putih

D)

eritrosit

Sel darah merah dalam larutan isotonik berbentuk


A)

permen

B)

mengecut

C)

membran kosong

D)

kiub

Sel darah merah bila diletakkan dalam larutan hipertonik akan


A)

tidak terjejas

B)

membentuk bujur

C)

mengecut dan mengalami krenasi

D)

dimusnahkan oleh hemolisis

Sel darah merah diletakkan dalam larutan hipotonik akan


A)

tidak terjejas

B)

membentuk sudut linear

C)

mengecut dan mengalami krenasi

D)

dimusnahkan oleh hemolisis

Erotrisit manusia berfungsi dengan baik dalam larutan


A)

hipertonik

B)

isotonik

C)

hipotonik

D)

bacteria

You might also like