You are on page 1of 22

UNIVERSITI PENDIDIKAN SULTAN IDRIS

Fakulti Pendidikan & Pembangunan Manusia

Diploma Pendidikan Lepasan Ijazah

UNIT TRANSFORMASI KURIKULUM KEPADA


6 UNIT PENGAJARAN & PEMBELAJARAN

DISEDIAKAN OLEH

NAMA NO. MATRIK

KUMPULAN :
PENSYARAH :
Tarikh Serahan :

KPF4023 Siri Pembelajaran Aktif


Pengurusan Kurikulum Bilik Darjah

Semester 2 Sesi 2016/2017


UNIT 6 Transformasi Kurikulum Kepada Unit Pengajaran dan Pembelajaran

Sinopsis

Hasil Pembelajaran
Setelah melengkapkan aktiviti ini, anda dapat:

i. Menjelaskan konsep & pengertian pengajaran dan pembelajaran.


ii. Membincangkan proses tranformasi kurikulum kebangsaan kepada unit-unit
pengajaran dan pembelajaran bagi satu mata pelajaran pilihan.
iii. Menganalisis keberhasilan pengurusan kurikulum bilik darjah.
iv. Merumuskan kepentingan Rancangan Pengajaran.

KPF4023 Pengurusan Kurikulum Bilik Darjah


v. Membina Rancangan Pengajaran Tahunan (RPT).
vi. Menghasilkan Rancangan Pengajaran Harian (RPH).

Kandungan Halaman

6.1 Pemetaan ringkasan kandungan. 1


6.2 Penjelasan konsep & pengertian. 2
6.3 Transformasi kurikulum: standard (kssr/kssm). 3
6.4 Tranformasi kurikulum kebangsaan kepada unit pengajaran dan
pembelajaran.
4
6.5 Keberhasilan pengurusan kurikulum bilik darjah. 5
6.6 Kepentingan menyediakan rancangan pengajaran. 6
6.7 Dokumen Standard Kurikulum dan Pentaksiran (DSKP). 7
6.8 Rancangan pengajaran tahunan (RPT). 8
6.9 Rancangan pengajaran harian (RPH). 14

1
UNIT 6 Transformasi Kurikulum Kepada Unit Pengajaran dan Pembelajaran

6.1 Pemetaan Ringkasan Kandungan

KPF4023 Pengurusan Kurikulum Bilik Darjah

2
UNIT 6 Transformasi Kurikulum Kepada Unit Pengajaran dan Pembelajaran

6.2 Konsep & Pengertian Unit Pengajaran dan


Pembelajaran

(i)
Objektif
Eksplisit

(ii)
Elemen
Merentas
Kurikulum

(iii)
Nilai-nilai
Murni

(iv)
Kaedah
pengajaran

(v)
Pengetahuan
Sedia Ada

KPF4023 Pengurusan Kurikulum Bilik Darjah


(vi)
Langkah-
langkah
Pengajaran

(vii)
Isi Pelajaran

(viii)
Aktiviti
Pengajaran

(ix)
Penilaian

(x)
Refleksi

3
UNIT 6 Transformasi Kurikulum Kepada Unit Pengajaran dan Pembelajaran

6.3 Transformasi Kurikulum Standard (KSSR/KSSM)


KANDUNGAN

i. Bahan

ii.
Kerangka

iii. iv.
Masa Pedagogi

v. vi.

ix.
vii. viii.

PEDAGOGI PENTAKSIRAN
Komponen Penerangan
i.
Bahan

KPF4023 Pengurusan Kurikulum Bilik Darjah


ii.
Kerangka

iii.
Masa

iv.
Pedagogi

v.

vi.

vii.

viii.

ix.

4
UNIT 6 Transformasi Kurikulum Kepada Unit Pengajaran dan Pembelajaran

6.4 Tranformasi Kurikulum Kebangsaan:


Unit Pengajaran dan Pembelajaran

i) KSSR/KSSM

a) b)

ii) Standard Standard


d)
Kurikulum Prestasi

Unit 1 Unit 2
iii)

Tajuk 1 Tajuk 2 Tajuk 3 Tajuk 4

PdP PdP PdP


1 2 1
PdP PdP PdP PdP PdP
1 2 3 1 2
PdP: Pengajaran dan Pembelajaran

KPF4023 Pengurusan Kurikulum Bilik Darjah

5
UNIT 6 Transformasi Kurikulum Kepada Unit Pengajaran dan Pembelajaran

6.5 Keberhasilan Pengurusan Kurikulum Bilik Darjah


Hasil Penjelasan
i. Tidak Berkesan

Pengajaran Pembelajaran

ii. Kurang Berkesan

iii. Baik

KPF4023 Pengurusan Kurikulum Bilik Darjah

iv. Sangat Berkesan/Ideal

6
UNIT 6 Transformasi Kurikulum Kepada Unit Pengajaran dan Pembelajaran

6.6 Kepentingan Menyediakan Rancangan Pengajaran

PROFESIONAL

(a)
DIRI (c) (d) (e) Bahan
_________

(f) Sistematik MURID


(g)
(b) (i) (j) (k) menarik
Pemantauan (h) Refleksi

Kepentingan Penjelasan Contoh


a)

b) Pemantauan

c)

KPF4023 Pengurusan Kurikulum Bilik Darjah


d)

e) Bahan

f) Sistematik

g)

h) Refleksi

i)

j)

k) Menarik

7
UNIT 6 Transformasi Kurikulum Kepada Unit Pengajaran dan Pembelajaran

6.7 Dokumen Standard Kurikulum dan Pentaksiran

i. Mengapa Standard?

a)
Ekuiti & Kualiti

b)
Akauntabiliti

c)
Piawaian
pengukuran

ii. DSKP: Apa, Mengapa & Bagaimana?

Perkara Keterangan

a)
Apakah DSKP?

b)
Mengapakah

KPF4023 Pengurusan Kurikulum Bilik Darjah


DSKP
dilaksanakan?

c)
Bagaimanakah
DSKP
dilaksanakan?

iii. Standard dalam DSKP

Standard Keterangan
a)
Standard
Kandungan

b)
Standard
Pembelajaran

c)
Standard
Prestasi

8
UNIT 6 Transformasi Kurikulum Kepada Unit Pengajaran dan Pembelajaran

6.8 Rancangan Pengajaran Tahunan (RPT) Berdasarkan Dokumen Standard Kurikulum & Pentaksiran
Rancangan Pengajaran Tahunan Bagi Tahun __________
Sekolah : ______________________________________________________________________
Subjek : _______________________________________________ Kelas : _____________________
Tarikh Mula : _________________________ Tarikh Akhir: _____________________
Catatan
Minggu & Tajuk & Hasil
Konsep Pentaksiran Pbs (Bbm, Nilai,

KPF4023 Pengurusan Kurikulum Bilik Darjah


Tarikh Subtajuk Pembelajaran
Kaedah, Emk)
1
(_________)

9
UNIT 6 Transformasi Kurikulum Kepada Unit Pengajaran dan Pembelajaran

KPF4023 Pengurusan Kurikulum Bilik Darjah


7

10

10
UNIT 6 Transformasi Kurikulum Kepada Unit Pengajaran dan Pembelajaran

11

12

KPF4023 Pengurusan Kurikulum Bilik Darjah


13

14

15

16

11
UNIT 6 Transformasi Kurikulum Kepada Unit Pengajaran dan Pembelajaran

17

18

KPF4023 Pengurusan Kurikulum Bilik Darjah


19

20

21

22

12
UNIT 6 Transformasi Kurikulum Kepada Unit Pengajaran dan Pembelajaran

23

24

KPF4023 Pengurusan Kurikulum Bilik Darjah


25

26

27

28

13
UNIT 6 Transformasi Kurikulum Kepada Unit Pengajaran dan Pembelajaran

29

30

KPF4023 Pengurusan Kurikulum Bilik Darjah


31

32

33

34

14
UNIT 6 Transformasi Kurikulum Kepada Unit Pengajaran dan Pembelajaran

37

38

KPF4023 Pengurusan Kurikulum Bilik Darjah


39

40

Disediakan oleh Disahkan oleh

........................................... ..........................................
( ) ( )

15
UNIT 6 Transformasi Kurikulum Kepada Unit Pengajaran dan Pembelajaran

6.8 Rancangan Pengajaran Harian (RPH)


i. Model Pembelajaran Masteri
Tarikh/ Hari Masa
Kelas Bil. Murid
Subjek
Tema/ Tajuk Standard
Pembelajaran & KOD
Pada akhir pengajaran, murid dapat:
1. Domain Kognitif:
i. __________________________________________________________________
Objektif/ ii. __________________________________________________________________
Hasil Pembelajaran 2. Domain Afekrif
i. __________________________________________________________________
3. Domain Psikomotor
i. __________________________________________________________________
Kaedah & Aktiviti PdP
Bahan Bantu
Pengetahuan sedia
ada murid
Penilaian PdP
Ilmu
Nilai
Pengisian Kurikulum Elemen Teknologi
Merentas Keusahawanan
Kurikulum Kreativiti & inovasi

Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran


Langkah &
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan

KPF4023 Pengurusan Kurikulum Bilik Darjah


Masa
Set induksi i. Guru lakukan aktiviti yang menarik minat & tumpuan murid.
Pengenalan ii. Tuliskan & paparkan tajuk/sub taju & hasil pembelajaran.
( minit)
Langkah 1 Nyatakan isi i. Penerangan: Guru beri penerangan tentang isi pelajaran dan
( minit) pelajaran bagi murid beri perhatian/ambil nota.
mencapai hasil ii. Pengukuhan: Guru beri aktiviti untuk kukuhkan ingatan murid.
pembelajaran 1 (i). iii. Penilaian: Guru nilai pencapaian bagi hasil pembelajaran 1 (i)
menerusi latihan/lisan.
* Jika masih ada murid yang belum menguasai, guru tidak
dibenarkan meneruskan pengajaran bagi hasil pembelajaran 1(ii).
Guru mestilah melaksanakan aktiviti pemulihan dan pengkayaan.
Langkah 2 Nyatakan isi
( minit) pelajaran bagi
ULANG SEMULA AKTIVITI DI ATAS
mencapai hasil
pembelajaran 1 (ii).
Penilaian Soalan/Latihan i. Guru berikan soalan untuk diselesaikan oleh murid.
( minit) bertulis berkaitan ii. Guru bincangkan jawapan dan mengenalpasti murid yang
hasil pembelajaran masih gagal untuk tindakan susulan.
1 (i) & (ii)
Penutup i. Guru arahkan murid untuk merumuskan tajuk dan isi pelajaran
( minit) yang telah dipelajari.
ii. Guru menutup pengajaran/memberi kerja rumah sebagai
latihan tambahan.
Refleksi Dinyatakan selepas sesi pengajaran dan pembelajaran tamat.
(Pencapaian & Bilangan/peratus murid dapat/tidak dapat mencapai hasil pembelajaran 1 (i).
susulan) Bilangan/peratus murid dapat/tidak dapat mencapai hasil pembelajaran 1 (ii).
Susulan: Senarai aktiviti susulan bagi mengatasi ketidakcapaian hasil pembelajaran 1 (i)/(ii).

16
UNIT 6 Transformasi Kurikulum Kepada Unit Pengajaran dan Pembelajaran

ii. Model Pembelajaran Konstruktivisme


Tarikh/ Hari Masa
Kelas Bil. Murid
Subjek
Tema/ Tajuk
Standard
Pembelajaran & KOD
Pada akhir pengajaran, murid dapat:
1. Domain Kognitif:
i. ____________________________________________________________________
Objektif/ ii. ____________________________________________________________________
Hasil Pembelajaran 2. Domain Afekrif
i. -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3. Domain Psikomotor
i. ____________________________________________________________________
Kaedah & Aktiviti
PdP
Bahan Bantu
Pengetahuan sedia
ada murid
Penilaian PdP
Ilmu
Nilai
Pengisian Kurikulum Elemen Teknologi
Merentas Keusahawanan
Kurikulum Kreativiti & inovasi

Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran


Fasa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan

KPF4023 Pengurusan Kurikulum Bilik Darjah


Persediaan
(Orientasi idea
berasas
pengetahuan
sedia ada)
Imaginasi
(Cetusan &
penstrukturan
idea/ konstruk
idea baru)
Perkembangan
(Penjelasan lanjut
& aplikasi idea)

Tindakan
(Penilaian, kaji
semua perubahan
idea & Siasatan
lanjutan)

Refleksi
(Pencapaian &
susulan)

17
UNIT 6 Transformasi Kurikulum Kepada Unit Pengajaran dan Pembelajaran

iii Model Pembelajaran Inkuiri


Tarikh/ Hari Masa
Kelas Bil. Murid
Subjek
Tema/ Tajuk
Standard
Pembelajaran & KOD
Pada akhir pengajaran, murid dapat:
1. Domain Kognitif:
i. ____________________________________________________________________
Objektif/ ii. ____________________________________________________________________
Hasil Pembelajaran 2. Domain Afekrif
i. -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3. Domain Psikomotor
i. ____________________________________________________________________
Kaedah & Aktiviti
PdP
Bahan Bantu
Pengetahuan sedia
ada murid
Penilaian PdP
Ilmu
Nilai
Pengisian Kurikulum Elemen Teknologi
Merentas Keusahawanan
Kurikulum Kreativiti & inovasi

Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran


Fasa Isi pelajaran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan

KPF4023 Pengurusan Kurikulum Bilik Darjah


Persediaan
(Pemerhatian,
pencirian,
pengkelasan,
penyoalan)
Imaginasi
(Meneroka,
merancang,
meramal, membuat
hipotesis)
Perkembangan
(Penjanaan idea,
sintesis idea &
Pengujian)

Tindakan
(Rumusan, laporan,
dokumentasi,
mentaksir)
Aplikasi
(Kebolehan untuk
merubah kepada
situasi yang lain)
Refleksi
(Pencapaian &
susulan)

18
UNIT 6 Transformasi Kurikulum Kepada Unit Pengajaran dan Pembelajaran

iv Model Pembelajaran Berasaskan Masalah


Tarikh/ Hari Masa
Kelas Bil. Murid
Subjek
Tema/ Tajuk
Standard
Pembelajaran & KOD
Pada akhir pengajaran, murid dapat:
1. Domain Kognitif:
i. ____________________________________________________________________
Objektif/ ii. ____________________________________________________________________
Hasil Pembelajaran 2. Domain Afekrif
i. -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3. Domain Psikomotor
i. ____________________________________________________________________
Kaedah & Aktiviti
PdP
Bahan Bantu
Pengetahuan sedia
ada murid
Penilaian PdP
Ilmu
Nilai
Pengisian Kurikulum Elemen Teknologi
Merentas Keusahawanan
Kurikulum Kreativiti & inovasi

Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran


Fasa Isi pelajaran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan

KPF4023 Pengurusan Kurikulum Bilik Darjah


Persediaan
(Kenalpasti
masalah)
Imaginasi
(Mencari
penyelesaian)
Perkembangan
(Laksanakan
operasi & menilai
penyelesaian
masalah)
Tindakan
(Membuat refleksi
penyelesaian
masalah yang
dibuat)
Aplikasi
(Kebolehan untuk
merubah kepada
situasi yang lain)

Refleksi
(Pencapaian &
susulan)

19
UNIT 6 Transformasi Kurikulum Kepada Unit Pengajaran dan Pembelajaran

iv. Model Pembelajaran Berasaskan Projek


Tarikh/ Hari Masa
Kelas Bil. Murid
Subjek
Tema/ Tajuk
Standard
Pembelajaran & KOD
Pada akhir pengajaran, murid dapat:
1. Domain Kognitif:
i. ____________________________________________________________________
Objektif/ ii. ____________________________________________________________________
Hasil Pembelajaran 2. Domain Afekrif
i. -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3. Domain Psikomotor
i. ____________________________________________________________________
Kaedah & Aktiviti
PdP
Bahan Bantu
Pengetahuan sedia
ada murid
Penilaian PdP
Ilmu
Nilai
Pengisian Kurikulum Elemen Teknologi
Merentas Keusahawanan
Kurikulum Kreativiti & inovasi

Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran


Fasa Isi pelajaran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan

KPF4023 Pengurusan Kurikulum Bilik Darjah


Persediaan
(Tinjauan
berfokus/berstruktur
& Penyoalan)
Imaginasi
(Meneroka,
merancang &
meramal)
Perkembangan
(Meneroka, mencari
maklumat & buat
prototaip)
Tindakan
(Menganalisis
maklumat,
merumus,
mentaksir, melapor,
dokumentasi, uji
prototaip)
Aplikasi
(Kebolehan untuk
merubah kepada
situasi yang lain)
Refleksi
(Pencapaian &
susulan)

20
UNIT 6 Transformasi Kurikulum Kepada Unit Pengajaran dan Pembelajaran

Latihan Esei

1. Berdasarkan satu mata pelajaran opsyen anda, bincangkan proses tranformasi


kurikulum kebangsaan kepada unit-unit pengajaran dan pembelajaran bagi 3 tajuk/topik
utama berdasarkan Dokumen Standard Kandungan dan Pentaksiran (DSKP).

2. Sebagai guru mata pelajaran, anda bertanggungjawab memastikan objektif pengajaran


tercapai. Analisiskan keberhasilan pengurusan kurikulum bilik darjah.dengan merujuk
pelaksanaan mata pelajaran opsyen anda,

3. Berikan satu rumusan mengapakah Kementerian Pendidikan Malaysia mewajibkan


kepada guru-guru melengkapkan Rancangan Pelajaran Tahunan (RPT) dan Rancangan
Pengajaran Harian (RPH) sebelum memulakan proses pengajaran dan pembelajaran?.

4. Berdasarkan mata pelajaran opsyen anda, binakan Rancangan Pengajaran Tahunan


(RPT) yang lengkap mengikut tempoh persekolahan yang telah ditetapkan.

5. Berdasarkan Dokumen Standard Kurikulum dan Pentaksiran (DSKP) dan Rancangan


Pelajaran Tahunan (RPT), hasilkan 2 (Dua) Rancangan Pengajaran Harian (RPH) yang
lengkap berdasarkan 2 (dua) model yang berbeza sebagai perbandingan.

KPF4023 Pengurusan Kurikulum Bilik Darjah

21

You might also like