Professional Documents
Culture Documents
Assignment 1 Design of Concrete Structures K Abdul Ajeej
Assignment 1 Design of Concrete Structures K Abdul Ajeej
Solution:
wa3 wa2 b
= +
3 2EI
10 13 10 12 3
= +
2EI
18.33
=
EI
2. Downward deflection at point B due to load w is given by neglecting Reaction force R B
wb
= [8e3-24e2l-b3]
3EI
15 x 3
= [8 x (3/2+1)2-24(2.5)2 x 4-33]
3EI
470.625
=
EI
2. Upward deflection at point B due to Reaction R is given by
RB l3
=
3EI
RB 43
=
3EI
21.33RB
=
EI
Deflection at B = 0
{Downward deflection B due to load W} = {downward deflection B due to RB}\
488.955
RB = = 22.92 KN
21.33
fy = 0 (+ve, -ve)
RA + RB - 10- 15 x 3 = 0
RA = 10+ 45 - 22.92 = 32.08 KN
S.F calculation:
S.F at point A = RA = 32.08 KN
S.F at point C = 32.08 - 10 = 22.08 KN
S.F at point B = RB = 22.92 KN
B.M calculation:
+ve MB = 0
MB = 0
+ve Mc = 0
3
Mc = 22.92 x 3+15 x 3 x
2
= -1.26 KNm
3
MA = 22.92 x 4+15 x 3 x ( + 1) + 10 + 1
2
= 30.82 KNm
SFD position of pt D
22.08 22.92
=
3
x=1.47 m from C
30.82
Location of point F = = 0.96 m from A
32.07
=12 ........Cl.23.2.1,IS456:2000
4000
d = 12 = 333.33~350mm
(1) Factored Bending moment BM(-ve) =1.5*30.82 = 46.23 KNm
(2) Factored Bending moment BM(+ve) =1.5*17.5 = 26.25 KNm
CASE (1) : Factored BM = Mu (-ve) =46.23 KNm
Assume b = 230mm , fck = 20 N/mm2 , fy = 415 N/mm2
Clear Cover = 25 mm
Effective depth d =D- d-/2
Assume dia of bar =20 mm
46.23106
Mu = 0.138*230*20*d2 d = 0.13820230
d = 269.86 mm
drequired =269.86 mm
D = 350+25+16/2 = 383mm
Ast,max = 0.04 bD
= 0.04*230*383
= 3523.6bbmm2 > Ast provided
CASE (2):Factored moment B.M = Mu (+ve) = 1.5 x 17.5 KNm =26.25 KNm
Ultimate moment of resistance
, ,
Mu lim = 0.36 fck x b [1-0.42 ] d2
= 0.36*20*200*0.48 [1-0.42*0.48]2902
= 46.411>mu
Design is single reinforcement
Computation of Reinforcement
Mu limt = 0.87 [ ]
6
26.25*10 = 0.36 x 20 x 200 x 0.48 ( 1 - 0.42 x 0.48) x 2902
Ast = 279.44 mm2
Use 3-12 bar having Ast = 339 mm2
Check for shear reinforcement
Factored shear stress Vu = 1.5*22.92
= 34.38 KNm
34.38 103
Nominal shear stress = = = 0.427 N/mm2
230350
100 409.17100
% of Tension steel = = = 0.508%
230350
EI d2y/dx2= -23x+7.5x2
EI d2y/dx2= -23x+7.5x2+10(x-3)-7.5(x-3)2
Integrating twice with res to x,
EI (y) = -23x3/6+C1x+C2+7.5x4/12+10(x-3)3/6-7.5(x-3)4/24
We get C1=C2=0,
EI (y) = -23x3/6+7.5x4/12+10(x-3)3/6-7.5(x-3)4/24.
Hence safe