You are on page 1of 14

Osnovna škola:“ Hamdija Kreševljaković“

Kakanj

PRIPREMA ZA OGLEDNI SAT IZ MOJE OKOLINE

Nastavna jedinica: „ Godišnje doba – Proljeće“

Datum: 22.3.2012.godine

Realizator:

Nastavnik razredne nastave Merdić Anela


ŠKOLA:OŠ“Hamdija Kreševljaković“

PISMENA PRIPREMA ZA REALIZACIJU NASTAVNOG SATA


Školska godina : 2011/2012. 22.3. Broj:

Predmet:Moja okolina Razred: 1d


Nastavna jedinica:Godišnje doba- Proljeće
Tip časa: a) obrada novog nastavnog sadržaja b) vježbanje c) ponavljanje
d) utvrđivanje e )sistematizacija

Nastavne metode: a)razgovor b) usmeno izlaganje c) demonstracija d) ilustracija


e) rad na tekstu f) diskusija g) pismeni radovi
h) laboratorijski i praktični radovi i) grafički radovi

Nastavna sredstva i pomagala:


Mini-pozornica (drvo i žbun od kartona), maske, svježe cvijeće, kolaž-
papir, bojice, makaze, ljepilo, plakati, nastavni listići, udžbenik

Oblici rada: a) frontalni b) grupni c) rad u paru d) individualni

Cilj sata:uočavanje karakteristika godišnjeg doba proljeća

Zadaci nastavnog sata:


a) Obrazovni (formiranje pojmova,predstava i zakonitosti):
Usvajanje pojma proljeće,
upoznavanje sa kalendarskim početkom proljeća,
da uoče koje se promjene dešavaju u prirodi – vijesnici proljeća,
promjene na biljkama i životinjama,
uočavanje veze između vremenskih promjena i ponašanja ljudi

b) Funkcionalni (razvoj sposobnosti, vještina, misaonoh operacija):


Razvijanje sposobnosti za razmišljanje,
uočavanje, zaključivanje,
aktiviranje pažnje i razvijanje sposobnosti pamćenja

c) Odgojni (razvoj navika, interesa, pogleda nasvijet, osobina ličnosti):


Razvijanje interesa za prirodne pojave i procese,
razvijanje ljubavi prema prirodi,
navikavanje učenika za rad u grupama,
ravijanje odgovornosti
ARTIKULACIJA NASTAVNOG SATA

1 .UVODNI DIO SATA:

Zajednički ćemo pogledati igrokaz kojeg će odigrati učenici iz dramske sekcije.


Mini pozornica je smještena u učionici, a scenu čini drvo i žbun od kartona.
Likovi u igrokazu su SUNCE, VISIBABA, LJUBIČICA, LASTA i MEDO.
(Prilagođeni tekst iz Palčića je u prilogu pripreme.)

Poslije igrokaza slijedi razgovor:


Koji se likovi javljaju u ovom igrokazu?
Koga je sunce probudilo?
O čemu oni razgovaraju?
Šta su onda svi učinili?
Šta je medo uradio?
Šta su rekli da se čuje i dešava u prirodi?
O čemu svi oni pjevaju?

2. GLAVNI DIO SATA:

Isticanje cilja časa: Mi ćemo danas naučiti nešto o proljeću.

Snijeg se skoro otopio i primjećujemo da ga ima samo još po visokim planinama.


Dani postaju sve duži a noći sve kraće.
Šuma će uskoro početi da lista, a voće da behara.
Javljaju se prvi vijesnici proljeća.
Ko su prvi vijesnici proljeća?
(visibaba,jagorčevina,ljubičica,maslačak...)
Vraćaju nam se ptice iz toplijih krajeva.
Koje su to ptice?
( laste i rode)
Koja životinja se probudila iz zimskog sna?
Dani postaju topliji.
Kakvo je vrijeme u proljeće?
(pada kiša,puše lagani vjetar,sunčano je,oblačno)
Kiše u proljeće su česte i korisne,mada mogu napraviti poplavu ako padaju dugo.

PROLJEĆE NASTAJE 21.MARTA.


TOG DANA DAN I NOĆ TRAJU ISTO I TAJ DAN SE ZOVE
PROLJETNA RAVNODNEVNICA.

PROLjETNI MJESECI SU :
 MART
 APRIL
 MAJ
 JUNI
Podjela učenika na grupe (učenici izvlače cvjetiće u boji – 4 boje – 4 grupe).

1. grupa: VIJESNICI PROLJEĆA

Zadatak: Napraviti slikovnicu vijesnika proljeća. Na ponuđenim listovima obojiti vijesnike


proljeća: ljubičicu, visibabu, šafran, jagorčevinu, lastu, rodu, tratinčicu... i spojiti heftaricom u
slikovnicu.

VIJESNICI

PROLJEĆA

2.grupa: VREMENSKE PROMJENE

Zadatak: Nacrtajte šta nedostaje i dopunite riječi u rečenicama.


Na ponuđenom crtežu treba da dopune tj. nalijepe oznake sunčanog, kišovitog i umjereno
oblačnog vremena i dopune riječi u rečenicama koje govore o tome kada nastaje proljeće, te
koje su vremenske promjene uočene.

UMJERENO OBLAČNO KIŠOVITO


PROLJEĆE POČINJE
_________________.
DANI SU ______________.
ČESTO PADA ____________
SUNČANO I PUŠE SLAB______________.
3.grupa: PROMJENE NA BILJKAMA I ŽIVOTINJAMA:

Zadatak: Zalijepite sličice na za to određena mjesta. Dovršite započeto!


Učenici treba da na mjesto gdje je ispisana riječ zalijepe već ponuđenu sličicu.

4.grupa: PRONAĐI SKRIVENU RIJEČ

Zadatak: Na panou su zalijepljene slike o proljeću i vijesnicima proljeća. Djeca će dobiti


izmiješane kartone dijelova riječi koje trebaju ispod slika složiti i zalijepiti pa će dobiti riječi
koje imenuju to što se nalazi na slikama.

ljubi čica la sta visi baba

jagor čevina pro ljeće šaf ran


Učenici dovršavaju radove i slijedi izvještavanje vođa grupa o tome koji su zadatak imali, šta
su to oni uradili, šta predstavljaju crteži i slike...

Njihove plakate postavljamo na tablu i svi učenici prate izlaganje vođa grupa.

Nakon toga otkrivam natpis sa ispisanom čestitkom:

SRETNO VAM PROLJEĆE!

3. ZAVRŠNI DIO SATA:

Ponavljamo šta smo danas naučili.

Učenicima dijelim nastavne listiće sa dva zadatka:

1.Spoji sličicu sa odgovarajućom rečenicom.

2.U prozor ucrtaj vremenske prilike u proljece.

Ukoliko ostane malo vremena postaviti učenicima nekoliko zagonetki:

Nježna i bijela iz snijega viri (lasta)

Bijeli zvončić u zemlju gleda

Nestaće ubrzo i snjega i leda Mali, plavi, mirisni cvijet

(visibaba) Jutros je rano ugledao svijet.

On se javlja:“Zima odlazi,

Ja sam mala, zelena A mlado proljeće dolazi!“

Zečiću sam do ramena, (ljubičica)

Mene gaze noge bose,

Mene oštrom kosom kose.

(trava)

Mali kljunić, dugi rep

Pa podijeljen još na dva

Pogodite – ko sam ja?


Za domaću zadaću treba ispuniti nastavni listić o proljeću i zalijepiti ga u svesku Moje
okoline.

Nacrtaj dva vijesnika proljeća. Nacrtaj vremenske promjene u proljeće.

Nacrtaj promjene na biljkama. Nacrtaj promjene na životinjama.

Zalijepiti u svesku listić sa podacima o Proljeću koje sam podijelila.

PROLJEĆE NASTAJE 21.MARTA.

TOG DANA DAN I NOĆ TRAJU ISTO I TAJ DAN SE ZOVE

PROLJETNA RAVNODNEVNICA.

PROLjETNI MJESECI SU :

 MART

 APRIL

 MAJ

 JUNI

Biljke listaju,cvjetaju i beharaju.

Životinje se bude iz zimskog sna.

Vraćaju se ptice selice.

Dani su duži a noći kraće.

Vrijeme:sunčano,oblačno,kišovitovjetrovito i često promjenjivo


PROLJEĆE NASTAJE 21.MARTA.

TOG DANA DAN I NOĆ TRAJU ISTO I TAJ DAN SE ZOVE

PROLJETNA RAVNODNEVNICA.

PROLjETNI MJESECI SU :

 MART

 APRIL

 MAJ

 JUNI

Biljke listaju,cvjetaju i beharaju.

Životinje se bude iz zimskog sna.

Vraćaju se ptice selice.

Dani su duži a noći kraće.

Vrijeme:sunčano,oblačno,kišovitovjetrovito i često promjenjivo.

PROLJEĆE NASTAJE 21.MARTA.

TOG DANA DAN I NOĆ TRAJU ISTO I TAJ DAN SE ZOVE

PROLJETNA RAVNODNEVNICA.

PROLjETNI MJESECI SU :

 MART

 APRIL

 MAJ

 JUNI

Biljke listaju,cvjetaju i beharaju.

Životinje se bude iz zimskog sna.

Vraćaju se ptice selice.

Dani su duži a noći kraće.

Vrijeme:sunčano,oblačno,kišovitovjetrovito i često promjenjivo.


4.grupa: PRONAĐI SKRIVENU RIJEČ

Zadatak:
Na panou su zalijepljene slike o proljeću i vijesnicima proljeća.
Dobili ste izmiješane kartone dijelova riječi koje trebate ispod slika
složiti i zalijepiti pa ćete dobiti riječi koje imenuju to što se nalazi na
slikama.

3.grupa: PROMJENE NA BILJKAMA I ŽIVOTINJAMA:

Zadatak:
Zalijepite sličice na za to određena mjesta. Dovršite započeto!

2.grupa: VREMENSKE PROMJENE

Zadatak:
Nacrtajte šta nedostaje i dopunite riječi u rečenicama.
Na ponuđenom crtežu treba da dopunite tj. nalijepite oznake
sunčanog, kišovitog i umjereno oblačnog vremena i dopunite riječi u
rečenicama koje govore o tome kada nastaje proljeće, te koje su
vremenske promjene uočene.
1. grupa: VIJESNICI PROLJEĆA

Zadatak:
Napraviti slikovnicu vijesnika proljeća. Na ponuđenim listovima
obojiti vijesnike proljeća: ljubičicu, visibabu, šafran, jagorčevinu,
lastu, rodu, tratinčicu... i spojiti heftaricom u slikovnicu.
Nacrtaj dva vijesnika proljeća. Nacrtaj vremenske promjene u proljeće.

Nacrtaj promjene na biljkama. Nacrtaj promjene na životinjama.

Nacrtaj dva vijesnika proljeća. Nacrtaj vremenske promjene u proljeće.

Nacrtaj promjene na biljkama. Nacrtaj promjene na životinjama.

Nacrtaj dva vijesnika proljeća. Nacrtaj vremenske promjene u proljeće.

Nacrtaj promjene na biljkama. Nacrtaj promjene na životinjama.

PROLJEĆE
SUNCE: ( trčkara po sceni mašući budilnikom koji zvoni)

USTAJTE, USTAJTE! DIŽITE SE! DIŽITE! PA PROBUDITE SE VEĆ JEDNOM! STIGLO JE PROLJEĆE!

VRABAC: AUUUUU! VEĆ KASNIM. DŽIV. DŽIV. DOSTA JE BILO SPAVANJA I SNIVANJA, DOŠLO JE
PROLJEĆE! PROOOOLJEĆEEE!

LJUBIČICA: ( ustaje lijeno i proteže se) BAŠ LIJEPO I SUNČANO JUTRO.

VISIBABA: KRASNO JE. KRASNO. PO JUTRU SE DAN POZNAJE.

VRABAC: DANAS JE PRVI DAN PROLJEĆA. DŽIV DŽIV. LIJEP JE KAO SAN. DŽIV, DŽIV.

SUNCE: I JA SAM DUGO ČEKAO PROLJEĆE. SADA ĆU OBUĆI U ZELENO SVE LIVADE I SVO DRVEĆE.

LJUBIČICA: ALI JA SAM PRVA USTALA I PROLJEĆU POLJUBAC DALA.

VISIBABA: NIJE ISTINA! JA SAM PRVA POLJUBILA PROLJEĆE! NA SVOJIM KRUNICAMA SAM GA
DONIJELA!

LJUBIČICA: NISI!!!

VISIBABA: JESAM, JESAM!

LJUBIČICA: NISI TI, NEGO JA!!!

SUNCE: KAKVA JE TO PREPIRKA?


VRABAC: I LJUBIČICA I VISIBABA TVRDE DA SU PRVE POZDRAVILE PROLJEĆE. DŽIV, DŽIV!!!

SUNCE: PROLJEĆE JE DOJAHALO NA MOJIM ZLAĆANIM KONJIĆIMA VEDRO I NASMIJANO.

A PRVI POZDRAV PROLJEĆU JE DAO VRABAC DŽIVDŽAN.

LJUBIČICA: ALI JA SAM MISLILA.............

VISIBABA: NISAM NI JA VIŠE SIGUR....

SUNCE: PROĆASKAĆEMO O TOME DRUGI PUT MALO VIŠE, A SAD ŽURIM.

MORAM PROBUDITI MEDU.

VRABAC: E, TO ĆE BITI MNOGO TEŠKO.

SUNCE: NEĆE. SAMO TI GLEDAJ I ŠUTI. TI SE BUDIŠ. TI SE BUDIŠ. TI SI NUDAN, TI SI BUDAN. TI


USTAJEŠ, TI SI USTAO. HOPA! ( pljesne dlanovima)

MEDO: NEKA JE PROŠAO I MOJ DUGI ZIMSKI SAN. RADUJE ME DA JE KONAČNO STIGAO I PRVI
PROLJETNI DAN.

NEĆU VIŠE BITI SAM.. NEĆU VIŠE BITI SAM.

VRABAC: DŽIV, DŽIV. PROLJEĆE JE DIV. PROLJEĆE SVE DIŽE.

MEDO: ĆAO, ĆAO SVIMA.

LJUBIČICA: ĆAO MEDENI!

VISIBABA: ĆAO MEDO.


VRABAC: ĆAO, ĆAO MECO.

SUNCE: ĆAOOOOOOOOOOOO!!!! PAZI LOPTA! PREKRASNA LOPTA. ( sunce podiže loptu i baca je
medi, a medo ostalima..........

You might also like