You are on page 1of 6

TEVÉKENYSÉGI/FOGLALKOZÁSI TERV

MOZGÁS
A VÍZ VILÁGNAPJA JEGYÉBEN

A tevékenység helye: Eszterlánc Északi Óvoda Homokvár Tagintézmény


A tevékenység időpontja: 2018.03.21.
A tevékenység vezetője: Révész Beatrix
A tevékenység tárgya: MOZGÁS
A csoport neve: Micimackó csoport
Korcsoport: vegyes életkorú/heterogén csoportszervezésű
A tevékenység témája: VÍZ-HÓ-JÉG
A tevékenység céljai: Szerezzenek tapasztalatot saját testük működéséről, testi
képességeikről és korlátaikról változatos mozgásos feladatok
végrehajtásával A víz témakör komplex, több szempontú
feldolgozása, A víz hullámzásának utánzása kézmozdulatokkal,
vízi állatok mozgásának utánzása.
Nevelési célok: Egymás testi épségére való figyelem. Türelemre,
fegyelemre való nevelés. Egymásra való odafigyelés.
A tevékenység feladatai: A gyermekek mozgásigényének kielégítése a vízzel kapcsolatos
mozgásos játékok, ügyességi feladatok élményszerű
gyakorlásával. A jó hangulatú közös játékkal az együttjátszás
megszerettetése, egymás testi épségének óvására nevelés.
A tevékenység tartalma/anyaga: - Hullámverés
- Vízcsepp helycsere - futójáték
- Apály-árvíz!
- Hó-jég-eső
- Erecske, folyó, tó, tenger!
Előzménye: Ismerkedés a víz tulajdonságaival közvetlen tapasztalás útján.
Hajó úsztatása a vízben.
A tevékenység módszerei: megfigyelés, bemutatás, magyarázat, gyakorlás, ellenőrzés,
értékelés,
A tevékenység tevékenységformái: frontális – csoportbontásban (életkor és testi-erőnléti
fejlettség szerint kettéosztjuk a csoportot)
A tevékenység szervezeti formája: kötött
Testi fejlesztés: térpercepció fejlesztése térirányok bejárásával,
Képességfejlesztés: irányváltoztatással.
(értelmi, szociális, kommunikációs, Szociális fejlesztés: társas kapcsolatok alakítása
testi, egyéb) együttmozgással, közös játékokkal.
Kommunikációs fejlesztés: beszédértés fejlesztése az utasítások
megértetésével.
Eszközök: vízcseppes kargumik, lefordított asztalok, kék ejtőernyő,dob,
víz hangját utánzó csörgő

1
A TEVÉKENYSÉG FELÉPÍTÉSE
Idő A fejlesztő tevékenység felépítése, a A fejlesztés módszerei, munkaformák,
foglalkozás menete eszközök, megjegyzések

Előzetes szervezési feladat:


- A foglalkozáshoz szükséges eszközök
előkészítése, a teremben olyan módon, hogy
az ne szűkítse le a gyermekek mozgásterét,
ugyanakkor a gyors mozgathatóságával
biztosítsa a tevékenység folyamatosságát,
ellenőrzöm a teret a balesetmentesség
szempontjából is.
- Biztosítom a dajka néni segítségével a
csoportszoba gyors levegőcseréjét, amíg a
gyerekek a mosdóban vannak.
- A gyerekek tornafelszerelésbe átöltöznek a
nagyobbak önállóan, a kisebbek
segítséggel/kis segítséggel. Ügyelve a
levetett holmijuk esztétikus elhelyezésére a
szék háttámláján.
- A kargumik ellenőrzése, mindenkinek a
jobb kezén legyen a vízcseppes kargumija.

I. SORAKOZÁS egysoros vonalban


Vízcseppek hátam mögött sorakozó!

Eső, eső vizecske,


vízből lesz az erecske.
A játékosság biztosítása, tevékenykedtetés.
Erecskéből a patak,
során.
Amely csobog, szalad.
Patakból lesz a folyó,
Rajta úszik a hajó.
Folyó ömlik tengerbe,
Gyertek, fürödjünk benne.

Mondókára köralakítása.

II. FŐRÉSZ
1 JÁTÉK:
Hullámverés A vízcseppekből egy tavat alakítottunk ki.
A gyermekek kézfogással laza körben állnak. Játsszuk el a vízfelszín hullámzását!
Először „szellő” fodrozza a vizet. csak Kezdetben kis szellő lengedezik, kis hullám
csuklóból indul a hullámmozgás. Így megy keletkezik, csak a csuklónkból indul a hullám
végig a fodrozódás. Erősödik a szél, a víz és sorba átadjuk a bal szomszédunknak, míg
mozgása is erősödik, most már a könyök is vissza nem ér hozzám! Mikor erősödik a szél,
megemelkedik. Viharossá válik a szél, a víz a hullám is nagyobb lesz, könyökből indul! A
nagy hullámokat vet, vállból emelkedik meg viharos szél, ami most hétvégén volt, már
vállból indul!
a kar.

2
Hullámzik a tavacska Nagymozgások, mozgáskoordináció
Rásütött a napocska. fejlesztése dramatikus játékkal, a víz
Felszáll sok-sok páracsepp. mozgásának eljátszásával, mozgásutánzással.
Mindegyikből felhő lesz. Szociális fejlesztés: társas kapcsolatok
Hideg felhő, meleg felhő alakítása együttmozgással, közös játékkal.
Egyik megnő, másik megnő.
Közelebb és közelebb Ismeretközlés módszere:
Bumm, a villám megered. magyarázat, beszélgetés
Esőcseppek hullanak. Gyakorlásvezetés módszere:
Tócsa-tóban játszanak. utasításra történő játékos gyakorlásvezetés

A víz körforgásának megéreztetése játékos


dramatikus mozgás közben.

2.JÁTÉK
Vízcsepp helycsere - futójáték A futójáték szabálya már ismert a gyermekek
számára, az eszközt és a játékhelyzetet
Törökülésbe ülünk körbe. Két gyerek nevét változtattam meg. Mindezzel igyekszem
mondom, akik tapsra menetirányba indulva megalapozni az együttmozgás jó hangulatát, az
adott módon (futva, béka ugrással, gyors aktivitás mértékét.
úszással, csónakkal ….) helyet cserélnek Ellenőrzés (hibajavítás), mely vonatkozik:
egymással. a testhelyzet, az új hely legrövidebb időn belüli
felvételére, játék közben egymás elkerülésére,
a tér megfelelő kihasználására. Téri tájékozódó
képesség fejlesztése. Vérkeringés fokozása,
téri tájékozódás, egymásra való figyelem,
segítőkészség

Gyakorlásvezetés módszere:
Játékos és utasításra történő gyakorlásvezetés

3.JÁTÉK
Apály-árvíz! A vízcseppek is szeretnek kicsit rosszalkodni,
Árvíznél - a vízcseppek szétfutnak, olykor kilépnek a mederből, a helyüket
Apálynál - visszafutás a folyómederbe elhagyják! Ezt játszzuk el!
ugyanoda. Ha a csörgő szólal meg, akkor árvíz van,
futkároztok a csoportszobában szabadon! De
ha a dobot halljátok, akkor apály van, apad a
vízszint és mindenki visszaáll az eredeti
vízmederbe, ott ahol állt! Ezért jegyezd meg
jól ki a bal és jobb oldali szomszédod!

Gyakorlásvezetés módszere:
Játékos és utasításra történő gyakorlásvezetés
Auditív figyelem fejlesztése, kiemelt inger
4. JÁTÉK érzékelése, jelzése megadott feladat végzése.
Hó- jég-eső
Hó-ra: leguggolnak, összegömbölyödnek A tél tündér, tavasz tündérnek idén nehezen
akarja átadni a helyét. A hétvégén is micsoda
hógolyóvá
hó esett!

3
Szállj le, szállj le Ha a Szállj le……mondókát halljátok, akkor
Szállj ide, tél tündér rakoncátlankodik, a vízcseppek hóvá
Tenyerembe hópihe alakulnak, leguggoltok, összegömbölyödtök,
Csöpp kis csillag, hófehér hógolyóvá váltok!
Mondd a hírt, hogy
Itt a tél.
Ha a Fagy koma…..mondókát halljátok, akkor
Jég-re: szoborrá dermednek már jégszoborrá dermedtek! mert tél tündér
győzött!
Fagy koma, fagy koma,
fagy, fagy, fagy, Ha az Esik esőt….mondom tavasz tündér erőre
kapott a tél tündér felett , futkároztok szabadon
tó jegét befagyaszd!
egymásra vigyázva, nehogy összeütközzetek!
Esőre: futkároztok szabadon. Ellenőrzés:
- a szabályok pontos betartására
Esik eső, csepereg,
- az ütközés elkerülésére irányul.
Megáznak a gyerekek. Reakció gyorsaság, koncentráció fejlesztése.

5. JÁTÉK Újra vízcseppek vagytok! Barátkoznak a


vízcseppek! Ha azt mondom erecske, akkor
Tűz – Víz – Repülő variáció: párba állnak és úgy futnak tovább! Ha folyót
kiálltok, akkor több pár kapcsolódik össze és
„Erecske!” – páros futás, hosszú folyóként hullámoznak tovább! Lassan
ügyelve, arra szét ne szakadjon a lánc-folyó!
„Folyó!” – több csermely Tónál megáll a folyó és kört alakítanak ki és
összekapaszkodhat, és mint hosszabb lánc utánozzátok a víz hullámzó mozgását!
futnak tovább kígyózva a játéktéren, a másik Tengernél, végállomás, minden vízcsepp
folyókat kikerülve. hazaért és egy nagy körré alakulunk át és
tenger hullámzását játsszuk el!
„Tó!” – egy egy folyó kört alakítson, és a Reagálás gyorsaság, memória,
karjukkal, testükkel hullámmozgást egyensúlyérzék, téri tájékozódás,
végezzenek. együttműködő képesség fejlesztése.
Játék végén:
„Tenger!” – Mindenki egy nagy körbe álljon! „Megdicsérlek benneteket, hogy
És végezzék a törzs és karhullám mozgást. odafigyeltetek egymásra.”
A víz előfordulási alakjainak, formáinak
megnevezése. Meglévő tudásuk szélesítése.
Többszöri ismétlés legyen csermelyig is
visszalépve. A végén – a „tengernél” fejezzük
be a játékot.
Környezetismereti tudás feldolgozása.

III: BEFEJEZŐ RÉSZ


SORAKOZÁS egysoros vonalban A szervezet és a kedélyállapot lecsillapítása.
Vízcseppek hátam mögött sorakozó!
Levezető járás: Pozitív visszajelzések, tudatosítás:
Eső, eső vizecske, ……...mondókára.

4
Értékelés „Jót játszottunk, ettől leszünk
egészségesek!”….
Köszöntés
Foglalkozás keretének biztosítása
Elemzés/értékelés: Szervezet és lélek lecsillapítása.
A foglalkozás egész időtartama alatt Gyakorlásvezetés módszere:
Utasításra történő gyakorlásvezetés
folyamatosan értékeltem, így a foglalkozás
végén csak rövid, nevelői célzatú, ösztönző
értékellést végzek.
Folyadékpótlás

REFLEXIÓ
A csoport erősségeire építve, élménybeli tevékenységeken keresztül, a gyermekek
aktivitására, mozgásigényére építve, az érdeklődésüknek felkeltése és fenntartása volt a kitűzött
célom a délelőtt folyamán. Mivel az idei tavaszvárás nem megy egyszerűen, ezért belevettem
játékos módon az aktuális időjárási viszonynak megfelelő, két évszak „harcát” és az ennek
megfelelő víz állapotformáit is,

Az általam felkínált játéktevékenységek kiválasztásánál is ez dominált, a víz, mint környezeti


tényező megismerése különböző tevékenységekkel, vizsgálódásokkal, a meglévő tapasztalatok,
ismeretek bővítése. Az óvodás korosztály számára érthető, befogadható, játékos módon való
téma megközelítés. Közvetlen tapasztalatszerzés a víz tulajdonságairól, percepció fejlesztése.
Felkínált játéktevékenységek:

- Társas játék a víz témában


- Képkereső (vízben élő és szárazföldön élő állatokról)
- Horgászos játék
- Játék a vízzel
- Kísérletek
- Hajózás
Tevékenységek közben mozgással kísért mondókák, énekek közbeiktatása, melyek a téma
feldolgozását segítik, továbbá hangulatilag készítik elő.

A Pedagógiai Programunkban megfogalmazott tagóvodánk hangsúlyos fejlesztési területe a természet


és környezetvédő viselkedés gyakorlása, a magatartás és viselkedéskultúra alapozása, ennek
megfelelően célzottan kiemelten kezeljük a környezetvédelmi jeles napokat.

Szerettem volna a víz világnapját- a MOZGÁS jegyében megközelíteni, mely azonban


komplexen érinti az óvodai élet minden tevékenységi területét.
A tervezés során figyelembe vettem a csoport fejlettségi fokát, képességeit, adottságait az eddig
elsajátított mozgásformáit.
A mai választott foglalkozási modell a S-J-LÉK, mert megítélésem szerint ez szolgálta a
témaegység legjobb megközelítési módját, az élményszerűséggel, a motivációs lehetőségek
megragadásával. A kitűzött feladatokkal, mozgásos szabály játékokkal elsősorban a víz
folyamatos mozgásával a téri tájékozódó képességet, koordinációs képességet, reakció
gyorsaságot kívántam fejleszteni. A nevelési feladatokkal a jó hangulatú játék feltételeit, a

5
mozgásbiztonság, a mozgás iránti kedv fokozását, a testi épség óvását kívántam elérni. A
legfontosabb számomra a derűs, jókedvű ÖRÖM mozgás-játék végigvonulása a foglalkozás
során.
A foglalkozás sikerét, a gyermekek aktív részvétele igazolta, a tervezés reális volt a választott
játékok célra vezetőek voltak.

You might also like