You are on page 1of 7

Filozofski fakultet u Nikšiću

Odsjek za obrazovanje učitelja

KONCEPT ČASA
Ime i prezime: Aleksandra Konatar
Škola: O. Š. “ Braća Ribar'' Mjesto: Nikšić
Razred: VI
Datum održavanja časa: 30.03.2012

Nastavna jedinica: Preskoci: zgrčka

I CILJ ČASA: Uvježbavanje i usavršavanje zgrčke kao vrste preskoka, povećavanje


psihomotornih sposobnosti djece.

II ZADACI:

1. ANTROPOLOŠKI:

a) Morfološke karakteristike: uticanje na pravilan razvoj i rast organizma.

b) Motoričke sposobnosti: poboljšanje koordinacije, snage.

c) Funkcionalne sposobnosti: uticanje na kardiovaskularni i respiratorni sistem.

2. OBRAZOVNI: usavršavanje motoričkih kretnji.

3.VASPITNI: stvaranje pozitivnog odnosa prema radu; vaspitanje volje, karaktera i


svjesne discipline; razvijanje motivacije za fizičkim vježbanjem.

III NASTAVNA SREDSTVA: strunjače, odskočne daske, kozlići, čunjevi.

IV METODE RADA: metoda usmenog izlaganja, demonstracije i praktičnog vježbanja.

V METODIČKO-ORGANIZACIONI OBLICI RADA: frontalni, grupni

VI TIP ČASA: uvježbavanje.


DIO ORGANIZACIONO METODSKE
ČASA
SADRŽAJ
NAPOMENE

FRONTALNI OBLIKRADA

Uvod u organizacijučasa:

Nakon postrojavanja učenika u vrstu,


provjeriti da li su svi učenici u
adekvatnoj opremi, spremni i
sposobni za rad.
UVODNI DIO ČASA 3 – 5 min. ( 10 % )

Učenici prelaze na izvođenje


zadataka:
-poskoci preko klupe;
-kolut naprijed;
-provlačenje ispod kozlića;
-sunožni poskoci preko krugova.
DIO OPIS VJEŽBI
UTICAJ VJEŽBE
ČASA OBLIKOVANJA CRTEŽ
1. P.S. Iz raskoračnog stava Rastezanje i labavljenje
zamahom olabavljenih ruku mišića ruku, ramenog
izvoditi zasuke trupom, pojasa i trupa.
naizmjenično u jednu pa u
drugu stranu.

2. P.S. Raskoračni, Jačanje i istezanje ruku i


predručiti. ramenog pojasa.
PRIPREMNI DIO ČASA 7- 10 min. ( 20 % )

Desnom uzručiti, lijevom


zaručiti, uspon na prstima.
Kroz P.S. lijevom uzručiti,
desnom zaručiti, uspon na
prstima.
3. P.S. Spetni, odručiti, Istezanje mišića nogu i
predručiti, desnom visoko ruku.
prednožiti; kroz P. S.
predručiti, lijevom visoko
prednožiti; početni položaj.
4. P. S.. Široko raskoračni sa Jačanje
odručenim rukama, u ramenog pojasa,
pretklonu, slabinskog dijela
zasuci u lijevo i desno sa tijela, gipkost
dodirom lijevom rukom desno kičmenog stuba,
stopalo i obrnuto drugom istezanje i jačanje
rukom. kosih trbušnih
mišića.

5. P. S. . Širi raskorak, ruke u Jačanje i istezanje mišića


uzručenju; ići u duboki pretklon leđa, ruku, istezanje zadnje
i rukama dotaknuti tlo i lože mišića nogu.
zadržati,vratiti u početni stav.

6. P. S. Spetni, priručiti. Povećenje eksplozivne


Izvodjenje sunožnih poskoka. snage nogu, jačanje
grupa mišića nogu, leđa,
istezanje grupa mišića
nogu.

7. P.S. .Spetni, odručiti. Jačanje mišića nogu.


Čučanj, predručiti. Početni
stav.
8. P. S. gimnastički sjed sa Istezanje kičmenog
rukama u uzručenju. Vršiti stuba, jačanje kukova,
pregibanje tijela naprijed što istezanje mišića zadnje
je moguće više, sa lože, natkoljenice.
tendencijom da opruženim
rukama dohvatimo što je
moguće dalje u pravcu nožnih
prstiju.
DIO ORGANIZACIONO METODSKE
SADRŽAJ „A“ DIJELA ČASA
ČASA NAPOMENE

Učenike ćemo podijeliti u dvije


grupe. Učenicima demonstriram prvu
predvježbu, odraz sa odskočne daske
uz obješnjenje.
1.Učenici se zalijeću i prave
odraz sa odskočne daske. Truditi se
da posle odraza koljena ostanu
GLAVNI „A“ DIO ČASA 18 - 20 min. ( 40 % )

N
zgrčena, a kukovi da odu u visinu.
Doskače se nazad na dasku, jer se u
ovoj fazi još uvijek ne radi pun
preskok preko kozlića.
2. Demonstriram drugu -učenici su raspoređeni u dvije kolone;
predvježbu, odskakanje od odskočne -u fiskulturnoj sali su postavljena dva kozlića
i strunjače.
daske sa zgrčenim nogama. -nastavnik demonstrira svaku predvježbu, a
U sledećoj vježbi savladanim potom učenici ponavljaju vježbe;
-predvježbama počinje prvi učenik iz kolone,
elementima dodaje se vježba a potom svi redom;
odskakanja od kozlića. Noge su -nastavnik vodi računa da se vježbe pravilno
izvode, da učenici ne bi naučili pogrešno da
zgrčene u koljenima. rade vježbu;
Nakon ovoga učenicima se -nastavnik vodi računa i da ne dođe do
povreda učenika.
objašnjava faza leta i sunožni doskok
na strunjaču.
Učenici savladavaju predvježbe.
Pošto su savladali sve faze preskoka
učenici povećavaju brzinu zaleta i uz
asistenciju nastavnika preskaču
kozlić.
Grupe ponavljaju zgrčku dok je
dobro ne usavrse I ako je moguće bez
asistencije.
DIO ORGANIZACIONO METODSKE
ČASA SADRŽAJ „B“ DIJELA ČASA
NAPOMENE

Grupni oblik rada


Štafetna igrica:
GLAVNI „B“ DIO ČASA 5-7 min. (20%)

a) zalet;
b) preskok preko kozlića- zgrčka;
c) trčanje oko čunja;
d) trčeći nazad.

- Prvi učenici iz kolona kreću u isto


vrijeme na nastavnikov znak, sljedeći
učenik kreće tek kada mu onaj prvi
dotakne ruku. Nastavnik se brine da 
se poštuju pravila igre.

-učenici su podijeljeni u dvije kolone;

-nastavnik vodi računa da se poštuju pravila i


pravilno izvode zadaci.
DIO ORGANIZACIONO METODSKE
SADRŽAJ
ČASA NAPOMENE

Frontalni oblik rada


(10%)ČASA 3-5 min.ZAVRŠNI DIO

Pošto je završen glavni dio časa,


učenike postrojiti u vrstu. Nekoliko
dječaka zadužiti da pospreme sprave
i rekvizite. Ostale uputiti ka
svlačionici.

You might also like