You are on page 1of 4

PRIPREMA NASTAVNOG ČASA

1. NASTAVNA JEDINICA: Dolap, Milan Rakić


2. RAZRED: III
3. VRSTA ČASA: obrada novog gradiva
4. OBLICI RADA: frontalni, individualni i grupni rad
5. METODE RADA: metoda razgovora, rada na tekstu, grupnog rada i metoda usmenog izlaganja
6. NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA: audiozapis, tabla, kreda, nastavni listići
7. CILJEVI RADA:
a) odgojni ciljevi:
- razvijanje pozitivnog odnosa učenika prema književnosti (poeziji)
- razvijanje svijesti o značaju čitanja
- razvoj književne kulture
b) obrazovni ciljevi:
- razumijevanje i doživljavanje lirske pjesme Dolap
- uočavanje strukturnih elemenata pjesme
- uočavanje simbola, alegorije i drugih stilskih figura
- prepoznavanje motiva i pjesničkih slika
c) funkcionalni ciljevi:
- razvijanje kritičkog mišljenja
- samostalno usvajanje znanja
8. ISHODI UČENJA: učenici će biti sposobni da prepoznaju osnovne kompozicione elemente
pjesme, motive, pjesničke slike te stilske figure.
9. TOK ČASA:
a) Uvodni dio – razgovor o pojmu dolap:
Da li ste nekada čuli riječ dolap?
Ukoliko je odgovor pozitivan, slijedi pitanje: Šta se obilježava tom riječju? Šta znate o
dolapu?
Odgovor: To je drvena sprava za navodnjavanje, ali i točak na kojem su se nalazili lončići
koji su se punili vodom iz bunara, dok se točak vrtio. Konj je konopcem bio povezan za
točak i vrtio ga, tako što je hodao oko njega.
Ukoliko je odgovor na prvo postavljeno pitanje (Da li ste nekada čuli za riječ dolap?) bio
negativan, nastavnik navodi učenike da dođu do značenja tog pojma.
Navedite neku asocijaciju na pomenutu riječ. ; (To je jedna drvena sprava. ; Povezana je s
točkom; vodom...) Nakon toga se, u saradnji s učenicima, zaključuje koja je to sprava, koja
je njena svrha.
b) Glavni dio: Učenicima kazati kako je jedan južnoslavenski književnik posvetio pjesmu
dolapu, o čemu ćemo razgovarati u nastavku časa. Prvo ćemo poslušati pjesmu kako bismo
saznali na koji način on pjeva o dolapu i zašto.
Slijedi audiozapis: https://www.youtube.com/watch?v=Q-O1rSaMGxs
Nakon toga slijedi psihološka pauza, kako bi učenici pročitali sami za sebe još jedanput
pjesmu (minut-dva).
- Kako ste se osjećali dok ste čitali pjesmu?
Onaj ko čita pjesmu osjeća tugu, žaljenje, razočarenje.
- Koja su to osjećanja kojom je prožeta ova pjesma?
- Pesimizam, žaljenje, razočarenje, osjećaj malaksalosti i nemoći, besmislenost i
prolaznost života.
- Koji stihovi nam to potvrđuju?
(...) malaksao davno od teškoga truda.
Vuče bedno kljuse, sipljivo i romo (...)
***
Al' je prešlo vreme preko tvoje glave, / iznemoglo telo, malaksale moći; / poznao si
život i nevolje prave, / i julijske žege i studene noći.
Kakav je kraj pjesme?
Pjesnik uvodi motiv smrti, kao nagradu za ovozemaljske patnje i ironičnim tonom
upućuje na spasenje čovjeka smrću.

Pusti snovi! Napred, vranče, nemoj stati,


ne miriši travu, ne osećaj vir;
nagradu za trude nebo će ti dati:
mračnu, dobru raku, i večiti mir!

Nakon toga, slijedi grupni rad: učenike ću podijeliti u pet grupa, a zadaci su sljedeći:

GRUPA 1: Navedite riječi ili stihove kojima se opisuje dolap i kojima se dočarava specifična atmosfera,
raspoloženje i osjećanje koje se dovodi u vezu sa dolapom. Šta zapravo simbolizira dolap i na šta nas
upućuje?
Ja znam jedan dolap. Crn, glomazan, truo,
stoji kao spomen iz prastarih dana.
Njegovu sam škripu kao dete čuo.
Stara gruba sprava davno mi je znana.
Dakle, dolap lirskog subjekta asocira na prošlost, neke dane iz djetinjstva. Uz dolap se vežu pridjevi s
negativnom konotacijom (crn, truo, glomazan, škripa, gruba, stara sprava). Sve to nas upućuje na
pesimističnu atmosferu koja preovladava većim dijelom pjesme, i doprinosti tmurnom raspoloženju.

GRUPA 2: Izdvojite motive na nivou cijele pjesme i na osnovu njih pokušajte odrediti temu pjesme.
Motivi: dolap i vranac – motivi prolaznosti života; snovi – uzaludni i pusti; nada – iznevjerena i uništena;
vrijeme; bič; glad, žeđ; motiv smrti – kao okončanje svih ovozemaljskih pjesmi.
U pjesmi se govori o teškom životu i patnjama s kojima se čovjek ne može izboriti i pobijediti ih, nego
kao nagradu dobija smrt, koja znači okončanje svih tegoba.

GRUPA 3: Odredite strukturne elemente pjesme:


- Koju vrstu strofa uočavate? Od koliko se stihova one sastoje?
Pjesma se sastoji od 11 katrena.
- Kakav je stih upotrijebljen?
U upotrebi je vezani stih.
- Odredite rimu.
U pjesmi je prisutna ukrštena rima, što nas može asocirati na ukrštanje čovjeka s teškim
životom i svim nedaćama koje ga zadese.
- Kakav je ritam u pjesmi i šta na njega utječe?
Ritam je spor, a tome doprinosi odabir riječi u pjesmi, kojima se dočarava tmurno i
pesimistično raspoloženje, umor i nemoć, razočarenje, tj. sva osjećanja koja su
pomenutana samom početku. Također, stihovi su kratki i uvijek odvojeni
interpunkcijskim znakovima, što ima veliki utjecaj na ritam pjesme.
- Pokušajte odrediti vrstu pjesme, na osnovu svih podataka do kojih dođete kroz
odgovore na navedena pitanja.
Na osnovu svega navedenog, pjesma je refleksivna, tj. misaona.

GRUPA 4: Navedite vizuelne, auditivne, dodirne, mirisne i okusne pjesničke slike koje pronađete u
pjesmi.
- Vizuelne pjesničke slike:
- Ja znam jedan dolap. Crn, glomazan, truo
- Jedan mali vranac okreće ga tromo
- Vuče bedno kljuse, sipljivo i romo,
- bič ga bije, ular steže, žulji ruda.
- Tu kraj tvojih nogu žuboreći teče.

- Auditivne:
- Njegovu sam škripu kao dete čuo.
- Ali bič fijukne...

- Mirisne: i
- mirise njene ćuv donosi vreo.

GRUPA 5: Izdvojite stilske figure koje uočavate i navedite primjer za svaku od njih. (epitet, poređenje,
personifikacija, gradacija, kontrast, hiperbola, metafora itd.)
Epiteti: crn, glomazan, truo, gruba sprava, teškog truda, bedno kljuse, slatke snove, iznemoglo telo,
spasonosno veče...
Personifikacija: Al' je prešlo vreme preko tvoje glave; Ti si, kao i ja, od mladosti rane / osetio opštu
sudbu što nas gazi
Gradacija: Podne. Ti bi vode. Ko će ti je dati? / Podne. Ti si gladan. Ti bi trave hteo; / Ti si, kao i ja, od
mladostirane osetio opštu sudbu što nas gazi, / Ti si, kao i ja, na julijskoj žezi, dok žubori voda kraj tebe
u viru...

Nakon toga slijedi prezentacija grupnih radova i prelazak na završni dio časa.

c) Završni dio: sastoji se od sublimiranja urađenog tokom časa te se donose zaključci.


Dakle, danas smo naučili da je dolap stara sprava za navodnjavanje, koja u pjesmi Milana
Rakića simbolizira jednoličan život bez perspektive i mogućnosti za ostvarivanjem bolje
budućnosti. Uočili smo da Rakić u pjesmu uvodi vranca koji je simbol čovjeka, koji nema
šansu za napredak i razvoj, te bilo koji vid zadovoljstva. Također, odredili smo motive u
pjesmi i zaključili da se radi o misaonoj, tj. refleksivnoj pjesmi.
10. IZGLED TABLE:
- Osjećanja: pesimizam, žaljenje, razočarenje, osjećaj malaksalosti i nemoći,
besmislenost i prolaznost života.
- Motivi: dolap, vranac, snovi, nada, bič, vrijeme, smrt
- Pjesma se sastoji od 11 katrena
- Ritam – spor
- Rima – ukrštena
- Refleksivna/misaona pjesma
- Stilske figure: epiteti, gradacija, personifikacija
- Tema pjesme: težak život i patnje čovjeka koje nestaju čovjekovom smrću
11. PRILOZI:

You might also like