You are on page 1of 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (AMALI) FIZIK

Matapelajaran Fizik
Bilangan Murid 20 orang
Bab BAB 1 : PENGENALAN FIZIK
Subopik 1.5 Penyiasatan Saintifik
Masa 60 minit
Objektif pembelajaran Menganalisis Penyiasatan Saintifik
1. Mengenalpasti pembolehubah dalam situasi yang diberi
2. Membuat inferens yang sesuai
3. Membentuk hipotesis
4. Merancang dan menjalankan eksperimen mudah untuk menguji hipotesis
Hasil pembelajaran
5. Merekod data dalam bentuk yang sesuai
6. Mentafsir data untuk membuat kesimpulan
7. Menulis laporan eksperimen

Murid dapat :
1. Mengenalpasti 3 pembolehubah
2. Membina 1 inferens berdasarkan pembolehubah
3. Menulis 1 hipotesis
Kriteria kejayaan 4. Merancang dan menjalankan eksperimen untuk menguji hipotesis
5. Merekod data dalam bentuk jadual
6. Membina graf daya, F melawan berat bongkah, W
7. Menulis laporan lengkap eksperimen

1. Mengenalpasti pembolehubah dimalarkan, bergerak balas dan


dimanipulasikan
Pengetahuan Sedia
2. Menjalankan eksperimen berdasarkan kaedah penyiasatan saintifik
Ada Murid
3. Asas pembinaan graf

Aktiviti PdP (Rujuk lampiran)


 Kreativiti & inovasi Sains dan teknologi  KeusahawananBahasa
EMK
Pend. Alam Sekitar  Patriotisme TMK Nilai Murni
STEM/ IBSE Pengesahan BerpanduBerstruktur Terbuka
 Peta Bulatan  Peta Dakap  Peta Buih  Peta Alir
KBAT / iTHINK
 Peta Buih Berganda  Peta Pelbagai Alir  Peta Pokok  Peta Titi
 Komputer , LCD, buku teks, buku rujukan, alat tulis Lembaran kerja, slaid,
BBM
Contoh bahan telah siap, gambar berkaitan topik Papan putih mini, pen marker
 Lembaran Kerja  Hasil Kerja  Pemerhatian  Kuiz
Penilaian
Lisan  Drama  Tugasan  Projek
_____ /_____ murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
Refleksi
_____ /_____ murid tidak dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (AMALI) FIZIK

Perkembangan
Aktiviti PdP Catatan
Pembelajaran
1. Murid ditayangkan gambar seorang 1. Murid memerhati gambar
pengembala yang menarik 2 binatang yang ditayangkan oleh guru.
Pelibatan ternakan yang berbeza (kambing dan lembu)
(5minit) (LAMPIRAN 1)
2. Murid menjelaskan fenomena berdasarkan Binatang ternakan yang manakah
pemerhatian yang lebih mudah ditarik?
1. Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan kecil 1. Setiap kumpulan dibekalkan 2
(5 orang). bahan yang sama berlainan
2. Murid menarik dua bahan yang sama jenis saiz. (beg, buku, kotak
Penerokaan
yang berlainan saiz. minuman dan kerusi)
(10minit)
3. Murid menyatakan perbezaan kesukaran 2. Bahan yang manakah lebih
menarik kedua-dua bahan. mudah ditarik?

1. Murid bergerak ke kumpulan lain dan Aktiviti Pembelajaran Abad 21:


menjalankan aktiviti. On Tour
2. Murid merekod pemerhatian daripada aktiviti Guru membekalkan kertas kepada
yang dijalankan. murid untuk merekodkan
pemerhatian yang diperoleh.
Maklumbalas - sesi soal jawab
antara guru dan murid.

1. Antara kedua-dua bahan yang


manakah lebih mudah ditarik?

2. Antara kedua-dua bahan yang


manakah lebih sukar ditarik?

3. Antara kedua-dua bahan yang


Penerangan manakah menggunakan daya
(20 minit) yang lebih besar?

4. Antara kedua-dua bahan yang


manakah menggunakan daya
yang lebih kecil?
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (AMALI) FIZIK

Perkembangan
Aktiviti PdP Catatan
Pembelajaran
1. Setiap kumpulan diberi tugasan untuk
menjalankan eksperimen seperti berikut:
Panduan guru :
Eksperimen :
Inkuiri Berstruktur Guru merujuk buku Amali Fizik
Menjalankan ekperimen untuk menentukan Tingkatan 4 (m/s 4,5 & 6) .
hubungan di antara daya, F dan berat bongkah,
W.

a) Murid mengenalpasti masalah atau


persoalan berdasarkan aktiviti yang telah
dijalankan.
b) Murid menyenaraikan 3 pembolehubah yang
terlibat:
i) PU dimalarkan
Pengembangan ii) PU bergerak balas
(20 minit) iii) PU dimanipulasi
c) Murid membentuk hipotesis berdasarkan PU
yang diperoleh
d) Murid merancang eksperimen berdasarkan
hipotesis yang dinyatakan.
e) Murid menjalankan eksperimen daya, F dan
berat bongkah, W.
f) Murid merekod data dalam bentuk jadual. Data direkodkan di dalam jadual
g) Murid menganalisis data dengan
memplotkan graf daya, F dan berat Bentuk graf yang diperolehi
bongkah, W.
h) Murid membuat kesimpulan dengan Murid menyatakan sama ada
menentukan hubungan antara daya, F dan hipotesis diterima atau tidak
berat bongkah, W.
i) Murid membentangkan hasil dapatan
eksperimen
Penilaian
(5 minit) 1. Murid menjawab soalan pada bahagian Jawapan no.1
perbincangan (m/s 6) Berdasarkan graf kumpulan
2. Murid menyediakan laporan amali masing-masing
berdasarkan format laporan eksperimen
pada m/s 6 Soalan KBAT:
Rujuk Lampiran 2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (AMALI) FIZIK

LAMPIRAN 1

1. Rajah dibawah menunjukkan dua buaian yang digunakan oleh seorang kanan-kanak. Dia mendapati,
buaian yang bertali pendek berayun dengan lebih laju.

Berdasarkan maklumat dan pemerhatian di atas:


a) Nyatakan satu inferens yang sesuai
b) Nyatakan satu hipotesis yang sesuai.
c) Dengan mengunakan alat radas seperti ladung, benang dan lain-lain radas, terangkan satu rangka
eksperimen untuk menyiasat hipotesis yang anda nyatakan di 1(b).

Dalam penerangan anda sila nyata dengan jelas perkara-perkara berikut;


i) Tujuan eksperimen.
ii) Pembolehubah dalam eksperimen.
iii) Senarai radas dan bahan
iv) Susunan radas.
v) Prosedur eksperimen termasuk kaedah mengawal pemboleh ubah dimanipulasikan
dan kaedah mengukur pemboleh ubah bergerak balas.
vi) Cara anda akan menjadualkan data.
vii) Cara anda akan menganalisis data.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (AMALI) FIZIK

JAWAPAN (LAMPIRAN 2)
a Inferens Tempoh ayunan bandul, T dipengaruhi oleh panjang tali bandul, l
b Hipotesis Semakin panjang tali bandul, semakin bertambah tempoh ayunan bandul
Untuk mengkaji hubungan di antara tempoh ayunan bandul dan panjang tali
c (i) Tujuan
bandul
PU dimanipulasi : panjang tali bandul, l
(ii) Hipotesis PU bergerak balas : Tempoh ayunan bandul, T
PU dimalarkan : jisim bandul, m
(iii) Senarai radas Tali, jam randik, bandul, kaki retot, pembaris meter,

(iv) Susunan radas

Ladung

1. Radas disusun seperti dalam gambarajah.


2. Panjang tali dilaraskan kepada 30 cm.
3. Masa bagi 20 ayunan lengkap diambil dan direkodkan.
(v) Prosedur 4. Tempoh diperoleh dengan rumus 𝑇 = 𝑡/20
5. Eksperimen diulang dengan menggunakan panjang tali, l= 40cm,
50cm,60cm dan 70cm.

Penjadualan
data
l/cm t1/ s t2/ s tpurata/ s T/ s
30
(vi) 40
50
60
70
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (AMALI) FIZIK

T2/s2

(vii) Analisi data


l/ cm

Semakin panjang tali bandul, semakin bertambah tempoh ayunan bandul.


(viii) Kesimpulan
Jadi hipotesis diterima.

You might also like