You are on page 1of 10

Pismena priprema za nastavni čas školska godina:2017/2018

Predavač: Azra Bašić Predmet: Bosanski jezik i književnost

Naziv škole: Osnovna škola Zalik Razred i odjeljenje: VII b

Datum: 7.02.2019. godine

Pedagoški, metodski i didaktički elementi časa

Nastavno područje: Jezik

Nastavna jedinica: Imperfek(a)t

Tip časa: Obrada novog gradiva

Korištena literatura: ''Naš jezik za sedmi razred osnovne škole'' Edita Kevro, Elvira
Ćemalović- Dilberović.

Cilj časa: Osposobljavanje učenika za pravilnu upotrebu jezika

Zadaci:

Obrazovni: Uočavanje glagolskog oblika imperfekta u tekstu i svakodnevnom govoru,


osposobljavanje učenika za njihovo prepoznavanje i pravilnu upotrebu. Upoznavanje učenika sa
vrijednostima jezičkog standarda, sa jezičkim zakonitostima, utvrđivanje postojećih i sticanje
novih znanja iz oblasti jezika.

Funkcionalni: Razvijanje logičkog mišljenja, sposobnosti zapažanja i razlikovanja imperfekta od


drugih oblika glagola (sadašnjih, budućih i prošlih). Razvijanje sposobnosi za pravilan govor i
pisanje, izgrađivanje i formiranje perceptivnih, mentalnih, manuelnih i komunikativnih
sposobnosti. Razvijanje vještine govora, slušanja, posmatranja, razvijanje i podsticanje
kreativnosti i vještine učenika. Sticanje samopouzdanja, upornosti i istrajnosti i radu, razvoj
kritičkog mišljenja, razvijanje osjećaja samopoštovanja, samosvijesti i osjećaja pripadnosti
jezičkoj zajednici.

Odgojni: Razvijanje osjećaja za pravilnu upotrebu i njegu maternjeg jezika, njegovanje govorne
kulture, razvijanje međusobnog uvažavanja i poštovanje različitosti u izražajnim sposobnostima,
navikavanje na timski rad. Razvijanje jezičke radoznalost i istraživačkog duha, razvijanje sklonosti
ka sadržajima koji poboljšavaju komunikacijske sposobnosti, motiviranje stvaralačkih potencijaa,
kreativnih sposobnosti i sklonosti, te razvijanje takmičarskog duha.

Ishod: Pokazuje vladanje pravilima standardne gramatike i njihovom upotrebom pri pisanju.

Nastavne metode: dijaloška metoda, metoda usmenog izlaganja, tekstualna metoda, tabela, venov
dijagram, grozd, metoda demonstracije, metoda analize i sinteze.

Oblici rada: Frontalni, individualni i grupni

Nastavna sredstva i pomagala: laptop, projektor, prezentacija, knjiga, tekst, tabla, kreda i živa
riječ.

Artikulacija časa:

Uvodni dio časa: U uvodnom dijelu časa oslonit ću se na prethodno znanje učenika, te kratko
ponoviti prošla glagolska vremena koja su učili.

Glavni dio časa: U glavnom dijelu časa bazirat ćemo se na imperfekt i na razliku između
imperfekta i aorista

Završni dio časa: U završnom dijelu časa, zajedno sa učenicima ponoviti tvorbu imperfekta kroz
primjere.

REALIZACIJA (TOK) NASTAVNOG ČASA:

Uvodni dio časa: (5 minuta)

U uvodnom dijelu časa nastavnica postavlja pitanja učenicima:

Koje glagolske oblike smo do sada radili?

P.O.: Prezent, aorist, perfekt, pluskvamperfekt, futur I i II.


Koji glagolski oblici govore o prošlosti?

P.O.: Aorist, perfekt i pluskvamperfekt.

Kakav je glagolski oblik aorist?

Glagolsko vrijeme kojim izričemo radnju ograničenog trajanja u prošlosti nazivamo AORIST.

Glavni dio časa: (30 minuta)

Nastavnica pokazuje prezentaciju učenicima. Na prezenatciji piše sljedeći tekst i učenici određuju
glagolske oblike.

...Bijaše jedan car koji se zvao Trojan. U toga cara bijahu, kozije uši, pa redom zvaše berbere da
ga briju, ali kako koji iđaše, nije se natrag vraćao, ne vraćaše se natrag, jer kako bi koji obrijao
Trojana, car bi ga zapitao šta je vidio na njemu. Svi berberini govorahu da su vidjeli kozije uši.
Tada bi ih car Trojan posjekao...

Narodna bajka, U cara Trojana kozije uši

Koje vrijeme je iskazano glagolima u ovom odlomku, da li je sadašnjost, budućnost ili možda
prošlost?

P.O.: prošlo vrijeme- prošlost.

(Kraj prezentacije)

Najava nastavne jedinice: Imperfek(a)t

Imperfekt je prošlo, nesvršeno glagolsko vrijeme. Glagolska radnja u imperfektu nije završena.
Izriče doživljene radnje koje su neograničeno trajale u prošlosti. Npr. smijah.

Tvorba: Po načinu tvorbe imperfekt je prost glagolski oblik. Tvori se od infitivne ili prezentske
osnove i nastavaka.
(Sljedeći dio će biti prikazan na prezentaciji)

Infinitivna osnova + nastavci za imperfket:

BROJ LICE BITI PEĆI

JEDNINA Ja bijah pecijah

Ti bijaše pecijaše

On, ona, ono bijaše pecijaše

MNOŽINA Mi bijasmo pecijasmo

Vi bijaste pecijaste

Oni, one, ona bijahu pecijahu

Prezentska osnova + nastavci za imperfekt

BROJ LICE SMIJATI

JEDNINA Ja smijah

Ti smijaše

On, ona, ono smijaše

MNOŽINA Mi smijasmo

Vi smijaste

Oni, one, ona smijahu


Glasovne promjene koje se javljaju u imperfektu:

Teći- tek + ijah (k-c) – tecijah

Strići- strig + ijah (g-z) – strizijah II PALATALIZACIJA

Peći- pek + ijah ( k-c) - pecijah

Glagoli koji završavaju infinitivnim nastavkom –ći (peći, reći teći ...) nekada su imali oblik pekti,
rekti, tekti.

Nositi- nos + jah (sj-š)- nošah

Vidjeti- vid + jah ( dj-đ)- viđah JOTOVANJE

Dolaziti- dolaz + jah (zj-ž)- dolažah

(Kraj prezentacije)

Imperfekt, kao i aorist, možemo zamijeniti perfektom. Iako se osnovno značenje glagola neće
promijeniti, izgubit će se izražajnost i doživljenost radnje. Zbog toga kažemo da je imperfekt, u
odnosu na perfekt, stilski obilježen.

Bijaše jedan car i imađaše tri sina i tri kćerke. Kad ga već starost obuze, dođe vrijeme da umre.

Narodne pipovijetke često počinju na ovakav način. Kažemo da imaju ustaljene početke.

-Kakva je uloga ovih početaka, jer su pripovijetke dugo prenošene usmenim predanjem?

P.O.: Ovim glagolskim oblikom nastoje se oživiti prošla vremena.

- Jesu li oblici bijaše i imađaše uobičajeni u našem svakodnevnom govoru?

P.O.: Nisu uobičajeni u svakodnevnom govoru. Ali npr.ako pišemo neki sastav koristit ćemo ovaj
glagolski oblik jer će sastav stilski ljepše izgledati. Koristi se u književnim tekstovima radi
izražajnosti.
(Sljedeći dio je prikazan na prezentaciji)

Razlika između aorista i imperfekta:

Aorist i imperfekt imaju slične nastavke, pa ih učenici teško razlikuju. Najsigurniji način
razlikovanja je određivanje glagolskog vida. Kakav može biti glagolski vid?

Npr. Sedmi dan pred zoru stigoše do srca ravnice, a u srcu ravnice stajahu porušene zidine staroga
grada...

Stigoše- glagol svršenog vida, aorist, 3.l.mn. označava završenu prošlu radnju.

Stajahu- glagol nesvršenog vida, imperfekt, 3.l.mn. označava neograničenu prošlu radnju.

(kraj prezentacije)

IMPERFEKT:

-lični glagolski oblik

-razlikuje jedninu i množinu

-prosti glagolski oblik

-predikatska služba

-tvori se od nesvršenih glagola

- nastavci za imperfekt se dodaju na infinitvnu ili prezentsku osnovu

Učenici su podijeljeni u četiri grupe i rješavaju nastavne zadatke.

1. Grupa:
 Šta je imperfekt i kako se tvori?
P.O.: ( Imperfekt je prošlo nesvršeno glagolsko vrijeme. Glagolska radnja u imperfektu
nije završena. Izriče doživljene radnje koje su neograničeno trajale u prošlosti. Tvori
se od infinitivne i prezentske osnove. )

 Ovi glagoli su pogrešno napisani, vi ih napišite ispravno! (samo u 1.l.jd.)

Ja pecija

Ja bija

Ja smija

P.O.: ( pecijah, bijah, smijah)


2. Grupa:
 Glagole misliti i tresti promijeni kroz sva lica:

MISLITI

1. Ja 1. Mi

2. Ti 2. Vi

3. On, ona, ono 3. Oni

P.O.: ( mišljah, mišljaše, mišljaše / mišljasmo, mišljaste, mišljahu)

TRESTI

1. Ja 1. Mi

2. Ti 2. Vi

3. On, ona, ono 3. Oni

P.O.: ( tresijah ili tresah, tresijaše ili tresaše, tresijaše ili tresaše / tresijasmo ili
tresasmo, tresijaste ili tresaste, tresijahu ili tresahu)

 Dopuni!

a) Sadašnje vrijeme zove se ______________, a prošla vremena su:______________________.

b) Aorist se tvori od________ glagola, a imperfekt od____________ glagola.


P.O.: ( a) Sadašnje vrijeme zove se prezent, a prošla su vremena: perfekt, aorist, imperfekt i

pluskvamperfekt.

b) Aorist se tvori od svršenih glagola, a imperfekt od nesvršenih glagola.)

3. Grupa :

 Konjugiraj glagol nositi u svim licima!


1. Ja 1. Mi
2. Ti 2. Vi
3. On, ona, ono 3. Oni

P.O.:

(1. Ja nošah 1. Mi nošasmo

2. Ti nošaše 2. Vi nošaste

3. On, ona, ono nošaše 3. Oni nošahu)

 Napiši glagole i odredi glagolsko vrijeme:

Posmatrao ju je dok je spavala. Sanjaše o ljepšim vremenima, o djeci i miru. Pomisli


kako je lijepa. Nikad nije bila mirnija i opuštenija.

________________________________________________________________________
________________________________________________________________________

P.O: (posmatrao je – perfekt, je spavala – perfekt, sanjaše – imperfekt, pomisli – aorist,

je lijepa – prezent, nije bila – perfekt)


4. Grupa:
 Glagol čitati konjugiraj kroz sva lica u imperfektu!

1. Ja 1. Mi

2. Ti 2. Vi

3. On, ona, ono 3. Oni

P.O.:
(1.Ja čitah 1. Mi čitasmo
2. Ti čitaše 2. Vi čitaste
3. On, ona, ono čitaše 3. Oni čitahu )

 Odredi aorist i imperfekt u sljedećim rečenicama!


Juraj stade na vratima prizemne sobe koja zahvataše cijelu dužinu kuće. Dva prozora
bjehu širom otvorena, te još bješe dosta vidjela.

_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

P.O.: ( imperfekt: zahvataše, bješe. Aorist: bjehu)

Završni dio časa: (10 minuta)

U završnom dijelu časa, učenici zajedno sa nastavnicom ponavljaju sve što su radili tokom časa.
Nastavnica im govori glagole u prezentu, a oni ih konjugiraju u imperfektu.
Izgled table:

Imperfek(a)t

- Imperfekt je prošlo, nesvršeno glagolsko vrijeme. Glagolska radnja u imperfektu nije završena.
Izriče doživljene radnje koje su neograničeno trajale u prošlosti.

-lični glagolski oblik

-razlikuje jedninu i množinu

-prosti glagolski oblik

-predikatska služba

-tvori se od nesvršenih glagola

- nastavci za imperfekt se dodaju na infinitvnu ili prezentsku osnovu

( Učenici svoje odgovore bilježe na tabli)

You might also like