You are on page 1of 9

STANDARD 4:

PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN

ASPEK 4.1 : GURU SEBAGAI PERANCANG

KRITERIA KRITIKAL:
Guru bertindak sebagai perancang untuk memastikan kesediaan dan persediaan yang rapi dalam
melaksanakan Pembelajaran dan Pemudahcaraan (PdPc)
STANDARD KUALITI TINDAKAN UNTUK MENCAPAI
BIL
(STAK) STANDARD (TUMS)
Menyediakan RPH, menentukan kaedah
4.1. pentaksiran dan menyediakan sumber
Guru merancang pelaksanaan PdPc
1 pendidikan mengikut keupayaan murid,
secara profesional dan sistematik.
peruntukan masa dan mematuhi arahan yang
berkuat kuasa.
TAHAP TINDAKAN TAHAP KUALITI
Guru merancang pelaksanaan PdPc dengan: Tindakan dilaksanakan:
i. menyediakan RPH yang mengandungi i. mengikut pelbagai aras keupayaan murid
objektif yang boleh diukur dan aktiviti
pembelajaran yang sesuai. ii. mengikut peruntukan masa yang
ditetapkan
ii. menentukan kaedah pentaksiran dalam
PdPc iii. dengan mematuhi ketetapan kurikulum/
arahan yang berkuat kuasa.
iii. menyediakan ABM/BBM/BBB/TMK.

CATATAN
(Catatan hendaklah spesifik, munasabah, releven & bersesuaian dengan aspek/TUMS)

ASPEK 4.2 : GURU SEBAGAI PENGAWAL

0
KRITERIA KRITIKAL:

Guru bertindak sebagai pengawal pelaksanaan PdPc untuk memastikan kelancaran proses
pembelajaran mengikut perancangan.
STANDARD KUALITI TINDAKAN UNTUK MENCAPAI
BIL
(STAK) STANDARD (TUMS)
Mengelola isi pelajaran dan peruntukan masa
4.2.1 serta memberi peluang kepada penyertaan aktif
Guru mengawal proses pembelajaran
murid dengan menepati objektif pelajaran,
secara profesional dan terancang.
mengikut keupayaan murid dan secara berterusan
dalam PdPc.

TAHAP TINDAKAN TAHAP KUALITI

Guru mengawal proses pembelajaran dengan: Tindakan dilaksanakan:

i. mengelola isi pelajaran/skop i. dengan menepati objektif pelajaran


pembelajaran yang dirancang
ii. mengikut pelbagai aras keupayaan
ii. mengelola masa PdPc selaras dengan murid/pembelajaran terbeza
aktiviti pembelajaran
iii. secara berterusan dalam PdPc.
iii. memberi peluang kepada penyertaan
aktif murid.

CATATAN
(Catatan hendaklah spesifik, munasabah, releven & bersesuaian dengan aspek/TUMS)

ASPEK 4.2 : GURU SEBAGAI PENGAWAL

1
KRITERIA KRITIKAL:

Guru bertindak sebagai pengawal pelaksanaan PdPc untuk memastikan kelancaran proses
pembelajaran mengikut perancangan.
STANDARD KUALITI TINDAKAN UNTUK MENCAPAI
BIL
(STAK) STANDARD (TUMS)
Mengawasi komunikasi dan perlakuan murid,
4.2. menyusun atur kedudukan murid dan
Guru mengawal suasana pembelajaran
2 mewujudkan suasana pembelajaran yang
secara profesional dan terancang.
menyeronokkan mengikut kesesuaian dan
keperluan, secara berhemah, menyeluruh dan
berterusan.

TAHAP TINDAKAN TAHAP KUALITI

Guru mengawal suasana pembelajaran dengan:


Tindakan dilaksanakan:
i. mengawasi komunikasi murid dalam
i. secara berhemah/mengikut
PdPc
kesesuaian
ii. mengawasi perlakuan murid dalam PdPc
ii. secara menyeluruh meliputi semua
murid
iii. menyusun atur kedudukan murid
iii. secara berterusan dalam
iv. mewujudkan suasana pembelajaran
PdPc/mengikut keperluan aktiviti
yang
pembelajaran.
menyeronokkan.
CATATAN
(Catatan hendaklah spesifik, munasabah, releven & bersesuaian dengan aspek/TUMS)

ASPEK 4.3 : GURU SEBAGAI PEMBIMBING

2
KRITERIA KRITIKAL:
Guru bertindak sebagai pembimbing untuk membolehkan murid menguasai pengetahuan,
kemahiran dan mengamalkan nilai berdasarkan objektif pelajaran.
STANDARD KUALITI TINDAKAN UNTUK MENCAPAI
BIL
(STAK) STANDARD (TUMS)
Memberi tunjuk ajar dalam menguasai isi
4.3. Guru membimbing murid secara pelajaran dan kemahiran, memandu murid
1 profesional dan terancang. membuat keputusan dan menyelesaikan
masalah dan menggunakan sumber pendidikan
serta menggabung jalin isi pelajaran dengan
kemahiran/mata pelajaran lain mengikut
keperluan dan keupayaan murid dengan betul,
tepat, secara berhemah dan bersungguh-
sungguh.
TAHAP TINDAKAN TAHAP KUALITI
Guru membimbing murid dengan: Tindakan dilaksanakan:
i. memberi tunjuk ajar/tunjuk cara/panduan
i. mengikut keperluan/pelbagai aras
menguasai isi pelajaran/konsep/fakta
keupayaan murid
berkaitan pelajaran
ii. memberi tunjuk ajar/tunjuk cara/panduan ii. dengan betul dan tepat
menguasai kemahiran dalam aktiviti
pembelajaran iii. secara berhemah
iii. memandu murid membuat keputusan
dan iv. secara bersungguh-sungguh.
menyelesaikan masalah dalam aktiviti
pembelajaran
iv. memandu murid menggunakan/
memanfaatkan sumber pendidikan
berkaitan pelajaran
v. menggabung/merentas/mengaitkan isi
pelajaran dengan tajuk/unit/tema/nilai/
kemahiran/ mata pelajaran lain dalam
aktiviti pembelajaran.
CATATAN
(Catatan hendaklah spesifik, munasabah, releven & bersesuaian dengan aspek/TUMS)

ASPEK 4.4 : GURU SEBAGAI PENDORONG

3
KRITERIA KRITIKAL:
Guru bertindak sebagai pendorong untuk meningkatkan motivasi dan kemahiran insaniah
(soft skills) murid.
STANDARD KUALITI TINDAKAN UNTUK MENCAPAI
BIL
(STAK) STANDARD (TUMS)
Merangsang murid berkomunikasi dan
4.4. Guru mendorong minda murid dalam berkolaboratif, mengemukakan soalan yang
1 melaksanakan aktiviti pembelajaran menjurus ke arah pemikiran kritis dan kreatif
secara profesional dan terancang. dan membuat keputusan atau menyelesaikan
masalah, mewujudkan peluang untuk murid
memimpin dan mengemukakan soalan
berkaitan isi pelajaran serta memperoleh
pengetahuan dan kemahiran secara kendiri
berdasarkan objektif pelajaran, mengikut
keupayaan murid dan secara berterusan.
TAHAP TINDAKAN TAHAP KUALITI
Guru mendorong minda murid dalam
melaksanakan aktiviti pembelajaran dengan: Tindakan dilaksanakan:
i. merangsang murid berkomunikasi
i. berdasarkan objektif pelajaran
ii. merangsang murid berkolaboratif dalam
aktiviti pembelajaran ii. mengikut pelbagai aras keupayaan
iii. mengemukakan soalan yang menjurus murid
ke
arah pemikiran kritis dan kreatif iii. secara berterusan/tekal.

iv. mengajukan soalan/mewujudkan situasi


yang menjurus ke arah membuat
keputusan dan menyelesaikan masalah
v. mewujudkan peluang untuk murid
memimpin
vi. menggalakkan murid mengemukakan
soalan berkaitan isi pelajaran
vii. menggalakkan murid memperoleh
pengetahuan dan kemahiran secara
kendiri.
CATATAN
(Catatan hendaklah spesifik, munasabah, releven & bersesuaian dengan aspek/TUMS)

ASPEK 4.4 : GURU SEBAGAI PENDORONG

4
KRITERIA KRITIKAL:
Guru bertindak sebagai pendorong untuk meningkatkan motivasi dan kemahiran insaniah
(soft skills) murid.

STANDARD KUALITI TINDAKAN UNTUK MENCAPAI


BIL
(STAK) STANDARD (TUMS)

4.4. Memberi pujian, galakan, penghargaan dan


Guru mendorong emosi murid dalam
2 keyakinan serta prihatin terhadap keperluan
melaksanakan aktiviti pembelajaran
murid secara berhemah, menyeluruh dan
secara profesional dan terancang.
berterusan.

TAHAP TINDAKAN TAHAP KUALITI

Guru mendorong emosi murid dalam Tindakan dilaksanakan:


melaksanakan aktiviti pembelajaran dengan:
i. secara berhemah
i. memberi pujian/galakan terhadap
perlakuan positif ii. secara menyeluruh meliputi semua
murid
ii. memberi penghargaan terhadap hasil
kerja/idea yang bernas iii. secara berterusan/tekal.

iii. memberi keyakinan dalam


mengemukakan soalan/memberi
respons

iv. prihatin terhadap keperluan murid.


CATATAN
(Catatan hendaklah spesifik, munasabah, releven & bersesuaian dengan aspek/TUMS)

ASPEK 4.5 : GURU SEBAGAI PENILAI

5
KRITERIA KRITIKAL:
Guru berperanan sebagai penilai untuk mengesan tahap penguasaan murid.
STANDARD KUALITI TINDAKAN UNTUK MENCAPAI
BIL
(STAK) STANDARD (TUMS)
Menggunakan pelbagai kaedah pentaksiran,
4.5. Guru melaksanakan penilaian secara menjalankan aktiviti pemulihan dan
1 sistematik dan terancang. pengayaan, memberi tugasan, membuat
refleksi serta menyemak hasil kerja murid
berdasarkan objektif pelajaran, mengikut
ketetapan pelaksanaan pentaksiran yang
berkuat kuasa, secara menyeluruh dan
berterusan.
TAHAP TINDAKAN TAHAP KUALITI
Guru melaksanakan penilaian dengan: Tindakan dilaksanakan:
i. menggunakan pelbagai kaedah i. berdasarkan objektif pelajaran
pentaksiran dalam PdPc
ii. mengikut ketetapan/arahan
ii. menjalankan aktiviti pemulihan/
pelaksanaan pentaksiran yang berkuat
pengayaan dalam PdPc
kuasa
iii. memberi latihan/tugasan berkaitan
pelajaran iii. secara menyeluruh dari segi
iv. membuat refleksi PdPc kecukupan dan kecakupan/meliputi
v. menyemak/menilai hasil kerja/gerak semua murid
kerja/latihan/ tugasan. iv. secara berterusan/konsisten/segera.
CATATAN
(Catatan hendaklah spesifik, munasabah, releven & bersesuaian dengan aspek/TUMS)

6
ASPEK 4.6 : MURID SEBAGAI PEMBELAJAR AKTIF

KRITERIA KRITIKAL:
Murid bertindak sebagai pembelajar aktif untuk menguasai pengetahuan dan kemahiran serta
mengamalkan nilai positif.
STANDARD KUALITI TINDAKAN UNTUK MENCAPAI
BIL
(STAK) STANDARD (TUMS)
Memberi respons, berkomunikasi dan
4.6. Murid melibatkan diri dalam proses melaksanakan aktiviti secara kolaboratif,
1 pembelajaran secara berkesan. berpemikiran kritis dan kreatif, mengemukakan
soalan, menyelesaikan masalah dan
mengaitkan isi pelajaran dengan kehidupan
berdasarkan objektif pelajaran, secara aktif,
yakin dan berhemah.
TAHAP TINDAKAN TAHAP KUALITI

7
Murid melibatkan diri dalam proses Tindakan dilaksanakan:
pembelajaran dengan:
i. dengan pelibatan 90% hingga 100%
i. memberi respons berkaitan isi pelajaran murid bagi tindakan (i), (ii) dan (iii) dan
pelibatan melebihi 50% murid bagi
ii. berkomunikasi dalam melaksanakan
tindakan (iv), (v), (vi) dan (vii)
aktiviti pembelajaran
ii. selaras dengan objektif pelajaran
iii. melaksanakan aktiviti pembelajaran
secara kolaboratif iii. dengan yakin
iv. memberi respons yang menjurus ke iv. secara berhemah/saling menghormati/
arah bersungguhsungguh.
pemikiran kritis dan kreatif berkaitan isi
pelajaran
v. mengemukakan soalan berkaitan isi
pelajaran
vi. mengaitkan isi pelajaran dengan
kehidupan murid / isu lokal / global
vii. membuat keputusan/menyelesaikan
masalah berkaitan aktiviti pembelajaran.
CATATAN
(Catatan hendaklah spesifik, munasabah, releven & bersesuaian dengan aspek/TUMS)

You might also like