You are on page 1of 9

4.

1 Guru sebagai
perancang

4. 2.1 Guru sebagai


pengawal (proses
pembelajaran)

4.2.2 Guru sebagai


pengawal (suasana
pembelajaran)

4.3 Guru sebagai


pembimbing

4.4.1 Guru sebagai


pendorang (minda)

4.4.2 Guru sebagai


pendorang (emosi)

4.5 Guru sebagai penilai

4.6 Murid sebagai


pembelajaran aktif
Aspek 4.1 Guru sebagai perancang
Kriteria kritikal
- Guru bertindak sebagai perancang untuk mamastikan keadaan yang rapi dalam
melaksanakan pembelajaran dan pemudah cara PdPc.
- Guru sebagai perancang yang baik perlu ada kemahiran merungkai kurikulum iaitu
menyusun semula Standard Kandungan, Standard Pembelajaran dan Standard
Prestasi ke dalam RPT dan RPH mengikut keupayaan murid semasa pelaksanaan
PdP dengan menggunakan pedagogi yang bersesuaian bagi mencapai objektif
pembelajaran.

DSKP Rancangan
Pembelajaran SPI3 1999
- Standarg
Kandungan Harian (RPH) - Objektif
- Standard - Kaedah - Aktiviti
Pembelajaran pentaksiran
berdasarkan - Refleksi
- Standard Prestasi objektif

S
Spesifik

M
T
Boleh
Masa
diukur
objektif

A
R
Boleh
Realistik
dicapai
4.2.1 Guru sebagai pengawal (proses pembelajaran)

- Mengelola isi pelajaran dan peruntukan masa serta memberi peluang kepada
penyertaan aktif murid dengan menepati objektif pelajaran, mengikut keupayaan
murid dan secara berterusan dalam PdPc.

mengelola isi pengajaran Mengelola masa


Menulis serta menerangkan Jangan melakukan sesuatu
objektif dalam bahasa yang aktiviti terlalu lama (setiap 5
mudah atau 10 minit bertanya kepada
berbincang dengan murid murid)
mengenai apa yang dipelajari mengawal proses pengajaran
sentiasa rujuk objektif setelah secara teratur daripada mudah
melakukan aktiviti (sentiasa kepada sukar
bertanya kepada murid) memastikan aktiviti mengikut
mengaitkan pengetahuan sedia masa yang telah dirancang
ada murid memberi peluang kepada
penyertaan aktif murid

4.2.2 Guru sebagai pengawal (suasana pembelajaran)

- Mengawasi komunikasi dan perlakuan murid, menyusun atur kedudukan murid dan
mewujudkan persekitaran pembelajaran yang menyeronokkan secara berhemah,
mengikut kesesuaian dan keperluan, secara menyeluruh dan berterusan.

Menyusun atur Mewujudkan


Mengawasi Mengawasi
kedudukan murid persekitaran
komunikasi murid kelakuan murid
selaras dengan pembelajaran
semasa proses semasa proses
aktiviti yang
PdPc PdPc
pembelajaran menyeronokkan

Guru boleh:
1. Memberi ganjaran, galakan penaltih dan nasihat kepada murid
2. Menyusun atur perabut di dalam kelas
3. Mengadakan pertandingan keceriaan bilik darja
4.3 Guru sebagai pembimbing

- Guru bertindak sebagai pembimbing untuk membolehkan murid menguasai


pengetahuan, kemahiran dan mengamalkan nilai berdasarkan objektif pelajaran.
- Memberi tunjuk ajar dalam menguasai isi pelajaran dan kemahiran, memandu murid
membuat keputusan dan menyelesaikan masalah serta menggunakan sumber
pendidikan, dan mengabung isi pelajaran dengan kemahiran mata pelajaran lain
mengikut keperluan dan keupayaan murid dengan betul dan tepat.

Guru membimbing murid dengan:


i. Memberi tunjuk ajar/ panduan menguasai isi pengajaran/ konsep serta
fakta berkaitan pembelajaran
ii. Memberi tunjuk ajar/ panduan menguasai kemahiran dalam pembelajaran
iii. Memandu murid membuat keputusan dan menyekesaikan masalah dalam
aktiviti pembelajaran
iv. Memandu murid menggunakan sumber pendidikan berkaitan pelajaran
v. Menggabung dan mangaitkan isi pelajaran dengan mata pelajaran lain
dalam aktiviti pembelajaran

4.4.1 Guru sebagai pendorong (minda)

- Guru bertindak sebagai pendorong untuk meningkatkan motivasi murid dalam


pembelajaran
- Merangsang murid berkomunikasi dan berkolaboratif, mengemukakan soalan
yang menjuru kepada pemikiran kritis dan kreatif dan membuat keputusan
atau menyelesaikan masalah, mewujudkan peluang untuk murid memimpin
dan mengemukakan soalan berkaitan isi pelajaran serta memperoleh
pengetahuan dan kemahiran secara kendiri berdasarkan objektif pelajara,
mengikut keupayaan murid dan secara berterusan.

4.4.2 Guru sebagai pendorong (emosi)

- Memberi pujian, galakan, penghargaan dan keyakinan serta prihatin terhadap


keperluan murid secara berhemah, menyeluruh dan berterusan.
4.5 Guru sebagai penilai

- Guru sebagai penilai untuk mengesan tahap penguasaan murid serta menilai secara
sistematik dan terancang.
- Menggunakan pelbagai kaedah pentaksiran, menjalankan aktiviti pemulihan dan
pengayaan, membuat refleksi serta menyemak hasil kerja murid berdasarkan objektif
pelajaran, mengikut ketetapan pelaksanaan pentaksiran yang berkuat kuasa, secara
menyeluruh dan berterusan.

4.6 Murid sebagai pembelajaran aktif

- Murid bertindak sebagai pembelajar aktif untuk menguasai pengetahuan dan


kemahiran serta mengamalkan nilai positif.
- Memberi respons, berkomunikasi dan melaksanakan aktiviti secara kolaboratif,
berpemikiran kritis dan kreatif, mengemukakan soalan, menyelesaikan masalah dan
mengaitkan isi pelajaran dengan kehidupan berdasarkan objektif pelajaran, secara
aktif, yakin dan berhemah.
Menguasai
subjek yang
dipelajari

Mahir dalam
menggunakan
Menyanyangi
teknik
murid
pembelajaran
di dalam PdPc

ciri-ciri
guru
cemerlang

Bijak dalam
meningkatkan Kuasai ilmu
keberhasilan psikologi
kepada murid

Mahir dalam
teknologi

Objektif guru
cemerlang

Sebagai Sebagai role model Untuk Meningkatkan


Kenaikan pangkat
pengiktirafan kepada rakan guru meningkatkan kecemerlangan
secara fast trek
kepada guru yang lain motivasi guru sekolah
Perkasakan
penguasaan
mata
pelajaran

Apa yang perlu


Permohanan dilakukan Transformasi
guru untuk menjadi kaedah
cemerlang guru pebgajaran
cemerlang

Pengumpulan
evidens

You might also like