You are on page 1of 3

Rancangan Pengajaran Harian Sejarah Tingkatan 2

Mata pelajaran dan kelas Sejarah Tingkatan 2 Bijak


Masa 7.00-8.00 pagi
Tema/ tajuk Warisan Negara/ Kesultanan Melayu Melaka sebagai asas
kerajaan masa kini.
Standard kandungan 6.1 Kesultanan Melayu Melaka
Standard pembelajaran 6.1.3 Menerangkan berakhirnya pemerintahan Kesultanan
Melayu Melaka yang berpusat di Melaka.

K6.1.4 Menilai kepentingan sifat kepimpinan dalam pembinaan


negara.
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid akan dapat:
1. Menjelaskan faktor dalaman dan serangan Portugis sebagai
faktor yang membawa kepada pengakhiran Kesultanan
Melayu Melaka.
2. Menerangkan strategi Melaka menghadapi serangan
Portugis.
3. Menghuraikan perjuangan mengembalikan kedaulatan
Melaka.
Aktiviti - Perbincangan
- Soal jawab

Elemen merentas Nilai murni- berani, semangat kemasyarakatan, tanggungjawab,


kerjasama.
kurikulum (EMK)
KPS- Membuat interprestasi, membuat imaginasi, memahami
kronologi, meneroka bukti, membuat rasionalisasi.
Bahan bantu mengajar CBL Canvas Templates, video kejatuhan Kesultanan Melayu
Melaka 1511.
Penilaian pengajaran dan TP: 1, 2, 3, 5,
pembelajaran
Refleksi
Strategi Pengajaran Dan Pembelajaran

Aktiviti EMK Catatan


Set induksi (5 minit) Pendekatan- CBL
-Guru menunjukkan video kejatuhan Kesultanan
Melayu Melaka 1511.

Langkah 1 (15 minit) Nilai- Kerjasama Pendekatan- CBL


-Guru membahagikan pelajar kepada tiga kumpulan dan Teknik- Perbincangan
memberikan tajuk kepada tiga kumpulan.

Kumpulan 1: Faktor dalaman dan serangan Portugis


sebagai faktor yang membawa kepada
pengakhiran Kesultanan Melayu Melaka.
Kumpulan 2: Strategi Melaka menghadapi serangan
Portugis.
Kumpulan 3: Perjuangan mengembalikan kedaulatan
Melaka.

-Guru akan mengedarkan satu CBL Canvas Templates


kepada tiga kumpulan tersebut.

-Ahli kumpulan diminta berbincang bagi memastikan


mereka membina soalan dasar yang berkaitan dengan
tajuk yang telah diberikan kepada setiap kumpulan dan
guru akan memberi panduan kepada pelajar.
Langkah 2 (15 minit) TKP- Verbal linguistik Pendekatan- CBL
-Pelajar diminta membina pernyataan cabaran yang Nilai- Semangat Teknik- Perbincangan,
menarik (liku-liku sejarah) bagi mencari penyelesaian bermasyarakat, soal jawab.
kepada keseluruhan soalan dasar yang mereka telah bina. bertanggungjawab. KBAT- Menganalisis

-Seterusnya bimbingan soalan perlu dibina oleh pelajar


agar mereka mengetahui secara mendalam mengenai tajuk
mereka serta dapat membimbing mereka untuk
menerangkan tajuk atau idea utama yang mereka dapat
mengikut kumpulan masing-masing.
-Setelah itu, pelajar akan memilih bimbingan aktiviti
mereka dan seterusnya mencari bimbingan sumber
mereka agar soalan dasar menjawab tajuk atau idea utama
mereka tadi.

Langkah 3 (20 minit) TKP- Visual ruang, Pendekatan- CBL


-Akhir sekali, pelajar akan mencari penyelesaian iaitu interpersonal. Teknik- perbincangan
berdasarkan penyelidikan, pertimbangan, rancangan, dan Nilai- Kerjasama
bukti agar idea utama terjawab.

-Penyelesaian akan dilakukan oleh pelajar dengan


bimbingan guru.

Penutup (5 minit) TKP- Verbal linguistik Pendekatan- CBL


-Guru akan menyimpulkan mengenai kesultanan melayu Nilai- Tanggungjawab Teknik- Perbincangan
Melaka, kemudian meminta seorang daripada tiga
kumpulan tadi menyimpulkan pemahaman mereka
terhadap tajuk pengakhiran pemerintahan Kesultanan
Melayu Melaka.

You might also like