You are on page 1of 4

IME I PREZIME UČITELJICE/UČITELJA

RAZREDNI ODJEL: .7. ___ REDNI BROJ SATA: DATUM:

NASTAVNA TEMA Riječi

NASTAVNA JEDINICA ODNOSI MEĐU RIJEČIMA: istoznačnice, bliskoznačnice i suprotnice


NASTAVNO PODRUČJE: TIP NASTAVNOGA SATA: NASTAVNI OBLICI:
jezik obrada čelni, pojedinačni, u skupinama

prepoznavati sinonime; razlikovati istoznačnice i sličnoznačnice;


OPERACIONALIZIRANI
prepoznavati zavičajne istoznačnice; prepoznavati antonime; pravilno
CILJEVI
koristiti sinonime i antonime u tekstu

unutarpredmetni – jezično izražavanje, književnost


SUODNOSI
međupredmetni – glazbena kultura, građanski odgoj
ZADAĆE

Učenik će prepoznavati sinonime; razlikovati istoznačnice i sličnoznačnice;


pravilno upotrebljavati istoznačnice stranoga podrijetla; prepoznavati
a) obrazovne
zavičajne istoznačnice te ih po potrebi zamjenjivati standardnima;
prepoznavati antonime; pravilno koristiti sinonime i antonime u tekstu.

Učenik će razvijati svijest da je bogaćenje rječnika i čuvanje vlastitog


rječničkog blaga dio vlastite jezične kulture. Učenik će surađivati u radu s
b) odgojne
drugim učenicima u razredu i tako razvijati međusobno poštovanje i svijest
o odgovornosti za rezultate zajedničkih aktivnosti.

Učenik će razvijati sposobnost zapažanja, analiziranja sadržaja,


c) funkcionalne raščlanjivanja, uspoređivanja, povezivanja, razlikovanja, zaključivanja,
primjene, pisanja i govorenja.

Učenik će razvijati socijalne i jezične vještine – suradnja s drugim


d) komunikacijske učenicima, razgovor, usmeno izlaganje, aktivno slušanje, iskazivanje i
obrazlaganje vlastitog mišljenja, bogaćenje rječnika.
NASTAVNI MATERIJAL I udžbenik, radna bilježnica, ploča, kreda, živa riječ,
NASTAVNA SREDSTVA LCD projektor, prezentacijsko platno
POSTUPCI I OBLICI – tijekom sata vježbama Dvije minute i zadatcima u radnoj bilježnici
VREDNOVANJA I – u završnome dijelu sata – zadatci u radnoj bilježnici
SAMOVREDNOVANJA – vježba Pišemo u udžbeniku
TIJEK SATA (ARTIKULACIJA)
1. motivacija
Učenici se prisjećaju po jednoga događaja u kojemu su imali više sreće nego
pameti, bili ludi od radosti ili udarili brigu na veselje.
UVOD

2. čitanje Nakon čitanja ulomka učenici zapažaju što Anči smatra potrebnim za sreću, a
polaznoga što njezinu majku čini sretnom te komentiraju Hemingwayjeve riječi kako sreća
teksta dolazi u raznim oblicima, samo je trebamo znati prepoznati. Slijedi razgovor o
tome što učenici smatraju srećom.
1. otkrivanje Sinonimi
nove jezične Učenici promatraju primjere u udžbeniku te prepisuju u bilježnicu parove riječi
pojave iste vrste i istoga/sličnoga značenje - sinonime.
2. analiza i
a) Istoznačnice i sličnozačnice
zapažanje
Uspoređujući primjere u udžbeniku učenici zaključuju da neke riječi imaju isto,
novih obilježja
a neke slično značenje te da riječi sličnoga značenja ne možemo uvijek
OBRADA GRADIVA

zamijeniti jedne drugima. Slijedi prva vježba Dvije minute na str. 35.
b) Istoznačnice stranoga podrijetla
Učenici promatraju crtež u udžbeniku te zaključuju da se istaknute riječi
stranoga podrijetla mogu zamijeniti hrvatskima. Zatim učenici rade drugu
vježbu Dvije minute na str. 35. te u skupinama rješavaju 9.a) zad. na str. 25. u
radnoj bilježnici.
c) Zavičajne istoznačnice
Učenici imenuju pojmove prikazane na sličicama riječima iz svojega
zavičajnoga govora. Slijedi vježba Dvije minute na str. 36.
d) Antonimi (suprotnice)
Učenici zapažaju riječi suprotnoga značenja – antonime te zaključuju da
pripadaju istoj vrsti. Slijedi 9.b) zad. na str. 25. u radnoj bilježnici.

1. ponavljanje Slijedi ponavljanje novih spoznaja s pomoću plana ploče te 1.,2. i 3. zad. na str.
SINTEZA

23. u radnoj bilježnici.


2. provjera
usvojenosti Učenici u skupinama rješavaju vježbu Pišemo na str. 36. u udžbeniku.
(vrednovanje)
ZADAVANJE
Radna bilježnica str. 24. i 25.
DOMAĆE ZADAĆE
PLAN PLOČE

Značenjski odnosi među riječima

muzika glazba
brod lađa Riječi koje imaju isto ili
sreća veselje slično značenje
opet iznova nazivamo sinonimi.
pametan inteligentan
kazati reći

Stišaj tu muziku! Stišaj tu glazbu! istoznačnice


To je stvarno tako. To je doista tako. - imaju isto značenje
Nije moj radostan dan. Nije moj sretan dan. sličnoznačnice
Pijemo hladni čaj. Pijemo ledeni čaj. - imaju slično značenje

Imam super Imam izvrsnu Nastoj što


ideju. zamisao. više
Pogledaj Pogledaj upotrebljavati
ekran zaslon hrvatske
kompjutora! računala! riječi!

riječi stranoga podrijetla hrvatske istoznačnice

jastuk – kušin, vanjkuš


pas – cucak, ker zavičajne istoznačnice
špekula – franja, pikula

Uvijek dolazi danju.


Nikad ne dolazi noću.
Suprotnice ili antonimi – par riječi iste
vrste, a različita, suprotna značenja.
Da, hoću doći!
Ne, neću otići!
Radno-kreativni kutak

1. Ulomku pjesme Sreća Filipa Dizdara dodaj suprotnice, riječi koje se nalaze u
zagradama.

Tražiš je na _______ (pravim) mjestima


______ (ispred) knjiga, usred pjesama
na krajevima _________(veselih) filmova
ispod ________ (mokrih) suza.

Tražiš je po ________ (bijelim) vrećama


čupaš tragove iz ___________ (zaborava),
al' tamo gdje je nekad plesala
sad je više _______ (ima).

2. U ulomku pjesme Sreća zamijeni riječi u zagradama istoznačnicama ili


sličnoznačnicama:

Svakog jutra pitaš ___________(poštare)


___________(strah) te je da je ne ostave
na ___________(krivo) ime nekome
tko je manje treba.

Tko zna zašto te ___________(obilazi)


koga __________ (voli), s kime izlazi
gdje ___________(spava).

3. Uz sljedeće riječi napiši sinonime te ih upotrijebi u rečenici.

nevrijeme - ____________________

______________________________________________________________

književnost - ___________________

______________________________________________________________

4. Navedi po jedan glagol, imenicu, pridjev i prilog te ih zamijeni svojim zavičajnim


sinonimima:

riječ

zavičajni
sinonim

5. Zamijeni neknjiževne riječi i riječi stranoga podrijetla u zagradama hrvatskim


književnim sinonimima.

Bili smo na koncertu ______________(interesantnog) _____________(benda)


i čim su izašli na ___________(stejdž), svi su _____________(skužili) da su jako
_____________(kul) i da ćemo se _____________(super) provesti.

You might also like