You are on page 1of 4

ФИЗИКА

7. разред

ОШ „Соња Маринковић“

Наставна тема: Равнотежа тела

Наставна јединица: 44.


Пливање и тоњење тела
(корелација: биологија)

По редовном плану и програму По индивидуалном образовном плану

Тип часа: OНГ (обрада новог градива)

Наставне методе

Монолошка, дијалошка, демонстрациона Монолошка, дијалошка, демонстрациона

Облици рада

Фронтални Фронтални, индивидуални

Услови за реализацију часа:


учионица
Наставна средства:

Бочица од капи за нос, ситан песак, пластелин, пластилна флаша, танко пластично црево

Циљеви часа
Упознавање услова за равнотежу тела. Упознавање услова за равнотежу тела.
Схватање услова равнотеже полуге. Схватање услова равнотеже полуге.
Значај примене полуге. Значај примене полуге.
Указивање на узрочно-последичну повезаност Указивање на узрочно-последичну повезаност
појава у природи. појава у природи.
Примена знања у објашњавању појава из Примена знања у објашњавању појава из
свакодневног живота. свакодневног живота.
Извођење закључака на основу посматрања и Изграђивање научног погледа на свет.
анализе физичких појава. Развијање радних навика.
Уочавање значаја увођења експерименталне  ученици треба да разумеју пливање и
провере тврђења. тоњење тела;
Изграђивање научног погледа на свет.  да умеју огледом да покажу пливање и
Развијање радних навика. тоњење;
 ученици треба да разумеју пливање и  да могу математичком формулом да
тоњење тела; искажу пливање и тоњење тела;
 да умеју огледом да покажу пливање и  да знају да на примерима објасне
тоњење; пливање и тоњење тела.
 да могу математичком формулом да
искажу пливање и тоњење тела;
 да знају да на примерима објасне
пливање и тоњење тела.
Уводни део часа (до 10 минута)
А) МОТИВАЦИЈА – ПОНАВЉАЊЕ КРОЗ ИГРУ
Питања за обнављање:
Провера домаћег задатака.
Питања за обнављање:
- Шта је хидростатички притисак, како се израчунава и од чега зависи?
- Зашто се по вредности разликују силе које делују на горњу и доњу површину потопљеног тела?
- Зашто на тела потопљена у течности делује сила потиска?
- Шта је сила потиска?
- Какав је правац и смер силе потиска?
- Како је Архимед одредио силу потиска?
- Како гласи Архимедов закон?
- Зашто се чини да је камен у води много лакши него у ваздуху?
- Силе које делују на тело потопљено у течности.
- Правац деловања Земљине теже?
- Разлика између тежине тела и силе Земљине теже?
- Слагање колинеарних сила – исти правац супротни смерови.
- Кaда је неко тело у равнотежи?
Главни део часа (30 минута)
Б) ОБРАДА – ПРОВЕРА ЗНАЊА
Б) ОБРАДА – ПРОВЕРА ЗНАЊА
Ученику се након исписаних садржаја штампају
СТАНДАРДИ КОЈИ СЕ РЕАЛИЗУЈУ:
садржаји увеличани на папиру ради лакшег
ФИ.1.1.1. уме да препозна гравитациону силу и
схватања градива. Ученик слушањем прима
силу трења које делују на тела која мирују или
знање и развија логичко закључивање, а помоћу
се крећу равномерно
наставних листића стиче потпуније знање које
ФИ.2.1.1. уме да препозна еластичну силу, силу
такође може да испрати у току часа и да понови
потиска и особине инерције
рађено градиво код куће.
ФИ.2.1.2. зна основне особине гравитационе и
ПРИЛОГ
еластичне силе, и силе потиска
ФИ.2.1.5. разуме и примењује концепт густине СТАНДАРДИ КОЈИ СЕ РЕАЛИЗУЈУ:
ФИ.1.1.1. , ФИ.2.1.1.
ФИ.2.6.2. уме да препозна векторске физичке
ФИ.2.1.2., ФИ.2.1.5. , ФИ.2.6.2.
величине, нпр. брзину и силу

Овај део часа започети огледом:


- у посуду са водом ставити бочицу од капи за нос
- у бочицу постепено додавати металне куглице или ситан песак и сваки пут је поново
стављати на воду
- поступак понављати све док бочица не потоне на дно.
Са ученицима дискутовати сваки корак.

Из свакодневног живота знамо да нека тела пливају на површини течности, друга тону на дно, а
нека лебде.
На основу резултата огледа тражити од ученика да објасне зашто нека тела пливају а друга тону.

Питање: Које силе делују на тело потопљено у води?

На табли нацртати и објаснити сва три случаја:


1. Fg  F p тело тоне 2. Fg  F p тело се налази у 3. Fg  F p тело испливава

равнотежи на било ком месту у на површину


течности - тело лебди
Fp Fp

Fp FR
FR Fp Fg
Fg

средња густина тела већа од Fg


Fg
густине течности
тела > течности средња густина тела једнака средња густина тела мања од
густини течности густине течности
тела = течности тела < течности

Посебно нагласити за трећи случај ( Fg  F p ):


- тело испливава на површину, смањује се сила потиска јер се смањује потопљена запремина тела
(из формуле се види да сила потиска зависи од запремине)
- када се сила потиска и сила теже изједначе тело се зауставља и плива на површини делимично
зароњено.

Закључак: Тело плива ако је његова средња густина мања од густине течности, лебди ако су
оне једнаке, а тоне ако је густина тела већа од густине течности.

Тела направљена од супстанције која има већу густину од течности, могу да пливају ако се
комбинују са другим телима.
пример:
- даска и ексер
- празна кутија од лима
- бродови (корито гвоздено, унутрашњост испуњена ваздухом)
- показати - пластелин - куглица и чамац од пластелина
- ПОДМОРНИЦА – може да плива по површини мора, да лебди и да се спусти на дно мора
Задатак 1: Плива или тоне

Пред ученицима је потребан прибор (пластелин, кликер, парченце стиропора и чаша са водом).
Свака група добија писмена упутства:
Шта се дешава са комадићем стиропора када га ставимо у чашу са водом?
Шта се дешава са кликером?
Стави комадић пластелина, шта се дешава са њим?
Шта ће се дешавати са чамчићем који си направио од пластелина?
Стави кликер у чамчић. Шта примећујеш?
Објасни сваки појединачни случај, а затим одговори на питање
Зашто брод плива, од чега је направљен?
Закључак: Брод плива јер је средња густина брода и ваздуха у његовим деловима мања од
густине воде.

Задатак 2: Јаје тоне у чистој, а плива у сланој води. Провери. Објасни.


Упутство: у чашу сипај воду и стави свеже јаје. Да ли јаје плива или тоне? Извади јаје и додај две
кашике соли (густина соли је већа од густине воде). Мешај док се со не раствори. Да ли јаје плива у
раствору? Објасни.

Завршни део часа (5 минута)


Е) ЕВАЛУАЦИЈА (фронтални рад) Е) ЕВАЛУАЦИЈА (фронтални рад)
Питања за обнављање: Питања за обнављање:
- Које силе делују на тело потопљено у - Које силе делују на тело потопљено у
течности? течности?
- Који услови треба да буду испуњени да - Који услови треба да буду испуњени да би
би тело у течности: тело у течности:
o пливало o пливало
o лебдело o лебдело
o тонуло? o тонуло?
Како је могуће да челични брод плови по води? Како је могуће да челични брод плови по води?
АКТИВНОСТ УЧЕНИКА:
Помажу приликом извођења демонстрационих огледа, постављају питања и одговарају на
постављена питања, анализирају појаве, записују.

You might also like