You are on page 1of 6

I Општи подаци

Кандидат: Шејла Кочан

Учитељ-ментор: Јасмина Хот

Датум: 10.3.2022.

Школа: „Рифат Бурџовић Тршо“, Тутин

Разред и одељење: II

Час: 3.

II Општи методички подаци

Наставна тема: Воде

Наставна јединица: Воде и друге течности

Тип часа: Обрада

Циљ часа: Усвајање и проширивање знања о особинама воде и других


течности
Задаци часа

Стицање знања о води и другим течностима, уочавање


разлика при мешању воде са другим течностима.Стицање
а) образовни:
знања особинама течних материја и упоређивање по облику,
густини, запремини, провидности.

Оспособљавање ученика за извођење експеримента и


б) функционални:
извођења закључка.

Подстицање радозналости и истраживачких активности.


в) васпитни: Подстицање пријатне атмосфере у учионици, и групног
облика рада и осећаја припадности.

Облици рада: Фронтални, индивидуални, рад у пару.

Вербално – текстуална метода, демонстративно –


илустративна метода, методе рјешавања проблема,
Наставне методе:
кооперативне методе учења, интерактивне методе,
амбијентално учење;

Чаша, вода, шећер, мед, вино, алкохол, млеко, мастило, зрна


Наставна средства:
бибера, кашичице, табла, креда.

Наставни објекат: Школа, школске просторије


ТОК НАСТАВНОГ ПРОЦЕСА

У уводном делу часа представљам се


ученицима, говорим им да ћу на данашњем
часу ја бити њихов учитељ и да се надам вам
УВОДНИ ДЕО ЧАСА час бити занимљив. Говорим им да ћу им на
табли нацртати једну табелу, а да ће они
помоћу мојих питања да погађају о чему се
ради. Решење ће бити уписано водоравно.
Прва усправна колона даје коначно решење.
(Прилог 1) Са ученицима обнављам њихово
знање о води. Питам их шта је вода?(Вода је
провидна, безбојна течност која формира
реке, језера, океане и кишу на Земљи и један
је од основних састојака свих живих бића). У
ком агрегатном стању се јавља у природи?
( Вода се јавља у три агреганта стања и то: у
течном, чврстом и гасовитом стању) Након
тога их питам да ли познају неке воде у својој
близини? ( Да) Које воде познају у својој
околини? (језеро, реке, баре) Питам ученике
да ли знају која је боја реке, која језера, а која
баре и од чега зависи боја воде? (Зависи од
неба и околине у којој се налази језеро, у
река, бара, осликава се небо или природа у
води) Након тога најављујем ученицима
наставну јединицу. Говорим им да запишу
наслов у својој свесци, а ја пишем наслов на
табли.

ГЛАВНИ ДЕО ЧАСА

Делим ученике у групе. У учионици има 23


ученика, и њих делим у 3 групе. Ученицима
спајам клупе, тако да могу заједно да
фукнционишу и да се ни један ученик не
осећа запостављеним и да сви
виде оглед. Упутства за извођење огледа и
огледа су дати у уџбенику стр. 95,96 и 97.
Ученици имају задатак по групама, тако да
свака група треба да зна шта јој је задатак.
Свака група на крају свог огледа има главног
члана групе или редставника који записује
реакције и који их на крају представља свима.
Сваки вођа групе има папирић на које
записује шта се десило. Свака група има
различите састојке. Након што одраде свој
оглед, ученик представник групе излази
испред табле и након излагања сви у
одељењудолазе до закључка зашто је вода
провидна, густа и какав је вода растварач.

ЗАВРШНИ ДЕО ЧАСА

У завршном делу часа са ученицима


проверавамо научено. Проверу вршим преко
још једне табеле коју ћу нацртати на табли.
Ученици ће у одговарајућој табели написати
шта утиче да вода буде провидна, густа и шта
вода може растворити. (Прилог 2) Са
ученицима долазим до закључка да се
течности разликују. (Прилог 3) Домаћи
задатак ученика је да кући у пола чаше воде
сипају прво млека, уља, меда и да при сваком
састојку напишу шта се десило. Поздрављам
се са ученицима, говорим им да ми је било
задовољство што сам имао час код њих и да
се надам да ће увек да буду тако добри.
Говорим им да су током огледа били сјајни,
да су били заинтересовани и ми је драго што
сам се упознао са њима.
Довиђења!

Прилог 1
1. Увек дођем с неке стране, носим лишће, ломим гране.-ВЕТАР
2. Огромно водено пространство, није море, није рекао, није језеро, шта је?Океан
3. Река извире у Немачкој, пролази кроз нашу државу и улива се у Црно море? Дунав
4. Планина у Србији која се налази 15 км од Београда, постоји и торањ који се назива као и планина. То
је? Авала
Оглед број 1

Прибор:6 чаша, 6 кашичица, вода, млеко, уље, мед, вино, алкохол.

Упутства:Ученици треба да у свакој од чаша ставе по једану течност и да


закључе колико је која течност провидна.
1. Шта утиче на провидност течности?

__________________________________________________________________
________________________________________

2. Шта се запажа? Које течности су провидне, мање провидне и


непровидне?
Провидне Мање провидне Непровидне

Оглед број 2
Прибор: 3 чаше, уље, вода и мед.

Упутства: Ученици треба да у свакој чаши ставе по једну течност и закључе


какве су течности по густини.
1. Шта утиче на густину течности?

__________________________________________________________________
________________________________________________

2. Шта се запажа? Које течности су густе, а које мање густе?


Мање густе Густе
Оглед број 3
Прибор: Чаша воде, уље, шећер, мастило,кашика и зрно бибера.

Упутства: Ученици у чаши треба да убаце све састојке и да се провери да ли


су течности добри растварачи.
1. Да ли су течности растварачи?

__________________________________________________________________
________________________________________________

2. Шта се запажа? Шта се од датих течности брже раствара?

Брже Спорије

Прилог 3

У зависности од врсте течности разликују се њихове особине: провидност, густина, растворљивост.


Изглед табле

Оглед број 2 Оглед број 3


Оглед број 1

Прибор: 3 чаше, уље, вода и мед. Прибор: Чаша воде, уље, шећер,
Прибор:6 чаша, 6 кашичица, вода, млеко, уље,
мастило,кашика и зрно бибера.
мед, вино, алкохол.
Упутства: Ученици треба да у
свакој чаши ставе по једну течност Упутства: Ученици у чаши треба да убаце
Упутства:Ученици треба да у свакој од чаша
и закључе какве су течности по све састојке и да се провери да ли су
ставе по једану течност и да закључе колико је
густини. течности добри растварачи.
која течност провидна.
1.Шта утиче на густину течности? 1.Да ли су течности растварачи?
1.Шта утиче на провидност течности?
_______________________________ _____________________________________
__________________________________________
_______________________________ _____________________________________
________________________________________

2.Шта се запажа? Шта се од датих течности


2.Шта се запажа? Које течности су провидне,
брже раствара?
мање провидне и непровидне?
2.Шта се запажа? Које течности су
густе, а које мање густе?

Провидне Мање Непровидне


провидне
Мање густе Густе Брже Спорије

Закључак: У зависности од врсте течности разликују се њихове


особине: провидност, густина, растворљивост.

You might also like