You are on page 1of 46

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 24

Предмет Физика Школа и разред 7.


Наставница/
Датум одржавања
наставник
Наставна
Кретање тела под дејством силе теже. Сила трења
тема/област
Наставна јединица Убрзање при кретању тела под дејством силе теже
Тип часа Обрада
Циљ часа Упознавање ученика са деловањем силе теже.
На крају часа ученик ће:
Очекивани исходи • знати да демонстрира појаву кретања тела под дејством силе
на крају часа Земљине теже и силе трења на примерима из окружења.

Наставне методе Монолошка, дијалошка, илустративно-демонстративна


Уџбеник, Њутнова цев, средства за демонстрацију огледа,
Наставна средства
дигитални уџбеник
Облици рада Фронтални, индивидуални рад
Међупредметне
Компетенција за целоживотно учење, комуникација
компетенције
Међупредметно
Географија, Историја
повезивање
Кључни појмови Сила теже, отпор ваздуха

90
Приказ мултимедијалних садржаја наставне јединице

ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


наставника/наставнице активности
ученика

Уводни део часа (7 минута)

‒ Уводи ученике у тему Кретање тела под дејством силе ‒ Слушају


теже. Сила трења. наставника.
‒ Уводи ученике у наставну јединицу. ‒ Постављају
‒ Упознаје ученике са циљем часа. питања по
потреби.

Главни део часа (35 минута)


‒ Наводи ученике да се самостално подсете следећих појмова: ‒ Самостално дају
• Сила Земљине теже је сила којом Земља привлачи сва објашњења.
тела која се налазе на њеној површини или у њеној ‒ Посматрају
близини. Усмерена је ка центру Земље. демонстрацију.
• Тежина тела је сила којом тело услед Земљине теже ‒ Изводе
делује на хоризонталну подлогу на којој се налази или закључке.
затеже нит о којој виси. ‒ Слушају
закључке других
• Убрзање је бројно једнако промени брзине у јединици
ученика.
времена.
‒ Учествују у
91
• Други Њутнов закон. дискусији коју
‒ Демонстрира огледе слободног падања тела различитих води наставник.
облика и маса: ‒ Анализирају и
• Падање тениске лоптице и листа папира, закључују.
‒ Записују
• Падање папирне лоптице и листа папира,
најважније у
• Падање тениске лоптице и згужваног папира, свеску.
• Падање тела у вакууму (Њутнова цев). ‒ Гледају видео-
(Опис тока огледа и списак потребног прибора дати су на стр. -запис.
45, 46 и 47 уџбеника.) ‒ Повезују до сада
‒ Наводи ученике да се запитају шта мисле да ће се десити у усвојене појмове
огледу (нпр. Шта ће пре пасти на тло, тениска лоптица или са новим
згужвани папир?), потом да уоче шта се са телима дешава у појмовима.
огледу.
‒ Наводи ученике на самосталне закључке о слободном падању
тела различитог облика и маса, коригује по потреби.

Видео-оглед: Убрзање силе Земљине теже


Може се пустити кратак приказ извођења огледа.

‒ Дефинише физичке појмове и законе:


• Под дејством силе Земљине теже сва тела, независно од
своје масе и облика, крећу се истим убрзањем.
• У близини површине Земље тела падају са убрзањем које
износи 9,81 m/s2 и назива се убрзање Земљине теже.
‒ Скреће ученицима пажњу да убрзање Земљине теже на
различитим географским ширинама има донекле различиту
вредност и објашњава зашто. (Може се показати на глобусу
или на географској карти света.)
‒ Даје запис Другог Њутновог закона примењеног на тело које
се креће под дејством силе Земљине теже.

Видео: НАСА експеримент на Месецу


Може се пустити кратак видео-запис.

Завршни део часа (3 минута)

‒ Договор за следећи час. ‒ Слушају


наставника.

92
Изглед табле

Убрзање при кретању тела под дејством силе теже

Демонстрациони оглед: Слободно падање тела различитих облика и маса

Сила Земљине теже (Fg )

Тежина тела (Q)


m
Убрзање Земљине теже: g = 9,81
s2

Други Њутнов закон примењен на тело које се креће под дејством


силе Земљине теже (Fg )
Fg = m  g

Начини провере
Праћењем самосталног ангажовања на часу.
остварености исхода
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
• Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
• Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
• Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
• Шта бих променио/-ла?

93
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 25

Предмет Физика Школа и разред 7.


Наставница/
Датум одржавања
наставник
Наставна
Кретање тела под дејством силе теже. Сила трења
тема/област
Галилејев оглед. Слободно падање тела, бестежинско стање.
Наставна јединица
Падање тела у разним срединама
Тип часа Обрада
Циљ часа Упознавање ученика са слободним падом тела.
На крају часа ученик ће:
• знати да демонстрира појаву кретања тела под дејством силе
Очекивани исходи
Земљине теже на примерима из окружења;
на крају часа
• знати да анализира зависност брзине и пређеног пута од
времена код праволинијских кретања са сталним убрзањем.
Наставне методе Монолошка, дијалошка, илустративно-демонстративна
Уџбеник, средства за демонстрациони оглед, дигитални
Наставна средства
уџбеник
Облици рада Фронтални, индивидуални рад
Међупредметне
Компетенција за целоживотно учење, комуникација
компетенције
Међупредметно
Географија, Математика
повезивање
Кључни појмови Сила теже, слободан пад

94
Приказ мултимедијалних садржаја наставне јединице

ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


наставника/наставнице активности
ученика

Уводни део часа (5 минута)

‒ Уводи ученике у наставну јединицу. ‒ Слушају


‒ Упознаје ученике са циљем часа. наставника.

Главни део часа (37 минута)

‒ Наводи ученике да се самостално подсете појмова и формула ‒ Самостално дају

95
који су им већ познати или су обрађивани на претходном објашњења.
часу: ‒ Посматрају
• Сва тела у близини површине Земље падају са истим демонстрацију.
убрзањем, које износи 9,81 m/s2 и назива се убрзање ‒ Изводе
Земљине теже. закључке.
• Тежина тела је сила којом тело услед Земљине теже ‒ Слушају
делује на хоризонталну подлогу или затеже нит о којој закључке других
виси. ученика.
‒ Учествују у
• Формула за брзину тела при равномерно убрзаном
дискусији коју
кретању
води наставник.
• Формула за зависност пређеног пута од времена кретања ‒ Анализирају и
при равномерно убрзаном кретању закључују.
‒ Записују.
‒ Дефинише слободан пад и математичке изразе за ‒ Гледају видео-
израчунавање брзине и висине пада уз скицу на табли. -запис.
‒ Повезују до сада
‒ Наводи ученике да уоче корелацију датих формула са
усвојене појмове
формулама из прве области (h уместо s, g уместо a).
са новим
појмовима.
Видео: Слободан пад
Као илустрација, уз појам слобоног пада, може се
пустити кратак видео-запис.

‒ Објашњава бестежинско стање.

Видео: Бестежинско стање


Као илустрација, уз појам бестежинског стања, може се
пустити кратак видео-запис.

‒ Демонстрира оглед: Испитивање бестежинског стања са


пробушеном чашом напуњеном водом.
(Опис тока огледа и списак потребног прибора дати су на стр.
53 уџбеника.)

Завршни део часа (3 минута)

‒ Договор за следећи час. ‒ Слушају


наставника.

96
Изглед табле

Галилејев оглед. Слободно падање тела, бестежинско стање.


Падање тела у разним срединама

Слободан пад

Брзина тела које слободно пада: v = g  t

1
Пређени пут при слободном паду: h = g  t2
2

Демонстрациони оглед: Испитивање бестежинског стања са пробушеном


чашом напуњеном водом

Начини провере
Праћењем самосталног ангажовања ученика на часу.
остварености исхода:
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
• Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
• Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
• Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
• Шта бих променио/-ла?

97
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 26

Предмет Физика Школа и разред 7.


Наставница/
Датум одржавања
наставник
Наставна
Кретање тела под дејством силе теже. Сила трења
тема/област
Наставна јединица Слободно падање тела, бестежинско стање
Тип часа Утврђивање
Циљ часа Увежбавање рачунских задатака код слободног пада.
На крају часа ученик ће:
Очекивани исходи
на крају часа • знати да решава квалитативне и квантитативне задатке.

Наставне методе Монолошка, дијалошка, писмена


Наставна средства Радни листићи, уџбеник, табла, фломастер (креда)
Облици рада Фронтални, рад у пару, индивидуални рад
Међупредметне Компетенција за целоживотно учење, рад са подацима и
компетенције информацијама, решавање проблема, комуникација, сарадња
Међупредметно
Математика
повезивање
Кључни појмови Сила теже, слободан пад

98
Приказ мултимедијалних садржаја наставне јединице
За овај час није планирана употреба мултимедијалних садржаја.

ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


наставника/наставнице активности
ученика

Уводни део часа (7 минута)

‒ Наводи ученике да се самостално подсете појмова и формула ‒ Самостално дају


са прошлих часова. одговоре.
‒ Коригује по потреби.

Главни део часа (35 минута)

‒ Диктира задатак 2.2. из уџбеника (стр. 54) и уз објашњење ‒ Записују задатак


поставља овај задатак на табли. и решење са
‒ Решава задатак уз анализу. табле.
‒ У пару
‒ Дели радне листиће ученицима, даје упутства за решавање анализирају и
задатака у пару (сваки пар добија по два задатка, то су задаци решавају
2.54. и 2.74. и задаци 2.55. и 2.75. из збирке, стр. 71 и 83). задатке.
‒ Прати рад ученика, коригује по потреби. ‒ Самостално
‒ Изводи неке од ученика пред таблу да реше задатке. решавају задатке
и проверавају са
записом на
табли.

Завршни део часа (3 минута)

‒ Даје задатке за домаћи: задаци 2.76, 2.77. и 2.78. из збирке ‒ Записују


задатака (стр. 83 и 84). домаћи.

99
Изглед табле

Слободан пад
Израда задатка: задатак 2.2. из уџбеника (стр. 54)
Израда задатака: 2.54, 2.55, 2.74. и 2.75. из збирке (стр. 71 и 83)

Начини провере
остварености исхода Праћењем ангажовања ученика на часу.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
• Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
• Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
• Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
• Шта бих променио/-ла?

100
ДОДАТНИ МАТЕРИЈАЛИ
РАДНИ ЛИСТИЋИ
(Задаци из збирке са стр. 71 и 83)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1. Од тренутка када је грађевинском раднику са скеле испао чекић па до тренутка када


је пао на земљу протекле су две секунде. Којом брзином је чекић ударио о земљу и
са које је висине пао? (g = 9,81 m/s2)

2. Тело слободно пада ка земљи 2,6 s. Израчунај брзину тела после две секунде падања
и непосредно пре удара о тло. Са које је висине тело пуштено? (g = 10 m/s2)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3. Зрела јабука откинула се са гране и ударила о тло брзином 8,86 m/s. На којој висини
у односу на тло се налазила јабука пре пада? (g = 9,81 m/s2)

4. Камен слободно пада на површину Месеца са висине од 3,2 m. Израчунај време за


које камен падне ако је гравитационо убрзање на Месецу 16 m/s2.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1. Од тренутка када је грађевинском раднику са скеле испао чекић па до тренутка када


је пао на земљу протекле су две секунде. Којом брзином је чекић ударио о земљу и
са које је висине пао? (g = 9,81 m/s2)

2. Тело слободно пада ка земљи 2,6 s. Израчунај брзину тела после две секунде падања
и непосредно пре удара о тло. Са које је висине тело пуштено? (g = 10 m/s2)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3. Зрела јабука откинула се са гране и ударила о тло брзином 8,86 m/s. На којој висини
у односу на тло се налазила јабука пре пада? (g = 9,81 m/s2)

4. Камен слободно пада на површину Месеца са висине од 3,2 m. Израчунај време за


које камен падне ако је гравитационо убрзање на Месецу 16 m/s2.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1. Од тренутка када је грађевинском раднику са скеле испао чекић па до тренутка када


је пао на земљу протекле су две секунде. Којом брзином је чекић ударио о земљу и
са које је висине пао? (g = 9,81 m/s2)

2. Тело слободно пада ка земљи 2,6 s. Израчунај брзину тела после две секунде падања
и непосредно пре удара о тло. Са које је висине тело пуштено? (g = 10 m/s2)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3. Зрела јабука откинула се са гране и ударила о тло брзином 8,86 m/s. На којој висини
у односу на тло се налазила јабука пре пада? (g = 9,81 m/s2)

4. Камен слободно пада на површину Месеца са висине од 3,2 m. Израчунај време за


које камен падне ако је гравитационо убрзање на Месецу 16 m/s2.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

101
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 27

Предмет Физика Школа и разред 7.


Наставница/
Датум одржавања
наставник
Наставна
Кретање тела под дејством силе теже. Сила трења
тема/област
Наставна јединица Хитац навише
Тип часа Обрада
Циљ часа Упознавање ученика са хицем навише.
На крају часа ученик ће:
Очекивани исходи • знати да анализира зависност брзине и пређеног пута од
на крају часа времена код праволинијских кретања са сталним убрзањем.

Наставне методе Монолошка, дијалошка, илустративно-демонстративна


Наставна средства Уџбеник, табла, фломастер (креда)
Облици рада Фронтални, индивидуални рад
Међупредметне Компетенција за целоживотно учење, рад са подацима и
компетенције информацијама, решавање проблема, комуникација
Међупредметно
Географија, Математика
повезивање
Кључни појмови Хитац навише

102
Приказ мултимедијалних садржаја наставне јединице
За овај час није планирана употреба мултимедијалних садржаја.

ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


наставника/наставнице активности
ученика

Уводни део часа (7 минута)

‒ Анализира домаћи задатак. ‒ Анализирају


‒ Уводи ученике у наставну јединицу. домаћи.
‒ Упознаје ученике са циљем часа. ‒ Слушају
наставника.

Главни део часа (35 минута)

‒ Уводи појам вертикалног хица и хица навише и даје примере ‒ Слушају


који илуструју овакву врсту кретање тела. наставника и
‒ Дефинише хитац навише и математичке изразе за записују.
израчунавање брзине и достигнуте висине. ‒ Анализирају
‒ Анализира слику 2.16. из уџбеника (стр. 56). слику из
‒ Записује формуле за брзину и пређени пут при хицу навише. уџбеника и
учествују у
‒ Диктира задатак 2.4. из уџбеника (стр. 59) и уз објашњење дискусији коју
поставља на табли. води наставник.
‒ Решава задатак уз анализу. ‒ Записују
најважније у
‒ Наводи ученике да самостално решавају задатке, коригује по свеску.
потреби. Задаци 2.61. и 2.62. из збирке (стр. 75). ‒ Записују задатак
и решење са
табле.
‒ Самостално
решавају задатак
и проверавају са
записом на
табли.

Завршни део часа (3 минута)

‒ Договор за следећи час. ‒ Слушају


‒ Задаје домаћи задатак: задаци 2.82. и 2.84. из збирке (стр. 84 наставника.
и 85).

103
Изглед табле

Хитац навише

v = v0 − g  t
1
h = v0  t − g  t 2
2

Израда задатка: 2.4. из уџбеника (стр. 59)

Израда задатака: 2.61. и 2.62. из збирке (стр. 75)

Начини провере
Праћењем самосталног ангажовања ученика на часу.
остварености исхода
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
• Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
• Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
• Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
• Шта бих променио/-ла?

104
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 28

Предмет Физика Школа и разред 7.


Наставница/
Датум одржавања
наставник
Наставна
Кретање тела под дејством силе теже. Сила трења
тема/област
Наставна јединица Хитац наниже
Тип часа Обрада
Циљ часа • Упознавање ученика са хицем наниже.
На крају часа ученик ће:
Очекивани исходи • знати да анализира зависност брзине и пређеног пута од
на крају часа времена код праволинијских кретања са сталним убрзањем.

Наставне методе Монолошка, дијалошка, илустративно-демонстративна


Наставна средства Уџбеник, табла, фломастер (креда)
Облици рада Фронтални, индивидуални рад
Међупредметне Компетенција за целоживотно учење, рад са подацима и
компетенције информацијама, решавање проблема, комуникација
Међупредметно
Географија, Математика
повезивање
Кључни појмови Хитац наниже

105
Приказ мултимедијалних садржаја наставне јединице
За овај час није планирана употреба мултимедијалних садржаја.

ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


наставника/наставнице активности ученика

Уводни део часа (7 минута)

‒ Анализира домаћи задатак. ‒ Анализирају


‒ Уводи ученике у тему. домаћи задатак.
‒ Слушају
наставника.

Главни део часа (35 минута)

‒ Уводи појам хица наниже и даје примере који илуструју ‒ Слушају


овакву врсту кретање тела. наставника и
‒ Дефинише хитац наниже и математичке изразе за записују.
израчунавање брзине и достигнуте висине. ‒ Анализирају слику
‒ Анализира слику 2.15. из уџбеника са стране 55. из уџбеника и
‒ Записује формуле за брзину и пређени пут при хицу учествују у
наниже. дискусији коју
води наставник.
‒ Диктира задатак 2.3. из уџбеника (стр. 59) и уз објашњење ‒ Записују задатак и
поставља на табли. решење са табле.
‒ Решава задатак уз анализу. ‒ Самостално
решавају задатак и
‒ Наводи ученике да самостално решавају задатке, коригује проверавају са
по потреби (задаци 2.59. и 2.60. из збирке, стр. 74). записом на табли.

Завршни део часа (3 минута)

‒ Задаје домаћи задатак: задаци 2.80. и 2.81. из збирке (стр. ‒ Записују домаћи
84). задатак.

106
Изглед табле

Хитац наниже

v = v0 + g  t
1
h = v0  t + g  t 2
2

Израда задатка: 2.3. из уџбеника (стр. 59)

Израда задатака: 2.59. и 2.60. из збирке (стр. 74)

Начини провере
Праћењем самосталног ангажовања ученика на часу.
остварености исхода
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
• Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
• Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
• Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
• Шта бих променио/-ла?

107
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 29

Предмет Физика Школа и разред 7.


Наставница/
Датум одржавања
наставник
Наставна
Кретање тела под дејством силе теже. Сила трења
тема/област
Наставна јединица Хитац навише и хитац наниже
Тип часа Утврђивање
Утврђивање стечених знања из теме хитац наниже и хитац
Циљ часа
навише.
На крају часа ученик ће:
• знати да анализира зависност брзине и пређеног пута од
Очекивани исходи
времена код праволинијских кретања са сталним убрзањем;
на крају часа
• знати да решава квалитативне, квантитативне и графичке
задатке.
Наставне методе Монолошка, дијалошка, писмена
Наставна средства Уџбеник, табла, фломастер (креда)
Облици рада Фронтални, индивидуални рад
Међупредметне Компетенција за целоживотно учење, рад са подацима и
компетенције информацијама, решавање проблема, комуникација, сарадња
Међупредметно
Математика
повезивање
Кључни појмови Хитац навише, хитац наниже

108
Приказ мултимедијалних садржаја наставне јединице
За овај час није планирана употреба мултимедијалних садржаја.

ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


наставника/наставнице активности
ученика

Уводни део часа (7 минута)

‒ Анализира домаћи задатак. ‒ Анализирају


домаћи задатак.

Главни део часа (35 минута)

‒ Упућује ученике да погледају преглед формула за брзину и ‒ Слушају


пређени пут при слободном паду и хицу навише и наниже у наставника и
уџбенику (стр. 58). записују.
‒ Анализирају и
‒ Пише на табли формуле из прве области и наводи ученике да закључују.
уоче корелацију са формулама из ове теме. ‒ Самостално
‒ Диктира задатке 2.63. и 2.64. из збирке (стр. 76) и наводи решавају задатак
ученике да самостално решавају задатке, коригује по и проверавају са
потреби. записом на
табли.

Завршни део часа (53минута)

‒ Задаје домаћи задатак: задаци 2.83. и 2.85. из збирке (стр. 85). ‒ Записују домаћи
задатак.

Изглед табле

Хитац наниже и хитац навише

СЛОБОДАН ПАД ХИТАЦ НАНИЖЕ ХИТАЦ НАВИШЕ


Почетна брзина v0 = 0 v0  0 v0  0
Брзина v = g t v = v0 + g  t v = v0 − g  t
1 1 1
Пређени пут h= g  t2 h = v0  t + g  t2 h = v0  t − g  t2
2 2 2

Израда задатака: 2.63. и 2.64. из збирке (стр. 76)

109
Начини провере Праћењем самосталног ангажовања ученика на часу,
остварености исхода формативном и сумативном проценом знања.

ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
• Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
• Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
• Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
• Шта бих променио/-ла?

110
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 30

Предмет Физика Школа и разред 7.

Наставница/
Датум одржавања
наставник
Наставна
Кретање тела под дејством силе теже. Сила трења
тема/област
Наставна јединица Кретање у гравитационом пољу
Тип часа Утврђивање
Циљ часа Утврђивање стечених знања из кретања у гравитационом пољу.
На крају часа ученик ће:
Очекивани исходи • знати да анализира зависност брзине и пређеног пута од
времена код праволинијских кретања са сталним убрзањем;
на крају часа
• знати да решава квалитативне, квантитативне и графичке
задатке.
Наставне методе Монолошка, дијалошка, писмена
Уџбеник, табла, фломастер (креда), наставни листови
Наставна средства
(Петнаестоминутни тестови из физике за 7. разред)
Облици рада Фронтални, индивидуални рад
Међупредметне Компетенција за целоживотно учење, рад са подацима и
компетенције информацијама, решавање проблема, комуникација, сарадња
Међупредметно
Математика
повезивање
Кључни појмови Слободан пад, хитац наниже и навише

111
Приказ мултимедијалних садржаја наставне јединице
За овај час није планирана употреба мултимедијалних садржаја.

ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


наставника/наставнице активности ученика

Уводни део часа (23 минута)

Први део уводног дела часа (18 мин): ‒ Самостално


‒ Најављује петнаестоминутну писмену проверу знања. решавају задатке.
‒ Дели ученицима наставне листове за писмену проверу ‒ Предају наставне
знања (Тест 3: Кретање тела под дејством силе теже). листове.
‒ Купи наставне листове.
‒ Анализирају
Други део уводног дела часа (5 мин): домаћи задатак.
‒ Анализа домаћег задатка.

Главни део часа (20 минута)

‒ Диктира задатке 2.56, 2.58. и 2.65. из збирке (стр. 72, 73 и ‒ Слушају


77) и наводи ученике да самостално решавају задатке. наставника и
‒ Прати рад ученика, коригује по потреби. записују.
‒ Изводи неке од ученика пред таблу да реше задатке. ‒ Самостално
решавају задатак и
проверавају са
записом на табли.

Завршни део часа (2 минута)

‒ Најава следећег часа. ‒ Слушају


наставника.

Изглед табле

Кретање у гравитационом пољу

Израда задатака: 2.56, 2.58. и 2.65. из збирке (стр. 72, 73 и 77)

112
Начини провере Анализом петнаестоминутне провере знања.
Праћењем самосталног ангажовања ученика на часу,
остварености исхода
формативном и сумативном проценом знања.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
• Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
• Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
• Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
• Шта бих променио/-ла?

113
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 31

Предмет Физика Школа и разред 7.


Наставница/
Датум одржавања
наставник
Наставна
Кретање тела под дејством силе теже. Сила трења
тема/област
Наставна јединица Силе трења
Тип часа Обрада
Упознавање ученика са силама које се супротстављају кретању
Циљ часа
тела
На крају часа ученик ће:
Очекивани исходи • знати да покаже од чега зависи сила трења и на основу тога
на крају часа процени како може променити њено деловање,
• знати да демонстрира појаву силе трења.
Наставне методе Монолошка, дијалошка, илустративно-демонстративна
Уџбеник, табла, фломастер (креда), дигитални уџбеник,
Наставна средства
динамометар, дрвени квадри и коцке
Облици рада Фронтални, индивидуални рад
Међупредметне
Компетенција за целоживотно учење, комуникација
компетенције
Међупредметно
Математика
повезивање
Сила трења мировања, сила трења клизања, сила трења
Кључни појмови
котрљања

114
Приказ мултимедијалних садржаја наставне јединице

ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


наставника/наставнице активности
ученика

Уводни део часа (12 минута)

‒ Анализа резултата кратке писмене провере знања са ‒ Анализирају


претходног часа. проверу знања.
‒ Уводи ученике у наставну јединицу. ‒ Слушају
‒ Упознаје ученике са циљем часа. наставника.
‒ Записују.

Главни део часа (30 минута)

‒ Наводи ученике да се самостално подсете силе трења и ‒ Самостално


карактеристика силе трења које су им познате из 6. разреда. наводе
карактеристике
‒ Објашњава и дефинише силе трења које се могу јавити између силе трења са
чврстих тела: силу трења клизања, силу трења мировања и силу којима су се
трења котрљања. упознали у 6.
разреду.
‒ Дефинише позитивне и негативне карактеристике силе трења.
‒ Слушају
‒ Подстиче ученике да дају примере појаве и утицаја силе трења наставника и
из свакодневног живота. дају своје

115
‒ Наводи ученике да анализирају примере када је трење примере.
корисно, а када није (када је штетно). ‒ Гледају видео.
‒ Прате
Видео: Сила трења демонстрацију
Могу се пустити кратки видео-записи о сили трења који огледа.
се налазе у склопу лекције 2.4. у дигиталном уџбенику. ‒ Анализирају и
закључују.
‒ Демонстрира оглед: Поређење силе трења мировања и силе ‒ Постављају
трења клизања. (Опис тока огледа и списак потребног питања и
прибора дати су на стр. 61 уџбеника.) дискутују.
‒ Наводи ученике на самосталне закључке о односу силе трења ‒ Записују
мировања и силе трења клизања. (Сила трења мировања већа најважније у
је од силе трења клизања.) свеску.

‒ Демонстрира оглед: Сила трења и величина додирних


површина тела. (Опис тока огледа и списак потребног
прибора дати су на стр. 62 уџбеника.)
‒ Наводи ученике на самосталне закључке о зависности силе
трења од величине додирне површине. (Сила трења не
зависи од величине додирне површине тела и подлоге.)

Завршни део часа (3 минута)

‒ Договор за следећи час. ‒ Слушају


наставника.

Изглед табле

Сила трења

Сила трења мировања


Сила трења клизања
Сила трења котрљања

Демонстрација огледа: Поређење силе трења мировања и силе трења клизања


Демонстрација огледа: Сила трења и величина додирних површина тела

116
Начини провере
Праћењем самосталног ангажовања ученика на часу.
остварености исхода
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
• Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
• Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
• Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
• Шта бих променио/-ла?

117
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 32

Предмет Физика Школа и разред 7.

Наставница/
Датум одржавања
наставник
Наставна
Кретање тела под дејством силе теже. Сила трења
тема/област
Наставна јединица Сила трења. Коефицијент трења
Тип часа Обрада
Упознавање ученика са силама које се супротстављају кретању
Циљ часа
тела
На крају часа ученик ће:
Очекивани исходи • знати да покаже од чега зависи сила трења и на основу тога
на крају часа проценити како може променити њено деловање;
• знати да демонстрира појаву силе трења.
Наставне методе Монолошка, дијалошка, илустративно-демонстративна
Уџбеник, табла, фломастер (креда), дигитални уџбеник,
Наставна средства
динамометар, дрвени квадри и коцке
Облици рада Фронтални, индивидуални рад
Међупредметне Компетенција за целоживотно учење, рад са подацима и
компетенције информацијама, решавање проблема, комуникација
Међупредметно
Математика
повезивање
Сила трења, коефицијент трења, бездимензиона величина,
Кључни појмови
нормална сила

118
Приказ мултимедијалних садржаја наставне јединице

ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


наставника/наставнице активности
ученика

Уводни део часа (3 минута)

‒ Уводи ученике у наставну јединицу. ‒ Слушају


‒ Упознаје ученике са циљем часа. наставника.

Главни део часа (40 минута)

‒ Наводи ученике да се самостално подсете карактеристика силе ‒ Самостално


трења које су до сада научили. наводе
‒ Објашњава утицај додирне површине и врсте подлоге на силу карактеристике
трења. силе трења које
‒ Демонстрира оглед: Зависност силе трења од врсте су им до сада
материјала. (Опис тока огледа и списак потребног прибора познате.
дати су на стр. 63 уџбеника.) ‒ Слушају
излагање
Видео-оглед: Зависност силе трења од углачаности наставника.
површине тела и подлоге ‒ Прате
демонстрацију
Може се уместо извођења огледа пустити кратак видео
огледа.
са приказом огледа.
119
‒ Гледају видео.
‒ Наводи ученике на самосталне закључке о зависности силе ‒ Анализирају и
трења од врсте материјала од кога је тело направљено. закључују.
‒ Наводи ученике на закључке о зависности силе трења од ‒ Постављају
врсте (углачаности) подлоге. питања,
дискутују..
‒ Уводи појам и објашњава коефицијент трења. Записује ‒ Записују
ознаку коефицијента трења на таблу. најважније у
‒ Скреће пажњу ученицима да је коефицијент трења свеску, записују
бездимензиона величина (тј. да нема мерну јединицу). формуле.
‒ Објашњава да се вредност коефицијента трења одређује ‒ Прате решавање
експерименталним путем. Упућује ученике на табелу 2.3. из задатка на табли.
уџбеника (стр. 65), у којој су дате вредности коефицијента ‒ Записују
трења за различите материјале. задатак,
поставку и
‒ Демонстрира оглед: Зависност силе трења од тежине тела. решење са табле.
(Опис тока огледа и списак потребног прибора дати су на стр.
64 уџбеника.)
‒ Наводи ученике на самосталне закључке о зависности силе
трења од тежине тела. (Колико пута се повећа сила којом
тело делује на подлогу, толико пута се повећа и интензитет
силе трења.)

‒ Записује на табли формулу за израчунавање силе трења.


‒ Показуje шта је нормална сила (црта скицу на табли у сврху
објашњења).
‒ Истиче да је нормална сила по интензитету и правцу једнака
сили реакције подлоге N, али је супротног смера.
‒ Указује да нормална сила није увек једнака m  g (користи
пример тела на стрмој равни да објасни).
‒ Јасно нагласити да је основна формула за трење Ft =   Fn , а
не Ft =   m  g.
‒ Разматра случај кретања тела по хоризонталној подлози,
указује на то да је нормална сила у том случају бројно
једнака тежини тела. Записује формулу за силу трења на
хоризонталној подлози на таблу.

‒ Диктира задатак 2.5. из уџбеника (стр. 66) и уз објашњење


поставља задатак на табли.
‒ Решава задатак уз анализу.

Завршни део часа (2 минута)

‒ Задаје домаћи задатак: задаци 2.66, 2.89. и 2.90. из збирке ‒ Записују домаћи
(стр. 78 и 86). задатак.

120
Изглед табле

Сила трења. Коефицијент трења

Демонстрација огледа: Зависност силе трења од врсте материјала

Демонстрација огледа: Зависност силе трења од тежине тела

 – коефицијент трења (бездимензиона величина)

Fn – нормална сила

Сила трења: Ft =   Fn

Сила трења на хоризонталној подлози: Ft =   m  g

Израда задатка: 2.5. из уџбеника (стр. 66)

Начини провере
Праћењем самосталног ангажовања ученика на часу.
остварености исхода
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
• Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
• Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
• Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
• Шта бих променио/-ла?

121
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 33

Предмет Физика Школа и разред 7.


Наставница/
Датум одржавања
наставник
Наставна
Кретање тела под дејством силе теже. Сила трења
тема/област
Наставна јединица Силе отпора средине
Тип часа Обрада
Упознавање ученика са силама које се супротстављају кретању
Циљ часа
тела.
На крају часа ученик ће:
• знати да анализира зависност брзине и пређеног пута од
Очекивани исходи времена код праволинијских кретања са сталним убрзањем;
на крају часа • знати да покаже од чега зависи сила отпора средине и на
основу тога проценити како може променити њено
деловање.

Наставне методе Монолошка, дијалошка, илустративно-демонстративна


Уџбеник, табла, фломастер (креда), средства за
Наставна средства
демонстрациони оглед, дигитални уџбеник
Облици рада Фронтални, индивидуални рад
Међупредметне
Компетенција за целоживотно учење, комуникација
компетенције
Међупредметно
Математика
повезивање
Кључни појмови Сила отпора средине

122
Приказ мултимедијалних садржаја наставне јединице

ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


наставника/наставнице активности
ученика

Уводни део часа (7 минута)

‒ Анализира домаћи задатак. ‒ Анализирају


‒ Уводи ученике у наставну јединицу. домаћи задатак.
‒ Упознаје ученике са циљем часа. ‒ Слушају
наставника.

Главни део часа (35 минута)

‒ Наводи ученике да се самостално подсете силе отпора ‒ Самостално


средине и карактеристика силе отпора средине које су им наводе
познате из 6. разреда. карактеристике
силе отпора
‒ Демонстрира оглед: Отпор и густина средине. (Опис тока средине са
огледа и списак потребног прибора дати су на стр. 67 којима су се
уџбеника.) упознали у 6.
‒ Наводи ученике на самосталне закључке о томе како густина разреду.
средине утиче на кретање тела. (Тела се кроз гушћу средину ‒ Посматрају
крећу спорије због већег отпора средине.) демонстрацију.
‒ Слушају
123
наставника и
‒ Дефинише позитивне и негативне карактеристике отпора дају своје
средине. примере.
‒ Подстиче ученике да дају примере из свакодневног живота. ‒ Постављају
‒ Наводи ученике да анализирају примере када је отпор питања,
средине користан, а када није. дискутују.
‒ Записују
Видео: Сила отпора средине задатак,
Могу се пустити кратки видео-записи о сили отпора поставку и
средине који се налазе у склопу лекције 2.5. у решење са табле.
дигиталном уџбенику.

‒ Указати на то да сила отпора средине за ралику од


кинематичког трења веома зависи од брзине тела, тачније да
се повећава са повећањем брзине.

‒ Објашњава од чега зависи интензитет силе отпора средине


(од облика и површине чеоног пресека тела).

‒ Објашњава да су силе отпора течности већег интензитета од


сила отпора ваздуха.

Завршни део часа (3 минута)

‒ Задаје домаћи задатак: задаци 2.44, 2.46, 2.47, 2.48, 2.49. из ‒ Записују домаћи
збирке (стр. 68 и 69). задатак.

124
Изглед табле

Сила отпора средине

Демонстрација огледа: Отпор и густина средине

Начини провере
Праћењем самосталног ангажовања ученика на часу.
остварености исхода
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
• Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
• Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
• Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
• Шта бих променио/-ла?

125
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 34

Предмет Физика Школа и разред 7.

Наставница/
Датум одржавања
наставник
Наставна
Кретање тела под дејством силе теже. Сила трења
тема/област
Наставна јединица Силе трења и силе отпора средине
Тип часа Утврђивање
• Утврђивање знања из области сила које се супротстављају
Циљ часа
кретању тела
На крају часа ученик ће:
Очекивани исходи • знати да примењује Њутнове законе динамике на кретање
тела из окружења;
на крају часа
• знати да покаже од чега зависи сила трења и на основу тога
проценити како може променити њено деловање.
Наставне методе Монолошка, дијалошка, писмена
Наставна средства Уџбеник, табла, фломастер (креда), радни листићи
Облици рада Фронтални, групни рад, индивидуални рад
Међупредметне Компетенција за целоживотно учење, рад са подацима и
компетенције информацијама, решавање проблема, комуникација, сарадња
Међупредметно
Математика
повезивање
Кључни појмови Сила трења, сила отпора средине

126
Приказ мултимедијалних садржаја наставне јединице
За овај час није планирана употреба мултимедијалних садржаја.

ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


наставника/наставнице активности
ученика

Уводни део часа (7 минута)

‒ Анализира домаћи задатак. ‒ Анализирају


домаћи задатак.

Главни део часа (35 минута)

‒ Наводи ученике да се самостално подсете карактеристика ‒ Самостално


силе трења и силе отпора средине, са којима су се упознали наводе особине
на претходним часовима. силе трења и
силе отпора
‒ Дели ученике у групе и даје им задатак 2.53. из збирке средине, са
(стр. 70), као и наставне листиће. којима су се
упознали на
‒ Даје инструкције за групни рад и израду задатка. претходним
часовима.
‒ Координира рад између група. Прати решавање задатка. ‒ Раде у групи и
решавају
‒ Помаже при презентацији групног рада, води дискусију. задатак.
‒ Представљају
задатак и
учествују у
дискусији.

Завршни део часа (3 минута)

‒ Задаје домаћи задатак 2.92, 2.93. и 2.94. из збирке (стр. 87). ‒ Записују домаћи
‒ Најављује лабораторијску вежбу за следећи час. задатак.
‒ Слушају
наставника.

127
Изглед табле

Силе трења и силе отпора средине

Израда задатка: 2.53. из збирке (стр. 70)

Начини провере Праћењем самосталног ангажовања ученика на часу,


остварености исхода формативном и сумативном проценом знања.

ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
• Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
• Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
• Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
• Шта бих променио/-ла?

128
ДОДАТНИ МАТЕРИЈАЛИ
РАДНИ ЛИСТИЋИ

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Задатак за групу А
Наведи „позитивне” карактеристике силе отпора средине и прикажи помоћу мапе ума.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Задатак за групу Б
Наведи „позитивне” карактеристике силе трења и прикажи помоћу мапе ума.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Задатак за групу В
Наведи „негативне” карактеристике силе отпора средине и прикажи помоћу мапе ума.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Задатак за групу Г
Наведи „негативне” карактеристике силе трења и прикажи помоћу мапе ума.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

129
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 35

Предмет Физика Школа и разред 7.

Наставница/
Датум одржавања
наставник
Наставна
Кретање тела под дејством силе теже. Сила трења
тема/област
Наставна јединица Одређивање коефицијента трења клизања
Тип часа Лабораторијска вежба
Ученици кроз практичан рад повезују и примењују стечена
Циљ часа
знања.
На крају часа ученик ће:
Очекивани исходи • знати да покаже од чега зависи сила трења и на основу тога
на крају часа проценити како може променити њено деловање.

Наставне методе Монолошка, дијалошка, практична, писмена


Наставна средства Збирка задатака, прибор за реализацију лабораторијске вежбе
Облици рада Фронтални, групни рад или рад у пару
Међупредметне Компетенција за целоживотно учење, рад са подацима и
компетенције информацијама, решавање проблема, комуникација, сарадња
Међупредметно
Математика, Техничко васпитање
повезивање
Кључни појмови Сила трења, коефицијент силе трења, мерење

130
Приказ мултимедијалних садржаја наставне јединице
За овај час није планирана употреба мултимедијалних садржаја.

ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


наставника/наставнице активности
ученика

Уводни део часа (5 минута)

‒ Расподела и припрема прибора за израду лабораторијске ‒ Спремају своја


вежбе. радна места.
‒ Груписање ученика по радним местима. ‒ Слушају
‒ Давање упутства за реализацију лабораторијске вежбе. инструкције
наставника.

Главни део часа (30 минута)

‒ Објашњава задатке вежбе: ‒ Самостално


1. Одредити коефицијент трења између додирних површина реализују
дрвеног квадра и радног стола. лабораторијску
2. Израчунати средњу вредност коефицијента трења. вежбу.
(Додатно може да се зада и да се израчуна апсолутна грешка ‒ Координирају у
мерења.) групи.

‒ Прати рад ученика и асистира по потреби.

Завршни део часа (10 минута)

‒ Даје упутства за записивање резултата и закључака ‒ Слушају


лабораторијске вежбе. упутства.
‒ Записују
‒ Упућује ученике на табелу 6.4. у збирци (стр. 212), где могу резултате и
да уписују резултате мерења. закључке вежбе.

131
Изглед табле

Одређивање коефицијента трења клизања

Лабораторијска вежба

Начини провере Праћењем ангажовања ученика на часу и резултата


остварености исхода мерења.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
• Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
• Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
• Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
• Шта бих променио/-ла?

132
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 36

Предмет Физика Школа и разред 7.

Наставница/
Датум одржавања
наставник
Наставна
Кретање тела под дејством силе теже. Сила трења
тема/област
Наставна јединица Кретање тела под дејством силе теже и силе трења
Тип часа Провера знања
Утврђивање знања из теме Кретање тела под дејством силе
Циљ часа
теже. Сила трења.
На крају часа ученик ће:
• знати да примењује Њутнове законе динамике на кретање
тела из окружења;
• знати да анализира зависност брзине и пређеног пута од
Очекивани исходи времена код праволинијских кретања са сталним убрзањем;
на крају часа • знати да покаже од чега зависи сила трења и на основу тога
проценити како може променити њено деловање;
• знати да решава квалитативне, квантитативне и графичке
задатке (кинематика и динамика кретања тела, трење...).

Наставне методе Монолошка, дијалошка, писмена


Наставна средства Уџбеник, табла, фломастер (креда)
Облици рада Фронтални, индивидуални рад
Међупредметне Компетенција за целоживотно учење, рад са подацима и
компетенције информацијама, решавање проблема, комуникација
Међупредметно
Математика
повезивање
Кључни појмови Сила трења, сила отпора средине

133
Приказ мултимедијалних садржаја наставне јединице
За овај час није планирана употреба мултимедијалних садржаја.

ТОК ЧАСА

Планиране активности Планиране


наставника/наставнице активности ученика

Уводни део часа (3 минута)

‒ Уводи ученике у наставну јединицу. ‒ Слушају


‒ Упознаје ученике са циљем часа. наставника.

Главни део часа (40 минута)

‒ Наводи ученике да се самостално подсете карактеристика ‒ Самостално наводе


силе теже, силе трења и силе отпора средине, са којима су особине силе теже,
се упознали на претходним часовима. силе трења и силе
отпора средине, са
‒ Наводи ученике да наведу врсту кретања тела у којима су се
гравитационом пољу и њихове карактеристике. упознали на
претходним
‒ Диктира задатке 2.45, 2.51, 2.87. и 2.97. из збирке (стр. 68, часовима.
69, 86 и 88) и подстиче ученика на самостално решавање. ‒ Самостално наводе
‒ Прати рад ученика и коригује по потреби. врсту кретања тела
‒ Изводи неке ученике пред таблу да реше задатке. у гравитационом
пољу и њихове
карактеристике.
‒ Записују задатак и
самостално
решавају.
‒ Проверавају
поставку и решење
са табле.

Завршни део часа (2 минута)

‒ Најављује следећи час. ‒ Слушају


наставника.

134
Изглед табле

Кретање тела под дејством силе Земљине теже и силе трења

Израда задатака: задаци 2.45, 2.51, 2.87. и 2.97. из збирке (стр. 68, 69, 86 и 88)

Начини провере Праћењем самосталног ангажовања ученика на часу.


остварености исхода Формативном и сумативном проценом знања.

ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
• Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
• Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
• Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
• Шта бих променио/-ла?

135

You might also like