You are on page 1of 4

Припрема за час

Час број: 5.
Школа и разред
Наставник
Датум одржавања
Наставна област Кретање
Наставна јединица 2.1. Кретање у свакодневном животу и релативност
кретања
Врста (тип) часа Обрада
Облици рада Фронтални, индивидуални
Наставне методе Монолошка, дијалошка, илустративно-демонстративна
Наставна средства Уџбеник, табла, фломастер (креда), мултимедијални
уџбеник, средства ИКТ
Циљ часа Усвајање основних појмова из области механичког кретања.
Исходи На крају часа ученик ће знати да:
 дефинише механичко кретање;
 објасни релативност кретања;
 дефинише референтно тело.
Међупредметне Компетенција за учење, рад са подацима и информацијама,
компетенције дигитална компетенција, решавање проблема
Кључни појмови Механичко кретање, референтно тело, релативност кретања
Корелација Математика, техника и технологија, географија
Активности Уводи ученике у тему, наводи их да самостално закључују,
наставника усмерава их ка исправним закључцима, мотивише их да
повезују до сада усвојене појмове са новим појмовима.
Активности ученика Прате инструкције наставника, самостално износе
претпоставке, самостално закључују, слушају излагање и
претпоставке других ученика, учествују у дискусији коју
води наставник.
Приказ мултимедијалних садржаја
ЛЕКЦИЈА 2.1. (користи се на часовима 5 и 7)

ВИДЕО
Релативност
кретања

ЗАДАЦИ

ГАЛЕРИЈА
Кретање у
свакодневном
животу

СИМУЛАЦИЈА
Избор
референтног
система

АНИМАЦИЈА
Релативност
кретања и
референтно
тело
Ток часа
Уводни део часа (5 минута)
Најава наставне области.

Главни део часа (35 минута)


Наставник се креће по учионици и пита ученике: Шта сада радим? Ученици одговарају
да се наставник креће. Наставник наводи ученике да самостално наведу која кретања
уочавају око себе у свакодневном животу – кретање људи, аутомобила, птица... Затим
наводи ученике да дођу до тога да се и планете крећу.
УЏБЕНИК Наставник упућује ученике да погледају слику 2.2. у уџбенику (стр.
24).
PDF ГАЛЕРИЈА: Кретање у свакодневном животу

Пошто се Земља непрестано креће и сва тела на на Земљи заједно са њом, наставник
закључује да не постоји апсолутно мировање.
PDF ВИДЕО: Релативност кретања

Сва наведена кретања су примери механичког кретања. Механичко кретање је промена


положаја тела у односу на друго тело.
Наставник поставља реторичко питање: Да ли знате шта је најбрже на свету? Одговара:
Људска мисао, само помислим и већ сам на јужном полу. Наставник ово истиче као
пример кретања које није механичко. Затим наводи ученике да дају још неки пример
кретања које није механичко.
Наставник пита ученике: Када се возимо неким превозним средством, како знамо да се
крећемо? Ученици одговарају: према звуку, труцкању, телима која промичу поред
прозора. Затим наставник покреће краћу дискусију: Када бисте били у одлично
амортизованом, звучно потпуно изолованом возилу без прозора, како бисте знали да се
крећете?
Наставник закључује: Да би се дефинисало неко кретање мора да постоји тзв. упоредно
тело, тј. тело у односу на које се посматра кретање тела. То упоредно тело се назива
референтно тело. Наставник наводи ученике да дају што више примера референтних тела
и затим проширује дефиницију кретања: Механичко кретање је промена положаја тела у
односу на референтно тело.
УЏБЕНИК Наставник упућује ученике да погледају слику 2.3. и пратећи текст у
уџбенику (стр. 25).
PDF СИМУЛАЦИЈА: Избор референтног система

Наставник дефинише појам релативног кретања и као пример даје кретање тела на
покретним степеницама. Поставља питања и покреће дискусију: Да ли се човек креће у
односу на степенице? У односу на које тело се човек креће?
УЏБЕНИК Наставник упућује ученике да погледају слику 2.4. у уџбенику (стр.
26) и покреће дискусију.
PDF АНИМАЦИЈА: Релативност кретања и референтно тело
Завршни део часа (5 минута)
Наставник се договара са ученицима да се за следећи час подсете мерних јединица за
дужину.

Изглед табле
КРЕТАЊЕ У СВАКОДНЕВНОМ ЖИВОТУ

Механичко Референтно Релативност


кретање тело кретања

Начин праћења ученичких постигнућа


Анализa одговора ученика на часу.

Евалуација часа
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________

You might also like