Professional Documents
Culture Documents
1.0.GIVEN
1. Length of the tank,L = 4000 mm
2. Breadth of the tank, B = 4000 mm INPUT
3. Depth of the tank,D = 2000 mm
4. Depth of water in tank, H = 1700 mm
5. Free board = 300 mm
6. Active earth pressure shall be considered.
7. Surcharge load = 0 T/m2 = 0 kN/m2
8. Limiting crack width = 0.1 mm IS 456 - 2000
9. Minimum factor of safety against buoyancy = 1.2 Clause 35.3.2
10. Angle of repose,Ø = 30
11. Safe bearing capacity, SBC = 350 kN/m2
12. Dry unit weight of soil,γe = 18 kN/m3
3.0. ASSUMPTIONS
1. Grade of concrete = M 30
2. Grade of Steel = Fe 415
3. Unit weight of reinforced concrete = 25 kN/m3 IS 456 - 2000
Clause 19.2
5. Density of water,γw = 10 kN/m3
6. Load factor = 1.5
7. Exposure condition is Severe. IS 3370(part1)
Clause 5
8. Nominal cover = 45 mm IS 456 - 2000
Clause 26.4.2
4.0.GENERAL NOTATIONS
(TANK WALL)
φ= 30 (MURRUM) (REFER SOIL
SBC= 35 t/sqm 2 1.7 m INVESTIGATI
m REPORT OF
TCE.6491A)
1.95 m
0 m (SBC= 35 t/sqm
WATER TABLE
LEVEL
5.0.DESIGN
G F E
H D
20
A B C 00
Y
X
g f e
h d
4000
a b c
4000
(FGL)
PRESSURE DISTRIBUTION
1.7 2
m m
10.2 kN/m2
1
7
0
0
= Mywa
3
Horizontal moment
= Mxwa
3
Vertical moment
Where,
a = height of the wall.
w = density of the liquid.
5.2.4.Critical cases
x/a 0 0 0 0 1
LINE
5.2.4.d. Calculation of Shear force for both tanks full with pressure of water
and no earthfill outside.
Multiplying total upward force with factor of safety for floatation and equating
to the total downward forces, we get
68*1.2*x^2 +333.2*1.2*x+408.17*1.2=25x^2+122.5x+150.0625
+ 599.76 x + 400.5
81.6 x +
2
399.84 x+ 489.80 = 25 x + 2
122.50 x+ 150.0625
x2 + x + + 599.76 x + 400.5
56.60 x 2
-322.42 x+ -60.76 =0
x = -0.18 m = -180 mm
Take x = 0.4 0.35 = 400 mm.
Weight of walls = 400.5 kN
Weight of base slab = x2 +
25*0.16+122.5*0.4+150.0625 = 203.0625 kN.
Weight of soil supported by projection = 599.76*0.4 = 239.904 kN.
Total downward force = 400.5+203.0625+239.904 = 843.4665 kN.
Total uplift force = 68*0.16+333.2*0.4+408.17
= 552.33 kN.
Downward force / total uplift force = 843.4665/552.33
= 1.527 > 1.2
OK
Length of base slab = (L+2*T+2*x) = 5.7 m
4900
20# 125c/c
4900
@
FILE NAME: F010R2.XLS TCE FORM NO. 010 R2
4900
BY: SAJ TATA CONSULTING ENGINEERS LIMITED PROJECT: FIPRO
4900
20# @
@ 125c/c
20# @
125 c/c
20# 125c/c
@
REV. NO.: R0
IS 456 - 2000
Clause 35.3.2
IS 456 - 2000
Clause 19.2
IS 3370(part1) 2009
Clause 5
IS 456 - 2000
Clause 26.4.2
REV. NO.: R0
(REFER SOIL
INVESTIGATION
REPORT OF
TCE.6491A)
REV. NO.: R0
REV. NO.: R0
REV. NO.: R0
REV. NO.: R0
REV. NO.: R0
REV. NO.: R0
IS 3370(part-I) 2009
Clause 7.2.b.1
REV. NO.: R0
IS 456-2000, D.1.11
REV. NO.: R0
DATE: 13-09-2013 JOB NO.: TCE.6491A OFFICE: DV DISC.: CV SH. OF REV. NO.: R0
DATE: 13-09-2013 JOB NO.: TCE.6491A OFFICE: DV DISC.: CV SH. OF REV. NO.: R0
At continuous
Details At Mid Span Units
edge
DATE: 13-09-2013 JOB NO.: TCE.6491A OFFICE: DV DISC.: CV SH. OF REV. NO.: R0
Area of steel required for the maximum design moment is calculated from,
As per Anexe G of IS 456
2000
On solving the quadratic equation,
At continuous
Details Units
At Mid Span Edge
Ast-req 725.498 0.00 mm²
S-req 156 377 mm
S-prov 150 150 mm SAFE
Ast-prov 753.600 753.60 mm²
Maximum spacing to be provided is minimum of
a) 5d = 995 mm As per Cl.26.3.3 b of IS
b) 450 mm 456 2000
Check for Shear:
Design Maximum shear Force= 13.66 kN
Design shear Strength =τv= 0.069 N/mm²
Percentage of main steel provided- 0.284 %
Nominal shear strength = τc = 1.24 N/mm² As per Table 19 , 20 of IS
Maximum shear strength = τ c,max= 3.1 N/mm² 456 2000
Design shear is less than nominal shear
HENCE SAFE
Check for deflection:
Ratio of span to effective depth ratio, actual= 18.6
Basic span to effective depth ratio for 32
As per Pg.39-(Notes 2) of
Continuous support condition IS 456 2000
Stress in steel = fs= 309
Modifiaction factor for tension reinforcements= 2
Permissible span to effective depth ratio 64 >L/d (actual)
HENCE SAFE
Summary:
Overall thickness of slab to be provided= 250 mm
Long span reinforcements= CHECK
Short span reinforcements Y12@150c/c
DATE: 13-09-2013 JOB NO.: TCE. 6491A OFFICE: DV DISC.: CV SH. 1 OF 1 REV. NO.:
Distance from the point considered to the surface of nearest longitudinal bar
" acr " = (((S/2)^2+(Cc+DIA/2)^2)^(1/2)-DIA/2) = 77 mm
(Refer IS:456 :2000)
Moduli of elasticity of concrete " Ec" = 5000 (fcu)^0.5 = = 27.39 kN/mm2 (Cl 6.2.3.1 )
moduli of elasticity of steel " Es " = = 200 kN/mm2 (ANNEX F)
Modular ratio " ae " = (Es/Ec) = = 7.30
" r " = As/bd = = 0.006
DATE: 13-09-2013 JOB NO.: TCE. 6491A OFFICE: DV DISC.: CV SH. 1 OF 1 REV. NO.:
Distance from the point considered to the surface of nearest longitudinal bar
" acr " = (((S/2)^2+(Cc+DIA/2)^2)^(1/2)-DIA/2) = 104 mm
(Refer IS:456 :2000)
Moduli of elasticity of concrete " Ec" = 5000 (fcu)^0.5 = = 27.39 kN/mm2 (Cl 6.2.3.1 )
moduli of elasticity of steel " Es " = = 200 kN/mm2 (ANNEX F)
Modular ratio " ae " = (Es/Ec) = = 7.30
" r " = As/bd = = 0.003
DATE: 13-09-2013 JOB NO.: TCE. 6491A OFFICE: DV DISC.: CV SH. 1 OF 1 REV. NO.:
1.0.GIVEN
1. Length of the tank,L = 9000 mm
2. Breadth of the tank, B = 8000 mm
3. Depth of the tank,D = 3400 mm
4. Depth of water in tank, H = 3000 mm
5. Free board = 200 mm
6. Active earth pressure shall be considered.
7. Surcharge load = 0 T/m2 = 0 kN/m2
8. Limiting crack width = 0.1 mm
9. Minimum factor of safety against buoyancy = 1.2
10. Angle of repose,Ø = 28
11. Safe bearing capacity, SBC = 450 kN/m2
12. Dry unit weight of soil,γe = 20 kN/m3
3.0. ASSUMPTIONS
1. Grade of concrete = M 30
2. Grade of Steel = Fe 500
3. Unit weight of reinforced concrete = 25 kN/m3 IS 456 - 2000
Clause 19.2
4. Saturated unit weight of soil,γsat = 22 kN/m3
5. Density of water,γw = 10 kN/m3
6. Load factor = 1.5
7. Exposure condition is Severe. IS 3370(part1) 2009
Clause 5
8. Nominal cover = 45 mm IS 456 - 2000
Clause 26.4.2
4.0.GENERAL NOTATIONS
DATE: 13-09-2013 JOB NO.: TCE. 6491A OFFICE: DV DISC.: CV SH. 1 OF 1 REV. NO.:
σcbc = Permissible stress in concrete.
σst = Permissible stress in steel.
m = Modular ratio.
(TANK WALL)
φ= 28 (MURRUM) 1.4 m (REFER SOIL
SBC= 25 t/sqm 3.4 3.2 m INVESTIGATION
SOFT m REPORT OF
DISINTEGRATED TCE.6175A)
ROCK
2.45 m
5.7 m
(SBC= 45 t/sqm )
WATER TABLE
LEVEL
5.0.DESIGN
5.1.DESIGN CONSTANTS
G F E
H D
3
A B C 4
Y 0
0
X
g f e
h d
8000
a b c
9000
DATE: 13-09-2013 JOB NO.: TCE. 6491A OFFICE: DV DISC.: CV SH. 1 OF 1 REV. NO.:
34
00
34.00 kN/m2
PRESSURE DISTRIBUTION
3
0
FILE NAME: F010R2.XLS TCE FORM NO. 010 R2
0
0
BY: SAJ TCE Consulting Engineers Limited PROJECT:
DATE: 13-09-2013 JOB NO.: TCE. 6491A OFFICE: DV DISC.: CV SH. 1 OF 1 REV. NO.:
3
0
0
0
PRESSURE DISTRIBUTION
All dimensions are in mm
5.3.Calculation of moments
= Mxwa
3
Vertical moment
Where,
a = height of the wall.
w = density of the liquid.
5.4.Critical cases
x/a
LINE 1/4 1/2 3/4
= My*w1a*a
2
Horizontal moment
x/a
LINE 1/4 1/2 3/4
DATE: 13-09-2013 JOB NO.: TCE. 6491A OFFICE: DV DISC.: CV SH. 1 OF 1 REV. NO.:
= My*w2a*a
2
Horizontal moment
x/a
LINE 1/4 1/2 3/4
5.5.4.Calculation of Shear force for both tanks full with pressure of water
and no earthfill outside.
DATE: 13-09-2013 JOB NO.: TCE. 6491A OFFICE: DV DISC.: CV SH. 1 OF 1 REV. NO.:
Let the thickness of tank wall = 250 mm
The criterion for the safe design is
IS 3370(part-II) 2009
Clause.6.3.b
where,
σcbt' = Calculated bending tensile stress in concrete = MH/z
= MH*6/bT = 20.546*10^6*6/1000*250^2
2
= 1.97 N/mm2
σcbt = Permissible bending tensile stress in concrete = 2 N/mm2 IS 3370(part-II) 2009
σct' = Calculated direct tensile stress in concrete = S/bt Table - 1
= -36905/(1000*250) = -0.15 N/mm2
σct = Permissible direct tensile stress in concrete = 1.5 N/mm2 IS 3370(part-II) 2009
Table - 1
(1.972/2)+(-0.148/1.5) ≤ 1
0.887 ≤ 1
Hence safe.
27.67
N.A
8
3
12
5
171.3
Ast
3
5 12
75
51
5
Water face
48
3
DATE: 13-09-2013 JOB NO.: TCE. 6491A OFFICE: DV DISC.: CV SH. 1 OF 1 REV. NO.:
Ast = 1084.19 mm 2
5682
171.33
12
Ast
199
12
N.A
5
27.67
DATE: 13-09-2013 JOB NO.: TCE. 6491A OFFICE: DV DISC.: CV SH. 1 OF 1 REV. NO.:
= 300.00 mm < 782.78 mm
2 2
DATE: 13-09-2013 JOB NO.: TCE. 6491A OFFICE: DV DISC.: CV SH. 1 OF 1 REV. NO.:
= 680.1701 mm 2
DATE: 13-09-2013 JOB NO.: TCE. 6491A OFFICE: DV DISC.: CV SH. 1 OF 1 REV. NO.:
= 65 x + 585.00 x + 1312.188
2
DATE: 13-09-2013 JOB NO.: TCE. 6491A OFFICE: DV DISC.: CV SH. 1 OF 1 REV. NO.:
Mu,lim = Qbd2
For M30 concrete and Fe415 steel the value of Q = 4.14 SP16, Table D
3.85E+08 = 4.14*1000*d^2
d2 = 384981338.541667/4.14*1000
d = Sqrt( 92990.66 )
d = 305 mm < 625 mm
ok
DATE: 13-09-2013 JOB NO.: TCE. 6491A OFFICE: DV DISC.: CV SH. 1 OF 1 REV. NO.:
Ast,min= 0.24% of the total cross sectional area of surface zone section IS 3370(part-II)2009
= (0.24/100)*1000*125 Clause 8.1
= 300.00 mm2 < 5503.17 mm2
Provide Ast = 5503.17 mm2
= b x Area of individual bar / Ast
Spacing
Assume
20 mm dia bar, Area of individual bar = 314.2857 mm2
Spacing
= 1000 x 314.29 / 5503.173
= 57.11 mm
Required 20 mm dia bars @ 50 mm c/c
Provide 20 mm dia bars @ 150 mm c/c
Check for maximum Spacing
Smax = Thickness or 300 mm. whichever is smaller. IS 3370(part-II)2009
= 250 mm or 300 mm Clause 8.1.1
Smax = 250 mm > 150 mm
check
DATE: 13-09-2013 JOB NO.: TCE. 6491A OFFICE: DV DISC.: CV SH. 1 OF 1 REV. NO.:
Spacing
= 1000 x 314.29 / 2751.586
= 114 mm
Required 20 mm dia bars @ 110 mm c/c
Provide 20 mm dia bars @ 100 mm c/c
Check for maximum Spacing
Smax = Thickness or 300 mm. whichever is smaller. IS 3370(part-II)2009
= 250 mm or 300 mm Clause 8.1.1
Smax = 250 mm > 100 mm
ok
9500
16# @ 200c/c
16# @200c/c
8500
16# @ 150 c/c
DATE: 13-09-2013 JOB NO.: TCE. 6491A OFFICE: DV DISC.: CV SH. 1 OF 1 REV. NO.:
Distance from the point considered to the surface of nearest longitudinal bar
" acr " = (((S/2)^2+(Cc+DIA/2)^2)^(1/2)-DIA/2) = 61 mm
(Refer IS:456 :2000)
Permissible compressive stress due to bending in concrete = 11.50 N/mm2 (Table 21)
moduli of elasticity of steel " Es " = = 200 kN/mm2 (ANNEX F)
Modular ratio " ae " = 280/(3.scbc) = = 8.12 (Annex B -2.1.2 (d))
" r " = As/bd = = 0.010
DATE: 13-09-2013 JOB NO.: TCE. 6491A OFFICE: DV DISC.: CV SH. 1 OF 1 REV. NO.:
Distance from the point considered to the surface of nearest longitudinal bar
" acr " = (((S/2)^2+(Cc+DIA/2)^2)^(1/2)-DIA/2) = 61 mm
(Refer IS:456 :2000)
Permissible compressive stress due to bending in concrete = 11.50 N/mm2 (Table 21)
moduli of elasticity of steel " Es " = = 200 kN/mm2 (ANNEX F)
Modular ratio " ae " = 280/(3.scbc) = = 8.12 (Annex B -2.1.2 (d))
" r " = As/bd = = 0.003
DATE: 13-09-2013 JOB NO.: TCE. 6491A OFFICE: DV DISC.: CV SH. 1 OF 1 REV. NO.:
DATE: 13-09-2013 JOB NO.: TCE. 6491A OFFICE: DV DISC.: CV SH. 1 OF 1 REV. NO.:
Factored Total load on slab= 40.42 kN/m²
At continuous
Details At Mid Span Units
edge
DATE: 13-09-2013 JOB NO.: TCE. 6491A OFFICE: DV DISC.: CV SH. 1 OF 1 REV. NO.:
Area of steel required for the maximum design moment is calculated from,
As per Anexe G of IS 456
2000
On solving the quadratic equation,
At continuous
Details Units
At Mid Span Edge
Ast-req 1139.849 0.00 mm²
S-req 44 279 mm
S-prov 150 150 mm NOT SAFE
Ast-prov 334.933 334.93 mm²
Maximum spacing to be provided is minimum of
a) 5d = 580 mm As per Cl.26.3.3 b of IS
b) 450 mm 456 2000
Check for Shear:
Design Maximum shear Force= 13.66 kN
Design shear Strength =τv= 0.118 N/mm²
Percentage of main steel provided- 0.289 %
Nominal shear strength = τc = 0.42 N/mm² As per Table 19 , 20 of IS
Maximum shear strength = τ c,max= 3.1 N/mm² 456 2000
Design shear is less than nominal shear
HENCE SAFE
Check for deflection:
Ratio of span to effective depth ratio, actual= 28
Basic span to effective depth ratio for 40
As per Pg.39-(Notes 2) of
Continuous support condition IS 456 2000
Stress in steel = fs= 819
Modifiaction factor for tension reinforcements= 0.35
Permissible span to effective depth ratio 14 <L/d (actual)
NOT SAFE
Summary:
Overall thickness of slab to be provided= 150 mm
Long span reinforcements= CHECK
Short span reinforcements CHECK
ast =
= 1629.346 mm2
mm
6 8 10 12 14 16 18 20 22 25 28
Area 28.3 50.3 78.5 113 154 201 254 314 380 491 616
mm2
Mass 0.222 0.395 0.616 0.887 1.21 1.58 1.99 2.46 2.98 3.85 4.84
Kg/m
PROJECT:
SUBJECT: AST
OF 1 REV. NO.:
FCK FY
10 250
15 415
(fck) 20 500
25
30
(fy) 35
40
(b)
(d)
(Mu)
32 36
804 1018
6.31 7.99