You are on page 1of 5

PRIPREMA ZA NASTAVU

NASTAVNIK: Selma Okić Muminović

USTANOVA: JU Mješovita srednja škola Gračanica

RAZRED: II-16
DATUM: novembar, 2017. godine
NASTAVNI PREDMET: Tehnologija zanimanja

NASTAVNA CJELINA: Mjerni pribori I alati

TIP ČASA: Obrada novog gradiva

NASTAVNA JEDINICA: Kontrola proizvodnje u mašinstvu—sredstava za proizvodnju i


kvaliteta proizvoda

CILJ NASTAVNE JEDINICE:

Cilj nastave ovog predmeta je da se učenici upoznaju sa principima i


zakonitostima kontrole proizvodnje u mašinstvu.
Osposobiti učenike za primjenu stečenih znanja u budućem radu.Uvećati sposobnost učenika
za samostalno prosuđivanje i izvođenje zaključaka na bazi usvojenih znanja. Koristiti nove
tehnologije i tehnike u nastavnom procesu. Osposobiti učenike za timski rad.

ZADACI NASTAVNE JEDINICE:

Odgojni:
Uvođenje učenika u proces društvenog ponašanja.
Razvijanje kreativnosti i sistematičnosti.
Razvijanje radne discipline.
Razvijanje organizacijskih vještina.
Razvijanje vještine komunikacije u socijalnoj grupi.
Razvijanje vještine usmene i pisane komunikacije.

Obrazovni: Proširivanje i produbljivanje znanja o tehnološkim postupcima .


Usvajanje i sticanje znanja o načinu kontrole tehnoloških procesa.Primjena
stečenih znanja u budućem radu.

Razvijanje sposobnosti razmišljanja i sposobnosti služenja različitim izvorima


Funkcionalni informacija i znanja
: Pravilna upotreba prethodno stečenog znanja
Razvijanje vještina rješavanja zadataka

1
NASTAVNE METODE:

1. Metoda usmenog izlaganja


2. Metoda razgovora
3. Metoda prezentiranja

OBLIK RADA: Frontalni, , individualni

KORELACIJA: Tehnologija obrade i montaže,Tehnološki postupci, Alati i naprave, Obradne mašine

NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA:

-slike , crteži , radni materijal, nastavni listovi, računar, projektor


- elektronski materijal

Literatura:

www.scribd.com

ORGANIZACIJA NASTAVNOG RADA


1. Uvodni dio/evokacija 5min

2
Ciljevi:
Poticanje radoznalosti, motivacije i interesa kod učenika.
Najava nove nastavne jedinice: Kontrola proizvodnje u mašinstvu—sredstava za
proizvodnju i kvaliteta proizvoda
Ispitivanje predznanja, podsjećanje na prethodno usvojeno gradivo .

Najaviti nastavnu jedinicu i ciljeve časa.

2. Glavni dio 30min

Novi sadržaj/razumijevanje značenja (usvajanje novih znanja i vještina kroz istraživanje,


zaključivanje, čitanje, propitivanje, saradnju):

Tehnike:

Prezentacija - PowerPoint
Predavanje u Power Point-u u radnom materijalu.

Ciljevi:
Povezivanje novog gradiva s prethodno stečenim znanjem.
Primjena novog gradiva na budući rad u okviru zanimanja.

Opis rada (kratko):

Mini – predavanje:

Kontrola proizvodnje predstavlja skup aktivnosti koje su planski usmjerene na


praćenje realizacije osnovnih procesa od ulaska sirovog materijala u proizvodnju
do izlaska gotovog proizvoda iz proizvodnje.

Prvi zadatak kontrole, a u svrhu zaštite proizvodnje od škarta jeste da utvrdi


odgovaraju li proizvedeni dijelovi traženim zahtjevima. Kontrola je dakle proces
mjerenja proizvoda ili usluga prema utvrđenim standardima.

Da bi započela rad jedna proizvodnja, ona mora imati obezbijeđene dovoljne


količine odgovarajućeg materijala. U zavisnosti od oblika proizvodnje, materijali
se najčešće sreću kao:- sirovine;- polufabrikati ili gotovi elementi za ugradnju. Bez
obzira što svaki od ovih oblika ima propisan kvalitet materijala od proizvođača,
služba kontrole ima zadatak da izvrši kontrolu toga materijala kako kvantitativno
tako i kvalitativno. Pored pomenutih obaveza kontrole ona daje i konačnu odluku o
gotovom proizvodu, odnosno uključuje o njegovom izlasku na tržište, uz
navođenje njegovih osobina.

3
Kontrola alatnih mašina je neizostavna aktivnost u okviru proizvodnje. Sama
vrijednost mašine i njen značaj za proizvodnju nameću obavezu pridržavanja
tehničkih uputstava o rukovanju i održavanju mašina. Za svaku mašinu propisan je
standard koji obavezuje da se mašina poslije određenog broja radnih sati
kontroliše.Npr. provjera centričnosti i paralelnosti kod struga.

Svako sredstvo rada, pa i mjerni instrumenti koji se koriste u okviru proizvodnje


imaju određeni procenat trošenja, što se negativno odražava na tačnost očitavanja
izmjerene veličine. Kontrole mjernih instrumenata vrše za to ovlaštena lica, po
određenim propisima i uslovima ispitivanja.

Sa stanovišta mašinske obrade, kontrola kvaliteta proizvoda se dijeli na:- ulaznu


kontrolu;-operacijsku kontrolu;-kontrolu gotovih proizvoda;- kontrolu
podsklopova i sklopova u procesu montaže;- završnu kontrolu kompletnog
proizvoda.

Ulazna kontrola- ima zadatak da provjeri fizičke veličine polufabrikata koji ulaze
u proizvodnju.Primjer odlivaka ili otkovaka, koji često imaju i mali dodatak za
obradu, pa se ne može ostvariti tražena mjera i kvalitet obrade. To dovodi do
ekonomske štete. Takve komade ulazna kontrola grubim mjerenjem pronalazi i
sprečava njihov ulazak u proizvodnju.

Operacijska kontrola- prati sve fizičke promjene na izratku, tokom njegovog


kretanja od mašine do mašine i poslije svake operacije u skladu sa tehnološkim
postupkom i operacionim listom. Kontrolu na radnom mjestu obavlja sam radnik,
prema crtežu a konačnu odluku daje kontrolor na liniji obrade, koji i ovjerava radni
list radnika.

Gotovi dijelovi idu na kontrolu gotovih proizvoda, što podrazumijeva složene


provjere svih veličina, prema tehnološkoj dokumentaciji.

Glavna uloga kontrole montaže je:- da osigura kontinuitet montaže u skladu sa


tehničkim propisima;- da spriječi svaki vid improvizacije montaže te provjerava
one podsklopove koji su bitniji za funkciju proizvoda u radu.
Završna kontrola proizvoda obuhvata kompletno provjeravanje funkcionalnosti
proizvoda, prije skladištenja ili predaje kupcu.
Ova kontrola vrši uvid i u način pakovanja, daje upute za transport, prenošenje i
ugradnju, sa pratećim uputstvima za rukovanja

3. Završni dio časa 10min

4
Način provjere razumjevanja i napredovanja učenika:

Prati se individualna aktivnost učenika na osnovu njihovog angažovanja u rješavanju problema


u okviru nastavne jedinice.

Ciljevi:
Provjera nivoa razumijevanja i usvojenog znanja:

Ponavljanje nastavne jedinice kroz postavljanje pitanja učenicima:

1. Kontrola proizvodnje?
2. U zavisnosti od oblika proizvodnje, materijali se najčešće sreću kao?
3. Ulazna kontrola?
4. Operacijska kontrola?
5. Gotovi dijelovi?
6. Uloga kontrole montaže?

Školska godina : 2017./2018.g.

Nastavnik:Selma O.Muminović
Pregledao:...............................................

You might also like