You are on page 1of 2

Príprava na vyučovaciu hodinu:

Meno a priezvisko Henrieta Dudáková


Dátum 22.4.2016
Škola ZUŠ Banská Štiavnica
Ročník štvrtý
Vyučovací predmet Hra na klavíri
Téma vyučovacej J. Haydn: Sonatína F dur – vypracovanie frázovania a dynamiky
hodiny
Výchovno-vzdelávací Žiačka dokáže zahrať skladbu so správnou dynamikou
cieľ a frázovaním hudobných myšlienok
Vyučovacie metódy Výklad, rozhovor, ukážka
Didaktické zásady Zásada primeranosti, postupnosti, aktivity
Didaktické prostriedky Noty, klavír, metronóm
Organizačné formy individuálne
Priebeh vyučovacej hodiny
Úvodná časť Organizačná fáza – 1 min:
Zápis do triednej knihy

Motivačná fáza - 4 min


V úvode hodiny žiačku oboznámime s cieľom
hodiny. Následne žiačku rozohráme stupnicou.

Hlavná časť Expozičná fáza – 12 min


Žiačke najskôr zahráme celú skladbu, sústredíme
jej pozornosť na dynamiku a frázovanie.
Spoločnými silami rozanalyzujeme dynamický
priebeh skladby. Predvedieme žiačke frázovanie
v úvode skladby. Následne spoločne
rozanalyzujeme použitie rôznych techník pri
frázovaní hudobných myšlienok.

Fixačná fáza – 10 min:


Následne žiačka zahrá každý úsek viac krát,
pričom sa snaží do hry aplikovať poznatky
o dynamickom priebehu a frázovať jednotlivé
hudobné myšlienky. Pri hre dbáme na vyrovnanosť
tónu, správnu hru legata, staccata, odťahov,
vynášanie motívov. Z hľadiska dynamiky dbáme na
jej logickosť, využívanie kontrastov

Záverečná časť Diagnostická fáza – 5 min:


Žiačka zahrá plynulo skladbu s dynamikou
a správnym frázovaním hudobného textu. Ak sa pri
hre vyskytnú chyby, upozorníme ju a  vyznačíme
kritické miesta do nôt.

Organizačná fáza – 3 min


Zápis do žiackej knižky, zadanie DÚ, ohodnotenie
žiaka
Žiačku ohodnotíme podľa jej aktivity

You might also like