You are on page 1of 5

Школа:

Наставни предмет: Српски језик

Разред: 7.

Датум реализације:

Наставник:

ПОДАЦИ О ЧАСУ БР. 77


Наставна тема: Свети Сава
Наставна јединица: Књижевност: Поп Ћира и поп Спира, Стеван Сремац
Тип часа: Обрада
Циљ часа:  Упознавање са Сремчевим биографским подацима
 Књижевнотеоријска интерпретација прочитаног романа
Образовни задаци:  Подсећање ученика на живот и дело Стевана Сремца
 Упознавање са одликама романа као епске врсте
 Одређивање друштвеног контекста романа
 Уочавање композиције романа
 Откривање особености пишчевог књижевноуметничког поступка у
карактеризацији ликова
Функционални  Примењивање стечених знања на конкретним задацима
задаци:  Оспособљавање ученика за увиђање битних детаља и односа
 Развијање способности ученика за уочавање уметничких својстава
романа
 Подстицање на језичко уобличавање запажања, мисли и осећања
Васпитни задаци:  Подстицање ученика на критичко и аналитичко размишљање
 Неговање љубави према читању
 Подстицање логичког мишљења и памћења код ученика
Кључни појмови: Хумористички роман; главни и споредни ликови; контраст; карактер,
хумор, иронија

Облици рада: Фронтални, индивидуални, групни
Наставне методе: Дијалошка, истраживачка, текстуална, демонстративна
Наставна средства: Вербална, књига, „Књижевни споменари”, наставни материјал
(истраживачки задаци за овај час и за следећи час), инсерти из филма
Место извођења
Кабинет за српски језик
наставе:
Корелација: Ликовна култура, географија

Напомене: /

ТОК ЧАСА

Уводни део часа: Истичемо одлике романа. (развијена фабула, више епизода и
(10 минута) ликова, описи, дијалози и монолози; дужи временски период, слика
различитих друштвених средина).
● Упознајем ученике са поделом романа:
 према тематици (авантуристички, историјски, социјални,
љубавни, криминалистички);
 према пишчевом односу према стварности и уметничком
поступку (хумористички, сатирични, сентиментални).
● Потом најављујем наставну јединицу.
Главни део часа: Поп Ћира и поп Спира
(28 минута) Стеван Сремац (1855–1906)
● Разговарамо о утисцима које је роман оставио на ученике, а потом
ученици извештавају према унапред добијеним истраживачким
задацима:
Истраживачки задаци
● Прва група
- О писцу Стевану Сремцу (1855, Сента – 1906, Сокобања).
Описао је три средине у којима је живео: нишку (Ивкова слава,
Зона Замфирова), војвођанску (Поп Ћира и поп Спира),
београдску (Вукадин).
● Друга група
- анегдота као основа романа
- композиција романа
- елементи драме у роману (увод, заплет, врхунац, перипетија,
епилог)
● Трећа група
- ликови у роману:
 попови: Ћира и Спира
 попадије: Сида и Меланија
 кћерке: Меланија и Јула
 младићи: Пера и Шаца
 фрау Габријела
● После анализе романа, организујем гледање инсерата из филма.
Коментаришемо инсерте и повезујемо њихову подударност са
садржајем романа.
Завршни део часа: ● На крају часа понављамо одлике прочитаног романа.
(7 минута) ● ДОМАЋИ ЗАДАТАК:
Следећег часа бавићете се хумором и језиком овог романа. Делим
ученике у две групе и дајем им истраживачке задатке. Анализу
хумора и језика такође треба писати у „Књижевним споменарима”.
ИЗГЛЕД ТАБЛЕ
(датум)
Поп Ћира и поп Спира
Стеван Сремац (1855–1906)
● Роман:
- епска врста
- развијена фабула
- више епизода и ликова
- описи
- дијалози и монолози
- дужи временски период
- слика различитих друштвених средина
● Врсте романа:
 према тематици:
- авантуристички
- историјски
- социјални
- љубавни
- криминалистички...
 према пишчевом односу:
- хумористички
- сатирични
- сентиментални...

You might also like